Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Volební studio 2024

Volební studio 2024

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), koalice SPOLU MSK

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Dobrý den, u sledování předvolebního rozhovoru na POLARU. Dalším politikem, který v krajských volbách usiluje o hlasy voličů, je Lukáš Curylo. Dobrý den, vítejte u nás.

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), koalice SPOLU MSK: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pane Curylo, co je podle Vás největší devizou Moravskoslezského kraje? A co naopak například regionu chybí?

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), koalice SPOLU MSK: Největší devizou v našem regionu jsou samotní lidé, protože jsou velmi pracovití. Nespoléhají se na nějaké lidi kolem, nespoléhají se na pomoc vnější. Myslím si, že touto devizou právě je ta pracovitost, nasazení a tím, že řeší tyhle problémy, na které jsme zvyklí v podstatě v minulých letech. Co je co je nevýhodou je, že tady si neseme velkou zátěž v rámci industrializace, která tady proběhla velmi necitlivě i vůči životnímu prostředí okolí a musíme se s tím ještě prát několik let. Ale myslím si, že se nám to daří transformovat náš region od uhlí v podstatě k vědě, k výzkumu a k tomu, aby tady byla práce s vysokou přidanou hodnotou, která potom samozřejmě přináší i vyšší mzdy a platy. A myslím si, že to si naši spoluobčané zaslouží. A pochopitelně se tady i zlepšuje životní prostředí.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Jak hodnotíte stav regionálních kulturních institucí, jako jsou muzea, galerie, divadla a knihovny v Moravskoslezském kraji? Jakým způsobem hodláte dále podporovat tyto instituce?

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), koalice SPOLU MSK: Náš region je bohatý na kulturní památky a obecně na kulturní instituce. Je tady samozřejmě opět velký dluh z minulosti, ale my jsme se snažili v minulých letech do kultury investovat skutečně nemalé finanční prostředky. Já si vzpomínám, že když jsem nastupoval do funkce, tak na podporu kultury v našem regionu šlo zhruba 320 milionů korun a jenom v tomto roce je to víc než miliarda dvě stě milionů korun. Ta částka svědčí o tom, že nám není lhostejný osud našich památek. A myslím si, že návštěvníci našeho regionu oceňují to, jak se postupně památky opravují, jak se oživují, jaké akce kulturní tady se v našem regionu realizují, ať už v oblasti třeba festivalů. Myslím si, že ta nabídka kultury v našem regionu je oproti jiným regionům velmi nadstandardní a jsem tomu velmi rád, protože do našeho regionu díky tomu přijíždějí lidé nejen z České republiky, ale i ze zahraničí a kvitují to, jak se náš kraj postupně transformuje. Transformuje pro to, aby tady byl v konkurenci s ostatními kraji. A myslím si, že jsme udělali kus dobré práce, že tady lidé žijí daleko kvalitněji, než žili v minulých letech.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Přesto se řeší problém odlivu mladých lidí z regionu. Co uděláte pro to, aby neodcházeli za třeba lepší prací, nebo lépe hodnocenou prací do jiných regionů?

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), koalice SPOLU MSK: To je problém, který tady řešíme mnoho let. Myslím si, že některé věci se podařily jako zkvalitnění životního prostředí, nabídka volnočasových aktivit, vznik nových oborů na škole. Vznik lékařské fakulty, obor stomatologie atd. To jsou velmi atraktivní obory, které tady lidé chtěli a jsem rád, že tady jsou. Ale samozřejmě, pořád ta struktura průmyslu, která tady je, nenabízí tak vysoké mzdy a tak vysoké ohodnocení, jako je v jiných regionech. Můžeme to kompenzovat tím, že pořád tady jsou ještě relativně nižší náklady na bydlení. Takže ten životní standard, který třeba za vyšší příjmy může mít člověk v Praze nebo v Brně, tak je vykompenzovány právě těmi vyššími náklady. Takže si myslím, že je to možná taková jenom nostalgie nebo nějaká tradice, že náš region není jakoby uzpůsobený pro mladé rodiny, ale myslím si, že to není pravda. A poslední sčítání, které jsme zaznamenali, už ten odliv prakticky vylučuje, a myslím si, že začínáme stagnovat, co se týká odlivu a já se těším na to, až se lidé tady budou stěhovat do našeho regionu, protože myslím, že náš region je nejdynamičtější ze všech ostatních regionů a nabízí příležitosti, které ostatní regiony nemohou, protože my tady nějakým způsobem doháníme ty resty z minulosti.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: V rámci programu SPOLU je kladen důraz na udržitelný rozvoj a ochranu životního prostředí. Jaké projekty máte nachystány pro zlepšení kvality životního prostředí?

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), koalice SPOLU MSK: Těch projektů je několik. My jsme už v minulosti začali například kotlíkovými dotacemi, které jsme vymysleli tady my na kraji a pak se to přeneslo na celou Českou republiku. Jenom v této oblasti se investovalo více jak 2,2 miliardy korun, což je obrovské číslo. Jednáme i s jednotlivými největšími znečišťovateli v rámci kraje o dobrovolných dohodách, že budou snižovat své zatížení životního prostředí nad rámec zákona. Ale připravujeme právě i transformační projekty v rámci Fondu spravedlivé transformace. Chceme právě nabízet nové příležitosti, například vědě, inovacím, kulturně kreativním odvětvím tak, aby se postupně změnila i struktura našeho průmyslu a struktura zaměstnávání. A díky tomu, že se změní ta struktura, tak samozřejmě ta zátěž pro životní prostředí prostředí bude nižší. A s tím, že si i modernizují naše budovy a investujeme nemalé prostředky právě na environmentální projekty tak i to může pomoci našemu regionu, aby byl zelenější a přívětivější lidskému životu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: A co ekologické zátěže jako například Heřmanický odval?

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), koalice SPOLU MSK: Tak to jsou věci, které průběžně řešíme, ale je bohužel nemalým tajemstvím to, že většina těchto zátěží není ve vlastnictví kraje. My musíme hledat partnery jak u soukromníků nebo u státního podniku, se kterými jednáme neustále a bojujeme za to, aby v rámci svých investic právě prioritně řešili tyhle věci, které zatěžují naše občany, ale všechny nás, kteří tady žijeme.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: KDU-ČSL dlouhodobě podporuje rodiny a sociální služby. Jaké konkrétní iniciativy chcete v Moravskoslezském kraji zavést v následujícím období?

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), koalice SPOLU MSK: Tak my jsme nastartovali rozvoj sociální sítě, která pomáhá nejen našim seniorům, ale i handicapovaným spoluobčanům. Dnes patříme k nejlepším krajům v rámci celé České republiky. Chodí se k nám učit nejen jiné kraje, ale dokonce i ministerští úředníci, jak se to má dělat. Jsem na to velmi hrdý a pyšný, že se nám to podařilo. Samozřejmě, stojí to nemalé finanční prostředky. My dneska do sociálních služeb dáváme jenom na podporu třeba neziskových organizací víc jak 120 milionů korun a další finanční prostředky do našich zařízení. Podařilo se nám postavit vlastní domov pro seniory a takhle chceme pokračovat, protože si myslím, že ta skupina lidí, kteří budou požívat sociální služby, tak jak nám to statistika ukazuje, se bude zvyšovat a my se na to musíme připravit. Takže v následujícím období bychom chtěli právě otevřít další zařízení, které bychom nabídli našim spoluobčanům. A samozřejmě nepřestávat s podporou jak neziskových organizací, tak měst a obcí.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Vy sám už jste zmínil transformaci Moravskoslezského kraje. Jaké konkrétní projekty či iniciativy chcete prosazovat v následujícím období? Nebo který projekt by mohl být tak zásadní? Prosím o krátkou odpověď.

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), koalice SPOLU MSK: Těch projektů je několik, ale možná zmíním, že bychom rádi rozšiřovali oblast transformace zdravotnictví. To znamená oblast, kdy by se zdravotnictví mělo digitalizovat a daleko zefektivnit v rámci našeho kraje. Je to oblast transformace v rámci školství, kdy chceme připravovat nové učební obory ve spolupráci s univerzitami, ve spolupráci se středními školami a ve spolupráci s podnikateli. A samozřejmě jsou tady projekty jako Černá kostka - centrum digitalizace vědy a inovací, které bychom chtěli dotáhnout do konce. A také může přilákat nové investory a dávat příležitost novým oborům.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Teď máte jednu minutu na to, abyste oslovil naše diváky, Vaše případné voliče.

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), koalice SPOLU MSK: Vážení spoluobčané, krajské volby nejsou referendem o vládě, ale ani o celostátních tématech. V krajských volbách si volíme zastupitele, kteří chtějí a umí řešit problémy, které tady v našem regionu máme a umí za nás bojovat v Praze i v Bruselu. Tito zastupitelé, kteří budou pro nás pracovat, musí mít zkušenosti jak z komunální politiky nebo z veřejných funkcí anebo i soukromého sektoru, aby byli schopni pracovat pro naše obce a pro naše města. Věřím tomu, že jsme připraveni připravovat dobré podmínky pro nás i pro naše děti a chceme, aby se nám tady všem žilo dobře. Proto přijďte, prosím, k volbám a podpořte kandidátku číslo 88 SPOLU, kde kandiduje KDU-ČSL, ODS a TOP 09.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Já Vám děkuji za Váš čas i za rozhovor.

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), koalice SPOLU MSK: Také děkuji za pozvání a na shledanou.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Volební studio 2024
Lukáš Curylo (KDU-ČSL), koalice SPOLU MSK
02. září 2024, 07:40

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Dobrý den, u sledování předvolebního rozhovoru na POLARU. Dalším politikem, který v krajských volbách usiluje o hlasy voličů, je Lukáš Curylo. Dobrý den, vítejte u nás.

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), koalice SPOLU MSK: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pane Curylo, co je podle Vás největší devizou Moravskoslezského kraje? A co naopak například regionu chybí?

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), koalice SPOLU MSK: Největší devizou v našem regionu jsou samotní lidé, protože jsou velmi pracovití. Nespoléhají se na nějaké lidi kolem, nespoléhají se na pomoc vnější. Myslím si, že touto devizou právě je ta pracovitost, nasazení a tím, že řeší tyhle problémy, na které jsme zvyklí v podstatě v minulých letech. Co je co je nevýhodou je, že tady si neseme velkou zátěž v rámci industrializace, která tady proběhla velmi necitlivě i vůči životnímu prostředí okolí a musíme se s tím ještě prát několik let. Ale myslím si, že se nám to daří transformovat náš region od uhlí v podstatě k vědě, k výzkumu a k tomu, aby tady byla práce s vysokou přidanou hodnotou, která potom samozřejmě přináší i vyšší mzdy a platy. A myslím si, že to si naši spoluobčané zaslouží. A pochopitelně se tady i zlepšuje životní prostředí.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Jak hodnotíte stav regionálních kulturních institucí, jako jsou muzea, galerie, divadla a knihovny v Moravskoslezském kraji? Jakým způsobem hodláte dále podporovat tyto instituce?

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), koalice SPOLU MSK: Náš region je bohatý na kulturní památky a obecně na kulturní instituce. Je tady samozřejmě opět velký dluh z minulosti, ale my jsme se snažili v minulých letech do kultury investovat skutečně nemalé finanční prostředky. Já si vzpomínám, že když jsem nastupoval do funkce, tak na podporu kultury v našem regionu šlo zhruba 320 milionů korun a jenom v tomto roce je to víc než miliarda dvě stě milionů korun. Ta částka svědčí o tom, že nám není lhostejný osud našich památek. A myslím si, že návštěvníci našeho regionu oceňují to, jak se postupně památky opravují, jak se oživují, jaké akce kulturní tady se v našem regionu realizují, ať už v oblasti třeba festivalů. Myslím si, že ta nabídka kultury v našem regionu je oproti jiným regionům velmi nadstandardní a jsem tomu velmi rád, protože do našeho regionu díky tomu přijíždějí lidé nejen z České republiky, ale i ze zahraničí a kvitují to, jak se náš kraj postupně transformuje. Transformuje pro to, aby tady byl v konkurenci s ostatními kraji. A myslím si, že jsme udělali kus dobré práce, že tady lidé žijí daleko kvalitněji, než žili v minulých letech.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Přesto se řeší problém odlivu mladých lidí z regionu. Co uděláte pro to, aby neodcházeli za třeba lepší prací, nebo lépe hodnocenou prací do jiných regionů?

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), koalice SPOLU MSK: To je problém, který tady řešíme mnoho let. Myslím si, že některé věci se podařily jako zkvalitnění životního prostředí, nabídka volnočasových aktivit, vznik nových oborů na škole. Vznik lékařské fakulty, obor stomatologie atd. To jsou velmi atraktivní obory, které tady lidé chtěli a jsem rád, že tady jsou. Ale samozřejmě, pořád ta struktura průmyslu, která tady je, nenabízí tak vysoké mzdy a tak vysoké ohodnocení, jako je v jiných regionech. Můžeme to kompenzovat tím, že pořád tady jsou ještě relativně nižší náklady na bydlení. Takže ten životní standard, který třeba za vyšší příjmy může mít člověk v Praze nebo v Brně, tak je vykompenzovány právě těmi vyššími náklady. Takže si myslím, že je to možná taková jenom nostalgie nebo nějaká tradice, že náš region není jakoby uzpůsobený pro mladé rodiny, ale myslím si, že to není pravda. A poslední sčítání, které jsme zaznamenali, už ten odliv prakticky vylučuje, a myslím si, že začínáme stagnovat, co se týká odlivu a já se těším na to, až se lidé tady budou stěhovat do našeho regionu, protože myslím, že náš region je nejdynamičtější ze všech ostatních regionů a nabízí příležitosti, které ostatní regiony nemohou, protože my tady nějakým způsobem doháníme ty resty z minulosti.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: V rámci programu SPOLU je kladen důraz na udržitelný rozvoj a ochranu životního prostředí. Jaké projekty máte nachystány pro zlepšení kvality životního prostředí?

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), koalice SPOLU MSK: Těch projektů je několik. My jsme už v minulosti začali například kotlíkovými dotacemi, které jsme vymysleli tady my na kraji a pak se to přeneslo na celou Českou republiku. Jenom v této oblasti se investovalo více jak 2,2 miliardy korun, což je obrovské číslo. Jednáme i s jednotlivými největšími znečišťovateli v rámci kraje o dobrovolných dohodách, že budou snižovat své zatížení životního prostředí nad rámec zákona. Ale připravujeme právě i transformační projekty v rámci Fondu spravedlivé transformace. Chceme právě nabízet nové příležitosti, například vědě, inovacím, kulturně kreativním odvětvím tak, aby se postupně změnila i struktura našeho průmyslu a struktura zaměstnávání. A díky tomu, že se změní ta struktura, tak samozřejmě ta zátěž pro životní prostředí prostředí bude nižší. A s tím, že si i modernizují naše budovy a investujeme nemalé prostředky právě na environmentální projekty tak i to může pomoci našemu regionu, aby byl zelenější a přívětivější lidskému životu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: A co ekologické zátěže jako například Heřmanický odval?

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), koalice SPOLU MSK: Tak to jsou věci, které průběžně řešíme, ale je bohužel nemalým tajemstvím to, že většina těchto zátěží není ve vlastnictví kraje. My musíme hledat partnery jak u soukromníků nebo u státního podniku, se kterými jednáme neustále a bojujeme za to, aby v rámci svých investic právě prioritně řešili tyhle věci, které zatěžují naše občany, ale všechny nás, kteří tady žijeme.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: KDU-ČSL dlouhodobě podporuje rodiny a sociální služby. Jaké konkrétní iniciativy chcete v Moravskoslezském kraji zavést v následujícím období?

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), koalice SPOLU MSK: Tak my jsme nastartovali rozvoj sociální sítě, která pomáhá nejen našim seniorům, ale i handicapovaným spoluobčanům. Dnes patříme k nejlepším krajům v rámci celé České republiky. Chodí se k nám učit nejen jiné kraje, ale dokonce i ministerští úředníci, jak se to má dělat. Jsem na to velmi hrdý a pyšný, že se nám to podařilo. Samozřejmě, stojí to nemalé finanční prostředky. My dneska do sociálních služeb dáváme jenom na podporu třeba neziskových organizací víc jak 120 milionů korun a další finanční prostředky do našich zařízení. Podařilo se nám postavit vlastní domov pro seniory a takhle chceme pokračovat, protože si myslím, že ta skupina lidí, kteří budou požívat sociální služby, tak jak nám to statistika ukazuje, se bude zvyšovat a my se na to musíme připravit. Takže v následujícím období bychom chtěli právě otevřít další zařízení, které bychom nabídli našim spoluobčanům. A samozřejmě nepřestávat s podporou jak neziskových organizací, tak měst a obcí.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Vy sám už jste zmínil transformaci Moravskoslezského kraje. Jaké konkrétní projekty či iniciativy chcete prosazovat v následujícím období? Nebo který projekt by mohl být tak zásadní? Prosím o krátkou odpověď.

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), koalice SPOLU MSK: Těch projektů je několik, ale možná zmíním, že bychom rádi rozšiřovali oblast transformace zdravotnictví. To znamená oblast, kdy by se zdravotnictví mělo digitalizovat a daleko zefektivnit v rámci našeho kraje. Je to oblast transformace v rámci školství, kdy chceme připravovat nové učební obory ve spolupráci s univerzitami, ve spolupráci se středními školami a ve spolupráci s podnikateli. A samozřejmě jsou tady projekty jako Černá kostka - centrum digitalizace vědy a inovací, které bychom chtěli dotáhnout do konce. A také může přilákat nové investory a dávat příležitost novým oborům.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Teď máte jednu minutu na to, abyste oslovil naše diváky, Vaše případné voliče.

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), koalice SPOLU MSK: Vážení spoluobčané, krajské volby nejsou referendem o vládě, ale ani o celostátních tématech. V krajských volbách si volíme zastupitele, kteří chtějí a umí řešit problémy, které tady v našem regionu máme a umí za nás bojovat v Praze i v Bruselu. Tito zastupitelé, kteří budou pro nás pracovat, musí mít zkušenosti jak z komunální politiky nebo z veřejných funkcí anebo i soukromého sektoru, aby byli schopni pracovat pro naše obce a pro naše města. Věřím tomu, že jsme připraveni připravovat dobré podmínky pro nás i pro naše děti a chceme, aby se nám tady všem žilo dobře. Proto přijďte, prosím, k volbám a podpořte kandidátku číslo 88 SPOLU, kde kandiduje KDU-ČSL, ODS a TOP 09.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Já Vám děkuji za Váš čas i za rozhovor.

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), koalice SPOLU MSK: Také děkuji za pozvání a na shledanou.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/volebni-studio-2024/volebni-studio-2024-02-09-2024-07-40-00