Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Volební studio

Volební studio

Ivo Vondrák (ANO), lídr krajské kandidátky

Renáta Eleonora Orlíková: Lídrem kandidátky hnutí ANO ve volbách do Zastupitelstva Moravskoslezského kraje je Ivo Vondrák. Dobrý den vítejte v našem studiu.

Ivo Vondrák (ANO 2011), lídr krajské kandidátky: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková: Pane Vondráku, vy stojíte v čele kraje čtyři roky, je něco, co jste voličům před čtyřmi lety slíbil a nedodržel?

Ivo Vondrák (ANO 2011), lídr krajské kandidátky: Myslím si, že co dostalo skluz je výstavba Moravskoslezské knihovny. Ono se totiž ukázalo, že ten projekt není životaschopný, protože my jsme chtěli po knihovně, aby to bylo především komunitní centrum. Takže samozřejmě to dlouho trvalo. Také jsme dlouho hledali financování a teď je třeba říct, že to financování se zase nějakým způsobem zkomplikovalo, takže to je věc, která sice běží, ale chtěli jsme už v letošním roce začít stavět a to se nepodařilo, takže to beru jako věc, která tedy se nesplnila z toho programu. Ale na druhou stranu prostě si myslím, že to je nastaveno tak, aby to pokračovat mohlo a mělo by.

Renáta Eleonora Orlíková: Má to smysl uvažovat o tak velkém projektu i v tuto dobu, kdy se hledají peníze kvůli pandemickým opatřením?

Ivo Vondrák (ANO 2011), lídr krajské kandidátky: Naopak si myslím, že to je právě to, co musíme financovat, protože my musíme financovat investice. Těch máme celou řadu, ať už je to letiště, ať už je to podpora podnikání, ale jsou tady tři klíčové budovy, to je právě Moravskoslezská knihovna, je to také koncertní sál, který je zase v gesci města Ostravy, ale my s nimi úzce spolupracujeme, a také je to Galerie výtvarného umění. To jsou všechno investice, které skutečně dají práci firmám, ať už jsou to stavební nebo technologické, protože právě ta knihovna bude vlastně vysoce specifická tím, jak bude digitalizované, jak bude robotizovaná. Takže to si myslím, že je právě strašně důležité.

Renáta Eleonora Orlíková: Říkáte, že ve výstavbě je skluz tak kdy, podle Vás, se začne stavět?

Ivo Vondrák (ANO 2011), lídr krajské kandidátky: No my pevně věříme, že se začne stavět už na začátku příštího roku. Doufám, že tedy se podaří veškeré ty formality naplnit. A samozřejmě také budeme hledat cestu jak věci financovat. Nám vláda přislíbila 800 milionů, teď hovoří pouze o 150 milionech. My jsme proto už v minulosti začali šetřit, nicméně Covid přinesl velmi tíživou situaci v tom, že finanční prostředky ze sdílených daní nejsou takové, jak jsme předpokládali. Takže my jsme museli ty naše rezervy vlastně využít tímto způsobem, ale pořád naše knihovna je jednak v národním investičním plánu, ale je také součástí strategických projektů programu Restart. To znamená, předpokládám, že bychom to mohli financovat právě i z budoucích fondů Evropské unie.

Renáta Eleonora Orlíková: Zatímco v aktuálních krajských volbách je největším tématem OKD, ke kterému se ještě určitě dostaneme, tak v minulých volbách to vždycky bylo životní prostředí. Co jste udělali a co uděláte pro zlepšení životního prostředí a zlepšení ovzduší tady v Moravskoslezském kraji?

Ivo Vondrák (ANO 2011), lídr krajské kandidátky: Já bych se vrátil k tomu životnímu prostředí v tom smyslu, že my jsme tady udělali skutečně kvalitativní a zásadní změnu. Měli jsme úplně nejčistší ovzduší vůbec v historii Moravskoslezského kraje. To si myslím, že je výsledek, a nejen počasí, jak někteří říkají, ale především díky systematické výměně kotlů těch nejhorších emisních tříd. To si myslím, že je skutečně vidět. Sedmnáct a půl tisíce vyměněných kotlů to je hodně a je to v tom ovzduší vidět. Ale také jsme se dohodli s našimi podniky, které tady působí. Sepsali jsme s nimi dobrovolné dohody, kde se zavázali udělat věci, které jsou nad to, co po nich chce zákon. A i to je vidět. To znamená vlastně dneska je 75 procent znečištění pořád dáno lokálními topeništi, ale už jenom 16 procent těmi velkými podniky. A v tom budeme pokračovat. To znamená ta výměna kotlů bude pokračovat, ale také chceme se věnovat problematice ostrovní energetiky, to znamená vlastně se zbavit těch kotlů do jisté míry úplně, ale to je samozřejmě věc daleké budoucnosti nebo budoucnosti, která není předmětem následujících let.

Renáta Eleonora Orlíková: Velkým tématem minulých let byly Ostravské laguny, byť to není úplně tak krajská záležitost, měly být v letošním roce už pryč, stále nejsou, a moc už se o nich nehovoří...

Ivo Vondrák (ANO 2011), lídr krajské kandidátky: No já si myslím, že se teď řeší jak pokračovat dál s tou znečištěnou oblastí, ale já bych chtěl říct, že laguny skutečně nějakým způsobem řeší především město, ale my jsme řešili problém skládky materiálu ve Vratimově a to velmi rychle. Byla tam deset let skutečně zapáchající hromada toho nejhoršího, co se z těch lagun vyvezlo, a dneska je to prostě oblast, která je vrácena k životu a prostě můžete tam podnikat, můžete tam prostě začít normálně žít. Takže já si myslím, že ty cesty tady jsou, je to také otázka financí, které nám uvolní Ministerstvo životního prostředí. Také se hovoří o tom, jak to udělat? Zdali to jenom zakonzervovat, nebo to skutečně celé vyčistit se vším všudy? Takže to jsou ty věci, které jsou teď na stole.

Renáta Eleonora Orlíková: Pro kterou alternativu jste Vy?

Ivo Vondrák (ANO 2011), lídr krajské kandidátky: Víte já jsem pro úplné vyčištění. Myslím si, že nikdy nevíte, co tam zůstane a jakým způsobem se to promítne do toho životního prostředí do budoucna. Takže já jsem spíš názoru, že je třeba do toho dát více a ten problém vyřešit definitivně, než to dělat tak nějak provizorně.

Renáta Eleonora Orlíková: Velké téma OKD, co dělá současně kraj proto, aby oddálil začátek útlumu těžby, který je plánován na příští jaro?

Ivo Vondrák (ANO 2011), lídr krajské kandidátky: Já musím říct, že my jsme okamžitě, když jsme se dozvěděli, že se chystá urychlené uzavírání dolů, tak jsme okamžitě požádali ministerstva, kterých se to týká, tzn. Ministerstvo průmyslu a obchodu a Ministerstvo financí, o jednání, protože já se domnívám, že ten fakt, že to uhlí musíme nějakým způsobem utlumit a přestat těžit je zjevný. Prostě taková není naše budoucnost, abychom tady dále těžili uhlí. Ale musí to být harmonizováno, musí to být v nějakém kontextu toho, jak jsme schopni převést na nové energetické zdroje naše teplárny a také hlavně jak vyřešíme problémy našich oceláren, které prostě to koksovatelné uhlí potřebují.

Renáta Eleonora Orlíková: Kdy by to mohlo být, podle Vás?

Ivo Vondrák (ANO 2011), lídr krajské kandidátky: No my jsme předpokládali, že to bude rok 2030, to byl ten první záměr, pak 28 a pak 25. Já si myslím, že těch 24, 25 by bylo něco, co bychom byli schopni zvládnout tak, abychom nepocítili vlastně na ekonomice našeho kraje, že tady to uhlí netěžíme.

Renáta Eleonora Orlíková: Co se do té doby bude muset udělat?

Ivo Vondrák (ANO 2011), lídr krajské kandidátky: Tak my jsme požádali o čtyři klíčové věci. Ta první věc je ta, že musíme jednat s OKD o tom, jakým způsobem bude prodlužovat těžbu na Dole ČSM. To je věc, která je nesmírně důležitá, protože to je už jediný důl, který v podstatě je schopen těžit. Druhá věc je ta, že jsme chtěli, aby byla zpracována dopadová studie, abychom se dozvěděli jakým způsobem to ovlivní, nikoliv jenom horníky, kteří jsou zaměstnáni v OKD, ale především jak to ovlivní všechny firmy, které jsou na OKD navázány. Je jich 600 a když si přepočítáte ten poměr, tak na jednoho zaměstnance OKD připadá dva a půl a možná i více externích zaměstnanců. Takže tento problém je skutečně nesmírně důležité řešit.

Renáta Eleonora Orlíková: Ať se dostaneme k dalšímu tématu, vy jste řekl, že chcete větší pravomoce v rozhodovacích procesech pro kraj. To znamená - musel by se změnit krizový zákon. Jak?

Ivo Vondrák (ANO 2011), lídr krajské kandidátky: Ano, ten krizový zákon přestal fungovat v okamžiku, kdy byl ukončen nouzový stav. Protože vzniklo, dle mého názoru, bezvládí, to znamená vlastně těch prvků, které vstupovaly do řešení koronavirové krize a epidemie, těch bylo příliš mnoho a nebyly žádným způsobem koordinované. To znamená své kompetence, jasně dané zákonem, má Krajská hygienická stanice, své kompetence mají samozřejmě podniky, kterých se týká epidemie, ale samozřejmě své kompetence má hejtman a vedení kraje, a tady jsme se dostali do problémů, že z jedné strany jsme chtěli, aby se provedlo pokud možno co nejrychleji testování na zaměstnance OKD, bylo to ještě v době kdy končila taková ta první vlna, a odpovědí nám bylo, že je prostě všechno v pořádku, že to není třeba.

Renáta Eleonora Orlíková: A máte sílu změnit ten krizový zákon?

Ivo Vondrák (ANO 2011), lídr krajské kandidátky: Ano, já si myslím, že už se to řeší, já jsem se o tom právě bavil s panem ministrem vnitra Hamáčkem, který už má připravený návrh zákona, který to bude řešit. Protože tam existuje jakási možnost, že hejtman vyhlásí stav nebezpečí, ale on je přímo v zákonu definován na lokální nebezpečí, kdežto epidemie není lokálním nebezpečím.

Renáta Eleonora Orlíková: Pane Vondráku, teď máte minutu na to, abyste oslovil diváky a získal pro ANO hlasy.

Ivo Vondrák (ANO 2011), lídr krajské kandidátky: Myslím si, že politici by si měli své představy, vize a cíle odpracovat. Je takovou tendencí spíše věci slibovat, a já teď nechci říct, zdali se mi to podařilo nebo nepodařilo, to si myslím, že je skutečně na vás, kteří přijdou volit. Ale pokud máte ten pocit, že jsme si to, co jsme slíbili dokázali odpracovat, že to umíme, tak přijďte volit.

Renáta Eleonora Orlíková: Já vám děkuji za rozhovor.

Ivo Vondrák (ANO 2011), lídr krajské kandidátky: Já také děkuji.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Volební studio
Ivo Vondrák (ANO), lídr krajské kandidátky
22. září 2020, 04:18

Renáta Eleonora Orlíková: Lídrem kandidátky hnutí ANO ve volbách do Zastupitelstva Moravskoslezského kraje je Ivo Vondrák. Dobrý den vítejte v našem studiu.

Ivo Vondrák (ANO 2011), lídr krajské kandidátky: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková: Pane Vondráku, vy stojíte v čele kraje čtyři roky, je něco, co jste voličům před čtyřmi lety slíbil a nedodržel?

Ivo Vondrák (ANO 2011), lídr krajské kandidátky: Myslím si, že co dostalo skluz je výstavba Moravskoslezské knihovny. Ono se totiž ukázalo, že ten projekt není životaschopný, protože my jsme chtěli po knihovně, aby to bylo především komunitní centrum. Takže samozřejmě to dlouho trvalo. Také jsme dlouho hledali financování a teď je třeba říct, že to financování se zase nějakým způsobem zkomplikovalo, takže to je věc, která sice běží, ale chtěli jsme už v letošním roce začít stavět a to se nepodařilo, takže to beru jako věc, která tedy se nesplnila z toho programu. Ale na druhou stranu prostě si myslím, že to je nastaveno tak, aby to pokračovat mohlo a mělo by.

Renáta Eleonora Orlíková: Má to smysl uvažovat o tak velkém projektu i v tuto dobu, kdy se hledají peníze kvůli pandemickým opatřením?

Ivo Vondrák (ANO 2011), lídr krajské kandidátky: Naopak si myslím, že to je právě to, co musíme financovat, protože my musíme financovat investice. Těch máme celou řadu, ať už je to letiště, ať už je to podpora podnikání, ale jsou tady tři klíčové budovy, to je právě Moravskoslezská knihovna, je to také koncertní sál, který je zase v gesci města Ostravy, ale my s nimi úzce spolupracujeme, a také je to Galerie výtvarného umění. To jsou všechno investice, které skutečně dají práci firmám, ať už jsou to stavební nebo technologické, protože právě ta knihovna bude vlastně vysoce specifická tím, jak bude digitalizované, jak bude robotizovaná. Takže to si myslím, že je právě strašně důležité.

Renáta Eleonora Orlíková: Říkáte, že ve výstavbě je skluz tak kdy, podle Vás, se začne stavět?

Ivo Vondrák (ANO 2011), lídr krajské kandidátky: No my pevně věříme, že se začne stavět už na začátku příštího roku. Doufám, že tedy se podaří veškeré ty formality naplnit. A samozřejmě také budeme hledat cestu jak věci financovat. Nám vláda přislíbila 800 milionů, teď hovoří pouze o 150 milionech. My jsme proto už v minulosti začali šetřit, nicméně Covid přinesl velmi tíživou situaci v tom, že finanční prostředky ze sdílených daní nejsou takové, jak jsme předpokládali. Takže my jsme museli ty naše rezervy vlastně využít tímto způsobem, ale pořád naše knihovna je jednak v národním investičním plánu, ale je také součástí strategických projektů programu Restart. To znamená, předpokládám, že bychom to mohli financovat právě i z budoucích fondů Evropské unie.

Renáta Eleonora Orlíková: Zatímco v aktuálních krajských volbách je největším tématem OKD, ke kterému se ještě určitě dostaneme, tak v minulých volbách to vždycky bylo životní prostředí. Co jste udělali a co uděláte pro zlepšení životního prostředí a zlepšení ovzduší tady v Moravskoslezském kraji?

Ivo Vondrák (ANO 2011), lídr krajské kandidátky: Já bych se vrátil k tomu životnímu prostředí v tom smyslu, že my jsme tady udělali skutečně kvalitativní a zásadní změnu. Měli jsme úplně nejčistší ovzduší vůbec v historii Moravskoslezského kraje. To si myslím, že je výsledek, a nejen počasí, jak někteří říkají, ale především díky systematické výměně kotlů těch nejhorších emisních tříd. To si myslím, že je skutečně vidět. Sedmnáct a půl tisíce vyměněných kotlů to je hodně a je to v tom ovzduší vidět. Ale také jsme se dohodli s našimi podniky, které tady působí. Sepsali jsme s nimi dobrovolné dohody, kde se zavázali udělat věci, které jsou nad to, co po nich chce zákon. A i to je vidět. To znamená vlastně dneska je 75 procent znečištění pořád dáno lokálními topeništi, ale už jenom 16 procent těmi velkými podniky. A v tom budeme pokračovat. To znamená ta výměna kotlů bude pokračovat, ale také chceme se věnovat problematice ostrovní energetiky, to znamená vlastně se zbavit těch kotlů do jisté míry úplně, ale to je samozřejmě věc daleké budoucnosti nebo budoucnosti, která není předmětem následujících let.

Renáta Eleonora Orlíková: Velkým tématem minulých let byly Ostravské laguny, byť to není úplně tak krajská záležitost, měly být v letošním roce už pryč, stále nejsou, a moc už se o nich nehovoří...

Ivo Vondrák (ANO 2011), lídr krajské kandidátky: No já si myslím, že se teď řeší jak pokračovat dál s tou znečištěnou oblastí, ale já bych chtěl říct, že laguny skutečně nějakým způsobem řeší především město, ale my jsme řešili problém skládky materiálu ve Vratimově a to velmi rychle. Byla tam deset let skutečně zapáchající hromada toho nejhoršího, co se z těch lagun vyvezlo, a dneska je to prostě oblast, která je vrácena k životu a prostě můžete tam podnikat, můžete tam prostě začít normálně žít. Takže já si myslím, že ty cesty tady jsou, je to také otázka financí, které nám uvolní Ministerstvo životního prostředí. Také se hovoří o tom, jak to udělat? Zdali to jenom zakonzervovat, nebo to skutečně celé vyčistit se vším všudy? Takže to jsou ty věci, které jsou teď na stole.

Renáta Eleonora Orlíková: Pro kterou alternativu jste Vy?

Ivo Vondrák (ANO 2011), lídr krajské kandidátky: Víte já jsem pro úplné vyčištění. Myslím si, že nikdy nevíte, co tam zůstane a jakým způsobem se to promítne do toho životního prostředí do budoucna. Takže já jsem spíš názoru, že je třeba do toho dát více a ten problém vyřešit definitivně, než to dělat tak nějak provizorně.

Renáta Eleonora Orlíková: Velké téma OKD, co dělá současně kraj proto, aby oddálil začátek útlumu těžby, který je plánován na příští jaro?

Ivo Vondrák (ANO 2011), lídr krajské kandidátky: Já musím říct, že my jsme okamžitě, když jsme se dozvěděli, že se chystá urychlené uzavírání dolů, tak jsme okamžitě požádali ministerstva, kterých se to týká, tzn. Ministerstvo průmyslu a obchodu a Ministerstvo financí, o jednání, protože já se domnívám, že ten fakt, že to uhlí musíme nějakým způsobem utlumit a přestat těžit je zjevný. Prostě taková není naše budoucnost, abychom tady dále těžili uhlí. Ale musí to být harmonizováno, musí to být v nějakém kontextu toho, jak jsme schopni převést na nové energetické zdroje naše teplárny a také hlavně jak vyřešíme problémy našich oceláren, které prostě to koksovatelné uhlí potřebují.

Renáta Eleonora Orlíková: Kdy by to mohlo být, podle Vás?

Ivo Vondrák (ANO 2011), lídr krajské kandidátky: No my jsme předpokládali, že to bude rok 2030, to byl ten první záměr, pak 28 a pak 25. Já si myslím, že těch 24, 25 by bylo něco, co bychom byli schopni zvládnout tak, abychom nepocítili vlastně na ekonomice našeho kraje, že tady to uhlí netěžíme.

Renáta Eleonora Orlíková: Co se do té doby bude muset udělat?

Ivo Vondrák (ANO 2011), lídr krajské kandidátky: Tak my jsme požádali o čtyři klíčové věci. Ta první věc je ta, že musíme jednat s OKD o tom, jakým způsobem bude prodlužovat těžbu na Dole ČSM. To je věc, která je nesmírně důležitá, protože to je už jediný důl, který v podstatě je schopen těžit. Druhá věc je ta, že jsme chtěli, aby byla zpracována dopadová studie, abychom se dozvěděli jakým způsobem to ovlivní, nikoliv jenom horníky, kteří jsou zaměstnáni v OKD, ale především jak to ovlivní všechny firmy, které jsou na OKD navázány. Je jich 600 a když si přepočítáte ten poměr, tak na jednoho zaměstnance OKD připadá dva a půl a možná i více externích zaměstnanců. Takže tento problém je skutečně nesmírně důležité řešit.

Renáta Eleonora Orlíková: Ať se dostaneme k dalšímu tématu, vy jste řekl, že chcete větší pravomoce v rozhodovacích procesech pro kraj. To znamená - musel by se změnit krizový zákon. Jak?

Ivo Vondrák (ANO 2011), lídr krajské kandidátky: Ano, ten krizový zákon přestal fungovat v okamžiku, kdy byl ukončen nouzový stav. Protože vzniklo, dle mého názoru, bezvládí, to znamená vlastně těch prvků, které vstupovaly do řešení koronavirové krize a epidemie, těch bylo příliš mnoho a nebyly žádným způsobem koordinované. To znamená své kompetence, jasně dané zákonem, má Krajská hygienická stanice, své kompetence mají samozřejmě podniky, kterých se týká epidemie, ale samozřejmě své kompetence má hejtman a vedení kraje, a tady jsme se dostali do problémů, že z jedné strany jsme chtěli, aby se provedlo pokud možno co nejrychleji testování na zaměstnance OKD, bylo to ještě v době kdy končila taková ta první vlna, a odpovědí nám bylo, že je prostě všechno v pořádku, že to není třeba.

Renáta Eleonora Orlíková: A máte sílu změnit ten krizový zákon?

Ivo Vondrák (ANO 2011), lídr krajské kandidátky: Ano, já si myslím, že už se to řeší, já jsem se o tom právě bavil s panem ministrem vnitra Hamáčkem, který už má připravený návrh zákona, který to bude řešit. Protože tam existuje jakási možnost, že hejtman vyhlásí stav nebezpečí, ale on je přímo v zákonu definován na lokální nebezpečí, kdežto epidemie není lokálním nebezpečím.

Renáta Eleonora Orlíková: Pane Vondráku, teď máte minutu na to, abyste oslovil diváky a získal pro ANO hlasy.

Ivo Vondrák (ANO 2011), lídr krajské kandidátky: Myslím si, že politici by si měli své představy, vize a cíle odpracovat. Je takovou tendencí spíše věci slibovat, a já teď nechci říct, zdali se mi to podařilo nebo nepodařilo, to si myslím, že je skutečně na vás, kteří přijdou volit. Ale pokud máte ten pocit, že jsme si to, co jsme slíbili dokázali odpracovat, že to umíme, tak přijďte volit.

Renáta Eleonora Orlíková: Já vám děkuji za rozhovor.

Ivo Vondrák (ANO 2011), lídr krajské kandidátky: Já také děkuji.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/volebni-studio/volebni-studio-22-09-2020-04-18