Reklama

Tragédie sobotního dne ovlivnila atmosféru nedělního Havířovského zlatého kahance

O víkendu se jely mezinárodní motocyklové závody Havířovský Zlatý kahanec na těrlickém okruhu. Bohužel na 28. ročník se nebude vzpomínat v nejlepším. Během sobotního dne, kdy se jely rozjížďky, zahynul Irský jezdec.

Stáhnout video
Reklama

Na nedělním slavnostním zahájení nechybělo vypuštění holubů, přelet dvou letounů a Česká hymna. Přesto se 28. ročník zapíše do dějin motocyklového závodu černě. V sobotních rozjížďkách se na bludovickém okruhovém objezdu smrtelně zranil irský jezdec Adrian McFarland. Hosté a kolegové z Irska uctili památku závodníka položením věnců na tragickém místě. Pořadatelé zvažovali, zda nedělní závod nezrušit. Nakonec se jel.

První opravdu rychlé jízdy mohli diváci vidět, když se jel pohár do 600 kubických centimetrů. Zde nechyběl ani Michal Dokoupil alias Indi, který ale také nezažívá dobrou sezónu.

Michal Dokoupil: „Tento závod se mi jel velmi složitě, protože je to můj první závod po složité operaci, po té, co jsem měl bouračku na začátku sezóny. Mám sešroubovaný kotník, nemohu ještě pořádně chodit, ale rozhodl jsem se, že to zkusím. Bohužel závod byl hodně emocionální díky bouračce, co se stala včera mému kamarádovi. Byl jsem plný emocí. Takže, když jsem nastupoval do závodu, tak jsem vůbec neměl představu, jak to bude vůbec probíhat. Říkal jsem si, zda vůbec dojedu závod, možná to i zabalím, když mi to nepůjde. Potom jsem se chytil prvních třech, čtyřech kluků, co tam vletěli rychle do začátku. Snažil jsem se jim přiblížit, potom jsem se na motorce začal cítit dobře, začal jsem za to tahat, dojíždět je."

To se Indimu podařilo a tři kola před koncem se ujal vedení, které si už podržel.

Michal Dokoupil: „Náročný závod a i ta atmosféra v závodě byla hodně emocionální. Takový závod jsem dlouho nezažil. Je to moje první zkušenost. Hodně si vážím vítězství, a proto jsem ho také věnoval Adrianovému synovi a manželce, jako takovou vzpomínku na tento den. Aby byla alespoň trochu nebyla ta atmosféra tak černá."

Nicméně na letošní okruh nebudeš asi vzpomínat v nejlepším.

Michal Dokoupil: „Určitě ne, ale je to součást toho sportu, který děláme. Takže na jeho ženě je opravdu vidět, že to přijala. I když teď je to těžké říkat, kdy to člověka bolí nejvíc. Organizátoři i my jsme se ptali ženy, jestli si přeje, aby se závody jely po té nehodě. Zda je nemají zrušit. A ona vysloveně řekla, že si moc přeje, aby se závody jely, protože její manžel Adrian by si to rozhodně přál."

Doslova nabitá českými jezdci byla kategorie Supermono. Zde si zlatý věnec zaslouženě převzal Libor Kamenický, který se tak tímto stal Mistrem Republiky a zároveň vítězem Šampionátu přírodních okruhů v kategorii Supermono.

Libor Kamenický: „Perfektní, skvělé. Náročné jako každý rok. Těrlicko je hrozně rychlý okruh. Je to jiné než autodrom, je to přírodní okruh, musí se trochu jinak, ale super. Vyhrál jsem, takže nejlepší pocity."

Letos úplně poprvé se na nejdelším a nejrychlejší přírodním okruhu v České republice jel také Evropský šampionát. V kubatuře nad 600 kubických centimetrů byl i Petr Holanec.

Petr Holanec: „Ten dnešní první závod v IRRC se mi nepodařil, protože jsem měl technický problém se spojkou. Odstartoval jsem s velkou ztrátou. Nakonec jsem to musel dohánět. Doufám, že jsme to opravili a nyní pojedu na místě kam patříme nebo pár řad dopředu."

Se kterým místem byste byl spokojen?

Petr Holanec: „Nevím, nechci říkat. Myslím, že tento závod bude o tom si dobře zazávodit a hlavně si přeji, aby se nikomu nic nestalo."

Petra jeho mašina moc neposlouchala a skončil na 20 místě. Za to Kamil Holan mohl být oprávněně spokojený, dojel jako devátý. Vítězem Evropského šampionátu na přírodních okruzích se stal Horst Saiger z Lichtenštejnska na své Kawasaki.

Horst Saiger: „Jsem v Těrlicku poprvé a moc se mi tady líbí. Je to rychlá trať a atmosféra, co se týká diváků je skvělá. Rád zase přijedu. V závodě to bylo dost těsné, velký souboj. Více jsem už ze sebe nemohl dát. V prvním závodě jsem byl druhý, nyní jsem první a moc mě těší, že jsem Mistram Evropy."

Výkony jezdců ocenili i diváci, kterých na závody přišli tisíce.

Anketa: návštěvníci: „Pěkné, líbí se nám tady. Počasí, sluníčko přeje. Mám favorita Michala Dokoupila." „Já jsem přijela až z Prahy. Závody se mi líbí moc. Je tady hodně lidí, super." „Motorky silné, vyhrávají především Češi, pěkné." „Jsem tady poprvé a nejvíce se mi líbili ty motorky, co už jely. To bylo super a je to tady fakt pěkné."

Jedním z čestných hostů byla Taťána Valová, která okruh velice dobře zná, a to z pozice jezdce.

Taťána Valová: „Mě pozvali, protože jsem bývalá závodnice, která jezdila. Já jsem končila v roce 1974 a byla jsem jedinou ženou. Já jsem jezdila Mistrovství republiky v padesátkách a jinak jsem jezdila 125."

Pohár v kategoriích 125 GP 250 GP a 250 SP měl opět velké zastoupení Českých borců. První místo si ale odnesl jen Jan Vysloužil v kategorii 250 SP.

A je tady zlatý hřeb celého závodu. Boj o Havířovský zlatý kahanec. Zde opět nechyběl Kamil Holán, který vyjížděl jako pátý jezdec z desátého místa. Pozice před ním zůstaly po Irech prázdné.

Kamil Holán: „Mým cílem bylo v Evropském šampionátu se dostat desítky, což se mi v druhém závodě podařilo. Byl jsem rád. Postupně se zlepšuji. Já jsem byl teď dva měsíce zraněný. Dnes to byla taková první ostrá zkouška, takže se to lepší, jsem rád. I když už jsem docela unavený. Je to třetí závod za jeden den, a to už je dost."

Jaké čekáte místo?

Kamil Holán: „Nevím, chtěl bych být určitě do desítky. Startuji z desátého místa a o co víš půjdu, tím lépe."

Už od začátku bylo jasné, že to bude boj mezi Saigerem a Gramsem z Německa. Horst zajel nejrychlejší kolo s průměrnou rychlostí 168 km v hodině. Organizátoři budou muset tedy opět pro příští rok trať zpomalit. V úseku cílové rovinky závodníci dosahovali téměř 300 kilometrové rychlosti.

Ve stíhací jízdě dvou borců byl v cíli jako první Horst Saiger, který nezapomněl poděkovat ani divákům. Horst bude na těrlický okruh rád vzpomínat, jelikož se stal celkovým vítězem a držitelem Zlatého kahance. Náš Kamil Holán obsadil krásné šesté místo.

Co by jste řekl na výkony našich českých jezdců.

Petr Hrabčák, prezident PROSPORT-CZ: „Tak výkony našich českých jezdců mě velice potěšily, obzvlášť Michala Indiho Dokoupila, který po zranění, které vypadalo, že se bude léčit až někdy do poloviny října, tak on vlastně nastoupil do závodu a skončil na prvním místě, a to mě velice potěšilo, že zase závodí a že mu to jde."

Co říkáte na výkon Kamila Holána?

Petr Hrabčák, prezident PROSPORT-CZ: „Kamil Holán je známý jezdec. Myslím si, že i on sám je spokojený, jak dopadl. Myslím si, že Kamil Holán je dobrý, perfektní."

Čeští borci se určitě na startu objeví i v příštím 29. ročníku Havířovského zlatého kahance.

ReklamaTragédie v Oradur-Sur-Glane / výstava

05.02. 16:00 - 14.01. 18:00
Havířov, Památník Životické tragédie, Havířov-Životice

Podmalby na skle / výstava

19.02. 16:00 - 31.12. 18:00
Karviná, Výstavní síň, Karviná

Obrázky z dějin Petřvaldu / výstava

07.03. 16:00 - 28.02. 18:00
Karviná, Technické muzeum Petřvald

Antonín Goryl
Karviná
od 15 000 Kč do 18 000 Kč

Detail

DENTALCOMPLEX - CEREC SYSTÉM s.r.o.
Karviná
od 60 000 Kč

Detail

Autodům Vrána s.r.o.
Karviná
od 15 000 Kč do 20 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu