Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Odběr pupečníkové krve v NsP Karviná

  • Karviná,

Porodní oddělení rájecké nemocnice začalo na sklonku loňského roku nově odebírat pupečníkou krev. Karvinská nemocnice se tak zařadila mezi sedmdesát nemocnic v republice, které tuto možnost rodičkám nabízejí.

Nemocnice s poliklinikou v Karviné-Ráji splnila všechna přísná kritéria pro odběr pupečníkové krve. Porodní oddělení dostalo povolení k odběru od státního ústavu pro kontrolu léčiv.

Beata Kunzová, lékařka: "Pupečníková krev je vlastně krev, která se odebírá z pupečníku a je zdrojem kmenových buněk, jsou to nespecializované buňky, které se normálně později specializují v různé typy buněk a využívá se těch buněk k léčbě hemalogických a hematoonkologických onemocněních. Ten výzkum kmenových buněk stále probíhá a ty indikace onemocnění se potom rozšiřují."

Simona Anna Balasová, porodní asistentka: "Je to odebírané podle standartu. Odebírá se to po porodu miminka, kdy se odstřihne to miminko a odebírá se to z pupečníku. Jsou tam ještě i takové zkumavky, do kterých se odebírá maminkám krev, aby to bylo shodné s tou pupečníkovou krví."

Tento zákrok nebolí ani dítě ani jeho maminku. Odběr trvá asi patnáct minut.

Simona Anna Balasová, porodní asistentka: "My to odebereme, ukládá se to v lednici, počkáme, až pro to přijede dealer a vlastně se mu to předá."

Beata Kunzová, lékařka: "Těch odběrů už máme několik, s tím, že pacinetky čím dál víc o to mají zájem a žádají si to."

Zatím je odběr určený pro autonomního dárce, čili pro samotné dítě, případně pro sourozence. Krev se zpracovává a uchovává v jednom centru. Skladuje se 10 -15 let.

Beata Kunzová, lékařka: "Je to jedna z možností jak zlepšit péči i o rodičky do budoucna i o budoucí děti, případně pacienty."

V současné době odebírá pupečníkou krev sedmdesát nemocnic v celé ČR.
Svatováclavský hudební festival - Flétnové sonáty

18.09. 18:00
Orlová, Evangelický kostel, Orlová

Svatováclavský hudební festival - Hudba anglické renesance

19.09. 19:00
Albrechtice, Kostel Svatých apoštolů Petra a Pavla, Albrechtice

Bohemia Marten Plus s.r.o. - Horní Suchá
Horní Suchá
od 110 Kč/hod.

Detail

Bohemia Marten Plus s.r.o. - Horní Suchá
Horní Suchá
od 110 Kč/hod.

Detail

Bohemia Marten Plus s.r.o. - Horní Suchá
Horní Suchá
od 110 Kč/hod.

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků