U kostela v Dolní Lutyni najdete irské stopy

  • 4. srpna 2010,
  • 8:43,
  • Orlová,
  • Richard Kutěj

V Dolní Lutyni stojí již více než 250 let kostel svatého Jana Křtitele. Kostel loni oslavil významné výročí, 250 let od svého posvěcení. Historie se domnívá, že první kostel, či kaple byla na území obce již v roce 1365.

Reklama

První doložené zmínky ovšem pocházejí z roku 1447. Z té doby se zachoval pouze vzácný zvon, který je dodnes zavěšen ve věži kostela.

Marián Pospěcha, dolnlutyňský farář: „Je to jeden z nejstarších zvonů, který se v Těšínském Slezsku vůbec vyskytuje. Odlit byl pravděpodobně v Olomouci. Jeho zajímavostí je, že nebyl zabaven za žádné války. Visely tady vždy čtyři zvony, ty ostatní vždy za války zabavily vojska, tento jediný, který pochází ještě z dřevěného chrámu, jež tady stával před tímto zděným, zde zůstal dodnes."

Patron kostela, svatý Jam Křtitel, byl židovským prorokem a předchůdcem Ježíše. Sám Ježíš k němu kdysi přistoupil, aby se nechal omýt vodou z Jordánu. To ukazuje obraz na zdejším oltáři. Celá zdejší výzdoba pochází z doby baroka.

Marián Pospěcha, dolnlutyňský farář: „Celá výzdoba, lavice, varhany a další doplňky pocházejí z 18. století, kdy byl vystavěn tento zděný chrám."

Není mnoho chrámů v Česku, kde by své stopy zanechali Irové. U dolnolutyňského kostela najdeme sochu Svatého Patrika, patrona Irska. Ten je připomínkou toho, že téměř celou oblast tehdy vlastnil irský šlechtický rod Taafů. Ten své stopy zanechal i v nedaleké Karviné. Šlo o téměř celé 18. století. Nalákala vás návštěva Chrámu svatého Patrika? Závěrečnou pozvánku nechme na zdejším duchovním.

Marián Pospěcha, dolnlutyňský farář: „Nejpříhodnější doba je během bohoslužeb, které se zde konají přes týden ale zejména o nedělích. Jezdí zde ale také zájezdy a po předchozí domluvě s farářem, tedy se mnou, je možno kdykoli vejít."  
Líheň 2019 / soutěž amatérských hudebníků

07.03. 19:00 - 01.06. 0:00
Havířov, Stolárna Havířov a Hard Cafe Karviná

SEJONG Czech s.r.o.
Karviná
od 100 000 Kč

Detail

Garsys, s.r.o.
Karviná
od 17 000 Kč

Detail

Garsys, s.r.o.
Karviná
od 17 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu