Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Mendelova střední modernizovala vybavení z evropské dotace

Počítače, interaktivní tabule, ale především nové speciální pomůcky a přístroje pro výuku odborných předmětů přibyly ve zdravotnické části Mendelovy střední školy. Ta je pořídila z evropských fondů. Úpravy vnitřních prostor a pořízení moderního vybavení vyšlo na necelých 5 milionů korun.

Červená, modrá a žlutá. Tři klíčové ošetřovatelské učebny budoucích lékařů či sester na Mendelově střední škole jdou s dobou. Hlavní novinkou zásadní modernizace jsou elektrická polohovací lůžka, která nahradila téměř 40 let staré předchůdkyně. A také spousta nových pomůcek. Mezi ně patří třeba umělá ruka, na které si mohou studenti vyzkoušet odběr krve. Dříve to museli dělat přímo na sobě.

Milan Rapčan, učitel odborných předmětů: "Veškeré to vybavení, které se používá v nemocnicích v současnosti, tak už máme i tady, protože učit se starými pomůckami, které už nejsou, nebo se nepoužívají, je nevhodné. Děcka si zvyknou na to, že už jsou nové podmínky i tady pro ten nácvik."

Evropské peníze pomohly nakoupit nové počítače, vybavit knihovnu a studovnu a také učebnu první pomoci. Ta je přímo nabitá novými modely a pomůckami, na kterých se dají nacvičit situace ohrožující život. Moderní přístroje navíc vyhodnotí, jak si studenti při simulované záchraně pacienta vedou.

Radmila Vrbková, učitelka odborných předmětů: "Například z těchto nových pomůcek je to kardiopumpa, je to model, který už je připojený na přístroj, který vyhodnocuje hloubku stlačení, frekvenci stlačení. Máme tady nové pomůcky k zajištění dýchacích cest, laryngoskopy, endotracheální kanyly."

Ivana Pavlovská, studentka 3.A: "Hodně se zlepšila resuscitace, můžeme si nacvičit, jak těžkého člověka bychom zvládli namasírovat, tedy masáž srdce. Zlepšila se tady torza hrudníků, jsou novější a už máme vyhodnocení, jestli to děláme správně, neříkají nám to jenom učitelé."

Renata Važanská, ředitelka Mendelovy SŠ: "Je pravda, že se nám občas podařilo něco modernizovat, ale nebylo to podle našich představ. A proto jsme před dvěma lety zvažovali možnost, že si podáme žádost z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko na vybudování odborných laboratoří a změny auly na takové multifunkční vzdělávací centrum, protože bychom rádi také se stali i vzdělávacím centrem pro dospělé, pro zdravotnickou veřejnost."

Rekonstrukce učeben a nákup vybavení v projektu s názvem Mendelovo vzdělávací centrum proběhly v několika vlnách od loňského roku. Evropská dotace činila 4,2 milionu korun, půl milionu doplácela škola.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy