Sbírka Daruj F-M podpoří děti z Azylového domu SÁRA
Frýdek-Místek spustil další sbírku v rámci programu Daruj F≈M. Obyvatelé v ní mohou podpořit děti z Azylového domu Sára. Město vybrané peníze zdvojnásobí, maximálně však do výše třiceti tisíc korun.
Do programu Daruj F-M byla zařazena nová veřejná sbírka. Lidé mohou nově přispět na vybudování herních prvků pro děti na zahradě Azylového domu Sára.
Jana Doricová, vedoucí azylového domu SÁRA: "My jsme moc vděčni, že statutární město Frýdek-Místek nás vybralo do tohoto projektu. Jsme vděčni za to, že i dárci se stále ozývají, že naše služby podporují. Především službu azylový dům pro matky s dětmi."
Lukáš Slíva (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "V podstatě se snažíme nějakým způsobem zpříjemnit dětem tady z azylového domu ten život, kdy se ocitly v té nepříjemné životní situaci. A je třeba říct, že v podstatě ta vybraná částka, která bude ze strany občanů, tak může být zdvojnásobena až do výše třiceti tisíc korun."
Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Mě těší, že se do projektu zapojil právě Azylový dům Sára, protože toto je velmi potřebná služba na území města. Kapacita tady tohoto domu je 8 bytových jednotek s celkovou kapacitou 26 lůžek. A cílem této služby je, aby se uživatelé tohoto azylového domu postupně zapojovali do běžného života. Pomáháme jim i v rámci takzvaného projektu Housing first, kde mohou získat startovací byty. Dochází tam sociální služba a dále se s těmito klienty pracuje."
Jana Doricová, vedoucí azylového domu SÁRA: "Chceme podpořit právě i ty děti, aby zažily v tom azylovém domě něco příjemného. Aby to sloužilo i těm starším dětem, které tady mají na tom dětském hřišti klouzačku příliš malou. A věříme, že i ten pohyb je určitý způsob, jak se zbavit těch traumat, jak se socializovat, jak prožít něco, na co třeba nezapomenou. Takže jsme vděčni i za to, že jsme zapojeni. Děkuji všem dárcům už teď dopředu, že se do té sbírky zapojí, že budeme moci zakoupit třeba trampolínu, o které přemýšlíme. Ale je možné, že se vybere vzhledem k těm finančním prostředkům třeba i jiný herní prvek."
Sbírka pro azylový dům potrvá do 20. prosince. Stejně jako mohou lidé v programu Daruj F-M ještě přispívat na úpravy Lidového domu v Místku nebo na pomoc Ukrajině. Na konci března skončila sbírka na Flow trail Palkovice, kde se bude předávat šek autorům projektu stezky pro horská kola.
---
ADRA připomíná Světový den porozumění autismu
Dobrovolnická organizace ADRA Frýdek-Místek se připojila ke Světovému dni porozumění autismu. Už několik let pomáhá rodinám s autistickými dětmi a zároveň hledá dobrovolníky, kteří by se chtěli zapojit do práce s těmito klienty.
ADRA Frýdek-Místek pomáhá 45 rodinám dětí s poruchou autistického spektra. Aktuálně se připojila k celosvětové kampani v rámci Světového dne porozumění autismu, který připadá na 2. dubna.
Petr Adamus, zástupce vedoucího Dobrovolnického centra ADRA F-M: "Cílem toho dne je upozornit na problematiku kvality života s autismem a jejich rodiny. My se snažíme při těch našich aktivitách s podporou města, za což velice děkujeme, dětem s autismem zpříjemnit a zkvalitnit jejich život. To je primárním naším cílem. V těch našich aktivitách se snažíme pro děti připravit v rámci volnočasových aktivit, sportovního a kreativního kroužku, nějaké aktivity, kde mají možnost komunikovat společně, být spolu, vytvářet nějaké vztahy, budovat vztahy."
Kamila Horáková, maminka dítěte s autismem: "Pomoc, pochopení, opora, asistence, důvěra. To jsou slova, která charakterizují Adru, organizaci ve Frýdku-Místku, která pomáhá dětem, aby se mohly zapojit do společnosti. A to díky kroužkům pro rozvoj jejich manuální zručnosti nebo sportovního kroužku. A napomáhá to tím pádem i nám rodičům, že můžeme využít čas, kdy tyto děti se angažují. A my si můžeme odpočinout nebo si vyřešit své potřebné věci."
Na celém Frýdecko-Místecku je přibližně 200 rodin, které pečují o děti nebo dospělé s autismem.
Petr Adamus, zástupce vedoucího Dobrovolnického centra ADRA F-M: "O ty naše činnosti je velký zájem, neustále se nám hlásí zájemci o naše aktivity. My jsme na hraně kapacit v tuto chvíli, proto potřebujeme dobrovolníky, kteří by nám s těmi aktivitami pomohli."
ADRA Frýdek-Místek se pravidelně věnuje třem skupinám, ve kterých je vždy deset dětí.
Petr Adamus, zástupce vedoucího Dobrovolnického centra ADRA F-M: "Určitě bychom přivítali mezi sebou lidi, kteří mají ochotu a touhu v srdci těmto rodinám pomoci. Kdyby měli tu chuť, mohou mezi nás přijít, rádi je přivítáme, hledáme neustále dobrovolníky, kteří si vyšetří hodinu a půl času týdně a tímto mohou podpořit tu celosvětovou kampaň podpory lidí s autismem."
Světový den porozumění autismu byl poprvé vyhlášen v roce 2008.
---
Náměstek Marcel Sikora pokračuje v projektech
Výstavba Alzheimer centra, Domovinky i nového krizového bydlení Bethel. Ale také rozvoj služeb pro seniory a matky s dětmi. To jsou projekty, ve kterých chce ve Frýdku-Místku pokračovat nově zvolený náměstek pro sociální oblast.
Marcel Sikora zastával pozici náměstka pro sociální oblast ve Frýdku-Místku už v letech 2018 až 2021. Po nedávné změně koalice na magistrátu se do funkce opět vrátil. A chce dál pokračovat v rozjetých projektech a navázat na realizaci těch, které se započaly za jeho minulého působení.
Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Jedná se zejména o výstavbu Alzheimer centra. Byť toto zařízení bude realizovat soukromá společnost Clementas Medela, tak bude potřeba součinnost i města. Vznik tohoto zařízení na území města je pro mě obrovskou prioritou. Populace totiž stárne a v zařízeních tohoto typu jsou opravdu stovky zájemců. A díky tomu, že zde vznikne třeba 100 nových míst, tak to bude obrovská pomoc pro naše obyvatele. Jsem rád, že provozovatelem tohoto zařízení bude právě společnost Clementas Medela, která již provozuje zařízení na Ostravici, ve Frýdlantu nad Ostravicí a v minulých dnech také začala s výstavbou domova se zvláštním režimem v Příboře."
Ve stejné lokalitě, nazvané Berlín 2, počítá město také s výstavbou denního centra Domovinka, kterou má realizovat přímo město.
Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Což je zařízení s denním pobytem, které je určeno například pro osoby s Alzheimerovou chorobou. Ale tito uživatelé žijí stále ve svém přirozeném prostředí. A přes den tráví svůj volný čas v Domovince. Tím, dokážeme pomoci třeba rodinám, které se o své blízké starají. V současné době máme toto zařízení s kapacitou pro 18 uživatelů. Ale novou budovou se kapacita zvýší na 40 osob."
Dalším velkým projektem je plán výstavby nového krizového bydlení Bethel, které využívají osoby bez přístřeší.
Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Stav současné budovy je totiž velmi nevyhovující. A my počítáme s výstavbou ve stejné lokalitě, tedy v oblasti Bahno-Příkopy. V současné době se zpracovává projektová dokumentace a až bude stavba hotová, tak se počítá i s umístěním výdejny potravinové prodejny, která je aktuálně v bytovém domě na Malém Koloredově."
Výstavbu Domovinky i krizového bydlení Bethel výrazně podpoří dotace z evropských fondů.
Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Rozhodně také mohu slíbit, že budeme dále pokračovat s velmi oblíbenou službou Senior Taxi, kterou jsem zavedl právě v roce 2020, na kterou si již senioři zvykli a je velmi využívaná. Dlouhodobě mě také oslovují třeba maminky s dětmi, že ve Frýdku-Místku chybí nějaké centrum pro rodiny, centrum pro maminky s malými dětmi. My jsme měli myšlenku, že by takové centrum mohlo vzniknout v Českém domě, který město mohlo v minulosti nabýt. S naším koaličním partnerem hnutí Naše Město, si myslím, že máme společné vnímání, kam by se měl Frýdek-Místek posunout, proto věřím, že právě i rodinné centrum by mohlo ve Frýdku-Místku vzniknout."
Náměstkovi byly svěřeny kompetence v oblasti sociální péče, sociálních služeb a zdravotnictví a protidrogových aktivit a prevence.
---