Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Frýdeckomístecký expres

Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Turistické informační centrum chystá akce na léto
  • Sekačky technických služeb vyjely do terénu
  • Výstava řemesel starého Frýdku, Místku a okolí

Turistické informační centrum chystá akce na léto

Návštěvníkům se opět otevřelo turistické informační centrum ve Frýdku-Místku. Nově rozšířilo nabídku služeb a zároveň se připravuje na letní akce. Mezi nejoblíbenější patří pravidelné komentované prohlídky i projekt Technotrasy. Na léto se hledají i brigádníci, kteří pomohou doporučovat výlety turistům.

Návštěvníkům i místním opět rádi a ochotně poradí v turistických informačních centrech ve Frýdku-Místku. Díky další vlně rozvolnění, která přišla už minulý týden, se se mohla informační centra otevřít.

Lucie Talavašková, mluvčí TIC F-M: "Jsme rádi, že můžeme opět po několika měsících osobně přivítat návštěvníky na našich pobočkách ve Frýdku i v Místku. V mezičase jsme s nimi komunikovali telefonicky, prostřednictvím emailu, sociálních sítí a našich webů. Nyní jsme již plně k dispozici a lidem se opět dostanou služby, na které jsou běžně zvyklí, jako je například poskytování turistických informací, prodej map, suvenýrů a vstupenek, kopírování, laminování a prodej regionální návštěvnické karty Beskydy Card. Připravili jsme si také novinku, která byla mezi návštěvníky velmi žádaná a tou je tisk z flash disku."

Samozřejmě dál platí všeobecná protikoronavirová opatření v podobě nošení respirátorů a používání dezinfekce. V informačním centru mají také nainstalována ochranná skla, která zajistí větší ochranu pracovnic před případným rizikem přenosu nákazy. Vzhledem k velikosti pobočky sem ale mají lidé vstupovat jednotlivě.

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku: "V současné době jsou už otevřená turistická informační centra, takže se naplno rozběhla příprava programů pro návštěvníky Frýdku-Místku i pro občany. To znamená, že program z minulých let bude obohacen a bude se rozšiřovat tak, aby ta nabídka těch venkovních akcí byla co nejrozmanitější. S největší pravděpodobností budou i nadále pokračovat prohlídky, které byly doteď i v rámci Technotrasy i samostatně po Slezanských budovách, takže se návštěvníci mají na co těšit."

Lucie Talavašková, mluvčí TIC F-M: "Současně jsme pracovali na přípravách komentovaných prohlídek, které začínají již 8. června. Jako první jsme si připravili tematickou prohlídku Po stopách Petra Bezruče. Následovat bude také projekt Technotrasa, který vypráví příběh textilek u nás ve městě."

Turistické informační centrum hledá na léto také případné brigádníky, kterým není turistika a znalost okolí rozhodně cizí.

Lucie Talavašková, mluvčí TIC F-M: " V období letních prázdnin rozšíříme také naši pracovní dobu o víkendový provoz. Vyrazíme mezi turisty do terénu, proto v našem týmu rádi přivítáme posily, které znají Frýdek-Místek a Beskydy jako své boty a pomohou turistům doporučit ty nejlepší výlety. Bližší informace pak zájemci najdou na našem webu "

Všichni doufají, že se dosavadní zbývající omezení postupně rozvolní a řada akcí, které jsou připraveny na léto, tak bude moci bez problémů proběhnout.

---

Sekačky technických služeb vyjely do terénu

Proměnlivé počasí zpozdilo začátek kosení trávy ve Frýdku-Místku. Aktuální výrazný déšť navíc také komplikuje výjezdy sekaček. Dá se zároveň očekávat, že tráva poroste opravdu velmi rychle. Technické služby proto dělají, co se dá a 175 hektarů travnatých ploch ve městě by chtěly zvládnout posekat do poloviny června.

Jakmile to počasí dovolilo, do ulic Frýdku-Místku vyjely v plném nasazení sekačky na trávu. Velmi chladné dubnové počasí, které bylo charakteristické spíše poletujícím sněhem a vzápětí výrazným deštěm, tak start jarních sečí, podobně jako i dalších prací, výrazně omezilo.

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "Povětrnostní podmínky v měsíci dubnu byly tak nepříznivé, že jsme defacto práce zahájily netradičně zhruba o dva týdny později, než bývá běžné. V tom prvním květnovém týdnu jsme zahájili kosení na veřejných pohřebištích, plus veškeré parterové plochy a v týdnu od toho 10. května už jsme přejeli do sídlišť podle harmonogramu, který schválil odbor životního prostředí."

Dokud to ještě počasí umožnilo, práce se přesunuly na sídliště Slezská a dále mají pokračovat ve frýdecké části na Jiráskově.

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "Pak plynule přejdeme do místecké části na Rivieru, sídliště Bezručovo, Podpuklí, na ulici Pavlíkova. S tím, že ty práce by měly být v rámci té první sečby dokončeny podle povětrnostních podmínek zhruba kolem 10. června, bude se končit sídlištěm Kolaříkovo. V terénu budeme mít až 10 traktorových sekaček, několik křovinořezů a ručních sekaček na dokosy, ať už u obrubníků, v keřových porostech a podobně."

Celkově mají technické služby na starosti údržbu zhruba 175 hektarů travnatých ploch.

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "Z toho 106 hektarů je parkových se sběrem, zhruba 2 hektary bez sběru, 8 hektarů lučních porostů, 14 hektarů parterových ploch. Takže máme trošku obavu, že to počasí letos je tak nevyzpytatelné, že ta vláha je v té půdě a že teď ten porost půjde fakt rapidně nahoru. Proto bych chtěl požádat občany, aby byli obezřetní, protože možná i v době, kdy to počasí bude nepříznivé, tak to bude o to složitější, teď během toho května a maximálně toho června."

Aktuální počasí opět přineslo intenzivní déšť, sečení trávy se tak výrazně zkomplikuje. Zároveň je jasné, že po deštích tráva poroste extrémně rychle.

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "V letošním roce se v rozpočtu počítá se třemi sečemi parkových ploch, šest sečí parterových ploch, ale je to v závislosti na vývoji těch klimatických podmínek. Protože byla léta, kdy fakt to počasí bylo suché a ty tři seče byly dostačující. Někdy to prostředí bylo takové řekněme standardní, průměrné, tak někdy tři a půl seče, ale byly i čtyři nebo pět sečí za rok parterových ploch."

Posečená tráva se vyváží do Bruzovic na Frýdeckou skládku a její množství nejde jednoduše určit, protože záleží, zda jde o suchou nebo ještě navlhlou trávu po dešti.

---

Výstava řemesel starého Frýdku, Místku a okolí

Bednář, dráteník nebo třeba hrnčíř. To je jen malý výčet zajímavých řemesel, která se v minulosti vyskytovala ve starém Frýdku, Místku a okolí. Muzeum Beskyd s rozvolněním otevřelo výstavu, která představuje všechna stará řemesla i některé výrobky vážených řemeslníků.

Ve Frýdku-Místku a jeho okolí bývalo v minulosti velké množství významných řemeslníků. Jejich obory i některé zajímavé výtvory mohou opět díky rozvolnění vidět na vlastní oči návštěvníci Muzea Beskyd na frýdeckém zámku.

Marek Weissbrod, autor a komisař výstavy: "K některým řemeslům máme těch informací hodně, je to obsáhlejší, ale u některých jsou jenom takové letmé zmínky. Třeba o tom, že byli v Místku nožíři v 16. století, což potom už nebývalo."

Výstava je rozdělena podle materiálů, kterým se řemeslníci zabývali a pokud to jenom šlo, snažili se v muzeu představit i konkrétního řemeslníka a jeho i několik stovek let staré výtvory.

Marek Weissbrod, autor a komisař výstavy: "Máme tady řemesla, která zpracovávají kov, jako byli právě nožíři, kováři, podkováři a podobně. Máme tady dřevozpracující řemesla. Mezi taková nejzajímavější patří bednáři, jejichž dílnu tady máme bohatě zastoupenou. Pro naše město jsou právě nejtypičtější textilní řemesla, mezi která patří pláteníci, kteří tady byli velice početně zastoupení."

Většina exponátů pochází ze sbírek Muzea Beskyd a některé jsou zapůjčeny ze soukromých sbírek.

Marek Weissbrod, autor a komisař výstavy: "Mezi nejstarší exponáty a nejzajímavější patří cechovní truhla, která je z roku 1669 a má i takovou zajímavost, kterou je tajná schránka, která se tam dá otevřít."

Karolina Bobková, Muzeum Beskyd: "U nás se otevřelo v úterý 11. května. Máme samozřejmě nějaká protiepidemická opatření a máme snížený provoz, sníženou kapacitu prohlídek a samozřejmě expozice zámecký okruh nefunguje, protože podle vládních nařízení jsou skupinové prohlídky zakázány."

Na výstavách může být jednorázově 16 lidí a v expozici Beskydy, příroda a lidé až 25 návštěvníků.

Karolina Bobková, Muzeum Beskyd: "Ta opatření zůstávají stejná jako byla v prosinci. Je to jeden návštěvník na 15 metrů čtverečních, takže my jsme s tím počítali a jsme rádi, že vůbec alespoň nějací návštěvníci mohou přijít."

Aktuálně v muzeu probíhají dvě výstavy a už se chystá i program na léto.

Karolina Bobková, Muzeum Beskyd: "Návštěvníci si mohou prohlédnout oblíbenou expozici Beskydy, příroda a lidé, ke které jsme nově vydali také dětského průvodce, knižní publikaci a na léto chystáme také spoustu výstav. Je to výstava Dakar - Proč? Protože Karel Loprais. Tato výstava naláká spousty příznivců tohoto automobilového rally, chystáme také výstavu pro děti Fenomén Igráček. No a protože děti byly ochuzeny o školní docházku, tak se mohou těšit na výstavu Návrat do škol.

Výstava starých řemesel bude tady v prostorách frýdeckého zámku k vidění až do 6. června.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Frýdeckomístecký expres
17. května 2021, 16:30

Turistické informační centrum chystá akce na léto

Návštěvníkům se opět otevřelo turistické informační centrum ve Frýdku-Místku. Nově rozšířilo nabídku služeb a zároveň se připravuje na letní akce. Mezi nejoblíbenější patří pravidelné komentované prohlídky i projekt Technotrasy. Na léto se hledají i brigádníci, kteří pomohou doporučovat výlety turistům.

Návštěvníkům i místním opět rádi a ochotně poradí v turistických informačních centrech ve Frýdku-Místku. Díky další vlně rozvolnění, která přišla už minulý týden, se se mohla informační centra otevřít.

Lucie Talavašková, mluvčí TIC F-M: "Jsme rádi, že můžeme opět po několika měsících osobně přivítat návštěvníky na našich pobočkách ve Frýdku i v Místku. V mezičase jsme s nimi komunikovali telefonicky, prostřednictvím emailu, sociálních sítí a našich webů. Nyní jsme již plně k dispozici a lidem se opět dostanou služby, na které jsou běžně zvyklí, jako je například poskytování turistických informací, prodej map, suvenýrů a vstupenek, kopírování, laminování a prodej regionální návštěvnické karty Beskydy Card. Připravili jsme si také novinku, která byla mezi návštěvníky velmi žádaná a tou je tisk z flash disku."

Samozřejmě dál platí všeobecná protikoronavirová opatření v podobě nošení respirátorů a používání dezinfekce. V informačním centru mají také nainstalována ochranná skla, která zajistí větší ochranu pracovnic před případným rizikem přenosu nákazy. Vzhledem k velikosti pobočky sem ale mají lidé vstupovat jednotlivě.

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku: "V současné době jsou už otevřená turistická informační centra, takže se naplno rozběhla příprava programů pro návštěvníky Frýdku-Místku i pro občany. To znamená, že program z minulých let bude obohacen a bude se rozšiřovat tak, aby ta nabídka těch venkovních akcí byla co nejrozmanitější. S největší pravděpodobností budou i nadále pokračovat prohlídky, které byly doteď i v rámci Technotrasy i samostatně po Slezanských budovách, takže se návštěvníci mají na co těšit."

Lucie Talavašková, mluvčí TIC F-M: "Současně jsme pracovali na přípravách komentovaných prohlídek, které začínají již 8. června. Jako první jsme si připravili tematickou prohlídku Po stopách Petra Bezruče. Následovat bude také projekt Technotrasa, který vypráví příběh textilek u nás ve městě."

Turistické informační centrum hledá na léto také případné brigádníky, kterým není turistika a znalost okolí rozhodně cizí.

Lucie Talavašková, mluvčí TIC F-M: " V období letních prázdnin rozšíříme také naši pracovní dobu o víkendový provoz. Vyrazíme mezi turisty do terénu, proto v našem týmu rádi přivítáme posily, které znají Frýdek-Místek a Beskydy jako své boty a pomohou turistům doporučit ty nejlepší výlety. Bližší informace pak zájemci najdou na našem webu "

Všichni doufají, že se dosavadní zbývající omezení postupně rozvolní a řada akcí, které jsou připraveny na léto, tak bude moci bez problémů proběhnout.

---

Sekačky technických služeb vyjely do terénu

Proměnlivé počasí zpozdilo začátek kosení trávy ve Frýdku-Místku. Aktuální výrazný déšť navíc také komplikuje výjezdy sekaček. Dá se zároveň očekávat, že tráva poroste opravdu velmi rychle. Technické služby proto dělají, co se dá a 175 hektarů travnatých ploch ve městě by chtěly zvládnout posekat do poloviny června.

Jakmile to počasí dovolilo, do ulic Frýdku-Místku vyjely v plném nasazení sekačky na trávu. Velmi chladné dubnové počasí, které bylo charakteristické spíše poletujícím sněhem a vzápětí výrazným deštěm, tak start jarních sečí, podobně jako i dalších prací, výrazně omezilo.

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "Povětrnostní podmínky v měsíci dubnu byly tak nepříznivé, že jsme defacto práce zahájily netradičně zhruba o dva týdny později, než bývá běžné. V tom prvním květnovém týdnu jsme zahájili kosení na veřejných pohřebištích, plus veškeré parterové plochy a v týdnu od toho 10. května už jsme přejeli do sídlišť podle harmonogramu, který schválil odbor životního prostředí."

Dokud to ještě počasí umožnilo, práce se přesunuly na sídliště Slezská a dále mají pokračovat ve frýdecké části na Jiráskově.

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "Pak plynule přejdeme do místecké části na Rivieru, sídliště Bezručovo, Podpuklí, na ulici Pavlíkova. S tím, že ty práce by měly být v rámci té první sečby dokončeny podle povětrnostních podmínek zhruba kolem 10. června, bude se končit sídlištěm Kolaříkovo. V terénu budeme mít až 10 traktorových sekaček, několik křovinořezů a ručních sekaček na dokosy, ať už u obrubníků, v keřových porostech a podobně."

Celkově mají technické služby na starosti údržbu zhruba 175 hektarů travnatých ploch.

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "Z toho 106 hektarů je parkových se sběrem, zhruba 2 hektary bez sběru, 8 hektarů lučních porostů, 14 hektarů parterových ploch. Takže máme trošku obavu, že to počasí letos je tak nevyzpytatelné, že ta vláha je v té půdě a že teď ten porost půjde fakt rapidně nahoru. Proto bych chtěl požádat občany, aby byli obezřetní, protože možná i v době, kdy to počasí bude nepříznivé, tak to bude o to složitější, teď během toho května a maximálně toho června."

Aktuální počasí opět přineslo intenzivní déšť, sečení trávy se tak výrazně zkomplikuje. Zároveň je jasné, že po deštích tráva poroste extrémně rychle.

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "V letošním roce se v rozpočtu počítá se třemi sečemi parkových ploch, šest sečí parterových ploch, ale je to v závislosti na vývoji těch klimatických podmínek. Protože byla léta, kdy fakt to počasí bylo suché a ty tři seče byly dostačující. Někdy to prostředí bylo takové řekněme standardní, průměrné, tak někdy tři a půl seče, ale byly i čtyři nebo pět sečí za rok parterových ploch."

Posečená tráva se vyváží do Bruzovic na Frýdeckou skládku a její množství nejde jednoduše určit, protože záleží, zda jde o suchou nebo ještě navlhlou trávu po dešti.

---

Výstava řemesel starého Frýdku, Místku a okolí

Bednář, dráteník nebo třeba hrnčíř. To je jen malý výčet zajímavých řemesel, která se v minulosti vyskytovala ve starém Frýdku, Místku a okolí. Muzeum Beskyd s rozvolněním otevřelo výstavu, která představuje všechna stará řemesla i některé výrobky vážených řemeslníků.

Ve Frýdku-Místku a jeho okolí bývalo v minulosti velké množství významných řemeslníků. Jejich obory i některé zajímavé výtvory mohou opět díky rozvolnění vidět na vlastní oči návštěvníci Muzea Beskyd na frýdeckém zámku.

Marek Weissbrod, autor a komisař výstavy: "K některým řemeslům máme těch informací hodně, je to obsáhlejší, ale u některých jsou jenom takové letmé zmínky. Třeba o tom, že byli v Místku nožíři v 16. století, což potom už nebývalo."

Výstava je rozdělena podle materiálů, kterým se řemeslníci zabývali a pokud to jenom šlo, snažili se v muzeu představit i konkrétního řemeslníka a jeho i několik stovek let staré výtvory.

Marek Weissbrod, autor a komisař výstavy: "Máme tady řemesla, která zpracovávají kov, jako byli právě nožíři, kováři, podkováři a podobně. Máme tady dřevozpracující řemesla. Mezi taková nejzajímavější patří bednáři, jejichž dílnu tady máme bohatě zastoupenou. Pro naše město jsou právě nejtypičtější textilní řemesla, mezi která patří pláteníci, kteří tady byli velice početně zastoupení."

Většina exponátů pochází ze sbírek Muzea Beskyd a některé jsou zapůjčeny ze soukromých sbírek.

Marek Weissbrod, autor a komisař výstavy: "Mezi nejstarší exponáty a nejzajímavější patří cechovní truhla, která je z roku 1669 a má i takovou zajímavost, kterou je tajná schránka, která se tam dá otevřít."

Karolina Bobková, Muzeum Beskyd: "U nás se otevřelo v úterý 11. května. Máme samozřejmě nějaká protiepidemická opatření a máme snížený provoz, sníženou kapacitu prohlídek a samozřejmě expozice zámecký okruh nefunguje, protože podle vládních nařízení jsou skupinové prohlídky zakázány."

Na výstavách může být jednorázově 16 lidí a v expozici Beskydy, příroda a lidé až 25 návštěvníků.

Karolina Bobková, Muzeum Beskyd: "Ta opatření zůstávají stejná jako byla v prosinci. Je to jeden návštěvník na 15 metrů čtverečních, takže my jsme s tím počítali a jsme rádi, že vůbec alespoň nějací návštěvníci mohou přijít."

Aktuálně v muzeu probíhají dvě výstavy a už se chystá i program na léto.

Karolina Bobková, Muzeum Beskyd: "Návštěvníci si mohou prohlédnout oblíbenou expozici Beskydy, příroda a lidé, ke které jsme nově vydali také dětského průvodce, knižní publikaci a na léto chystáme také spoustu výstav. Je to výstava Dakar - Proč? Protože Karel Loprais. Tato výstava naláká spousty příznivců tohoto automobilového rally, chystáme také výstavu pro děti Fenomén Igráček. No a protože děti byly ochuzeny o školní docházku, tak se mohou těšit na výstavu Návrat do škol.

Výstava starých řemesel bude tady v prostorách frýdeckého zámku k vidění až do 6. června.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/frydeckomistecky-expres/frydeckomistecky-expres-17-05-2021-16-34