Karvinská knihovna má nové moderní technologie
Nové technologie , které propojují roboty, virtuální realitu i digitální přenos, mají v karvinské Regionální knihovně. Vybavení za dva miliony korun přinese spolu s novými aktivitami například i možnost streamování besed nebo přednášek.
Ani knihovna není v digitálních technologiích pozadu. Regionální knihovna Karviná má nové vybavení, které zahrnuje virtuální realitu, takzvanou Active floor neboli interaktivní podlahu, ozobory, beeboty a spoustu dalších technických vymožeností pro děti, ale i dospělé.
Barbora Koneszová, projektová manažerka RKKA: “Všechno to jsou takové edukativní pomůcky a mají být takovým jakýmsi mostem, přemostěním mezi knihou a vlastně vzděláváním. Takže jedná se o to, aby k nám lidé přicházeli za zábavou, za vzděláváním, ale přitom to měli takovou ukázku toho, že se dějí nové věci a že jako knihovna se snažíme držet krok i s tou dobou.”
Veškerá kreativní technologie je určena všem, bez rozdílu věku. Knihovna by se tak měla stát ještě více otevřeným místem, kde se odehrávají setkávání všech generací za doprovodu nejen literatury, ale i moderních technických výdobytků. Kromě toho tak knihovna zajišťuje i vytváření digitálních dovedností a mediální gramotnosti.
Barbora Koneszová, projektová manažerka RKKA: “Především nám jde i o to, aby děti seznámily své rodiče s tím, co dělají ve škole, a nebo ukázaly babičkám a dědečkům, že takhle můžou společně trávit čas, když třeba zrovna na venku není nejlepší počasí.”
A co vše nové vybavení knihovny zahrnuje? Interaktivní podlahu, která je určena k aktivním pohybovým činnostem v kombinaci s přemýšlením. Inovativní technologie jako ozoboti, beeboti a sphero koule umožní pořádání kreativních workshopů. Kromě toho knihovna zajišťuje prohlídky města Karviné a okolí s novým průvodcovským systémem, kdy si lidé prostřednictvím bezdrátových sluchátek poslechnou živé komentáře. A s použitím nových VR technologií bude možné virtuálně navštívit muzea, historická místa nebo fantastické světy. Třeba ty, které čtenáři znají z knih.
Andrzej Bizioń (nestr. za SOCDEM), náměstek primátora: “Knihovna už dávno není prostředí, kde si půjčujete knihy, ale je široké spektrum vlastně všech činností, které souvisejí s čtenářskou gramotností, s finanční gramotností a se vším, co se děti učí třeba na školách. A protože knihovna je vesměs otevřena v odpoledních hodinách pro děti, tak můžou navázat na to, co se například naučily ve škole. Získat ty další schopnosti a dovednosti, které knihovna nabízí. Tím, že knihovna se dál posouvá v těch digitálních technologiích, je jenom dobře a já doufám, že to přivede děti nejenom pro tyto aktivity, ale že sáhnout právě i pro tu knížku a zjistí, že psané a čtené slovo je to nejvíc, co můžeme mít.”
Kromě rozvíjení digitálních kompetencí prostřednictvím všech nových technologií, které knihovna nabízí, se promění stávající kinosál na multifunkční sál s důrazem na moderní technologie a univerzální přístup, který přinese knihovně možnosti pro pořádání různých akcí a programů jako streamování besed, workshopů nebo přednášek. Knihovna bude také pořádat digitální výtvarné a literární workshopy, kde si budou všichni moci vyzkoušet tvorbu digitálního obsahu.
anketa: žáci ZŠ U Studny: “Teďka se koukám na holky, jak tady to, a někdy jim i pomůžu ťuknout na to.” “Dneska jsme byli na nějakého ozobota a beebota a bylo to super. Ve volném čase tady budu chodit a budu tady brát i rodiče.” “Snažíme se tady toho robota udělat, aby šel ze startu a až na cíl.”
Knihovna by se měla stát moderním, kulturním a vzdělávacím centrem, které odpovídá potřebám všech současných generací.
---
Sociální služby Karviná mají tři nové elektromobily
Sociální služby Karviná mají nové automobily, přesněji řečeno elektromobily. Zajistí například pohodlný převoz pečovatelů, a to i s potřebným vybavením.
Sociální služby Karviná pořídily další tři elektromobily pro usnadnění dostupnosti pečovatelské služby směrem ke klientům. V rámci první fáze projektu, který byl financován z poskytnuté dotace, byly pořízeny již tři auta v loňském roce.
Blanka Dadoková, vedoucí Sociálních služeb Karviná: “My jsme hodně rádi, že se nám podařilo nový… elektroautomobily.”
Auta pomáhají zejména v terénu, rozvážejí se jimi pečovatelky nebo zajišťují obědy a všechny potřebné věci v rámci pečovatelské služby. Celkově nové elektromobily pomůžou 24 zaměstnancům.
---
Na Masarykově náměstí se konal Velikonoční jarmark
Zavítali jsme na Velikonoční jarmark. Uskutečnil se 16. a 17. dubna na Masarykově náměstí a lidem kromě bohatého programu přinesl také spoustu radosti a pravé velikonoční atmosféry.
Na Velikonočním jarmarku, který se konal na Masarykově náměstí, si přišel na své skutečně každý.
stand up 1747 - Jarmark se konal 16. a 17. dubna, přičemž předcházel Velkému pátku velikonočnímu.
V nabídce stánků byly již tradičně všechny velikosti pomlázek, velikonoční malované kraslice, přírodní potravinové produkty, perníky, frgály, ručně vyráběné dekorace a mnoho dalšího. Podívat se na Velikonoční jarmark přišlo také vedení města a všem Karviňákům přeje krásné Velikonoce.
JAN WOLF (SOCDEM), primátor Karviné
02:24 “Chtěl bych popřát všem Karviňákům krásné Velikonoční svátky plné pohody a klidu. Ať si je užijí v kruhu rodinném, a protože máme krásné počasí, tak věřím tomu, že víkend všichni využijí a” 02:36
01:07 “vyrazí se svými rodinami do přírody a užijí si to.” 01:10
V rámci programu si užily i děti, které si mohly nechat namalovat na obličej jakýkoliv motiv a stát se na chvíli někým jiným. Přítomen byl i živý oslík a vystupoval například i flašinetář, který bavil především ty nejmenší.
ruch 1650
anketa: návštěvnice jarmarku
1723 00:12 “Mám dva vnoučky, tak abych jim udělala radost. Přijdou mě vyšmigrustovat, doufám.” 00:18
1744 00:17 “Viděla už jsem velikonoční vajíčka tam malované, tak určitě si nějaké koupím. No říkám, teprve jsem přišla. Máme krásné počasí, tak to jdu projít a užiju si to.” 00:28
Před zámkem Fryštát stojí velikonoční bříza, která je nejvyšším svátečním stromem, který kdy na tomto místě stál. Velikonoční jarmark provázelo krásné počasí a všudypřítomná pohodová atmosféra.
Gabriela Stašová, Televize Polar Karviná
---
Karviná začíná regulovat umísťování výdejních boxů
Výdejní boxy, které zprostředkovávají lidem snadné vyzvedávání zboží z e-shopů, mohou být i problémem. Na některých místech ve městě může takový výdejní box i překážet nebo narušovat veřejný prostor. Jedná se o celorepublikový problém.
Karviná stanovila jasná pravidla pro umisťování výdejních boxů a automatů. Nově bude jejich instalace možná pouze na soukromých pozemcích a pouze na místech, která předem vytipuje město. Cílem tohoto opatření je zachovat pořádek, bezpečnost a estetický vzhled veřejného prostoru. Návrh schválili radní na svém posledním zasedání.
Vladimír Kolek (ANO), náměstek primátora: “Smysl té regulace není v tom, že budeme říkat, kde to může být, ale v tom, že my jsme řekli, kde to nemůže být, ty boxy. Čili neomezujeme ani počet, ani technické provedení, ani selekci nějakých dodavatelů. Můžou si to stavět dle vlastního uvážení a dle metodiky Ministerstva pro místní rozvoj, ale budeme regulovat přísně výstavbu těch boxů i v historickém centru města a na místě, které jsou nebezpečné jak pro řidiče, tak pro chodce. To znamená uprostřed chodníku nebo při příjezdu kruhový objezd.”
Například v historickém centru by se měla zachovat společenská hodnota prostoru, a to jak z estetického hlediska, tak z toho bezpečnostního. Přestože služba výdejních boxů je velmi vítaná, mělo by se s ní zacházet tak, aby byly více ku prospěchu než ke škodě.
Jana Maierová, vedoucí Odboru komunálních služeb MMK: “Máme dokonce i místo, kde přepravní vozisla využívají městský chodník a jezdí přímo kolem mateřské školy. Takže zde je ohrožena i bezpečnost těch dětí. Je opravdu škoda, že se na nás ti vlastníci pozemků a provozovatelé těch výdejních boxů nekontaktovali, protože bychom jim rádi pomohli s tou logistikou i s tím umístěním. Známe chod města, známe potřeby občanů, takže kdyby se na nás obrátili, tak bychom jim pomohli.”
V tržním řádu jsou uvedeny soukromé plochy, kde lze výdejní boxy instalovat a provozovat. Tato místa byla vybrána právě z důvodu jejich dobré dostupnosti bez narušení veřejného prostoru. Město se inspirovalo doporučeními Ministerstva průmyslu a obchodu a Ministerstva pro místní rozvoj, která sice podporují rozvoj moderních služeb, zároveň však kladou důraz na jejich uvážené začleňování do prostředí. Karviná tak patří mezi první města v Česku, která si uvědomují potřebu vyvážit technologický pokrok s péčí o kvalitu veřejného prostoru. Nová pravidla začnou platit od 2. května 2025.
---