Všechny vozy ostravské MHD jsou vybaveny kamerami
Ostrava se snaží o co největší bezpečnost městské hromadné dopravě a proto byla všechna vozidla vybavena kamerovým systémem. Nejen že to působí preventivně na zloděje a výtržníky, ale pomáhá to také policistům při odhalování pachatelů trestných činů.
Ostravská hromadná doprava je nejen kompletně bezdieselová, ale nyní má další prvenství v rámci všech velkých dopravců. Všechny vozy jsou vybaveny bezpečnostními kamerami. Celkem se jedná o 569 autobusů, tramvají i trolejbusů a každé vozidlo má od 5 - 10 kamer podle typu a velikosti.
Jan Dohnal, primátor Ostravy: "Za posledních 10 let nám klesla kriminalita asi o polovinu a klesá i v posledních letech. Takže se to daří a právě navýšení kamerových systémů v prostředcích MHD je dalším nástrojem k zlepšení situace."
Daniel Morys, ředitel Dopravního podniku Ostrava: "Posledních 140 vozů a tisíc kamer je aktivováno."
Kamery jsou důležité pro práci policie, která si jen loni vyžádala více než tisícovku záznamů.
Antonín Řezníček, ředitel PČR Ostrava: "Může dojít k nějakému napadení, poškození vozidel apod., ale nám kamery pomáhají také při zadokumentování pohybu pachatele."
Městská policie dbá na bezpečnost v MHD i v rámci nejrůznějších kontrolních akcí, kdy spolupracuje s asistenty přepravy.
Miroslav Plaček, ředitel MP Ostrava: "V loňském roce jsme takto realizovali 870 akcí, což je jedna část spolupráce a ta druhá je rozvíjení techniky a kamerového systému. V současné době už máme také namontovány tři detektory hluku."
Záznamy z kamer jsou uchovávány pět dnů. Podnik je nemůže zveřejňovat ani poskytovat veřejnosti. Pracovat s nimi může pouze policie nebo správní orgány.
---
Náměstí SNP v Ostravě Jihu čekají významné změny
Náměstí SNP v Ostravě-Jihu čekají velké změny. Cílem je, aby znovu získalo původní význam oblíbeného místa k setkávání lidí a trávení volného času. Základem proměny je urbanistická studie, kterou si město nechalo vypracovat.
Největší městský obvod v Ostravě - Jih má téměř 100 tisíc obyvatel a i mezi městy celé ČR by byl v lidnatosti v první desítce. Jistě si proto zaslouží kvalitní veřejný prostor, což jsou často náměstí, kde se mohou obyvatelé setkávat a trávit svůj čas. Aby tyto parametry splňovalo náměstí SNP v Zábřehu, čeká ho rozsáhlá proměna. Celá lokalita bývalého Stalingradu z 50. let je pro podobné změny velmi příznivá.
Hana Tichánková, náměstkyně primátora Ostravy: "Nejdůležitější změnou je, že bychom tem prostor chtěli zklidnit a vymístit automobilovou dopravu. Měly by se tam umístit nové lavičky, nový mobiliář a měl by vzniknout také amfiteátr."
Architektonická studie sceluje prostranství, které půlí Čujkovova ulice. Využívá k tomu zvýšení úrovně vozovky, což zklidní dopravu a bude tak bezpečnější pro chodce. Parkování se přesune do míst, kde je dnes tržiště.
Ondřej Vysloužil, ředitel MAPPA: "Prostor zkultivujeme, umožníme vytvoření plácku přímo před Kulturním domem Akord a zároveň budeme kultivovat další zpevněné plochy výsadbou zeleně a tím i přidáním stínu do toho území."
V rámci parkových úprav náměstí je navržena výsadba stromů a vytvoření dešťových záhonů. Studie se stane podkladem pro zpracování projektové dokumentace na rekonstrukci náměstí.
---
Ostrava zachrání památkově chráněnou sýpku ve Svinově
Jedna z nejstarších dochovaných staveb na území Ostravy, sýpka ve Svinově, bude zachráněna. Město ji chce odkoupit od majitele a co nejdříve zrekonstruovat. S následným využitím problém nebude, protože Svinov nemá téměř žádné prostory pro komunitní život.
Zastupitelstvo Ostravy schválilo odkup svinovské sýpky a přilehlé budovy i s okolními pozemky. Město tak chce zachránit památkově chráněnou historickou budovu, která aktuálně chátrá a dobou svého vzniku patří k nejstarším dochovaným stavbám ve městě. Nyní je ale po zimě v havarijním stavu.
Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: "Jedná se o třetí nejstarší stavbu na území města a my ji kupujeme proto, abychom ji zachránili."
Svinovská sýpka Sýpka stojí v místech, kde byla původně svinovská tvrz zmiňovaná už ve 13. století. Stavba pochází zřejmě z počátku 17. století. Po válce ještě sloužila JZD jako sklad hnojiv a poslední oprava byla provedena asi v roce 1965. Od té doby objekt chátrá. O záchranu se mnoho let snažila i bývalá starostka.
Hana Hauptová, bývalá starostka Svinova: "Sloužilo to k hospodaření polností rodu Wilczků. Později, po útlumu JZD, tady začali fungovat skladovací prostory. Například Cukrovar Hrušovany tady měl skladovací prostory a potom už to šlo na úbytě."
Na rekonstrukci bude vypsána architektonicko-urbanistická soutěž a s využitím po dokončení prý nebude nejmenší problém.
Radim Smetana (Pro náš Svinov), starosta Svinova: "Pakliže bude sýpka využita ke komunitnímu životu, případně, jako kulturní sál, pak si myslím, že jsme to schopni zajistit a zabezpečit."
Znalec odhadnul cenu sýpky, přilehlé budovy a pozemků na 2 miliony 200 tisíc korun. Samotná rekonstrukce ale bude mnohem nákladnější.
---
Redakčně upraveno / zkráceno.