V MS kraji letos přibylo 12 pacientů s infekcí HIV
1. prosince si připomínáme Světový den boje proti AIDS. Česká republika stále patří mezi země s nízkým počtem případů, a to jak nových, tak celkově. Moravskoslezský kraj je pak s celkem 245 případy zhruba uprostřed ve srovnání s ostatními regiony. Koronavirus mohl zavinit zhoršení stavu některých pacientů.
I když letos nemoc Covid19 zcela upozadila infekci AIDS, je důležité na ni nezapomínat. Čísla za letošní rok sice nejsou nijak dramatická, bohužel ale kvůli koronaviru někteří nakažení HIV nechodili k lékaři tak často, jak by měli. To může vést ke zhoršení jejich stavu. Celkem v celé zemi přibylo asi 200 HIV pozitivních osob.
Alena Zjevíková, HIV centrum Kliniky infekčního lékařství FNO: "Naší pacienti jsou chroničtí pacienti a ti musejí chodit pravidelně. Nyní se bojí chodit, aby se nevystavili dalším infektům. Vidíme také to, že k nám chodí méně pacientů na anti-HIV protilátky."
V Moravskoslezském kraji do konce září přibylo 12 případů, takže je jich celkem 245. Loni přibylo 16 případů, předloni 13 a o rok dříve 11. V roce 2016 přibylo 22 HIV pozitivních lidí. V našem kraji se na infekci podílí i cizinci.
Alena Zjevíková, HIV centrum Kliniky infekčního lékařství FNO: "My tady máme cizince, kteří v Česku pracují. Jsou to hlavně Poláci a Slováci."
Na infekci HIV stále neexistuje lék ani očkování. Nejúčinnější prevencí proti nákaze je tedy opatrnost v sexuálním životě. Druhým nejčastějším způsobem přenosu jsou infikované jehly u narkomanů. K nákaze prostřednictvím krevní transfúze dochází jen výjimečně.
---
Vytopená MŠ v Havířově už je opět v provozu
V polovině července došlo v Mateřské škole ČSA v Havířově k havárii vody. Škody byly tak velké, že opravy trvaly několik měsíců. Děti musely dočasně navštěvovat jiné mateřinky ve městě. Nyní jsou práce téměř u konce a děti se mohly vrátit.
Doslova zkáza. Promočené stropy, zničený nábytek, hračky, koberce, prostě vše. Učitelkám v MŠ ČSA v Havířově zbyly v létě oči jen pro pláč. V prvním patře v koupelně došlo k havárii. Bylo jasné, že školka v září neotevře. Po několika měsících rekonstrukce se nyní děti mohly opět vrátit.
Dana Tomicová, ředitelka MŠ ČSA Havířov: “To byla úplně kompletní generální oprava. Tady se strhávaly stropy, strhávaly se podlahy, zdi až pod omítku. Prostě úplně všechno. Nová elektroinstalace, nová vodoinstalace se udělala. Musím říct, že máme úplně novou školičku."
O hrubou práci se postaral vlastník budovy. S úklidem pomáhali všichni, včetně rodičů.
Lenka Přibylová, učitelka MŠ ČSA Havířov: "Hodně maminek nám pomohlo bez problémů, samy nám nabízely pomoc."
Po dobu rekonstrukce většina dětí dojížděla autobusem na Mateřskou školu Přímá.
anketa: "Ono se to tady totiž vytopilo a my jsme museli jezdit na jinou školku, protože tady se musely utírat dveře a dávat se tady nové věci.”
anketa: “Nám se tady vytopila školka a mohlo by na nás něco spadnout a mohli bychom si ublížit."
anketa: “Mohli bychom tu zavazet, mohly by zakopnout paní učitelky.”
Školku mrzelo, že voda poničila i hudební nástroje, včetně klavírů. Podařilo se je však zachránit.
---
Jediný bod jednání zastupitelstva: prodej Dukelských kasáren
Zasedání opavského zastupitelstva s jediným bodem v programu, který se týkal prodeje Dukelských kasáren vyvolala opozice. Podle ní byl prodej pozemku developerovi, který tady má stavět byty, netransparentní. Vedení města to odmítá.
Prodej 38 ha plochy v areálu Dukelských kasáren ostravské stavební společnosti za 51 mil. korun odhlasovali opavští zastupitelé už v září. Opozice s tím ale nesouhlasila. Podle ní nebyl prodej zcela v pořádku. Na listopadovém zasedání žádala vysvětlení.
Marek Veselý (ODS), opoziční člen Zastupitelstva města Opavy: „Ten proces byl netransparentní. Komunikovalo se přednostně s jedním z uchazečů jiným způsobem.“
Vedení města opozičním zastupitelům okolnosti prodeje kasáren vysvětlovalo a také připravilo všechny podklady, které se jej týkaly. Na jejich nekompletnost opozice poukazovala. Připravené materiály obsahovaly téměř 80 příloh.
Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Ano, to byla naše chyba. V čase, který jsme měli, jsme neposkytli všechny dostupné materiály. Protože těch podkladů bylo skutečně hodně. Příště raději připravíme podklady včas tak, aby byly dostupné zastupitelům.“
Představám vedení města o proměně části areálu bývalých vojenských kasáren na byty více vyhovovala nábídka ostravské stavební společnosti JTA. Druhý zájemce, teplická firma JTH, s tím ale nesouhlasil a obrátil se na soud.
Marek Andrášek, právní zástupce firmy JTH Holding: „Žaloba už podána byla. Je to žaloba na určení, že kupní smlouva, kterou uzavřelo město s druhým zájemcem je neplatná.
Procesem prodeje Dukelských kasáren se zabývalo i Ministerstvo vnitra, které už dvakrát potvrdilo jeho správnost.
---
Španělskou kapli zakryje nová střecha
Barokní Španělská kaple v Novém Jičíně bude mít novou střechu. Rekonstrukce začala letos na podzim. Probíhající práce neohrozí tradiční vystavení unikátního pohyblivého betléma. Otázkou zůstává, zda si jej letos o Vánocích bude moci prohlédnout veřejnost.
Střecha Španělské kaple, která se v Novém Jičíně nachází v blízkosti nemocnice, byla v havarijním stavu. Na její opravu uvolnilo město Nový Jičín 1 milion korun, 800 tisíc poskytl Moravskoslezský kraj.
Alois Peroutka, děkan a farář Římskokatolické církve Nový Jičín: “Podaří se vyměnit krovy, latění a celá střecha se potom zakryje fólií a pokračovat se bude příští rok. Protože celá střecha má stát 3 miliony 300 tisíc plus pochopitelně vícenáklady.”
Původ kaple spadá do roku 1621. V roce 1724 byla přestavěna do zděné podoby. Část dřevěných krovů tak mohla být stará i téměř 300 let. Trámy byly napadeny různými škůdci a stavební firma jich musí odstranit daleko více, než byl původní předpoklad.
Karel Bednář, správce budov, farnost Římskokatolické církve Nový Jičín: “Střecha se postupně opravovala v průběhu věků. V minulém století v osmdesátých letech svépomocí farníci vyměnili krytinu za plech, ale tehdy se s krovy nedělalo nic.”
Stavební práce ovšem nenaruší instalaci unikátního pohyblivého betléma, který kapli poprvé ozdobil v roce 1968. Otázkou je, zda jej letos o Vánocích bude moci vidět i veřejnost.
Alois Peroutka, děkan a farář Římskokatolické církve Nový Jičín: “Co bude, to nikdo nevíme. Víme, že tady v naší společnosti se všechno mění pomalu co do hodiny, takže nevím, opravdu nic.”
Pokud budou podmínky příznivé, Španělská kaple se lidem otevře na Štědrý den ve tři hodiny odpoledne.
---
Házenkáři a volejbalistky z F-M pomohli sehnat dětem počítače
15 kompletních počítačů přivezli darem házenkáři a volejbalistky z Frýdku-Místku do dětského domova v Čeladné. Rozhodli se tak v této nelehké době pomoct těm, kteří to nejvíce potřebují. Kromě toho mezi sebou kluby spustily i sbírku, díky které chtějí dětem přispět na vánoční dárky.
Úplně nové počítačové sestavy pro děti z dětského domova v Čeladné dokázali v této nelehké době sehnat házenkáři SKP Frýdek-Místek. Svůj cíl pomoci probrali i s volejbalistkami, které neváhaly a rády se připojily.
Veronika Šnellyová, volejbalistka TJ Sokol Frýdek-Místek: "Myslím si, že to je velmi dobrá věc, protože v dnešní době, která je, pomůže cokoliv."
Tomáš Sklenák, házenkář SKP Frýdek-Místek: "Sám vím, že vlastně moje děti taky se učí doma distanční výuku a myslím, že jim to strašně moc pomůže do budoucna."
Vedoucí družstva házenkářů požádal o pomoc svého zaměstnavatele, který neváhal a během krátké chvíle počítače zajistil, společně pak nakoupili ještě příslušenství v podobě monitorů, klávesnic, myší a kamer.
Zdeněk Verlík, vedoucí družstva házenkářů SKP Frýdek-Místek: "Udělali jsme tady tuhle akci společně, s tím, že oni nám pomůžou počítačově, my vybereme nějaký finanční příspěvek."
Dětský domov, který vybrali byl za tento dar nesmírně vděčný. Nebyl ale jediný obdarovaný.
Kateřina Surovíková, ředitelka Dětského domova v Čeladné: "Máme tady 48 dětí z toho 20 středoškoláků a spoustu malých dětí na prvním a druhém stupni, tak tu PC techniku velmi potřebujeme."
Tomáš Polach, jednatel sponzorské firmy: "Dovezli jsme dneska tady 15 kusů, něco jsme ještě nechali v Místku v Žirafě a zbylo nám tam ještě 5 počítačů, které bysme chtěli, já zavolám ještě paní ředitelce do Ondrášku, jestli nebude chtít pro děti."
Házenkáři společně s volejbalistkami ještě mezi sebou uspořádali finanční sbírku, ve které už je přes 12 tisíc korun. Celkový výtěžek by pak chtěli dětem darovat na vánoční dárky.
---