Začaly volby do krajského zastupitelstva a části senátu
V pátek ve 14 hodin se otevřely v celé naší zemi volební místnosti. Tentokrát volíme do zastupitelstev krajů a také do části senátu. V našem regionu se o přízeň voličů uchází celkem 20 politických stran a hnutí. Volby doprovázejí přísná hygienická opatření.
Ve 14 hodin už před volebními místnostmi stáli první nedočkaví voliči. Ještě než ale vstoupili dovnitř budovy, museli si nasadit roušky. Každá volební komise navíc vyčlenila člověka, který dohlíží na dodržování hygienických nařízení.
člen volební komise: "Dobrý den, poprosím vás o desinfekci rukou a uvnitř dodržujte dvoumetrové rozestupy."
I samotná volební místnost je páskami označená podobně, jako pokladny v bankách, kde lidí musejí dodržovat diskrétní zónu. Novinkou je také to, že kromě občanky, musejí lidé na pár okamžiků ukázat i obličej pod rouškou. Brali to ale s klidem.
anketa, voliči: "Volby s rouškami mi nevadí. Vidíte, že jsem přišla. Myslím, ale, že spousta seniorů nepřijde, protože se bojí."
"Je to v pohodě."
"Je to třeba, protože ten koronavirus nás hrozně pronásleduje."
Jak kdo volil, občané většinu prozradit nechtěli. Pandemie koronaviru, ale prý jejich rozhodování příliš neovlivnila. Důležitější jsou jiné věci.
anketa, voliči: "Nevolím podle slibů, ale podle toho, co kdo opravdu dělá."
"Projedu si ty programy, ale většinou mi stejně vyjde ta strana, kterou volím pokaždé."
"Když vidíte, že jsou změny, tak je to dobré."
V pátek jsou volební místnosti otevřeny do 22 hodin. V sobotu pak lze volit mezi 8 a 14 hodinou. Roušky jsou povinné. Pokud vás zajímá, jak volby dopadnou sledujte TV Polar v sobotu od 15 hodin.
---
Hasiči u NJ bazénu cvičili likvidaci úniku chloru
Únik chlóru z novojičínského krytého bazénu a záchrana člověka, kterého chemická látka zasáhla. To byl základní scénář cvičení, do kterého se zapojilo několik jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů. Simulovaný zásah trval zhruba hodinu.
V suterénu novojičínského krytého bazénu se zaměstnanec snažil vyměnit láhev s chlorem, který se používá na úpravu vody. Kvůli poškozenému ventilu ale začala nebezpečná chemická látka unikat a pracovník upadl do bezvědomí. Jeho kolegové alarmovali hasiče. Takto začalo cvičení integrovaného záchranného systému.
Petr Kůdela, mluvčí HZS MSK: “Hasiči se oblékli do protichemických přetlakových obleků a v první fázi dvojice hasičů zachránila tohoto zaměstnance. ve druhé fázi hasiči provizorně opravili netěsnící ventil.”
Následně skrápěním zabránili dalšímu šíření chloru do okolí.
Pavel Kelar, ředitel bazénu v Novém Jičíně: “Naštěstí se nám ještě nikdy nestalo, že by tato situace nastala.”
Lumír Balaryn, vedoucí Oddělení hosp. správy a krizového řízení, MěÚ Nový Jičín: “Ve městě jsou dva krizové objekty, ve kterých jsou nebezpečné látky. Je to zimní stadion a bazén.”
Cvičení také proveřilo součinnost profesionálních a dobrovolných hasičů, z nichž některé jednotky, konkrétně z Kopřivnice, Studénky a Frenštátu pod Radhoštěm, jsou předurčeny k chemickým zásahům.
---
Z Opavy poputuje do Afriky na 400 kol
Na 400 kol věnovali Opavané do sbírky Kola pro Afriku. Bicykly po nutné opravě poputují do Gambie, aby sloužily tamním dětem. Ty je použijí na cestu do školy. Výrazně si tak časově zkrátí několika kilometrovou cestu, kterou by musely jinak ujít pěšky.
Kola všech druhů - silniční, trekkingová, horská nebo i ty, která už mají své nejlepší dny dávno za sebou přiváželi na sběrné místo obyvatelé Opavy, aby podpořili projekt Kola pro Afriku.
Na sběrném místě přibývaly bicykly, které by jinak skončily na skládce či ve sběrném dvoře. I tyto použité dopravní prostředky mohou udělat službu dětem při několika kilometrové cestě do školy v africké Gambii. Kol si váží, jinak by totiž musely každý den za vzděláním v nehostinných podmínkách šlapat pěšky.
Daniel Ščigel, vedoucí centrálního skladu, Kola pro Afriku: „Pokud kolo poslouží přímo projektu, může sloužit jako náhradní díl, nebo sběrná surovina, kterou zužitkujeme, prodáme a peníze použijeme na projekt samotný.“
Opavský magistrát pomáhá sbírkou už po třetí. Zároveň do ní věnoval 33 kol, která zůstala ve skladu zrát a nálezů, a o která se nikdo nepřihlásil. Hned během první hodiny lidé na sběrném místo přivezli téměř stovku kol. Věnovat mohli také přilby, bezpečnostní vesty nebo nářadí.
Kateřina Durčáková, organizátorka sbírky, Magistrát Opava: „Vloni jsme nasbírali kolem 300 kol, letos očekáváme, že ten výsledek bude podobný, možná i lepší.“
Opavané do sbírky věnovali na čtyři stovky kol. Obecně prospěšná společnost Kola pro Afriku vloni v rámci celé republiky nasbírala víc jak šest tisíc použitých bicyklů.
---
V Ostravě vznikne nový polyfunkční dům se zelenou střechou
Zastupitelé obvodu Moravská Ostrava a Přívoz dali zelenou novému polyfunkčnímu domu, který vyroste hned vedle Janáčkovy konzervatoře v centru města, Nabídne nejen byty a kanceláře, ale také podzemní garáže a zahrádky na zelené střeše.
V Ostravě vzniknou nové byty a kanceláře. A to ve zbrusu novém polyfunkčním domě, který vznikne na pozemku na rohu ulic Českobratrská a Nádražní. Zastupitelé obvodu Moravská Ostrava a Přívoz už schválili jeho prodej.
Hana Mainušová, mluvčí MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “Jedná se o nějakých 130 metrů čtverečních. Tento dům bude sousedit s Janáčkovou konzervatoří, se kterou zástupci investora také jednali a dohodli se, že v budově polyfunkčního domu bude také stravovací zařízení, které budou využívat studenti a zaměstnanci školy. Janáčkova konzervatoř totiž dlouhodobě takovéto zařízení postrádá.”
Nová budova vznikne tady na tomto místě a bude mít zelenou střechu upravenou tak, aby na ni mohly vzniknout zahrádky.
Hana Mainušová, mluvčí MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “Investor také počítá s vybudováním podzemních garáží a bude zde také prostor pro úschovnu kol.”
Co se týká počtu bytů, to se ještě bude upřesňovat.
Michal Jelínek, DEEPLEXUS INVESTMENTS: “Byl tam požadavek některých zástupců města, abysme udělali více bytů na úkor kanceláří, což vzhledem k současné covid situaci to asi dává i ekonomický smysl. Dneska ten plán počítá s cca 40 byty, ale to se fakt ještě může změnit.”
Stavět by se mělo začít nejpozději v roce 2023 ihned poté, co investor získá potřebná stavební povolení.
---
Davy návštěvníků přilákalo Hradní hodování na Sovinci
Ani nepříznivé počasí zářijového víkendu neodradilo množství návštěvníků od výletu na hrad Sovinec na Rýmařovsku. Akce Hradní hodování rok co rok přitahuje milovníky dobové kuchyně. Návštěvnost byla umocněna také vstupem zdarma, který až do konce října připravil Moravskoslezský kraj.
Dobová hudba a vůně všeho druhu se linuly všemi nádvořími hradu. Vybrat si mohli milovníci masa i vegetariáni.
Michal Koutný, kastelán Sovince: „Návštěvníci můžou ochutnat spoustu dobrého jídla a pití, ať už co se týká pití, tak tu máme výbornou hradní medovinu, dále svařák na zahřátí, z jídel doporučuju výborná grilovaná žebra, a pak, jak můžete vidět tady z mnou, tak máme tady dobovou kuchyni, kde můžete ochutnat různá dobová jídla.
Barbora Fucimanová, dobová kuchyně, Olomouc: "Máme tady pučálku, to je naklíčený hrách, smažený na sádle, pak tu máme ptáky v těstě pečené,dále tady je paštika, Na ohni děláme placky.“
Anketa, návštěvníci hradu: „Tady mají dobrý úplně všechno, krásné originální recepty a já osobně nejradši chodím na ty placky.“
„Ochutnali jsme paštiku, ta byla vynikající, pak jsme ochutnali ptáčka, takže nám to všechno strašně chutnalo.“
„Placky, ty placky v česnekové omáčce jsem si to dala, Ještě jsem si chtěla přidat ale pak jsem si říkala ať mají taky druzí.“
„Já jsem ochutnala paštičku s brusinkama a dcera ochutnala klíčený hrášek.“
„Placku.“
„Pečený hrášek.“
Žádná akce na Sovinci se neobejde bez historického programu. Toho se aktivně mohli účastnit i návštěvníci. Jen první den akce, za deštivého a chladného počasí, si našlo cestu na hrad téměř 650 návštěvníků. Tento počet se v dalších dnech ještě zněkolikanásobil. Navíc již v říjnu čekají na všechny oblíbené Sokolnické lovy.