Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Začaly volby do krajského zastupitelstva a části senátu
  • Lidé se bojí nařízení, ruší oslavy a večírky v restauracích
  • Recidivista zasadil servírce U Lišáka 46 bodných ran
  • Beskydský endoskopický workshop vzdělával lékaře
  • Novojičínští úředníci budou jezdit ekologicky

Začaly volby do krajského zastupitelstva a části senátu

V pátek ve 14 hodin se otevřely v celé naší zemi volební místnosti. Tentokrát volíme do zastupitelstev krajů a také do části senátu. V našem regionu se o přízeň voličů uchází celkem 20 politických stran a hnutí. Volby doprovázejí přísná hygienická opatření.

Ve 14 hodin už před volebními místnostmi stáli první nedočkaví voliči. Ještě než ale vstoupili dovnitř budovy, museli si nasadit roušky. Každá volební komise navíc vyčlenila člověka, který dohlíží na dodržování hygienických nařízení. 

člen volební komise: "Dobrý den, poprosím vás o desinfekci rukou a uvnitř dodržujte dvoumetrové rozestupy."

I samotná volební místnost  je páskami označená podobně, jako pokladny v bankách, kde lidí musejí dodržovat diskrétní zónu. Novinkou je také to, že kromě občanky, musejí lidé na pár okamžiků ukázat i obličej pod rouškou. Brali to ale s klidem.

anketa, voliči: "Volby s rouškami mi nevadí. Vidíte, že jsem přišla. Myslím, ale, že spousta seniorů nepřijde, protože se bojí."

"Je to v pohodě."

"Je to třeba, protože ten koronavirus nás hrozně pronásleduje." 

Jak kdo volil, občané většinu prozradit nechtěli. Pandemie koronaviru, ale prý jejich rozhodování příliš neovlivnila. Důležitější jsou jiné věci. 

anketa, voliči: "Nevolím podle slibů, ale podle toho, co kdo opravdu dělá."

"Projedu si ty programy, ale většinou mi stejně vyjde ta strana, kterou volím pokaždé."

"Když vidíte, že jsou změny, tak je to dobré."

V pátek jsou volební místnosti otevřeny do 22 hodin. V sobotu pak lze volit mezi 8 a 14 hodinou. Roušky jsou povinné. Pokud vás zajímá, jak volby dopadnou sledujte TV Polar v sobotu od 15 hodin. 

---

Lidé se bojí nařízení, ruší oslavy a večírky v restauracích

Hospody a restaurace se dostaly během pandemie do velkých finančních ztrát. Někteří provozovatelé přežili, jiní postupně končí. Nová omezení jim navíc vůbec nepomohou. Lidé se totiž bojí a postupně raději ruší dopředu naplánované večírky, či rodinné oslavy.

Zavíračka v 10 večer a od pondělí nově maximálně šest lidí u jednoho stolu. Hospody a restaurace dostávají další ránu, která výrazně sníží jejich návštěvnost.

Anketa: 1.) "Vždycky je to překvapení pro nás, my to moc nesledujeme teda, ale jsme rádi, že se ještě můžeme sejít. 2.) "Pokud je to potřeba, tak je to potřeba, podřídím se, neřeším to."

Ivona Schulzová, provozní Radegastovny Aura: "My třeba máme v pátek a sobotu otevírací dobu do jedné do rána a prostě vyhodit ty lidi v deset hodin večer, kdy oni začínali třeba ještě pít, tak to byl docela problém."

Podniky jsou schopné stoly rozdělit, ale přesto lidé postupně ruší své rezervace.

Ivona Schulzová, provozní Radegastovny Aura: "Skupiny lidí patnácti, dvaceti, třiceti lidí, srazy, všechno se to prostě ruší, jo, takže všechno se vším souvisí, lidé mají strach."

Ekonomické ztráty byly během první vlny pandemie obrovské, některé podniky úplně zavřely, tady naštěstí ani nepropouštěli.

Ivona Schulzová, provozní Radegastovny Aura: "Tím, že jsme měli nějakou rezervu, takže jsme byli schopni to udržet a pokračujeme a bojujeme dále."

Provozovatelé malého baru opodál ztráty doposud nedohnali, a proto chtějí podnik předat někomu jinému. Na kameru s námi o tom ale mluvit nechtěli. Hosté většinou vědí, že proti dalším nařízením jsou bezradní.

Anketa: 3.) "Vnímáme to prostě jako nutnost, která prostě bohužel je no, co se s tím dá dělat."

Ministr zdravotnictví už naznačil, že by se v podnicích mohla zavést povinná registrace hostů.

---

Recidivista zasadil servírce U Lišáka 46 bodných ran

Obzvlášť brutální případ vraždy řeší Krajský soud v Ostravě. 32letý recidivista zasadil servírce baru U Lišáka téměř 50 bodných a bodnořezných ran. Před soudem se několikrát rozbrečel.

Loni den před Vánocemi přišel 32letý Ladislav Kandráč do baru U Lišáka v Ostravě - Hrušově na pivo. Bylo už 10 hodin večer a on před tím vypil lahev slivovice. V podniku byl sám a servírka počítala tržbu. když viděl peníze, rozhodl se že si vyřeší finanční problémy. Vzal s pultu nůž a odvedl servírku dozadu do skladu. 

Josef Šuhaj, státní zástupce: "Obžalovaný ji měl se zištným úmyslem zasadit prakticky 50 bodných, bodnořezných a tržně zhmožděných ran po těle, které vedly k jejímu úmrtí." 

Před soudem se obžalovaný přiznal a v průběhu líčení se několikrát nad svým činem rozbrečel. Nicméně tvrdí, že si samotný útok nepamatuje. Na co chtěl peníze neřekl, měl ale 21 exekucí na majetek a 8 dětí. Nováčkem není ani před soudem. 

Josef Šuhaj, státní zástupce: "Konkrétní částka nebyla zjištěna, nicméně byla tam nějaká provozní hotovost v řádech desítek tisíc korun, která na místě nebyla zjištěna." 

Klára Krystynová, mluvčí Krajského soudu Ostrava: "Za vraždu hrozí obžalovanému trest v délce 15 až 20 let odnětí svobody."

Tím, že obžalovaný přiznal vinu, podle nové úpravy zákona zjednodušil celé soudní řízení a zajistil si tím i nižší trest. Zkoušel se s žalobcem dohodnout i na jeho výši. 17 let se mu ale zdálo moc a tak rozhodne o trestu soud. 

---

Beskydský endoskopický workshop vzdělával lékaře

Endoskopické vyšetření patří mezi nejrychlejší a nejefektivnější způsob, jak odhalit několik typů rakoviny. Lékaři se v této oblasti neustále vzdělávají a vzájemně si předávají zkušenosti. Nedávno se sešli na Beskydském endoskopickém workshopu v Nemocnici Frýdek-Místek.

Zaplněný sál lékařů sleduje endoskopické vyšetření, během kterého přednášející odhalil zřejmě počátek nádorového onemocnění.

Petr Vítek, primář interního oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Jedná se o výkony v oblasti gastrointestriciální endoskopie. Odstraňujeme předstupně nádorů, či již vytvořené nádory v oblasti dvanáctníků, případně tlustého střeva, diagnostikujeme nádory v oblasti žlučových cest a slinivky a řešíme například problematiku obtížných žlučových kamenů."

Podle lékařů má až třetina lidí v těle polypy, které se mohou později změnit v nádory. V současné době jsou jejich nálezy na vzestupu, ale právě díky včasnému screeningu se daří snižovat úmrtnost.

Petr Vítek, primář interního oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Narůstají naopak nádory v oblasti slinivky především a nádory v oblasti jícnu, což souvisí s řadou věcí a různými vnějšími faktory, prostředí i stárnutí populace."

Endoskopické vyšetření u veřejnosti rozhodně není oblíbené, ale současná medicína pracuje neustále s novými technologiemi a také poznatky o nemocích. Proto se lékaři pravidelně scházejí a předávají si vzájemně zkušenosti. Jako tomu bylo na 14. ročníku Beskydského endoskopického workshopu.

Vladimír Nosek, primář gastroenterologického oddělení Nemocnice Jablonec nad Nisou: "Já jsem tady opakovaně, workshop mám moc rád, protože je to bezprostřední výměna zkušeností. Já sám na našem pracovišti taky pořádám workshopy a zveme zase kolegy z vašeho kraje, takže je to opravdu úžasná spolupráce a my říkáme, že máme takovou osu spolupráce Jablonec, Frýdek-Místek, Ostrava."

Petr Vítek, primář interního oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Jedná se o přednášející, špičkové odborníky z celé České republiky a co se týká účastníků, ta akce je primárně určena pro lékaře z Moravskoslezského kraje, ať už z krajských nemocnic nebo i z privátních ambulancí a obvykle míváme kolem 70 účastníků, letos jsme počet účastníků přímých museli trochu zredukovat."

Ondřej Urban, předseda České gastroenterologické společnosti: "Digestivní endoskopie je umění, které se lidé musí naučit od svých učitelů a s těmi se musí setkávat a právě ty workshopy umožňují to přímé setkání vyučujícího a školence. V současné době s pandemií Covid jsou tyto věci významně omezené.

Během pandemie museli lékaři stanovit přísná kritéria, za kterých mohou být pacienti endoskopováni, a kteří mohou být odloženi. Což samozřejmě způsobuje obrovskou ztrátu v odhalování nádorových onemocnění. Kapacity zdravotnických zařízení jsou totiž plně vytížené.

Ondřej Urban, předseda České gastroenterologické společnosti: "Odklad digestivní endoskopie je velký problém, protože může vést ke zpoždění diagnózy třeba nádorového onemocnění tlustého střeva a víme, že osud těch nemocných je přímo závislých na stádiu onemocnění, čili kdybychom odložili všechny výkony o půl roku, tak prokazatelně zhoršíme onkologickou prognózu našich pacientů, takže hledáme jakousi rovnováhu."

Jen diagnózu rakoviny tlustého střeva si v Česku každoročně vyslechne na 7500 lidí. Lidé po padesátce by tak měli chodit na pravidelná preventivní vyšetření.

---

Novojičínští úředníci budou jezdit ekologicky

Novojičínští úředníci budou jezdit ekologicky. Město dosáhlo na státní podporu alternativních způsobů dopravy a pořídilo služební elektromobil. Následovat bude ještě druhý vůz na zemní plyn.

Nový Jičín využil výzvu na poskytnutí podpory alternativních způsobů dopravy, kterou vyhlásilo ministerstvo životního prostředí prostřednictvím Státního fondu životního prostředí. Z deseti služebních vozidel teď dvě vymění za automobily s ekologickým pohonem.

Zdeněk Petroš, vedoucí Odboru organizačního, MěÚ Nový Jičín: “My jsme se toho projektu zúčastnili a pro městský úřad jsme získali první elektromobil, která úřad má. Dotace je 40 procent z pořizovací částky. Vozidlo stálo 480 tisíc korun, skoro 200 tisíc bude dotace.”

Dojezd elektromobilu je 250 kilometrů.

Zdeněk Petroš, vedoucí Odboru organizačního, MěÚ Nový Jičín: “Využívat ho budeme především v rámci jízd po městě, kde je ta ekologie pro nás zásadní. Nahradí to dieselové vozidlo.”

Radek Kudělka, služební řidič, Odbor organizační, MěÚ Nový Jičín: “Z osmdesáti procent jezdím ve městě. Zrovna dneska jsme elektromobil využili na služební cestu na Horní Bečvu. Najeli jsme zhruba sto kilometrů a vozidlo ztratilo zhruba 27 procent baterie.”

Úspornější provoz si radnice slibuje také od druhého automobilu, který v rámci vyhlášeného programu získalo, tentokrát na stlačený zemní plyn. Ten doplní vozový park města v říjnu. Už tři roky zde také městskou hromadnou dopravu zajišťují elektrobusy.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
02. října 2020, 21:00

Začaly volby do krajského zastupitelstva a části senátu

V pátek ve 14 hodin se otevřely v celé naší zemi volební místnosti. Tentokrát volíme do zastupitelstev krajů a také do části senátu. V našem regionu se o přízeň voličů uchází celkem 20 politických stran a hnutí. Volby doprovázejí přísná hygienická opatření.

Ve 14 hodin už před volebními místnostmi stáli první nedočkaví voliči. Ještě než ale vstoupili dovnitř budovy, museli si nasadit roušky. Každá volební komise navíc vyčlenila člověka, který dohlíží na dodržování hygienických nařízení. 

člen volební komise: "Dobrý den, poprosím vás o desinfekci rukou a uvnitř dodržujte dvoumetrové rozestupy."

I samotná volební místnost  je páskami označená podobně, jako pokladny v bankách, kde lidí musejí dodržovat diskrétní zónu. Novinkou je také to, že kromě občanky, musejí lidé na pár okamžiků ukázat i obličej pod rouškou. Brali to ale s klidem.

anketa, voliči: "Volby s rouškami mi nevadí. Vidíte, že jsem přišla. Myslím, ale, že spousta seniorů nepřijde, protože se bojí."

"Je to v pohodě."

"Je to třeba, protože ten koronavirus nás hrozně pronásleduje." 

Jak kdo volil, občané většinu prozradit nechtěli. Pandemie koronaviru, ale prý jejich rozhodování příliš neovlivnila. Důležitější jsou jiné věci. 

anketa, voliči: "Nevolím podle slibů, ale podle toho, co kdo opravdu dělá."

"Projedu si ty programy, ale většinou mi stejně vyjde ta strana, kterou volím pokaždé."

"Když vidíte, že jsou změny, tak je to dobré."

V pátek jsou volební místnosti otevřeny do 22 hodin. V sobotu pak lze volit mezi 8 a 14 hodinou. Roušky jsou povinné. Pokud vás zajímá, jak volby dopadnou sledujte TV Polar v sobotu od 15 hodin. 

---

Lidé se bojí nařízení, ruší oslavy a večírky v restauracích

Hospody a restaurace se dostaly během pandemie do velkých finančních ztrát. Někteří provozovatelé přežili, jiní postupně končí. Nová omezení jim navíc vůbec nepomohou. Lidé se totiž bojí a postupně raději ruší dopředu naplánované večírky, či rodinné oslavy.

Zavíračka v 10 večer a od pondělí nově maximálně šest lidí u jednoho stolu. Hospody a restaurace dostávají další ránu, která výrazně sníží jejich návštěvnost.

Anketa: 1.) "Vždycky je to překvapení pro nás, my to moc nesledujeme teda, ale jsme rádi, že se ještě můžeme sejít. 2.) "Pokud je to potřeba, tak je to potřeba, podřídím se, neřeším to."

Ivona Schulzová, provozní Radegastovny Aura: "My třeba máme v pátek a sobotu otevírací dobu do jedné do rána a prostě vyhodit ty lidi v deset hodin večer, kdy oni začínali třeba ještě pít, tak to byl docela problém."

Podniky jsou schopné stoly rozdělit, ale přesto lidé postupně ruší své rezervace.

Ivona Schulzová, provozní Radegastovny Aura: "Skupiny lidí patnácti, dvaceti, třiceti lidí, srazy, všechno se to prostě ruší, jo, takže všechno se vším souvisí, lidé mají strach."

Ekonomické ztráty byly během první vlny pandemie obrovské, některé podniky úplně zavřely, tady naštěstí ani nepropouštěli.

Ivona Schulzová, provozní Radegastovny Aura: "Tím, že jsme měli nějakou rezervu, takže jsme byli schopni to udržet a pokračujeme a bojujeme dále."

Provozovatelé malého baru opodál ztráty doposud nedohnali, a proto chtějí podnik předat někomu jinému. Na kameru s námi o tom ale mluvit nechtěli. Hosté většinou vědí, že proti dalším nařízením jsou bezradní.

Anketa: 3.) "Vnímáme to prostě jako nutnost, která prostě bohužel je no, co se s tím dá dělat."

Ministr zdravotnictví už naznačil, že by se v podnicích mohla zavést povinná registrace hostů.

---

Recidivista zasadil servírce U Lišáka 46 bodných ran

Obzvlášť brutální případ vraždy řeší Krajský soud v Ostravě. 32letý recidivista zasadil servírce baru U Lišáka téměř 50 bodných a bodnořezných ran. Před soudem se několikrát rozbrečel.

Loni den před Vánocemi přišel 32letý Ladislav Kandráč do baru U Lišáka v Ostravě - Hrušově na pivo. Bylo už 10 hodin večer a on před tím vypil lahev slivovice. V podniku byl sám a servírka počítala tržbu. když viděl peníze, rozhodl se že si vyřeší finanční problémy. Vzal s pultu nůž a odvedl servírku dozadu do skladu. 

Josef Šuhaj, státní zástupce: "Obžalovaný ji měl se zištným úmyslem zasadit prakticky 50 bodných, bodnořezných a tržně zhmožděných ran po těle, které vedly k jejímu úmrtí." 

Před soudem se obžalovaný přiznal a v průběhu líčení se několikrát nad svým činem rozbrečel. Nicméně tvrdí, že si samotný útok nepamatuje. Na co chtěl peníze neřekl, měl ale 21 exekucí na majetek a 8 dětí. Nováčkem není ani před soudem. 

Josef Šuhaj, státní zástupce: "Konkrétní částka nebyla zjištěna, nicméně byla tam nějaká provozní hotovost v řádech desítek tisíc korun, která na místě nebyla zjištěna." 

Klára Krystynová, mluvčí Krajského soudu Ostrava: "Za vraždu hrozí obžalovanému trest v délce 15 až 20 let odnětí svobody."

Tím, že obžalovaný přiznal vinu, podle nové úpravy zákona zjednodušil celé soudní řízení a zajistil si tím i nižší trest. Zkoušel se s žalobcem dohodnout i na jeho výši. 17 let se mu ale zdálo moc a tak rozhodne o trestu soud. 

---

Beskydský endoskopický workshop vzdělával lékaře

Endoskopické vyšetření patří mezi nejrychlejší a nejefektivnější způsob, jak odhalit několik typů rakoviny. Lékaři se v této oblasti neustále vzdělávají a vzájemně si předávají zkušenosti. Nedávno se sešli na Beskydském endoskopickém workshopu v Nemocnici Frýdek-Místek.

Zaplněný sál lékařů sleduje endoskopické vyšetření, během kterého přednášející odhalil zřejmě počátek nádorového onemocnění.

Petr Vítek, primář interního oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Jedná se o výkony v oblasti gastrointestriciální endoskopie. Odstraňujeme předstupně nádorů, či již vytvořené nádory v oblasti dvanáctníků, případně tlustého střeva, diagnostikujeme nádory v oblasti žlučových cest a slinivky a řešíme například problematiku obtížných žlučových kamenů."

Podle lékařů má až třetina lidí v těle polypy, které se mohou později změnit v nádory. V současné době jsou jejich nálezy na vzestupu, ale právě díky včasnému screeningu se daří snižovat úmrtnost.

Petr Vítek, primář interního oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Narůstají naopak nádory v oblasti slinivky především a nádory v oblasti jícnu, což souvisí s řadou věcí a různými vnějšími faktory, prostředí i stárnutí populace."

Endoskopické vyšetření u veřejnosti rozhodně není oblíbené, ale současná medicína pracuje neustále s novými technologiemi a také poznatky o nemocích. Proto se lékaři pravidelně scházejí a předávají si vzájemně zkušenosti. Jako tomu bylo na 14. ročníku Beskydského endoskopického workshopu.

Vladimír Nosek, primář gastroenterologického oddělení Nemocnice Jablonec nad Nisou: "Já jsem tady opakovaně, workshop mám moc rád, protože je to bezprostřední výměna zkušeností. Já sám na našem pracovišti taky pořádám workshopy a zveme zase kolegy z vašeho kraje, takže je to opravdu úžasná spolupráce a my říkáme, že máme takovou osu spolupráce Jablonec, Frýdek-Místek, Ostrava."

Petr Vítek, primář interního oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Jedná se o přednášející, špičkové odborníky z celé České republiky a co se týká účastníků, ta akce je primárně určena pro lékaře z Moravskoslezského kraje, ať už z krajských nemocnic nebo i z privátních ambulancí a obvykle míváme kolem 70 účastníků, letos jsme počet účastníků přímých museli trochu zredukovat."

Ondřej Urban, předseda České gastroenterologické společnosti: "Digestivní endoskopie je umění, které se lidé musí naučit od svých učitelů a s těmi se musí setkávat a právě ty workshopy umožňují to přímé setkání vyučujícího a školence. V současné době s pandemií Covid jsou tyto věci významně omezené.

Během pandemie museli lékaři stanovit přísná kritéria, za kterých mohou být pacienti endoskopováni, a kteří mohou být odloženi. Což samozřejmě způsobuje obrovskou ztrátu v odhalování nádorových onemocnění. Kapacity zdravotnických zařízení jsou totiž plně vytížené.

Ondřej Urban, předseda České gastroenterologické společnosti: "Odklad digestivní endoskopie je velký problém, protože může vést ke zpoždění diagnózy třeba nádorového onemocnění tlustého střeva a víme, že osud těch nemocných je přímo závislých na stádiu onemocnění, čili kdybychom odložili všechny výkony o půl roku, tak prokazatelně zhoršíme onkologickou prognózu našich pacientů, takže hledáme jakousi rovnováhu."

Jen diagnózu rakoviny tlustého střeva si v Česku každoročně vyslechne na 7500 lidí. Lidé po padesátce by tak měli chodit na pravidelná preventivní vyšetření.

---

Novojičínští úředníci budou jezdit ekologicky

Novojičínští úředníci budou jezdit ekologicky. Město dosáhlo na státní podporu alternativních způsobů dopravy a pořídilo služební elektromobil. Následovat bude ještě druhý vůz na zemní plyn.

Nový Jičín využil výzvu na poskytnutí podpory alternativních způsobů dopravy, kterou vyhlásilo ministerstvo životního prostředí prostřednictvím Státního fondu životního prostředí. Z deseti služebních vozidel teď dvě vymění za automobily s ekologickým pohonem.

Zdeněk Petroš, vedoucí Odboru organizačního, MěÚ Nový Jičín: “My jsme se toho projektu zúčastnili a pro městský úřad jsme získali první elektromobil, která úřad má. Dotace je 40 procent z pořizovací částky. Vozidlo stálo 480 tisíc korun, skoro 200 tisíc bude dotace.”

Dojezd elektromobilu je 250 kilometrů.

Zdeněk Petroš, vedoucí Odboru organizačního, MěÚ Nový Jičín: “Využívat ho budeme především v rámci jízd po městě, kde je ta ekologie pro nás zásadní. Nahradí to dieselové vozidlo.”

Radek Kudělka, služební řidič, Odbor organizační, MěÚ Nový Jičín: “Z osmdesáti procent jezdím ve městě. Zrovna dneska jsme elektromobil využili na služební cestu na Horní Bečvu. Najeli jsme zhruba sto kilometrů a vozidlo ztratilo zhruba 27 procent baterie.”

Úspornější provoz si radnice slibuje také od druhého automobilu, který v rámci vyhlášeného programu získalo, tentokrát na stlačený zemní plyn. Ten doplní vozový park města v říjnu. Už tři roky zde také městskou hromadnou dopravu zajišťují elektrobusy.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-02-10-2020-21-00