Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Obcím se značně zvýší náklady za ukládání odpadu
  • Vánoční trhy – skromný počet stánků i návštěvníků
  • Postřik chrání stromky před zloději, v NJ už to zkusili
  • Ostrava spustí zimní program pro bezdomovce
  • Český Těšín má svůj jedinečný betlém

Obcím se značně zvýší náklady za ukládání odpadu

Obce v prosinci čeká schvalování rozpočtů na příští rok. Nyní musí počítat s dalším výpadkem. Zákonodárci schválili zákony, které se týkají odpadového hospodářství. Ceny za ukládání odpadu značně stoupnou.

Poslanci schválili balíček zákonů k odpadovému hospodářství s účinností od 1. ledna 2021. Postupně se tak bude zvyšovat poplatek za ukládání odpadu na skládku, pro příští rok z 500 na 800 korun za tunu.

Václav Zyder, náměstek Technických služeb Havířov: "Dále je tam novinka v odpadovém hospodářství a to je tzv. třídící sleva, která umožňuje obcím a městům ukládat na skládku odpad ve snížené sazbě, ve stávajících pěti stech korunách s tím, že mohou na skládku uložit v množství ve výši 200 kg na občana daného města, nebo obce. Co uloží nad toto množství, už zaplatí 800 korun za tunu a tato třídící sleva se bude v následujících letech neustále snižovat.”

Sleva nepokryje náklady a tudíž to bude mít vliv i na rozpočty obcí. Ve městě jako je například Havířov, to bude v řádu několika milionů korun. O tom, zda se zvedne občanům poplatek, rozhodne zastupitelstvo.

Obyvatelé Karviné za odpad neplatí, a to se prý prozatím nezmění.

Lukáš Hudeček, mluvčí karvinského magistrátu: “Příští rok zatím neplánujeme, že bychom provedli nějakou změnu. Platí stále, že občané nebudou platit za svoz odpadu, že jim to bude odpuštěno. Pokud tedy nejsou dlužníky vůči městu. Samozřejmě, jak to bude v dalších letech, o tom se bude jednat v rámci rozpočtu pro rok 2022.”

S výpadkem počítají i menší obce.

Milan Starostka (ANO), starosta Rychvaldu: "Samozřejmě, zdražení skládkovného nám nepřinese nic pozitivního. Pravděpodobně, pokud by šlo prudce nahoru, tak budeme muset trochu zdražit, ale my se snažíme v Rychvaldě třídit co nejvíc a nemáme to úplně špatné.”

Cena za ukládání odpadu na skládky se bude zvyšovat až do výše 1850 korun za tunu do roku 2029. Po tomto roce začne platit zákaz skládkování využitelných odpadů. A i proto se v Havířově začne stavět obří zařízení pro využití komunálního odpadu CEVYKO. Obce se postupně do projektu zapojují. Kapacita je nyní zaplněna ze zhruba 65%.

---

Vánoční trhy – skromný počet stánků i návštěvníků

Adventní čas je letos tolik jiný, než v předešlých letech. Tradiční vánoční atmosféru, ke které patří ozdobený strom i trhy poznamenala koronavirová pandemie. Vláda si dávala na čas s opatřeními, která mají pro předvánoční akce platit. A tady je výsledek

Pár prodejních stánků a poloprázdné náměstí. Koronavirus se vklínil i do předvánoční atmosféry. Pravidla pro pořádání akcí vláda neustále měnila. Dlouho nebylo jasné, zda se budou moci lidé vůbec vypravit na tradiční Vánoční trhy, které s adventem začínají.

nakupující na Vánočních trzích v Opavě: „Jsem ráda, že aspoň něco tady je.“


Martin Žižlavský, organizátor Vánočních trhů, Opava: „Byli jsme rozhodnutí, že do trhů půjdeme. Samozřejmě jsme očekávali nějaká omezení, která stále trvají.“


Proto pořadatelé raději připravili poloviční počet prodejních stánků, než obvykle. I ten ale museli zredukovat na pouhých 7. Pohled je to smutný: mezi osamělými krámky se proplétá hrstka zákazníků.

prodejce na Vánočních trzích v Opavě: „Doufáme, že se lidé půjdou projít a nasát tu vánoční atmosféru. A podpořit nás, co jsme tady pro ně zůstali.“


Dva majestátní vánoční stromy už shlížejí na centrum Opavy, aby připomněly, že Vánoce se blíží. Sváteční atmosféru připomíná i dřevěný betlém nebo také zvonička splněných přání.


Jana Foltysová,ved. kanceláře primátora, Magistrát města Opavy: „Letos jsme bohužel veřejně nemohli stromeček rozsvítit kvůli pandemii koronaviru a také jsme nechtěli, aby se nám sešlo najednou hodně lidí na náměstí. Takže jsme natočili video.“


Zmíněný videozáznam je dostupný na faceobookovém profilu města Opavy. Naživo ale můžete vidět oba zářící stromy i světelnou výzdobu každý den po stmění.


---

Postřik chrání stromky před zloději, v NJ už to zkusili

Správci zeleně v Novém Jičíně začali s postřikem jehličnatých stromků. Vrstva ovčího loje má ty, které by se mohly hodit ke zpestření vánoc, chránit před zloději. Ovšem v Novém Jičíně už se před pár dny pokusili neznámí pachatelů ukrást jedle z oplocené plantáže soukromého pěstitele.

Postřik na bázi ovčího tuku je ve venkovním prostředí naprosto neškodný. Při pokojové teplotě ale nelibě zapáchá. V Novém Jičíně teď správci městské zeleně ošetřují lojem všechny jehličnaté stromky, které by se někomu mohly hodit jako symbol vánoc.

Jan Pobořil, středisko zeleně, TSM Nový Jičín: “Nacházíme se v lokalitě Smetanových sadů, kde jsme letos na podzim vysazovali asi sedm nebo osm nových smrků. Právě tady kolega provádí nástřik modrou barvou speciální na tyto smrčky.”

Další mladé jehličnany nově rostou také například v Janáčkových sadech, u divadla nebo v Lesoparku Skalky. I ty už jsou chráněny postřikem.

Nicméně pozornosti zlodějů neunikly 27 listopadu po sedmé hodině večer jedle z oplocené plantáže soukromého pěstitele v místní části Žilině. Krádež se jim ale dokončit nepodařilo, zřejmě je někdo vyrušil.

René Černohorský, tiskový mluvčí Policie ČR, ÚO Nový Jičín: “Po přelezení uzamčeného oplocení došlo k odřezání deseti kusů jedle normandské o výškách přibližně dva metry a také k vykopání dalších deseti kusů stejných stromků ze zemitého podkladu, kdy vše bylo připraveno k odnesení a tudíž ke spáchání zločinu krádeže.”

Na místě činu zasahoval i služební pes. Pachová stopa vedla od ohrady směrem k obci Žilina. Policisté žádají případné svědky, aby se ozvali na obvodní oddělení policie nebo na linku 158.

---

Ostrava spustí zimní program pro bezdomovce

Už několik dní klesají noční teploty pod bod mrazu a proto spustí Ostrava zimní program pro lidi bez domova. Ve spolupráci s neziskovými organizacemi Armáda spásy a Charita je navýšen počet lůžek v azylových zařízeních a přibude i tzv. volných židlí, které zvyšují kapacitu v případě potřeby.

V Ostravě žije podle loňského sčítání přibližně 800 bezdomovců a asi polovina z nich žije v sociálních zařízeních. Na ulici tak dobrovolně přebývá přibližně 400 lidí, kteří pomoc odmítají. V posledních dnech začalo mrznout a tak pro ně Ostrava spouští zimní program.

Zdeněk Pražák, náměstek primátora Ostravy: „Každým rokem se v zimních měsících v Ostravě zintenzivňuje terénní sociální práce zaměřená na lidi bez domova, kdy sociální pracovníci vyjíždějí do lokalit, kde se tito lidé pohybují. Poskytují jim poradenství a odkazují je na organizace, které jim nabízejí nocleh pod střechou, teplé nápoje, případně i jídlo. I přesto, že v zimním období se zájem o tyto sociální služby zvyšuje, v současné době jsou kapacity zařízení v Ostravě dostačující. Mohu garantovat, že každý z těchto lidí zde může bezpečně přečkat mrazivou noc v teplém prostředí a nikdo z nich nemusí zůstat na ulici bez pomoci."

Ostravský magistrát na pomoc bezdomovcům v letošním roce vyčlenil 340 tisíc korun. Nyní je pro ně 741 stálých míst.  417 v azylových domech, 110 lůžek je v noclehárnách, 100 míst je v nízkoprahových denních centrech a dalších 114 lůžek v domovech se zvláštním režimem. Zimní program zvýší kapacitu o dalších 50 míst.

Ivo Křížka, vedoucí Charitního domu sv. Benedikta Labre: "V těchto mrazivých dnech byla od včerejška navýšena kapacita v Azylovém domě sv. Františka navýšena kapacita na 30 a byly přidány tzv. volné židle, které nejsou zpoplatněné."

Velký zájem je mezi bezdomovci o speciální iglú, které rozdává Armáda spásy.

bezdomovec: "Zrovna chceme jít na Armádu spásy, budou tam dávat takové velké iglú."

V příštím roce v březnu nabídne Charita pomoc také ve zrekonstruovaném nízkoprahovém denním centru a od září otevře opravený azylový dům pro maminky s dětmi.

---

Český Těšín má svůj jedinečný betlém

Český Těšín se pyšní jedinečným betlémem. Je ručně vyrobený a zkrášluje vstupní halu městského úřadu. Autor sbíral materiál na jeho výrobu po obou stranách řeky Olzy.

K vánoční výzdobě neodmyslitelně patří i betlémy různých podob a velikostí. V Českém Těšíně jeden opravdu vydařený a výjimečný instalovali před první adventní nedělí v prostorách městského úřadu.

Vít Slováček, místostarosta Českého Těšína: “V letošním roce je to třetí sezona, tohoto krásného betlému, na který se chodí dívat dospělí i děti, školy. Opravdu je to výjimečná stavba, protože jsou tam i pohyblivé části, je tam malá říčka, je vidět točící se kolo, některé objekty jsou podsvícené."


Autor tohoto díla každým rokem Betlém osobně instaluje a dohlíží na to, aby všechny díly byly správně uložené a všechny ručně vyráběné figurky byly na svých místech.

Krystian Zajac, autor betlému: " Je vyrobený celý z materiálu, které jsou na české i polské straně. Všechny větve a klacky sbíráme po obou stranách Olzy."


Betlém je přes dva a půl metrů dlouhý, hotový byl za měsíc, kdy práce probíhaly od rána do večera.

Krystian Zajac, autor betlému: "Všechno je dělané ručně u nás v dílně, není tam ani jedna věc koupená v obchodě."

Autor vyrobil kolem tisíce menších betlémů, v této velikosti jich existuje kolem dvaceti. 

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
02. prosince 2020, 17:00

Obcím se značně zvýší náklady za ukládání odpadu

Obce v prosinci čeká schvalování rozpočtů na příští rok. Nyní musí počítat s dalším výpadkem. Zákonodárci schválili zákony, které se týkají odpadového hospodářství. Ceny za ukládání odpadu značně stoupnou.

Poslanci schválili balíček zákonů k odpadovému hospodářství s účinností od 1. ledna 2021. Postupně se tak bude zvyšovat poplatek za ukládání odpadu na skládku, pro příští rok z 500 na 800 korun za tunu.

Václav Zyder, náměstek Technických služeb Havířov: "Dále je tam novinka v odpadovém hospodářství a to je tzv. třídící sleva, která umožňuje obcím a městům ukládat na skládku odpad ve snížené sazbě, ve stávajících pěti stech korunách s tím, že mohou na skládku uložit v množství ve výši 200 kg na občana daného města, nebo obce. Co uloží nad toto množství, už zaplatí 800 korun za tunu a tato třídící sleva se bude v následujících letech neustále snižovat.”

Sleva nepokryje náklady a tudíž to bude mít vliv i na rozpočty obcí. Ve městě jako je například Havířov, to bude v řádu několika milionů korun. O tom, zda se zvedne občanům poplatek, rozhodne zastupitelstvo.

Obyvatelé Karviné za odpad neplatí, a to se prý prozatím nezmění.

Lukáš Hudeček, mluvčí karvinského magistrátu: “Příští rok zatím neplánujeme, že bychom provedli nějakou změnu. Platí stále, že občané nebudou platit za svoz odpadu, že jim to bude odpuštěno. Pokud tedy nejsou dlužníky vůči městu. Samozřejmě, jak to bude v dalších letech, o tom se bude jednat v rámci rozpočtu pro rok 2022.”

S výpadkem počítají i menší obce.

Milan Starostka (ANO), starosta Rychvaldu: "Samozřejmě, zdražení skládkovného nám nepřinese nic pozitivního. Pravděpodobně, pokud by šlo prudce nahoru, tak budeme muset trochu zdražit, ale my se snažíme v Rychvaldě třídit co nejvíc a nemáme to úplně špatné.”

Cena za ukládání odpadu na skládky se bude zvyšovat až do výše 1850 korun za tunu do roku 2029. Po tomto roce začne platit zákaz skládkování využitelných odpadů. A i proto se v Havířově začne stavět obří zařízení pro využití komunálního odpadu CEVYKO. Obce se postupně do projektu zapojují. Kapacita je nyní zaplněna ze zhruba 65%.

---

Vánoční trhy – skromný počet stánků i návštěvníků

Adventní čas je letos tolik jiný, než v předešlých letech. Tradiční vánoční atmosféru, ke které patří ozdobený strom i trhy poznamenala koronavirová pandemie. Vláda si dávala na čas s opatřeními, která mají pro předvánoční akce platit. A tady je výsledek

Pár prodejních stánků a poloprázdné náměstí. Koronavirus se vklínil i do předvánoční atmosféry. Pravidla pro pořádání akcí vláda neustále měnila. Dlouho nebylo jasné, zda se budou moci lidé vůbec vypravit na tradiční Vánoční trhy, které s adventem začínají.

nakupující na Vánočních trzích v Opavě: „Jsem ráda, že aspoň něco tady je.“


Martin Žižlavský, organizátor Vánočních trhů, Opava: „Byli jsme rozhodnutí, že do trhů půjdeme. Samozřejmě jsme očekávali nějaká omezení, která stále trvají.“


Proto pořadatelé raději připravili poloviční počet prodejních stánků, než obvykle. I ten ale museli zredukovat na pouhých 7. Pohled je to smutný: mezi osamělými krámky se proplétá hrstka zákazníků.

prodejce na Vánočních trzích v Opavě: „Doufáme, že se lidé půjdou projít a nasát tu vánoční atmosféru. A podpořit nás, co jsme tady pro ně zůstali.“


Dva majestátní vánoční stromy už shlížejí na centrum Opavy, aby připomněly, že Vánoce se blíží. Sváteční atmosféru připomíná i dřevěný betlém nebo také zvonička splněných přání.


Jana Foltysová,ved. kanceláře primátora, Magistrát města Opavy: „Letos jsme bohužel veřejně nemohli stromeček rozsvítit kvůli pandemii koronaviru a také jsme nechtěli, aby se nám sešlo najednou hodně lidí na náměstí. Takže jsme natočili video.“


Zmíněný videozáznam je dostupný na faceobookovém profilu města Opavy. Naživo ale můžete vidět oba zářící stromy i světelnou výzdobu každý den po stmění.


---

Postřik chrání stromky před zloději, v NJ už to zkusili

Správci zeleně v Novém Jičíně začali s postřikem jehličnatých stromků. Vrstva ovčího loje má ty, které by se mohly hodit ke zpestření vánoc, chránit před zloději. Ovšem v Novém Jičíně už se před pár dny pokusili neznámí pachatelů ukrást jedle z oplocené plantáže soukromého pěstitele.

Postřik na bázi ovčího tuku je ve venkovním prostředí naprosto neškodný. Při pokojové teplotě ale nelibě zapáchá. V Novém Jičíně teď správci městské zeleně ošetřují lojem všechny jehličnaté stromky, které by se někomu mohly hodit jako symbol vánoc.

Jan Pobořil, středisko zeleně, TSM Nový Jičín: “Nacházíme se v lokalitě Smetanových sadů, kde jsme letos na podzim vysazovali asi sedm nebo osm nových smrků. Právě tady kolega provádí nástřik modrou barvou speciální na tyto smrčky.”

Další mladé jehličnany nově rostou také například v Janáčkových sadech, u divadla nebo v Lesoparku Skalky. I ty už jsou chráněny postřikem.

Nicméně pozornosti zlodějů neunikly 27 listopadu po sedmé hodině večer jedle z oplocené plantáže soukromého pěstitele v místní části Žilině. Krádež se jim ale dokončit nepodařilo, zřejmě je někdo vyrušil.

René Černohorský, tiskový mluvčí Policie ČR, ÚO Nový Jičín: “Po přelezení uzamčeného oplocení došlo k odřezání deseti kusů jedle normandské o výškách přibližně dva metry a také k vykopání dalších deseti kusů stejných stromků ze zemitého podkladu, kdy vše bylo připraveno k odnesení a tudíž ke spáchání zločinu krádeže.”

Na místě činu zasahoval i služební pes. Pachová stopa vedla od ohrady směrem k obci Žilina. Policisté žádají případné svědky, aby se ozvali na obvodní oddělení policie nebo na linku 158.

---

Ostrava spustí zimní program pro bezdomovce

Už několik dní klesají noční teploty pod bod mrazu a proto spustí Ostrava zimní program pro lidi bez domova. Ve spolupráci s neziskovými organizacemi Armáda spásy a Charita je navýšen počet lůžek v azylových zařízeních a přibude i tzv. volných židlí, které zvyšují kapacitu v případě potřeby.

V Ostravě žije podle loňského sčítání přibližně 800 bezdomovců a asi polovina z nich žije v sociálních zařízeních. Na ulici tak dobrovolně přebývá přibližně 400 lidí, kteří pomoc odmítají. V posledních dnech začalo mrznout a tak pro ně Ostrava spouští zimní program.

Zdeněk Pražák, náměstek primátora Ostravy: „Každým rokem se v zimních měsících v Ostravě zintenzivňuje terénní sociální práce zaměřená na lidi bez domova, kdy sociální pracovníci vyjíždějí do lokalit, kde se tito lidé pohybují. Poskytují jim poradenství a odkazují je na organizace, které jim nabízejí nocleh pod střechou, teplé nápoje, případně i jídlo. I přesto, že v zimním období se zájem o tyto sociální služby zvyšuje, v současné době jsou kapacity zařízení v Ostravě dostačující. Mohu garantovat, že každý z těchto lidí zde může bezpečně přečkat mrazivou noc v teplém prostředí a nikdo z nich nemusí zůstat na ulici bez pomoci."

Ostravský magistrát na pomoc bezdomovcům v letošním roce vyčlenil 340 tisíc korun. Nyní je pro ně 741 stálých míst.  417 v azylových domech, 110 lůžek je v noclehárnách, 100 míst je v nízkoprahových denních centrech a dalších 114 lůžek v domovech se zvláštním režimem. Zimní program zvýší kapacitu o dalších 50 míst.

Ivo Křížka, vedoucí Charitního domu sv. Benedikta Labre: "V těchto mrazivých dnech byla od včerejška navýšena kapacita v Azylovém domě sv. Františka navýšena kapacita na 30 a byly přidány tzv. volné židle, které nejsou zpoplatněné."

Velký zájem je mezi bezdomovci o speciální iglú, které rozdává Armáda spásy.

bezdomovec: "Zrovna chceme jít na Armádu spásy, budou tam dávat takové velké iglú."

V příštím roce v březnu nabídne Charita pomoc také ve zrekonstruovaném nízkoprahovém denním centru a od září otevře opravený azylový dům pro maminky s dětmi.

---

Český Těšín má svůj jedinečný betlém

Český Těšín se pyšní jedinečným betlémem. Je ručně vyrobený a zkrášluje vstupní halu městského úřadu. Autor sbíral materiál na jeho výrobu po obou stranách řeky Olzy.

K vánoční výzdobě neodmyslitelně patří i betlémy různých podob a velikostí. V Českém Těšíně jeden opravdu vydařený a výjimečný instalovali před první adventní nedělí v prostorách městského úřadu.

Vít Slováček, místostarosta Českého Těšína: “V letošním roce je to třetí sezona, tohoto krásného betlému, na který se chodí dívat dospělí i děti, školy. Opravdu je to výjimečná stavba, protože jsou tam i pohyblivé části, je tam malá říčka, je vidět točící se kolo, některé objekty jsou podsvícené."


Autor tohoto díla každým rokem Betlém osobně instaluje a dohlíží na to, aby všechny díly byly správně uložené a všechny ručně vyráběné figurky byly na svých místech.

Krystian Zajac, autor betlému: " Je vyrobený celý z materiálu, které jsou na české i polské straně. Všechny větve a klacky sbíráme po obou stranách Olzy."


Betlém je přes dva a půl metrů dlouhý, hotový byl za měsíc, kdy práce probíhaly od rána do večera.

Krystian Zajac, autor betlému: "Všechno je dělané ručně u nás v dílně, není tam ani jedna věc koupená v obchodě."

Autor vyrobil kolem tisíce menších betlémů, v této velikosti jich existuje kolem dvaceti. 

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-02-12-2020-17-00