Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Rozvolňování před Vánoci lidem zlepšilo náladu
  • Domovy se připravují na testování návštěv
  • Výsadba nových stromů pomůže krajině v Horním Václavově
  • Padla dohoda o posledním úseku česko-polské cyklotrasy
  • Andělská výzva ozdobí strom v Návštěvnickém centru

Rozvolňování před Vánoci lidem zlepšilo náladu

Po téměř dvou měsících jsme se dočkali. Opět se otevřely, byť s omezeními, obchody, restaurace, hotely, služby, galerie, zámky, nebo zoologické zahrady. A to díky tomu, že se protiepidemický systém PES posunul ze 4. na 3. stupeň. Téměř všichni to vítají.

Na znovuotevření se těšili téměř všichni. Jak provozovatelé, tak zákazníci, kteří ihned zamířili mezi lidi.

Anketa: podnikatelé a obchodníci: “Přiznám se, že jsme moc rádi, že už můžeme konečně nastoupit do práce. Člověk už má plné zuby té televize a ležení a odpočítávání a ještě, když je víceméně bez příjmu. Naštěstí mám přítelkyni, která mohla chodit do práce a trošku pomoct.” 

“Pro nás opravdu tyto měsíce jsou nejdůležitější kord v ponožkách. Ti lidi nejvíce kupují na zimu ponožky. A mít celou zimu zavřeno, to je opravdu už hrrr. Nevím, jak jinak to mám říct"

“Nechtěla bych už, aby se to opakovalo, protože není to jednoduché pro nikoho.”

“My jsme teda hrozně rádi, že už jsme mohli otevřít, už jsme se teda nemohli dočkat.”

Největší nával hned první den, kdy začalo rozvolnění platit, byl v barech, restauracích a hospodách.

Anketa: zákazníci: “My jsme se nemohli dočkat, vždycky jsme tady chodili na pivo, tak konečně to přišlo, že tady můžeme přijít zase znova.”

“Jsem rád, nejradši pijeme pivo a jsme rádi, že se konečně otevřely hospody.”

“Jsem rád. Měl jsem to delší už, ale bylo to i horší někdy.”

“Nakupuji dárky pro tchýni a takové věci, co jsem nemohla koupit přes internet. Papírnictví, ponožky a tak.”

“Jsem závislý na kávě, takže já jsem strašně moc rád a doufám, že už k tomu zavření v životě nedojde.”

Všude ale platí omezení. Například restaurace a kavárny mají omezenou kapacitu na polovinu a u jednoho stolu mohou sedět maximálně 4 lidé. V obchodech, nebo knihovnách smí jeden návštěvník na 15 m².

---

Domovy se připravují na testování návštěv

Jakmile se rozhodlo, že vláda umožní návštěvy v domovech seniorů, začali lidé ihned volat a zjišťovat podmínky. Domovy se ale musely vypořádat během krátké doby s nákupem nových testů, i co dělat, pokud chtějí vzít rodinní příslušníci za svým seniorem děti.

Vymyslet během tří dnů organizační systém, tak aby se vše zvládlo, bylo pro domovy náročné. I v Havířově chtěli od soboty začít bezpečně pouštět ke klientům návštěvy. Do toho ještě museli nakoupit nové antigen testy, protože se nedoporučuje kvůli vyúčtování používat ty stávající. Na Heliosu se musí nejdříve návštěvy telefonicky objednat.

Milan Dlábek, ředitel Domova seniorů Havířov: "Na sobotu je kapacita vyčerpána, ale lidé se průběžné hlásí na další dny. Antigenní test nemůže být starší 48 hodin, takže co tři dny, co se týká antigenního testu. Pokud prodělali covid infekci, tak je to 90 dnů. V podstatě mohou bez testu chodit na návštěvy."

Paní Eva Wojnarová před několika týdny prodělala infekci. Už si vyžádala lékařské potvrzení.

Eva Wojnarová, dcera klienta: “Chce se mi plakat, nechci ani na to myslet. Myslím, že se už těšíme obě strany. Ne jen já, ale i má sestra a všechny naše děti."

Lidé, kteří chtějí vzít do domova na návštěvu děti do 15 let, musí postupovat jinak.

Milan Dlábek, ředitel Domova seniorů Havířov: “Nedoporučujeme návštěvy dětí do 15 roků. Nejsme schopni udělat testy u těchto dětí. Ani ze zákona bychom neměli, nesmíme odebírat vzorky. Tady bych byl opravdu opatrný a pokud by někdo s dětmi chtěl, tak prosím, aby šli na odběrové místo."

Testování návštěv v domově Helios budou probíhat v budově. Lidé tak nebudou muset čekat venku.

---

Výsadba nových stromů pomůže krajině v Horním Václavově

Jeseníky dostaly v posledních letech velkou ránu od kůrovce. Zanikly celé lesy a bývalá monokultura smrků byla přerušena. Obce i města vyvíjejí velké úsilí při nové výsadbě a pestřejší skladbě stromů. Nově se do záchrany krajiny zapojují také soukromé subjekty.

Příkladem spolupráce soukromého sektoru, odborníků i státní správy je masivní výsadba v Horním Václavově u Bruntálu. Zdejší rekreační a obytná zóna tady začala vznikat již před více než 10 lety. Nyní se podařilo zajistit dotační podporu výsadby stromů z národního programu Ministerstva životního prostředí.

Vladimír Procházka, vedoucí Odboru životního prostředí MěÚ Bruntál: „Od začátku jsme trvali na doprovodné zeleni, kontrolovali jsme určité regulativy, aby to bylo v souladu s naší jesenickou krajinou.“

Vlastimil Sedláček, iniciátor projektu: „Momentálně tady díky národnímu programu životního prostředí vysazujeme liniovou výsadbu zeleně, hlavně pro dnešní docela palčivou otázku retenci vody v krajině.“

Michal Svoboda, Strommy Company, realizátor výsadby: „Výsadby probíhají v rámci programu Sázíme budoucnost Ministerstva životního prostředí, které je ve spolupráci s nadací Partnerství.“

Na ploše několika hektarů nyní probíhá výsadba takových druhů stromů, aby byla zajištěna druhová pestrost krajiny, které se odborně říká biodiverzita.

Vlastimil Sedláček, iniciátor projektu: „Stromů vlastně když jsme přišli, bylo nula, nyní sázíme 125 stromů, což docela velká porce.“

Michal Svoboda, Strommy Company, realizátor výsadby: „Musí to být původní druhy, které se tady vyskytují, takže tady máme nějaké habry, třešně ptačí, javory kleny a spoustu dalších.“

Tímto projektem výsadba stromů nekončí. Jen díky této iniciativně Ministerstva životního prostředí bude v dalších letech v celé republice vysazeno až 10 milionů stromů.

---

Padla dohoda o posledním úseku česko-polské cyklotrasy

Se stále větší oblibou se setkává u cyklistů zhruba 100 kilometrů dlouhá trasa vedoucí po českém a polském příhraničním území. Nabízí desítky zajímavých cílů a právě teď se podařilo dojednat úpravu trasy, aby z ní zmizel jeden kopcovitý úsek.

Jedna z nejdelších cyklistických tras a stezek u nás bude pro jízdu na kole mnohem příjemnější. Trasa vede od hraničního přechodu s Polskem v Bukovci přes Jablunkov, Třinec, Český Těšín, Karvinou a Bohumín opět do Polska, kde končí v Ratiboři.

Jan Lipner, předseda SMOK: “V oblasti Českého Těšína a Chotěbuze mám trošku utíká do těch kopečků chotěbuzských směrem nahoru k zámku, což samozřejmě žádný cyklista s radostí nenese, protože každý kopeček je trošku problém.”

Anketa: “Mně osobně kopečky nevadí, ale určitě se najde spousta bikerů, seniorů, rodin s dětmi a pohodářů, kteří rádi tuto využijí tuto možnost.”

Po dokončení stavby železničního koridoru se teď podařilo dojednat úpravu trasy v oblasti Českého Těšína a Chotěbuze.

Jan Lipner, předseda SMOK: “Otevřela se možnost spojit tuhle tu cyklostezku rovně kolem řeky Olše a tím pádem opravdu dokončit minimálně na české straně celou cyklotrasu vlastně z Bukovce do Bohumína.”

Na trase a v její blízkosti je několik desítek zajímavých míst, která mohou cyklisté navštívit.

Jiří Hamrozi (KDU-ČSL), starosta Jablunkova: “Cyklostezka prochází naším Městským lesem, areálem Městského lesa, kde se každoročně pořádá Gorolski Święto. Za mnou se nachází nový park Městského lesa. Hodně využívaný je pumptrack, pak tady je dětské hřiště a venkovní posilovna.”

Hlavním důvodem vybudování trasy bylo zajistit větší bezpečnost cyklistům. Ti do té doby museli jezdit po frekventovaných silnicích.

---

Andělská výzva ozdobí strom v Návštěvnickém centru

Rodinné centrum Mozaika připravilo pro novojičínskou veřejnost „Andělskou výzvu“. Lidé mohou sami ozdobit vánoční strom v Návštěvnickém centru. To už znovu otevřelo své expozice a získá tak originální dekoraci.

S nástupem rozvolňování vládních opatření mohlo opět otevřít své expozice klobouků a generála Laudona novojičínské Návštěvnické centrum. Kromě toho zde ale lidé mohou zavítat i za jiným účelem - za Andělskou výzvou, která se zrodila v rodinném centru Mozaika.

Zuzana Rosová, RC Mozaika, Nový Jičín: “Vytvořili jsme teď v adventním čase Andělskou výzvu, která spočívá v tom, že děti s rodiči, s prarodiči nebo ty starší samy, vyrobí jakoukoliv papírovou ozdobu. Tu přinesou do Návštěvnického centra do krabice Andělská výzva.”

Ozdoby mohou lidé do krabice vkládat v době od 4. do 18. prosince. Postupně budou dekorovat vánoční strom v Návštěvnickém centru.

anketa, Michal:  “Přinesl jsem na stromeček dvě ozdoby, vyráběli jsme je ještě minulý rok na školní jarmark.”

Kristýna Juliová, Návštěvnické centrum Nový Jičín: “Myslíme, že je to úplně úžasný nápad. Budeme mít letos nejoriginálněji vyzdobený stromeček, co jsme za dobu, co fungujeme, měli.”

Ani autoři ozdob ale o výsledný zážitek nepřijdou. Jejich pověšení na strom bude Mozaika přenášet na svém facebooku. Ujme se ho Zuzana Rosová v kostýmu anděla. Stejně tak už rodinné centrum zprostředkovalo lidem na dálku například lampionový průvod nebo výstavu adventních věnců.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
04. prosince 2020, 16:00

Rozvolňování před Vánoci lidem zlepšilo náladu

Po téměř dvou měsících jsme se dočkali. Opět se otevřely, byť s omezeními, obchody, restaurace, hotely, služby, galerie, zámky, nebo zoologické zahrady. A to díky tomu, že se protiepidemický systém PES posunul ze 4. na 3. stupeň. Téměř všichni to vítají.

Na znovuotevření se těšili téměř všichni. Jak provozovatelé, tak zákazníci, kteří ihned zamířili mezi lidi.

Anketa: podnikatelé a obchodníci: “Přiznám se, že jsme moc rádi, že už můžeme konečně nastoupit do práce. Člověk už má plné zuby té televize a ležení a odpočítávání a ještě, když je víceméně bez příjmu. Naštěstí mám přítelkyni, která mohla chodit do práce a trošku pomoct.” 

“Pro nás opravdu tyto měsíce jsou nejdůležitější kord v ponožkách. Ti lidi nejvíce kupují na zimu ponožky. A mít celou zimu zavřeno, to je opravdu už hrrr. Nevím, jak jinak to mám říct"

“Nechtěla bych už, aby se to opakovalo, protože není to jednoduché pro nikoho.”

“My jsme teda hrozně rádi, že už jsme mohli otevřít, už jsme se teda nemohli dočkat.”

Největší nával hned první den, kdy začalo rozvolnění platit, byl v barech, restauracích a hospodách.

Anketa: zákazníci: “My jsme se nemohli dočkat, vždycky jsme tady chodili na pivo, tak konečně to přišlo, že tady můžeme přijít zase znova.”

“Jsem rád, nejradši pijeme pivo a jsme rádi, že se konečně otevřely hospody.”

“Jsem rád. Měl jsem to delší už, ale bylo to i horší někdy.”

“Nakupuji dárky pro tchýni a takové věci, co jsem nemohla koupit přes internet. Papírnictví, ponožky a tak.”

“Jsem závislý na kávě, takže já jsem strašně moc rád a doufám, že už k tomu zavření v životě nedojde.”

Všude ale platí omezení. Například restaurace a kavárny mají omezenou kapacitu na polovinu a u jednoho stolu mohou sedět maximálně 4 lidé. V obchodech, nebo knihovnách smí jeden návštěvník na 15 m².

---

Domovy se připravují na testování návštěv

Jakmile se rozhodlo, že vláda umožní návštěvy v domovech seniorů, začali lidé ihned volat a zjišťovat podmínky. Domovy se ale musely vypořádat během krátké doby s nákupem nových testů, i co dělat, pokud chtějí vzít rodinní příslušníci za svým seniorem děti.

Vymyslet během tří dnů organizační systém, tak aby se vše zvládlo, bylo pro domovy náročné. I v Havířově chtěli od soboty začít bezpečně pouštět ke klientům návštěvy. Do toho ještě museli nakoupit nové antigen testy, protože se nedoporučuje kvůli vyúčtování používat ty stávající. Na Heliosu se musí nejdříve návštěvy telefonicky objednat.

Milan Dlábek, ředitel Domova seniorů Havířov: "Na sobotu je kapacita vyčerpána, ale lidé se průběžné hlásí na další dny. Antigenní test nemůže být starší 48 hodin, takže co tři dny, co se týká antigenního testu. Pokud prodělali covid infekci, tak je to 90 dnů. V podstatě mohou bez testu chodit na návštěvy."

Paní Eva Wojnarová před několika týdny prodělala infekci. Už si vyžádala lékařské potvrzení.

Eva Wojnarová, dcera klienta: “Chce se mi plakat, nechci ani na to myslet. Myslím, že se už těšíme obě strany. Ne jen já, ale i má sestra a všechny naše děti."

Lidé, kteří chtějí vzít do domova na návštěvu děti do 15 let, musí postupovat jinak.

Milan Dlábek, ředitel Domova seniorů Havířov: “Nedoporučujeme návštěvy dětí do 15 roků. Nejsme schopni udělat testy u těchto dětí. Ani ze zákona bychom neměli, nesmíme odebírat vzorky. Tady bych byl opravdu opatrný a pokud by někdo s dětmi chtěl, tak prosím, aby šli na odběrové místo."

Testování návštěv v domově Helios budou probíhat v budově. Lidé tak nebudou muset čekat venku.

---

Výsadba nových stromů pomůže krajině v Horním Václavově

Jeseníky dostaly v posledních letech velkou ránu od kůrovce. Zanikly celé lesy a bývalá monokultura smrků byla přerušena. Obce i města vyvíjejí velké úsilí při nové výsadbě a pestřejší skladbě stromů. Nově se do záchrany krajiny zapojují také soukromé subjekty.

Příkladem spolupráce soukromého sektoru, odborníků i státní správy je masivní výsadba v Horním Václavově u Bruntálu. Zdejší rekreační a obytná zóna tady začala vznikat již před více než 10 lety. Nyní se podařilo zajistit dotační podporu výsadby stromů z národního programu Ministerstva životního prostředí.

Vladimír Procházka, vedoucí Odboru životního prostředí MěÚ Bruntál: „Od začátku jsme trvali na doprovodné zeleni, kontrolovali jsme určité regulativy, aby to bylo v souladu s naší jesenickou krajinou.“

Vlastimil Sedláček, iniciátor projektu: „Momentálně tady díky národnímu programu životního prostředí vysazujeme liniovou výsadbu zeleně, hlavně pro dnešní docela palčivou otázku retenci vody v krajině.“

Michal Svoboda, Strommy Company, realizátor výsadby: „Výsadby probíhají v rámci programu Sázíme budoucnost Ministerstva životního prostředí, které je ve spolupráci s nadací Partnerství.“

Na ploše několika hektarů nyní probíhá výsadba takových druhů stromů, aby byla zajištěna druhová pestrost krajiny, které se odborně říká biodiverzita.

Vlastimil Sedláček, iniciátor projektu: „Stromů vlastně když jsme přišli, bylo nula, nyní sázíme 125 stromů, což docela velká porce.“

Michal Svoboda, Strommy Company, realizátor výsadby: „Musí to být původní druhy, které se tady vyskytují, takže tady máme nějaké habry, třešně ptačí, javory kleny a spoustu dalších.“

Tímto projektem výsadba stromů nekončí. Jen díky této iniciativně Ministerstva životního prostředí bude v dalších letech v celé republice vysazeno až 10 milionů stromů.

---

Padla dohoda o posledním úseku česko-polské cyklotrasy

Se stále větší oblibou se setkává u cyklistů zhruba 100 kilometrů dlouhá trasa vedoucí po českém a polském příhraničním území. Nabízí desítky zajímavých cílů a právě teď se podařilo dojednat úpravu trasy, aby z ní zmizel jeden kopcovitý úsek.

Jedna z nejdelších cyklistických tras a stezek u nás bude pro jízdu na kole mnohem příjemnější. Trasa vede od hraničního přechodu s Polskem v Bukovci přes Jablunkov, Třinec, Český Těšín, Karvinou a Bohumín opět do Polska, kde končí v Ratiboři.

Jan Lipner, předseda SMOK: “V oblasti Českého Těšína a Chotěbuze mám trošku utíká do těch kopečků chotěbuzských směrem nahoru k zámku, což samozřejmě žádný cyklista s radostí nenese, protože každý kopeček je trošku problém.”

Anketa: “Mně osobně kopečky nevadí, ale určitě se najde spousta bikerů, seniorů, rodin s dětmi a pohodářů, kteří rádi tuto využijí tuto možnost.”

Po dokončení stavby železničního koridoru se teď podařilo dojednat úpravu trasy v oblasti Českého Těšína a Chotěbuze.

Jan Lipner, předseda SMOK: “Otevřela se možnost spojit tuhle tu cyklostezku rovně kolem řeky Olše a tím pádem opravdu dokončit minimálně na české straně celou cyklotrasu vlastně z Bukovce do Bohumína.”

Na trase a v její blízkosti je několik desítek zajímavých míst, která mohou cyklisté navštívit.

Jiří Hamrozi (KDU-ČSL), starosta Jablunkova: “Cyklostezka prochází naším Městským lesem, areálem Městského lesa, kde se každoročně pořádá Gorolski Święto. Za mnou se nachází nový park Městského lesa. Hodně využívaný je pumptrack, pak tady je dětské hřiště a venkovní posilovna.”

Hlavním důvodem vybudování trasy bylo zajistit větší bezpečnost cyklistům. Ti do té doby museli jezdit po frekventovaných silnicích.

---

Andělská výzva ozdobí strom v Návštěvnickém centru

Rodinné centrum Mozaika připravilo pro novojičínskou veřejnost „Andělskou výzvu“. Lidé mohou sami ozdobit vánoční strom v Návštěvnickém centru. To už znovu otevřelo své expozice a získá tak originální dekoraci.

S nástupem rozvolňování vládních opatření mohlo opět otevřít své expozice klobouků a generála Laudona novojičínské Návštěvnické centrum. Kromě toho zde ale lidé mohou zavítat i za jiným účelem - za Andělskou výzvou, která se zrodila v rodinném centru Mozaika.

Zuzana Rosová, RC Mozaika, Nový Jičín: “Vytvořili jsme teď v adventním čase Andělskou výzvu, která spočívá v tom, že děti s rodiči, s prarodiči nebo ty starší samy, vyrobí jakoukoliv papírovou ozdobu. Tu přinesou do Návštěvnického centra do krabice Andělská výzva.”

Ozdoby mohou lidé do krabice vkládat v době od 4. do 18. prosince. Postupně budou dekorovat vánoční strom v Návštěvnickém centru.

anketa, Michal:  “Přinesl jsem na stromeček dvě ozdoby, vyráběli jsme je ještě minulý rok na školní jarmark.”

Kristýna Juliová, Návštěvnické centrum Nový Jičín: “Myslíme, že je to úplně úžasný nápad. Budeme mít letos nejoriginálněji vyzdobený stromeček, co jsme za dobu, co fungujeme, měli.”

Ani autoři ozdob ale o výsledný zážitek nepřijdou. Jejich pověšení na strom bude Mozaika přenášet na svém facebooku. Ujme se ho Zuzana Rosová v kostýmu anděla. Stejně tak už rodinné centrum zprostředkovalo lidem na dálku například lampionový průvod nebo výstavu adventních věnců.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-04-12-2020-16-00