Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Ivo Vondrák bude i nadále hejtmanem MS kraj
  • Úřad práce otevřel v OKD mobilní poradenská střediska
  • V Ostravě vznikne velkokapacitní odběrové místo
  • Potravinová sbírka pomůže přímo v Novém Jičíně
  • Domovy a soc. zařízení čekají na antigen testy

Ivo Vondrák bude i nadále hejtmanem MS kraj

Ivo Vondrák bude i nadále hejtmanem MS kraje. Ve čtvrtek o tom rozhodlo ustavující zastupitelstvo. Pokračovat bude i koalice ANO, ODS a KDU - ČSL, která nově přizvala k vedení kraje ČSSD. Prvním náměstkem hejtmana se stal Jakub Unucka.

Ve čtvrtek se poprvé sešlo nové zastupitelstvo MS kraje. Má 65 členů a z nich 46 tvoří vládnoucí koalici ANO, ODS s TOP 09, KDU - ČSL a ČSSD. Po složení slibu bylo zvoleno vedení. Ivo Vondrák byl jednoznačně znovu zvolen hejtmanem 51 hlasy z 63 přítomných. 

Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: „Naším hlavním cílem je systematicky navázat na transformaci Moravskoslezského kraje. V tomto ohledu je náš region nesmírně dynamický a já věřím, že se nám bude měnit před očima. Pomůže nám evropský Fond pro spravedlivou transformaci, na jehož čerpání se intenzivně chystáme. Máme konkrétní představu, jak by se po ukončení těžby mohla proměnit pohornická krajina, budeme pokračovat ve výměnách kotlů, připravujeme se na využívání vodíku v dopravě, máme jasné vize, jak vést krajské zdravotnictví, školství nebo například sociální oblast. Věřím, že jsme na správné cestě k tomu, aby z našeho kraje lidé přestali odcházet a vybrali si jej jako místo, kde budou rádi žít.“

Rada kraje bude mít stejně jako v minulém období 11 členů a hejtman bude mít 8 náměstků. Prvním náměstkem se stal Jakub Unucka, který bude mít na starosti průmysl, energetiku a chytrý region. 

Jakub Unucka (ODS), 1. náměstek hejtmana MS kraje: "Covid tady je a ještě tady chvilku bude, ale ty dalekosáhlejší změny budou v energetice a ve struktuře průmyslu a my se s nimi budeme muset vypořádat v příštích řekněme 10 letech." 

Kulturu a památkovou péči bude mít i nadále na starost Lukáš Curylo.

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje: "Za 4 roky se toho dá stihnout dost, ale ne všechno a my ještě máme vize v kultuře a sociální oblasti na další 4 roky."

Náměstek pro dopravu bude Radek Podstawka, zdravotnictví povede Martin Gebauer, regionální rozvoj a cestovní ruch Jan Krkoška, finance zůstávají Jaroslavu Kaniovi, sociální oblast povede Jiří Navrátil. Školství má na starosti znovu Stanislav Folwarczný. Uvolněná radní Zdenka Němečková Crkvenjaš poved životní prostředí a druhým uvolněným radním je Petr Kajnar. Ten bude řídit územní plánování. 

Petr Kajnar (ČSSD), radní: "Měl jsem možnost v Ostravě 3 období v ovlivňovat osud města i celého kraje. Nestačilo to ale nato, abych splnil všechno, co jsem měl přecevzato."

V opozičních křeslech usedlo 9 Pirátů, 6 zastupitelů za Svobodu a přímou demokracii a 4 komunisté. 

---

Úřad práce otevřel v OKD mobilní poradenská střediska

Úřad práce nabízí pomocnou ruku všem, kterých by se v budoucnu mohlo týkat hromadné propouštění v OKD po ukončení těžby v Dole Darkov a Dole ČSA. Na třech místech otevřel mobilní poradenská střediska.

Úřad práce otevřel tento týden na třech místech v prostorách dolů OKD mobilní poradenská střediska.

Naďa Chattová, mluvčí OKD :„Mobilní střediska máme na třech lokalitách, na Dole Darkov, ČSA a také Dole ČSM. Zaměstnanci úřadu práce a také naši personalisté budou plně k dispozici pro naše zaměstnance v jejich pracovním prostředí.”

Pracovníci úřadu práce ve střediscích poskytují veškeré služby a poradenství.

René Vašek, ředitel Kontaktního pracoviště ÚP ČR v Karviné: "Hlavním cílem fungování těchto našich středisek je snaha, aby tito zaměstnanci našli jiné vhodné zaměstnání tak, aby se nemuseli vůbec registrovat evidovat na úřadu práce, popřípadě aby h doba jejich evidence byla co nejkratší."

Mimo jiné jsou horníkům nabízena široká škála rekvalifikačních kurzů, které zvýší jejich šanci uplatnění na trhu práce a v co nejkratší době najít zaměstnání.

René Vašek, ředitel Kontaktního pracoviště ÚP ČR v Karviné: "Z dlouhodobého hlediska je největší zájem o rekvalifikace typu svářečských kurzů a rozšíření řidičských oprávnění typu C nebo C,E. V poslední době evidujeme zvýšený zájem o rekvalifikace na společensky uznávaná povolání jako je ošetřovatel, sanitář nebo sociální pracovník, což z pohledu úřadu práce vítáme, hodnotíme pozitivně a všemožně podporujeme.”

Společnost OKD také na začátku října spustila program Nová šichta, který ve firmě funguje od roku 2014.

Naďa Chattová, mluvčí OKD: "Naši personalisté nejčastěji pomáhají zpracovávat zájemcům životopis, pomáhají s orientací na trhu práce i s vyhledáváním vhodných pracovních nabídek. V případě zájmu připravíme zájemce i na pohovor a zajistíme i externí sociální a psychologické poradenství."

Program Nová šichta také úzce spolupracuje s firmami v Moravskoslezském kraji, program je otevřen i pro další firmy, které se mohou přihlásit.

---

V Ostravě vznikne velkokapacitní odběrové místo

Krizový štáb Moravskoslezského kraje rozhodl o zřízení velkokapacitního odběrového místa. Vytipovány byly tři lokality v Ostravě. Po zvážení všech požadavků byla jako nejvhodnější vybrána bývalá hasičská stanice ve Vítkovicích.

Testování je jednou z cest, jak zastavit šíření koronaviru. MS kraj patří mezi regiony, kde se testuje nejvíce z celé země. Každý den je to přibližně mezi 8 - 10 tisíc osob. Tato kapacita se brzy ještě značně zvýší. Kromě navýšení kapacity stávajících míst je v plánu velkokapacitní odběrové místo. 

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "Přibude dalších 100 odběrů v Porubě, 20 v Novém Jičíně, 20 ve Frýdku-Místku a během 7 - 10 dnů by se mělo otevřít nové odběrové místo s kapacitou až 2 tisíce odběrů za den."

Byla vytipována tři vhodná místa. První v Přívoze na ulici Wattova, dalším prověřovaným místem byl areál Centra bezpečné jízdy Libros a třetím byla bývalá podniková hasičská zbrojnice ve Vítkovicích. Po podrobnějším průzkumu byly vybrány Vítkovice. 

Vladimír Vlček, ředitel HZS MS kraje: "Při výběru byla důležitá dostupnost vozidlem nebo MHD, dále, aby nedošlo ke kolapsu dopravy v případě, že tam bude 2 tisíce odběrů za den a za třetí jde to odběrové místo využít i pro pěší. Důležitá je i infrastruktura a zázemí."

Do konce týdne dají odborníci dohromady veškeré detaily pro vytvoření odběrového místa a v pondělí na zasedání krizového štábu kraje bude vše definitivně rozhodnuto. 

---

Potravinová sbírka pomůže přímo v Novém Jičíně

Novojičínská radnice se zapojila do potravinové sbírky. Pořádána byla u příležitosti Mezinárodního dne za vymýcení chudoby. Shromážděné těstoviny, rýže a další produkty pomohou přímo v místě konání, ve zdejší Charitě.

Trvanlivé potraviny mohli zaměstnanci novojičínského městského úřadu, příspěvkových organizací a další zájemci přinášet na sběrné místo v průběhu tří dnů na konci října.

Daniela Susíková, vedoucí odboru sociálních věcí, MěÚ Nový Jičín: “Očekávali jsme větší zapojení, zřejmě to bylo způsobeno i tou dobou a nouzovým stavem. Ale jsme rádi, že dnes můžeme nasbíraní potraviny předat Charitě Nový Jičín, protože lidem, kteří se zapojili, velmi záleželo na tom, aby to nasbíraná pomoc sloužila občanům Nového Jičína.”

Tomáš Horák, Charita Nový Jičín: “Děkujeme všem, kteří přispěli. Sbírka bude sloužit všem, kteří ti potřebují, všem klientům, chudým rodinám.”

Sbírku v podzimním termínu každoročně pořádá Potravinová banka v Ostravě u příležitosti Mezinárodního dne za vymýcení chudoby. Zásobárnu potravin ovšem Charita doplňuje průběžně.

Tomáš Horák, Charita Nový Jičín: “Do potravinové sbírky přispívají každodenně některé obchodní řetězce. Dále je potravinová sbírka, která se skládá z darů, které se organizují několikrát za rok.”

Z potravinové sbírky uskladněné v sídle Charity také například čerpají sociální pracovníci radnice, kteří v akutních případech zásobují osoby v nouzi.

---

Domovy a soc. zařízení čekají na antigen testy

Domovy seniorů a veškeré sociální služby čekají na dodávku antigenních testů. Zařízení jsou připravena splnit nařízení ministerstva a testovat všechny klienty i zaměstnance. Například v Havířově si ale myslí, že opakované testování seniory zatíží.

V Moravskoslezském kraji se plošné testování seniorů a zaměstnanců bude týkat zhruba 160 zařízení. Na plošné testování se připravují i v Domově seniorů v Havířově. Kdy budou testy dovezeny, ale zařízení neví.

Domov vidí smysl v plošném testování pomocí antigen testů zejména u zaměstnanců, jelikož to jsou právě oni, kteří mohou nákazu nechtěně zavléct do zařízení.

Milan Dlábek, ředitel Domova seniorů Havířov: “Napřed tedy testovat i klienty v první fázi, ale potom už jim dát v podstatě pokoj a opravdu testovat zaměstnance a podle toho se samozřejmě zařídit. Už tak toho mají lidově řečeno plné brýle. Zákaz návštěv, zákaz opuštění areálu a každý týden ještě přibude tato odběrová procedura.”

Povinnost plošného testování mají nejen pobytová zařízení, ale i sociální služby.

Milan Černý, ředitel Sociálních služeb města Havířova: “Jedná se o kategorie zaměstnanců pečovatelky, sociální pracovníci, sestry domácí péče a rozvoz stravy. S tím tedy, že to testování může provádět smluvní lékař s organizací, nebo zdravotnický personál naší organizace. Takže my to budeme řešit vlastními silami.”

Všechny organizace dostanou také ze státních hmotných rezerv respirátory třídy FFP 2.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
05. listopadu 2020, 16:00

Ivo Vondrák bude i nadále hejtmanem MS kraj

Ivo Vondrák bude i nadále hejtmanem MS kraje. Ve čtvrtek o tom rozhodlo ustavující zastupitelstvo. Pokračovat bude i koalice ANO, ODS a KDU - ČSL, která nově přizvala k vedení kraje ČSSD. Prvním náměstkem hejtmana se stal Jakub Unucka.

Ve čtvrtek se poprvé sešlo nové zastupitelstvo MS kraje. Má 65 členů a z nich 46 tvoří vládnoucí koalici ANO, ODS s TOP 09, KDU - ČSL a ČSSD. Po složení slibu bylo zvoleno vedení. Ivo Vondrák byl jednoznačně znovu zvolen hejtmanem 51 hlasy z 63 přítomných. 

Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: „Naším hlavním cílem je systematicky navázat na transformaci Moravskoslezského kraje. V tomto ohledu je náš region nesmírně dynamický a já věřím, že se nám bude měnit před očima. Pomůže nám evropský Fond pro spravedlivou transformaci, na jehož čerpání se intenzivně chystáme. Máme konkrétní představu, jak by se po ukončení těžby mohla proměnit pohornická krajina, budeme pokračovat ve výměnách kotlů, připravujeme se na využívání vodíku v dopravě, máme jasné vize, jak vést krajské zdravotnictví, školství nebo například sociální oblast. Věřím, že jsme na správné cestě k tomu, aby z našeho kraje lidé přestali odcházet a vybrali si jej jako místo, kde budou rádi žít.“

Rada kraje bude mít stejně jako v minulém období 11 členů a hejtman bude mít 8 náměstků. Prvním náměstkem se stal Jakub Unucka, který bude mít na starosti průmysl, energetiku a chytrý region. 

Jakub Unucka (ODS), 1. náměstek hejtmana MS kraje: "Covid tady je a ještě tady chvilku bude, ale ty dalekosáhlejší změny budou v energetice a ve struktuře průmyslu a my se s nimi budeme muset vypořádat v příštích řekněme 10 letech." 

Kulturu a památkovou péči bude mít i nadále na starost Lukáš Curylo.

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje: "Za 4 roky se toho dá stihnout dost, ale ne všechno a my ještě máme vize v kultuře a sociální oblasti na další 4 roky."

Náměstek pro dopravu bude Radek Podstawka, zdravotnictví povede Martin Gebauer, regionální rozvoj a cestovní ruch Jan Krkoška, finance zůstávají Jaroslavu Kaniovi, sociální oblast povede Jiří Navrátil. Školství má na starosti znovu Stanislav Folwarczný. Uvolněná radní Zdenka Němečková Crkvenjaš poved životní prostředí a druhým uvolněným radním je Petr Kajnar. Ten bude řídit územní plánování. 

Petr Kajnar (ČSSD), radní: "Měl jsem možnost v Ostravě 3 období v ovlivňovat osud města i celého kraje. Nestačilo to ale nato, abych splnil všechno, co jsem měl přecevzato."

V opozičních křeslech usedlo 9 Pirátů, 6 zastupitelů za Svobodu a přímou demokracii a 4 komunisté. 

---

Úřad práce otevřel v OKD mobilní poradenská střediska

Úřad práce nabízí pomocnou ruku všem, kterých by se v budoucnu mohlo týkat hromadné propouštění v OKD po ukončení těžby v Dole Darkov a Dole ČSA. Na třech místech otevřel mobilní poradenská střediska.

Úřad práce otevřel tento týden na třech místech v prostorách dolů OKD mobilní poradenská střediska.

Naďa Chattová, mluvčí OKD :„Mobilní střediska máme na třech lokalitách, na Dole Darkov, ČSA a také Dole ČSM. Zaměstnanci úřadu práce a také naši personalisté budou plně k dispozici pro naše zaměstnance v jejich pracovním prostředí.”

Pracovníci úřadu práce ve střediscích poskytují veškeré služby a poradenství.

René Vašek, ředitel Kontaktního pracoviště ÚP ČR v Karviné: "Hlavním cílem fungování těchto našich středisek je snaha, aby tito zaměstnanci našli jiné vhodné zaměstnání tak, aby se nemuseli vůbec registrovat evidovat na úřadu práce, popřípadě aby h doba jejich evidence byla co nejkratší."

Mimo jiné jsou horníkům nabízena široká škála rekvalifikačních kurzů, které zvýší jejich šanci uplatnění na trhu práce a v co nejkratší době najít zaměstnání.

René Vašek, ředitel Kontaktního pracoviště ÚP ČR v Karviné: "Z dlouhodobého hlediska je největší zájem o rekvalifikace typu svářečských kurzů a rozšíření řidičských oprávnění typu C nebo C,E. V poslední době evidujeme zvýšený zájem o rekvalifikace na společensky uznávaná povolání jako je ošetřovatel, sanitář nebo sociální pracovník, což z pohledu úřadu práce vítáme, hodnotíme pozitivně a všemožně podporujeme.”

Společnost OKD také na začátku října spustila program Nová šichta, který ve firmě funguje od roku 2014.

Naďa Chattová, mluvčí OKD: "Naši personalisté nejčastěji pomáhají zpracovávat zájemcům životopis, pomáhají s orientací na trhu práce i s vyhledáváním vhodných pracovních nabídek. V případě zájmu připravíme zájemce i na pohovor a zajistíme i externí sociální a psychologické poradenství."

Program Nová šichta také úzce spolupracuje s firmami v Moravskoslezském kraji, program je otevřen i pro další firmy, které se mohou přihlásit.

---

V Ostravě vznikne velkokapacitní odběrové místo

Krizový štáb Moravskoslezského kraje rozhodl o zřízení velkokapacitního odběrového místa. Vytipovány byly tři lokality v Ostravě. Po zvážení všech požadavků byla jako nejvhodnější vybrána bývalá hasičská stanice ve Vítkovicích.

Testování je jednou z cest, jak zastavit šíření koronaviru. MS kraj patří mezi regiony, kde se testuje nejvíce z celé země. Každý den je to přibližně mezi 8 - 10 tisíc osob. Tato kapacita se brzy ještě značně zvýší. Kromě navýšení kapacity stávajících míst je v plánu velkokapacitní odběrové místo. 

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "Přibude dalších 100 odběrů v Porubě, 20 v Novém Jičíně, 20 ve Frýdku-Místku a během 7 - 10 dnů by se mělo otevřít nové odběrové místo s kapacitou až 2 tisíce odběrů za den."

Byla vytipována tři vhodná místa. První v Přívoze na ulici Wattova, dalším prověřovaným místem byl areál Centra bezpečné jízdy Libros a třetím byla bývalá podniková hasičská zbrojnice ve Vítkovicích. Po podrobnějším průzkumu byly vybrány Vítkovice. 

Vladimír Vlček, ředitel HZS MS kraje: "Při výběru byla důležitá dostupnost vozidlem nebo MHD, dále, aby nedošlo ke kolapsu dopravy v případě, že tam bude 2 tisíce odběrů za den a za třetí jde to odběrové místo využít i pro pěší. Důležitá je i infrastruktura a zázemí."

Do konce týdne dají odborníci dohromady veškeré detaily pro vytvoření odběrového místa a v pondělí na zasedání krizového štábu kraje bude vše definitivně rozhodnuto. 

---

Potravinová sbírka pomůže přímo v Novém Jičíně

Novojičínská radnice se zapojila do potravinové sbírky. Pořádána byla u příležitosti Mezinárodního dne za vymýcení chudoby. Shromážděné těstoviny, rýže a další produkty pomohou přímo v místě konání, ve zdejší Charitě.

Trvanlivé potraviny mohli zaměstnanci novojičínského městského úřadu, příspěvkových organizací a další zájemci přinášet na sběrné místo v průběhu tří dnů na konci října.

Daniela Susíková, vedoucí odboru sociálních věcí, MěÚ Nový Jičín: “Očekávali jsme větší zapojení, zřejmě to bylo způsobeno i tou dobou a nouzovým stavem. Ale jsme rádi, že dnes můžeme nasbíraní potraviny předat Charitě Nový Jičín, protože lidem, kteří se zapojili, velmi záleželo na tom, aby to nasbíraná pomoc sloužila občanům Nového Jičína.”

Tomáš Horák, Charita Nový Jičín: “Děkujeme všem, kteří přispěli. Sbírka bude sloužit všem, kteří ti potřebují, všem klientům, chudým rodinám.”

Sbírku v podzimním termínu každoročně pořádá Potravinová banka v Ostravě u příležitosti Mezinárodního dne za vymýcení chudoby. Zásobárnu potravin ovšem Charita doplňuje průběžně.

Tomáš Horák, Charita Nový Jičín: “Do potravinové sbírky přispívají každodenně některé obchodní řetězce. Dále je potravinová sbírka, která se skládá z darů, které se organizují několikrát za rok.”

Z potravinové sbírky uskladněné v sídle Charity také například čerpají sociální pracovníci radnice, kteří v akutních případech zásobují osoby v nouzi.

---

Domovy a soc. zařízení čekají na antigen testy

Domovy seniorů a veškeré sociální služby čekají na dodávku antigenních testů. Zařízení jsou připravena splnit nařízení ministerstva a testovat všechny klienty i zaměstnance. Například v Havířově si ale myslí, že opakované testování seniory zatíží.

V Moravskoslezském kraji se plošné testování seniorů a zaměstnanců bude týkat zhruba 160 zařízení. Na plošné testování se připravují i v Domově seniorů v Havířově. Kdy budou testy dovezeny, ale zařízení neví.

Domov vidí smysl v plošném testování pomocí antigen testů zejména u zaměstnanců, jelikož to jsou právě oni, kteří mohou nákazu nechtěně zavléct do zařízení.

Milan Dlábek, ředitel Domova seniorů Havířov: “Napřed tedy testovat i klienty v první fázi, ale potom už jim dát v podstatě pokoj a opravdu testovat zaměstnance a podle toho se samozřejmě zařídit. Už tak toho mají lidově řečeno plné brýle. Zákaz návštěv, zákaz opuštění areálu a každý týden ještě přibude tato odběrová procedura.”

Povinnost plošného testování mají nejen pobytová zařízení, ale i sociální služby.

Milan Černý, ředitel Sociálních služeb města Havířova: “Jedná se o kategorie zaměstnanců pečovatelky, sociální pracovníci, sestry domácí péče a rozvoz stravy. S tím tedy, že to testování může provádět smluvní lékař s organizací, nebo zdravotnický personál naší organizace. Takže my to budeme řešit vlastními silami.”

Všechny organizace dostanou také ze státních hmotných rezerv respirátory třídy FFP 2.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-05-11-2020-16-00