Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Strážníci v NJ se snaží domlouvat, ale padají i pokuty
  • Školy v Horní Suché se snaží zvládat distanční výuku
  • Z Ostravy bude zase létat přímá linka do Prahy
  • Bruntálský Help–in hledá pomoc. Přišel o dvě auta
  • Komunitní dům Harmonie vítá první nájemníky

Strážníci v NJ se snaží domlouvat, ale padají i pokuty

Strážníci městské policie v Novém Jičíně se prioritně snaží porušení vládních opatření řešit domluvou. Udělili už ale také první pokuty. Především za nedodržení povinnosti mít zakrytá ústa i nos a také za porušení zákazu vycházení.

Klasická pochůzková činnost strážníků má od vyhlášení nouzového stavu novou náplň - musí dohlížet na případné porušení vládních nařízení. Novojičínská městská policie v měsíci říjnu řešila 41 těchto prohřešků. Nejčastěji nedodržení povinnosti mít zakrytá ústa a nos v situacích, kdy je to vyžadováno.

Ilona Majorošová, tisková mluvčí MP Nový Jičín: “Udělili jsme pokuty ve výši 15 tisíc korun. Samozřejmě jsme řešili i lidi, kteří nedodržovali zákaz vycházení od devíti večer do pěti hodin do rána. Tam jsme ve většině případech udělili domluvy, ale dali i blokové pokuty.”

Noční výletníky přistihli strážníci 4.

Ilona Majorošová, tisková mluvčí MP Nový Jičín: “Samozřejmě se vždy snažíme přihlížet k tomu, jaké důvody ten člověk k tomu porušení má. Ve většině případů jsme používali domluvy, ale někdy domluva nestačí.”

Dalších 16 osob, a to především z řad lidí bez domova, strážníci napomínali za konzumaci alkoholu na veřejnosti.

Například v úterý po půlnoci zaměstnal strážníky silně opilý muž, který nebyl schopen chůze a ohrožoval sebe i své okolí. Orientační dechovou zkouškou u něj bylo zjištěno více než tři promile alkoholu. Po vyšetření v nemocnici strážníci muže převezli do protialkoholní záchytné stanice v Opavě.

---

Školy v Horní Suché se snaží zvládat distanční výuku

V Horní Suché mají dvě základní školy. Tu s polským vyučovacím jazykem navštěvuje zhruba 100 dětí a i proto se mohou učit v menších skupinkách. Při větším počtu žáků stoupá procento dětí, které nemají internetové připojení. Ale i s tím se česká škola vypořádala.

Snažili jsme vymyslet způsob, jak co nejlépe nastavit distanční výuku. Nechtěli jsme, aby děti seděly od rána jen u počítače. To jsou slova ředitelky Základní a Mateřské školy s polským vyučovacím jazykem v Horní Suché. Výhodou je, že ve třídách se učí malý počet žáků.

Monika Plášková, ředitelka ZŠ a MŠ s polským vyučovacím jazykem Horní Suchá: "Částečně mají on-line výuku maximálně tři hodiny denně a částečně zadáváme úkoly na Google classroom, a ta učitelka je v kontaktu se svými žáky. Já si myslím, že nejdůležitější je motivace, protože ty děti sedí doma a myslím, že je v tom největší role rodičů a učitelů. My se fakt snažíme komunikovat, dostáváme zpětnou vazbu. Snažíme se být v kontaktu s žáky i rodiči.”

S distanční výukou se musí vypořádat i na druhé základní škole v obci, kterou ale navštěvuje zhruba 380 žáků. Dětem, které nemají doma techniku, zapůjčí škola tablety. Výuka je zajištěna i pro děti, které nemají doma internetové připojení.

Romana Zahradníková, ředitelka ZŠ a MŠ Horní Suchá: "Třídní učitelé, nebo učitelé daných konkrétních předmětů, které probíhají distančním způsobem, jsou s žáky spojení telefonicky a ví, že v dané konkrétní dny mají chodit pro úkoly tady do školy, kde máme připravené kastlíky, kde jsou pro děti úkoly nachystané a zároveň úkoly, které mají vypracovat přinášejí tady do školy.”

Obě školy věří, že se alespoň v nějakém režimu budou moci děti vrátit brzy do lavic.

---

Z Ostravy bude zase létat přímá linka do Prahy

Z Ostravy bude znovu možné létat přímou linkou do Prahy. Postará se o to polský LOT, který už zajišťuje spojení Letiště Leoše Janáčka z Varšavou. Letadla budou létat 5 krát týdně.

Polská letecká společnost LOT zahájí provoz leteckého spojení mezi Ostravou a Prahou. Po dvou letech se tak znovu obnoví spojení, které tehdy zajišťovalo ČSA. LOT už provozuje spojení Ostravy s Varšavou a Praha bude na tyto linky navazovat.

Jakub Unucka, náměstek hejtmana MS kraje: "Letadlo poletí z Varšavy do Ostravy a pak do Prahy a zpátky stejně. LOT nám věří. LOT si myslí, že ten náš kraj potenciál má a je to další ukázka toho, že to není tak špatné, jak se říká."

Linka Ostrava Praha je ale prý dočasná. Bude záležet na vývoji pandemie, poptávce po létání a zájmu o využití spojení do Prahy. Cena jednosměrné letenky bude kolem tisícovky, což je téměř třikrát méně, než stál let s ČSA. 

Jaromír Radkovský, ředitel Letiště Leoše Janáčka Ostrava: Předpokládáme, že do Prahy nebudou lidé cestovat jen tak za zábavou. Myslíme si, že ji budou využívat jako tzv. hub na přestup pro své další lety. Víme, že v minulosti létalo mezi Ostravou a Prahou 70 tisíc lidí ročně."

Frekvence letů bude 5 krát týdně a linka začne fungovat 11. listopadu. Za první dva dny už se prodalo 150 letenek. Letecká linka mezi Ostravou a Varšavou se rozjíždí kvůli pandemii pomalu. Letadlem pro 70 pasažérů létá průměrně kolem 10 lidí. 

---

Bruntálský Help–in hledá pomoc. Přišel o dvě auta

Sociální služba Help-in funguje na Bruntálsku již 18 let. Právě teď však musí řešit velké provozní problémy. Ne vlastní vinou přišla v posledních měsících o dva své automobily. Ty přitom nutně potřebuje k rozvozům jídel i k zajištění převozu klientů.

Automobily využívá Help-in celkem v pěti svých střediscích, ve Vrbně pod Pradědem, ve Světlé Hoře, v Bruntále, v Horním Benešově a ve Městě Albrechticích. Jen terénní pečovatelskou službu využívá více než 220 klientů. Teď se dostala služba do velkých problémů.

Jana Hančilová, ředitelka Help – in: „Přišli jsme jednoho dne v únoru takhle do práce ráno a zjistili jsme, že auto tady na parkovišti není. Takže jsme zavolali policii a zjistili jsme, že nám ho ukradli, chtěli ukrást dvě auta, které tam stály na tom parkovišti, to jedno se jim naštěstí nepodařilo nastartovat, takže vlastně takhle jsme přišli o jedno. A teď v září jsme vezli klienta do ambulantní služby z Horního Benešova, a vlastně v Opavě na křižovatce nám auto začalo hořet, naštěstí se nikomu nic nestalo, museli jsme přivolat hasiče ale auto je na odpis. Takže vlastně teď jsme v současné době minus dvě auta.“

Dagmar Motyčková, vedoucí pečovatelské služby: „Takže díky tomu, že nám ukradli automobil a jeden nám shořel, musíme ty automobily, které nám zůstaly, střídat na ty pečovatelské služby, dochází k různým prodlevám časovým a podobně.“

Toto místo pro automobil Help – inu je teď bohužel prázdné. Help-in nyní shání pomoc, jak je to jen možné. Pomoci však může zdarma každý. Jednou z možností je hlasování na jeho stránkách v programu ČSOB, nebo nákup na portále Gift.cz.

Jana Hančilová, ředitelka Help – in: „Když si člověk nakoupí přes internet přes vybraný obchod, tak nějaké procento z toho jeho nákupu jde na organizaci, kterou on si může vybrat. Takže my jsme tam vlastně přihlášení do toho, toho dárce to nice nestojí, tu slevu dává ten samotný obchod.“

Help-in provozuje celkem 3 sociální služby. Kromě pečovatelské také sociální a dluhovou poradnu a sociálně aktivizační službu pro matky s dětmi. V současné koronavirové situaci si mohl dovolit pouze časově omezit služby ambulantní. Terénní provoz převážně o seniory však musí probíhat bez omezení. Jakoukoli pomoc či podporu proto velmi přivítá.

---

Komunitní dům Harmonie vítá první nájemníky

V Ostravě-Porubě dokončili dům s pečovatelskou službou Harmonie. Vznikl rekonstrukcí domu na Dělnické ulici a nabízí celkem 23 bytových jednotek. Současně probíhá 2. etapa rekonstrukce, která skončí příští rok na jaře.

Přestavba domu na Dělnické ulici v Ostravě-Porubě na Komunitní dům pro seniory Harmonie skončila. V současné době postupně vítá první nájemníky. Bydlení je primárně určeno pro seniorské páry, nebo dvojice, které spolu chtějí žít.

Nájemník Domu s pečovatelskou službou Harmonie: “Jsme nadšeni a děkuji městskému obvodu Poruba, že něco takového stvořil. Opravdu je to tu luxusní. Oproti těm takzvaným buňkám třeba v jiných domovech důchodců, tak to je špičkové tady.”

Dům s pečovatelskou službou nabízí 23 komfortních a moderních bytů o velikosti 2+kk ,ve kterých jsou nainstalované kuchyňské linky i sporáky a v předsíni zabudované šatní skříně. Téměř polovina bytů má i balkóny.

Jan Dekický, místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Samozřejmě trošku se nám zkomplikovala ta situace tím, co vládne v celé ČR, takže někteří to mírně odložili, ale velkou část bytů už máme obsazenou. Přesto, pokud by někdo měl zájem, tak ještě můžeme další žádosti přijímat. My samozřejmě průběžně přijímáme žádosti pro zbývající DPSky.”

Po Domech s pečovatelskou službou Astra a Průběžná je Harmonie třetí v řadě, který Poruba zřídila. Reaguje tak na zvyšující se počet stárnoucích obyvatel obvodu. Aktuálně je v seniorském věku téměř třetina z nich.

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “Víme, že i do budoucna budou ty požadavky neustále narůstat. Proto jsme se rozhodli, že rozšíříme nabídku seniorského bydlení o Dům s pečovatelskou službou. Ten komplex je jedinečný v tom, že kromě bytového domu, nebo respektive domu s pečovatelskou službou pro seniory bude v příštím roce ještě dobudována služebna městské policie, která je dále v tom komplexu. Potom tam je atrium, které budou moct využívat jak senioři, kteří tady bydlí, tak lidé z přilehlého okolí.”

Na Domu s pečovatelskou službou se brzy objeví i jeho název Harmonie, který si lidé vybrali v anketě. Čeká se jen na souhlas památkářů.

Součástí celého komplexu bude i kavárna a komunitní dům je zajímavý i tím, že má zelenou střechu,

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
06. listopadu 2020, 16:00

Strážníci v NJ se snaží domlouvat, ale padají i pokuty

Strážníci městské policie v Novém Jičíně se prioritně snaží porušení vládních opatření řešit domluvou. Udělili už ale také první pokuty. Především za nedodržení povinnosti mít zakrytá ústa i nos a také za porušení zákazu vycházení.

Klasická pochůzková činnost strážníků má od vyhlášení nouzového stavu novou náplň - musí dohlížet na případné porušení vládních nařízení. Novojičínská městská policie v měsíci říjnu řešila 41 těchto prohřešků. Nejčastěji nedodržení povinnosti mít zakrytá ústa a nos v situacích, kdy je to vyžadováno.

Ilona Majorošová, tisková mluvčí MP Nový Jičín: “Udělili jsme pokuty ve výši 15 tisíc korun. Samozřejmě jsme řešili i lidi, kteří nedodržovali zákaz vycházení od devíti večer do pěti hodin do rána. Tam jsme ve většině případech udělili domluvy, ale dali i blokové pokuty.”

Noční výletníky přistihli strážníci 4.

Ilona Majorošová, tisková mluvčí MP Nový Jičín: “Samozřejmě se vždy snažíme přihlížet k tomu, jaké důvody ten člověk k tomu porušení má. Ve většině případů jsme používali domluvy, ale někdy domluva nestačí.”

Dalších 16 osob, a to především z řad lidí bez domova, strážníci napomínali za konzumaci alkoholu na veřejnosti.

Například v úterý po půlnoci zaměstnal strážníky silně opilý muž, který nebyl schopen chůze a ohrožoval sebe i své okolí. Orientační dechovou zkouškou u něj bylo zjištěno více než tři promile alkoholu. Po vyšetření v nemocnici strážníci muže převezli do protialkoholní záchytné stanice v Opavě.

---

Školy v Horní Suché se snaží zvládat distanční výuku

V Horní Suché mají dvě základní školy. Tu s polským vyučovacím jazykem navštěvuje zhruba 100 dětí a i proto se mohou učit v menších skupinkách. Při větším počtu žáků stoupá procento dětí, které nemají internetové připojení. Ale i s tím se česká škola vypořádala.

Snažili jsme vymyslet způsob, jak co nejlépe nastavit distanční výuku. Nechtěli jsme, aby děti seděly od rána jen u počítače. To jsou slova ředitelky Základní a Mateřské školy s polským vyučovacím jazykem v Horní Suché. Výhodou je, že ve třídách se učí malý počet žáků.

Monika Plášková, ředitelka ZŠ a MŠ s polským vyučovacím jazykem Horní Suchá: "Částečně mají on-line výuku maximálně tři hodiny denně a částečně zadáváme úkoly na Google classroom, a ta učitelka je v kontaktu se svými žáky. Já si myslím, že nejdůležitější je motivace, protože ty děti sedí doma a myslím, že je v tom největší role rodičů a učitelů. My se fakt snažíme komunikovat, dostáváme zpětnou vazbu. Snažíme se být v kontaktu s žáky i rodiči.”

S distanční výukou se musí vypořádat i na druhé základní škole v obci, kterou ale navštěvuje zhruba 380 žáků. Dětem, které nemají doma techniku, zapůjčí škola tablety. Výuka je zajištěna i pro děti, které nemají doma internetové připojení.

Romana Zahradníková, ředitelka ZŠ a MŠ Horní Suchá: "Třídní učitelé, nebo učitelé daných konkrétních předmětů, které probíhají distančním způsobem, jsou s žáky spojení telefonicky a ví, že v dané konkrétní dny mají chodit pro úkoly tady do školy, kde máme připravené kastlíky, kde jsou pro děti úkoly nachystané a zároveň úkoly, které mají vypracovat přinášejí tady do školy.”

Obě školy věří, že se alespoň v nějakém režimu budou moci děti vrátit brzy do lavic.

---

Z Ostravy bude zase létat přímá linka do Prahy

Z Ostravy bude znovu možné létat přímou linkou do Prahy. Postará se o to polský LOT, který už zajišťuje spojení Letiště Leoše Janáčka z Varšavou. Letadla budou létat 5 krát týdně.

Polská letecká společnost LOT zahájí provoz leteckého spojení mezi Ostravou a Prahou. Po dvou letech se tak znovu obnoví spojení, které tehdy zajišťovalo ČSA. LOT už provozuje spojení Ostravy s Varšavou a Praha bude na tyto linky navazovat.

Jakub Unucka, náměstek hejtmana MS kraje: "Letadlo poletí z Varšavy do Ostravy a pak do Prahy a zpátky stejně. LOT nám věří. LOT si myslí, že ten náš kraj potenciál má a je to další ukázka toho, že to není tak špatné, jak se říká."

Linka Ostrava Praha je ale prý dočasná. Bude záležet na vývoji pandemie, poptávce po létání a zájmu o využití spojení do Prahy. Cena jednosměrné letenky bude kolem tisícovky, což je téměř třikrát méně, než stál let s ČSA. 

Jaromír Radkovský, ředitel Letiště Leoše Janáčka Ostrava: Předpokládáme, že do Prahy nebudou lidé cestovat jen tak za zábavou. Myslíme si, že ji budou využívat jako tzv. hub na přestup pro své další lety. Víme, že v minulosti létalo mezi Ostravou a Prahou 70 tisíc lidí ročně."

Frekvence letů bude 5 krát týdně a linka začne fungovat 11. listopadu. Za první dva dny už se prodalo 150 letenek. Letecká linka mezi Ostravou a Varšavou se rozjíždí kvůli pandemii pomalu. Letadlem pro 70 pasažérů létá průměrně kolem 10 lidí. 

---

Bruntálský Help–in hledá pomoc. Přišel o dvě auta

Sociální služba Help-in funguje na Bruntálsku již 18 let. Právě teď však musí řešit velké provozní problémy. Ne vlastní vinou přišla v posledních měsících o dva své automobily. Ty přitom nutně potřebuje k rozvozům jídel i k zajištění převozu klientů.

Automobily využívá Help-in celkem v pěti svých střediscích, ve Vrbně pod Pradědem, ve Světlé Hoře, v Bruntále, v Horním Benešově a ve Městě Albrechticích. Jen terénní pečovatelskou službu využívá více než 220 klientů. Teď se dostala služba do velkých problémů.

Jana Hančilová, ředitelka Help – in: „Přišli jsme jednoho dne v únoru takhle do práce ráno a zjistili jsme, že auto tady na parkovišti není. Takže jsme zavolali policii a zjistili jsme, že nám ho ukradli, chtěli ukrást dvě auta, které tam stály na tom parkovišti, to jedno se jim naštěstí nepodařilo nastartovat, takže vlastně takhle jsme přišli o jedno. A teď v září jsme vezli klienta do ambulantní služby z Horního Benešova, a vlastně v Opavě na křižovatce nám auto začalo hořet, naštěstí se nikomu nic nestalo, museli jsme přivolat hasiče ale auto je na odpis. Takže vlastně teď jsme v současné době minus dvě auta.“

Dagmar Motyčková, vedoucí pečovatelské služby: „Takže díky tomu, že nám ukradli automobil a jeden nám shořel, musíme ty automobily, které nám zůstaly, střídat na ty pečovatelské služby, dochází k různým prodlevám časovým a podobně.“

Toto místo pro automobil Help – inu je teď bohužel prázdné. Help-in nyní shání pomoc, jak je to jen možné. Pomoci však může zdarma každý. Jednou z možností je hlasování na jeho stránkách v programu ČSOB, nebo nákup na portále Gift.cz.

Jana Hančilová, ředitelka Help – in: „Když si člověk nakoupí přes internet přes vybraný obchod, tak nějaké procento z toho jeho nákupu jde na organizaci, kterou on si může vybrat. Takže my jsme tam vlastně přihlášení do toho, toho dárce to nice nestojí, tu slevu dává ten samotný obchod.“

Help-in provozuje celkem 3 sociální služby. Kromě pečovatelské také sociální a dluhovou poradnu a sociálně aktivizační službu pro matky s dětmi. V současné koronavirové situaci si mohl dovolit pouze časově omezit služby ambulantní. Terénní provoz převážně o seniory však musí probíhat bez omezení. Jakoukoli pomoc či podporu proto velmi přivítá.

---

Komunitní dům Harmonie vítá první nájemníky

V Ostravě-Porubě dokončili dům s pečovatelskou službou Harmonie. Vznikl rekonstrukcí domu na Dělnické ulici a nabízí celkem 23 bytových jednotek. Současně probíhá 2. etapa rekonstrukce, která skončí příští rok na jaře.

Přestavba domu na Dělnické ulici v Ostravě-Porubě na Komunitní dům pro seniory Harmonie skončila. V současné době postupně vítá první nájemníky. Bydlení je primárně určeno pro seniorské páry, nebo dvojice, které spolu chtějí žít.

Nájemník Domu s pečovatelskou službou Harmonie: “Jsme nadšeni a děkuji městskému obvodu Poruba, že něco takového stvořil. Opravdu je to tu luxusní. Oproti těm takzvaným buňkám třeba v jiných domovech důchodců, tak to je špičkové tady.”

Dům s pečovatelskou službou nabízí 23 komfortních a moderních bytů o velikosti 2+kk ,ve kterých jsou nainstalované kuchyňské linky i sporáky a v předsíni zabudované šatní skříně. Téměř polovina bytů má i balkóny.

Jan Dekický, místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Samozřejmě trošku se nám zkomplikovala ta situace tím, co vládne v celé ČR, takže někteří to mírně odložili, ale velkou část bytů už máme obsazenou. Přesto, pokud by někdo měl zájem, tak ještě můžeme další žádosti přijímat. My samozřejmě průběžně přijímáme žádosti pro zbývající DPSky.”

Po Domech s pečovatelskou službou Astra a Průběžná je Harmonie třetí v řadě, který Poruba zřídila. Reaguje tak na zvyšující se počet stárnoucích obyvatel obvodu. Aktuálně je v seniorském věku téměř třetina z nich.

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “Víme, že i do budoucna budou ty požadavky neustále narůstat. Proto jsme se rozhodli, že rozšíříme nabídku seniorského bydlení o Dům s pečovatelskou službou. Ten komplex je jedinečný v tom, že kromě bytového domu, nebo respektive domu s pečovatelskou službou pro seniory bude v příštím roce ještě dobudována služebna městské policie, která je dále v tom komplexu. Potom tam je atrium, které budou moct využívat jak senioři, kteří tady bydlí, tak lidé z přilehlého okolí.”

Na Domu s pečovatelskou službou se brzy objeví i jeho název Harmonie, který si lidé vybrali v anketě. Čeká se jen na souhlas památkářů.

Součástí celého komplexu bude i kavárna a komunitní dům je zajímavý i tím, že má zelenou střechu,

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-06-11-2020-16-00