Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Kraj rozhodl, že radní v Horních Bludovicích jsou podjatí
  • V průmyslové zóně zahájil provoz nový závod
  • Ve středisku zeleně Nový Jičín ušetřil miliony
  • Bazar oblečení odkazuje na udržitelnou módu
  • V karvinské knihovně probíhá rande naslepo s knihou

Kraj rozhodl, že radní v Horních Bludovicích jsou podjatí

Havířovská firma, která chce na svých pozemcích v Horních Bludovicích postavit výrobní halu na plastové obaly pro farmacii, může pokračovat ve stavebním řízení. Krajský úřad rozhodl, že radní vydali stavební uzávěru protiprávně a jsou podjatí.

Rozhodnutí o stavební uzávěře, kterou se vedení obce Horní Bludovice snaží bránit soukromé firmě ve výstavbě výrobního závodu, je neplatné. Pro jeho nezákonnost ho zrušil krajský úřad. Většina radních, včetně starostky Petry Fickové, je podjatá, protože bydlí v sousedství pozemku a jsou účastníky stavebního řízení. Úřad dal firmě za pravdu i v tom, že v roce 2018 bylo založeno hnutí Nezávislí - Horní Bludovice s jasným cílem. Zabránit výstavbě.

To ostatně potvrzují i místní obyvatelé.

anketa: “Protože většina lidí vás volila, abyste s tím něco udělali. Tak se snažte!”

Eva Schillerová, prokuristka společnosti VINAMET: "Nás rozhodnutí krajského úřadu nepřekvapilo, máme radost, že potvrdilo naši teorii o tom, že postoj a kroky Horních Bludovic jsou protiprávní a že my máme pravdu.”

Stavební uzávěru vydaly Horní Bludovice proto, aby mohli změnit územní plán. Radní obce se dohodli, že se nebudou k dané problematice mediálně vyjadřovat. 

Postup kritizuje i Havířov, protože region bude po útlumu těžby potřebovat každé volné pracovní místo.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: “Tato továrna by měla zaměstnat desítky, více než sto, lidí nejen z našeho města..Mě tento postup obce Horní Bludovice mrzí, věřím, že bude co nejdříve spravedlnosti učiněno za dost, že celý ten proces se narovná.”

Zrušením stavební uzávěry, může firma, která se zaměřuje na výrobu plastových obalů pro farmacii pokračovat v dalším procesu stavebního řízení.

---

V průmyslové zóně zahájil provoz nový závod

V Bruntále slavnostně otevřeli zbrusu novou výrobní halu. Vyrostla v tamní průmyslové zóně a budou se v ní vyrábět hliníkové tyče pro výrobu výkovků v závodě v Kamenici, Díky moderní technologii budou splňovat nejvyšší možné požadavky zákazníků.

Na Bruntálsku přibudou nová pracovní místa. Vytvoří je společnost Strojmetal Aluminium Forging, která v severní průmyslové zóně slavnostně otevřela novou halu na výrobu hliníkových tyčí.

Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: „No tak já si myslím, že určitě Bruntálsko je místo, kde se otvírají nové možnosti z hlediska podnikání. Já to nevnímám tak, že je to kraj, který je mimo naši pozornost, spíše naopak si myslím, že je to kraj, kam jsme hodně prostředků směřovali a také jsme tady směřovali tu potřebu, která je potřeba, takže jsem rád, že tady je obrovská nová hala a je to zase příležitost, jak zaměstnat další lidi a moc se mi to líbí.“

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: „Já za MS kraj jsem velmi hrdý na to, že průmyslová zóna v Bruntále se velmi dynamicky rozvíjí. My s touto skupinou plánujeme další využití téhleté průmyslové zóny zde v Bruntále. Tyhlety nové továrny, které se připravují, nebo už dneska tahleta stojí, by měl pojmout více jak 350 zaměstnanců našeho regionu a jsem hrdý, že se tady našel tak stabilní český investor, toje třeba říct. Je to český investor, který přišel do Bruntálu rozvíjet své podnikání a vzhledem k tomu, že vím o plánovaných akvizicích, tak určitě budeme chtít, aby se směřovaly sem na toto místo v Bruntále.“

Miroslav Záhorec, místopředseda představenstva MTX Group: „Dneska, co vidíte za mnou, to je zprovoznění prvních rycích modulů. To bylo velmi důležité pro tu fázi zkušebního provozu a pro zajištění prvních vzorků pro naše zakázky.“

Firma bude nejen přibírat nové zaměstnance, ale také bude budovat nové provozy.

Miroslav Záhorec, místopředseda představenstva MTX Group: „Předpokládám, že do konce roku bysme zaměstnali a rozšířili pracovníky až na 50. Nyní budeme pokračovat jak ve výrobě, tak v druhé etapě investice, to znamená, že budeme instalovat další pece a další rycí moduly. Při plném výkonu očekáváme, že se dostaneme na úroveň 350 zaměstnanců.“

Bruntálsko je dlouhodobě na špici nezaměstnanosti, konkrétně na 5. místě mezi okresy v Česku. Tuto investici proto vítá.

Petr Rys (STAN), starosta Bruntálu: „Každé nově zřízené pracovní místo, které v Bruntále vznikne, je velkým plusem pro řešení zaměstnanosti ve městě Bruntál ale také v širším okolí. Takže když se tady otevře nový závod, a já moc za to děkuji, tak je to jednoznačně příslib, že v dalších letech tato firma tady bude fungovat, bude zaměstnávat lidi, protože ta investice, která byla provedena, je opravdu mnohasetmilionová a to je pro mě zárukou, že ta společnost tady zůstane.“

Jiří Unverdorben, ředitel ÚP Bruntál : „Ta struktura uchazečů o zaměstnání je jiná než ty firmy požadují většinou. Proto doufáme, že tady ta firma, která má i odborné profese, které tady v regionu nemají uplatnění, takže nebudou muset odcházet pryč.“

Zaměstnání v nové haly by tak mohli najít například absolventi průmyslové školy v Bruntále i vysokých škol v regionu.

---

Ve středisku zeleně Nový Jičín ušetřil miliony

Středisko zeleně novojičínských technických služeb vybudovalo nové zázemí pro zaměstnance. Místo původně plánované zděné stavby zajistilo montovaný objekt z unimobuněk. Město tak v rozpočtu ušetřilo 5 milionů korun.

Nový objekt, ve kterém budou sklady a šatny včetně sprch pro zaměstnance střediska zeleně novojičínských technických služeb, byl ze čtyř unimobuněk postaven během pár hodin.

Pavel Tichý, ředitel TSM Nový Jičín: “My jsme hlavně potřebovali vyřešit kapacitu prostor pro zaměstnance, a to jak z hygienických důvodů, tak i z důvodů šaten.”

Přitom původním záměrem ještě z dob minulého vedení města i této příspěvkové organizace bylo rozšířit zázemí střediska nadstavbou současné zděné budovy.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “V průběhu let došlo ke změně, protože ta investice by byla zhruba ve výši šesti milionů korun, tak jsme se s novým panem ředitelem vymysleli jinou strategii revitalizace tohoto místa. Objednali jsme unimobuňky. Ty nás vyšly na milion korun. Splňují všechny naše potřeby a navíc jsme získali i skladovací prostory.”

Z areálu už také zmizel polorozpadlý dřevěný sklad, na jehož místě právě stojí nový montovaný objekt. Další úpravy areálu by měly následovat.

Pavel Tichý, ředitel TSM Nový Jičín: “Momentálně probíhá zpracování projektové dokumentace, jednáme se zřizovatelem o uvolnění finančních prostředků v příštím roce, tak abychom mohli pokračovat v revitalizaci střediska veřejné zeleně.”

Příštím krokem tak bude demolice nevyhovujících plechových garáží. Ty nahradí nové přístřeší pro parkování a servis techniky.

---

Bazar oblečení odkazuje na udržitelnou módu

Fashion bazar obnošeného oblečení, které může ještě udělat službu připravili členové spolku Kapradí. Chtějí tak poukázat na nadměrnou spotřebu textilních výrobků a na udržitelnou módu. Organizátoři utržili 112 000 korun. Chtějí je věnovat na rozvoj Lučního sadu, který vyrůstá kousek za Opavou.

Desítky dobrovolníků ze spolku Kapradí už po 4. zorganizovali prodejní akci obnošeného oblečení. To proto, aby poukázali na jeho zvýšenou nadprodukci. A také na to, že věc, která se dá ještě používat, nemusí nutně skončit v popelnici. Vedle oblečení prodávali také třeba porcelán, elektroniku, hračky či knihy.

Kateřina Rybářová Vavrečková, organizátorka akce, spolek Kapradí: „Už jsme nechtěli sbírat věci, abychom je prodali, ale začali jsme hlouběji zabývat podstatou. Začali jsme mluvit o tom, zda je nutné tolik věcí vlastnit, produkovat a spotřebovávat.

Šaty, které už se přestaly líbit, klobouk, který už nepadne, kabelka, která se k ničemu nehodí, střevíce, které tlačí.... tyto kousky udělaly službu v jednom šatníku a teď je čas, aby se přesunuly do jiného. Tam, kde budou ještě k užitku.

Zákaznice: „Věcí je strašně moc. Vyhazují se nové věci, krásné věci. Je potřeba, aby se t změnilo.“

Kvalitní materiály, nadčasové střihy a vzory – to jsou trendy udržitelné módy, která vydrží roky. Plné skříně oblečení jsou k ničemu, pokud v nich jen leží. Důvod koupit si něco nového by neměl spočívat v tom, že je to levné. Lidé by si měli pořizovat jen ty věci, které opravdu potřebují.

Natálie Bernard, stylistka a odbornice na udržitelnou módu: „ Důležité je, nekupovat stále dokola stejné věci. A přemýšlet. Ideální je, když novou věc mohu zkombinovat aspoň s pěti jinými v šatníku, aby se dala vrstvit, nosit celoročně atd.

Organizátoři dobročinného bazaru utržili 112 000 korun. Peníze chtějí věnovat na rozvoj Lučního sadu, který vyrůstá kousek za Opavou. 

---

V karvinské knihovně probíhá rande naslepo s knihou

Karvinská regionální knihovna uspořádala v rámci platných opatření vlády několik akcí v celorepublikovém Týdnu knihoven. Před knihovnou se konal knižní blešák a čtenáři si také mohou dát s knihou rande naslepo.

Karvinští čtenáři a pravidelní návštěvníci knihovny mají možnost po celý rok využívat pestré nabídky akcí. Letos se jich kvůli platným opatřením vlády muselo hodně zrušit. Přesto se v týdnu knihoven uskutečnilo pár nevšedních aktivit, třeba rande naslepo s knihou.

Markéta Kukrechtová, ředitelka RKK: “Čtenáři si vypůjčí knížku, kde na knize najdou indicii, o čem je. jakou knihu si půjčili, zjistí až doma, až si ji vybalí a zjistí, co si půjčili."

Kromě toho si čtenáři i náhodní kolemjdoucí mohli vybrat zajímavý titul do své knihovničky na knižním blešáku. Knihovnice venku nabízely vyřazené knihy.

Markéta Kukrechtová, ředitelka RKK: "Knižní blešák jsme zařadili do týdne knihoven, protože nám neproběhl náš tradiční knižní jarmark, který realizujeme každé září, tak čtenáři si mohou koupit vyřazené knihy z karvinské knihovny, naučnou literaturu, beletrii, dětské knihy a také časopisy."

anketa, čtenáři: "Jsou to jednoaktovky, na jedno přečtení. Pro koho to máte? Pro sebe.” "Já ráda čtu knížky ze současnosti, zamilované, toho ostatního je plno. Literaturu dnešní o mladých, starých, ale aby to dobře dopadlo.”

V rámci Týdne knihoven mohli lidé v ulicích potkávat i knihpatrolky, které rozdávaly nečtenářům registrace zdarma a seznamovali je s akcemi knihovny, jako je třeba probíhající výstava místního fotoklubu nebo seznamem filmů promítaných filmovým klubem.

Markéta Kukrechtová, ředitelka RKK: "Čtenáři se také mohou zdarma zaregistrovat a máme připraveno i pro naše dlužníky amnestii upomínek."

Akce pro veřejnost jako besedy a setkání se známými osobnostmi, které musely být zrušeny, chce knihovna realizovat v době, kdy to opatření opět dovolí.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
07. října 2020, 17:00

Kraj rozhodl, že radní v Horních Bludovicích jsou podjatí

Havířovská firma, která chce na svých pozemcích v Horních Bludovicích postavit výrobní halu na plastové obaly pro farmacii, může pokračovat ve stavebním řízení. Krajský úřad rozhodl, že radní vydali stavební uzávěru protiprávně a jsou podjatí.

Rozhodnutí o stavební uzávěře, kterou se vedení obce Horní Bludovice snaží bránit soukromé firmě ve výstavbě výrobního závodu, je neplatné. Pro jeho nezákonnost ho zrušil krajský úřad. Většina radních, včetně starostky Petry Fickové, je podjatá, protože bydlí v sousedství pozemku a jsou účastníky stavebního řízení. Úřad dal firmě za pravdu i v tom, že v roce 2018 bylo založeno hnutí Nezávislí - Horní Bludovice s jasným cílem. Zabránit výstavbě.

To ostatně potvrzují i místní obyvatelé.

anketa: “Protože většina lidí vás volila, abyste s tím něco udělali. Tak se snažte!”

Eva Schillerová, prokuristka společnosti VINAMET: "Nás rozhodnutí krajského úřadu nepřekvapilo, máme radost, že potvrdilo naši teorii o tom, že postoj a kroky Horních Bludovic jsou protiprávní a že my máme pravdu.”

Stavební uzávěru vydaly Horní Bludovice proto, aby mohli změnit územní plán. Radní obce se dohodli, že se nebudou k dané problematice mediálně vyjadřovat. 

Postup kritizuje i Havířov, protože region bude po útlumu těžby potřebovat každé volné pracovní místo.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: “Tato továrna by měla zaměstnat desítky, více než sto, lidí nejen z našeho města..Mě tento postup obce Horní Bludovice mrzí, věřím, že bude co nejdříve spravedlnosti učiněno za dost, že celý ten proces se narovná.”

Zrušením stavební uzávěry, může firma, která se zaměřuje na výrobu plastových obalů pro farmacii pokračovat v dalším procesu stavebního řízení.

---

V průmyslové zóně zahájil provoz nový závod

V Bruntále slavnostně otevřeli zbrusu novou výrobní halu. Vyrostla v tamní průmyslové zóně a budou se v ní vyrábět hliníkové tyče pro výrobu výkovků v závodě v Kamenici, Díky moderní technologii budou splňovat nejvyšší možné požadavky zákazníků.

Na Bruntálsku přibudou nová pracovní místa. Vytvoří je společnost Strojmetal Aluminium Forging, která v severní průmyslové zóně slavnostně otevřela novou halu na výrobu hliníkových tyčí.

Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: „No tak já si myslím, že určitě Bruntálsko je místo, kde se otvírají nové možnosti z hlediska podnikání. Já to nevnímám tak, že je to kraj, který je mimo naši pozornost, spíše naopak si myslím, že je to kraj, kam jsme hodně prostředků směřovali a také jsme tady směřovali tu potřebu, která je potřeba, takže jsem rád, že tady je obrovská nová hala a je to zase příležitost, jak zaměstnat další lidi a moc se mi to líbí.“

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: „Já za MS kraj jsem velmi hrdý na to, že průmyslová zóna v Bruntále se velmi dynamicky rozvíjí. My s touto skupinou plánujeme další využití téhleté průmyslové zóny zde v Bruntále. Tyhlety nové továrny, které se připravují, nebo už dneska tahleta stojí, by měl pojmout více jak 350 zaměstnanců našeho regionu a jsem hrdý, že se tady našel tak stabilní český investor, toje třeba říct. Je to český investor, který přišel do Bruntálu rozvíjet své podnikání a vzhledem k tomu, že vím o plánovaných akvizicích, tak určitě budeme chtít, aby se směřovaly sem na toto místo v Bruntále.“

Miroslav Záhorec, místopředseda představenstva MTX Group: „Dneska, co vidíte za mnou, to je zprovoznění prvních rycích modulů. To bylo velmi důležité pro tu fázi zkušebního provozu a pro zajištění prvních vzorků pro naše zakázky.“

Firma bude nejen přibírat nové zaměstnance, ale také bude budovat nové provozy.

Miroslav Záhorec, místopředseda představenstva MTX Group: „Předpokládám, že do konce roku bysme zaměstnali a rozšířili pracovníky až na 50. Nyní budeme pokračovat jak ve výrobě, tak v druhé etapě investice, to znamená, že budeme instalovat další pece a další rycí moduly. Při plném výkonu očekáváme, že se dostaneme na úroveň 350 zaměstnanců.“

Bruntálsko je dlouhodobě na špici nezaměstnanosti, konkrétně na 5. místě mezi okresy v Česku. Tuto investici proto vítá.

Petr Rys (STAN), starosta Bruntálu: „Každé nově zřízené pracovní místo, které v Bruntále vznikne, je velkým plusem pro řešení zaměstnanosti ve městě Bruntál ale také v širším okolí. Takže když se tady otevře nový závod, a já moc za to děkuji, tak je to jednoznačně příslib, že v dalších letech tato firma tady bude fungovat, bude zaměstnávat lidi, protože ta investice, která byla provedena, je opravdu mnohasetmilionová a to je pro mě zárukou, že ta společnost tady zůstane.“

Jiří Unverdorben, ředitel ÚP Bruntál : „Ta struktura uchazečů o zaměstnání je jiná než ty firmy požadují většinou. Proto doufáme, že tady ta firma, která má i odborné profese, které tady v regionu nemají uplatnění, takže nebudou muset odcházet pryč.“

Zaměstnání v nové haly by tak mohli najít například absolventi průmyslové školy v Bruntále i vysokých škol v regionu.

---

Ve středisku zeleně Nový Jičín ušetřil miliony

Středisko zeleně novojičínských technických služeb vybudovalo nové zázemí pro zaměstnance. Místo původně plánované zděné stavby zajistilo montovaný objekt z unimobuněk. Město tak v rozpočtu ušetřilo 5 milionů korun.

Nový objekt, ve kterém budou sklady a šatny včetně sprch pro zaměstnance střediska zeleně novojičínských technických služeb, byl ze čtyř unimobuněk postaven během pár hodin.

Pavel Tichý, ředitel TSM Nový Jičín: “My jsme hlavně potřebovali vyřešit kapacitu prostor pro zaměstnance, a to jak z hygienických důvodů, tak i z důvodů šaten.”

Přitom původním záměrem ještě z dob minulého vedení města i této příspěvkové organizace bylo rozšířit zázemí střediska nadstavbou současné zděné budovy.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “V průběhu let došlo ke změně, protože ta investice by byla zhruba ve výši šesti milionů korun, tak jsme se s novým panem ředitelem vymysleli jinou strategii revitalizace tohoto místa. Objednali jsme unimobuňky. Ty nás vyšly na milion korun. Splňují všechny naše potřeby a navíc jsme získali i skladovací prostory.”

Z areálu už také zmizel polorozpadlý dřevěný sklad, na jehož místě právě stojí nový montovaný objekt. Další úpravy areálu by měly následovat.

Pavel Tichý, ředitel TSM Nový Jičín: “Momentálně probíhá zpracování projektové dokumentace, jednáme se zřizovatelem o uvolnění finančních prostředků v příštím roce, tak abychom mohli pokračovat v revitalizaci střediska veřejné zeleně.”

Příštím krokem tak bude demolice nevyhovujících plechových garáží. Ty nahradí nové přístřeší pro parkování a servis techniky.

---

Bazar oblečení odkazuje na udržitelnou módu

Fashion bazar obnošeného oblečení, které může ještě udělat službu připravili členové spolku Kapradí. Chtějí tak poukázat na nadměrnou spotřebu textilních výrobků a na udržitelnou módu. Organizátoři utržili 112 000 korun. Chtějí je věnovat na rozvoj Lučního sadu, který vyrůstá kousek za Opavou.

Desítky dobrovolníků ze spolku Kapradí už po 4. zorganizovali prodejní akci obnošeného oblečení. To proto, aby poukázali na jeho zvýšenou nadprodukci. A také na to, že věc, která se dá ještě používat, nemusí nutně skončit v popelnici. Vedle oblečení prodávali také třeba porcelán, elektroniku, hračky či knihy.

Kateřina Rybářová Vavrečková, organizátorka akce, spolek Kapradí: „Už jsme nechtěli sbírat věci, abychom je prodali, ale začali jsme hlouběji zabývat podstatou. Začali jsme mluvit o tom, zda je nutné tolik věcí vlastnit, produkovat a spotřebovávat.

Šaty, které už se přestaly líbit, klobouk, který už nepadne, kabelka, která se k ničemu nehodí, střevíce, které tlačí.... tyto kousky udělaly službu v jednom šatníku a teď je čas, aby se přesunuly do jiného. Tam, kde budou ještě k užitku.

Zákaznice: „Věcí je strašně moc. Vyhazují se nové věci, krásné věci. Je potřeba, aby se t změnilo.“

Kvalitní materiály, nadčasové střihy a vzory – to jsou trendy udržitelné módy, která vydrží roky. Plné skříně oblečení jsou k ničemu, pokud v nich jen leží. Důvod koupit si něco nového by neměl spočívat v tom, že je to levné. Lidé by si měli pořizovat jen ty věci, které opravdu potřebují.

Natálie Bernard, stylistka a odbornice na udržitelnou módu: „ Důležité je, nekupovat stále dokola stejné věci. A přemýšlet. Ideální je, když novou věc mohu zkombinovat aspoň s pěti jinými v šatníku, aby se dala vrstvit, nosit celoročně atd.

Organizátoři dobročinného bazaru utržili 112 000 korun. Peníze chtějí věnovat na rozvoj Lučního sadu, který vyrůstá kousek za Opavou. 

---

V karvinské knihovně probíhá rande naslepo s knihou

Karvinská regionální knihovna uspořádala v rámci platných opatření vlády několik akcí v celorepublikovém Týdnu knihoven. Před knihovnou se konal knižní blešák a čtenáři si také mohou dát s knihou rande naslepo.

Karvinští čtenáři a pravidelní návštěvníci knihovny mají možnost po celý rok využívat pestré nabídky akcí. Letos se jich kvůli platným opatřením vlády muselo hodně zrušit. Přesto se v týdnu knihoven uskutečnilo pár nevšedních aktivit, třeba rande naslepo s knihou.

Markéta Kukrechtová, ředitelka RKK: “Čtenáři si vypůjčí knížku, kde na knize najdou indicii, o čem je. jakou knihu si půjčili, zjistí až doma, až si ji vybalí a zjistí, co si půjčili."

Kromě toho si čtenáři i náhodní kolemjdoucí mohli vybrat zajímavý titul do své knihovničky na knižním blešáku. Knihovnice venku nabízely vyřazené knihy.

Markéta Kukrechtová, ředitelka RKK: "Knižní blešák jsme zařadili do týdne knihoven, protože nám neproběhl náš tradiční knižní jarmark, který realizujeme každé září, tak čtenáři si mohou koupit vyřazené knihy z karvinské knihovny, naučnou literaturu, beletrii, dětské knihy a také časopisy."

anketa, čtenáři: "Jsou to jednoaktovky, na jedno přečtení. Pro koho to máte? Pro sebe.” "Já ráda čtu knížky ze současnosti, zamilované, toho ostatního je plno. Literaturu dnešní o mladých, starých, ale aby to dobře dopadlo.”

V rámci Týdne knihoven mohli lidé v ulicích potkávat i knihpatrolky, které rozdávaly nečtenářům registrace zdarma a seznamovali je s akcemi knihovny, jako je třeba probíhající výstava místního fotoklubu nebo seznamem filmů promítaných filmovým klubem.

Markéta Kukrechtová, ředitelka RKK: "Čtenáři se také mohou zdarma zaregistrovat a máme připraveno i pro naše dlužníky amnestii upomínek."

Akce pro veřejnost jako besedy a setkání se známými osobnostmi, které musely být zrušeny, chce knihovna realizovat v době, kdy to opatření opět dovolí.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-07-10-2020-17-00