Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Na Bruntálsku se postupně otevírají nové zubní ordinace
  • Krásné Pole má novou multifunkční sportovní halu
  • Výstava k rekonstrukci Oblouku v Malé Dukle
  • Nový Jičín opravuje dům, který odolal demolici
  • Vypouštění bažantů do přírody bylo poprvé bez dětí
  • Sezonu na Lodičkách ukončili Vandráci Vagamundos

Na Bruntálsku se postupně otevírají nové zubní ordinace

Tisíce lidí na Bruntálsku se dočkaly. Po letech se tady otevřely dvě nové zubní ordinace. Jedna v Horním Benešově a druhá ve Vrbně pod Pradědem a brzy přibudou další. Dosud lidé museli dojíždět k zubaři desítky i stovky kilometrů daleko.

Moravskoslezský kraj spolu s obcemi a krnovskou nemocnicí řeší akutní nedostatek zubařů. Zatímco obce mají za úkol připravit vhodné prostory pro zubní ordinace, kraj zajišťuje jejich vybavení a nemocnice pak lékaře. Zatím se podařilo otevřít zubní ordinace v Horním Benešově a Vrbně pod Pradědem.

Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: „To si myslím, že to je cesta jak se to dá udělat. My jsme do toho dali asi 6,8 milionů do vybavení.“

Jaroslav Kania (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: „Tady v Horním Benešově jsme poskytli dotaci ve výši 2 a půl milionů.“

Pavel König (nez.), starosta Horního Benešova: „Horní Benešovsko je bez zubaře dýl jak 4 roky.“

Velkou radost z nové zubní ordinace mají i ve Vrbně pod Pradědem, kde někteří lidé neměli zubaře více než 5 let.

Petr Kopinec (ANO), starosta Vrbna pod Pradědem: „Samozřejmě, že jsme rádi, máme tady dohromady dva lékaře zubní, Jeden je v důchodovém věku, druhý je v produktivním věku.

Jen za poslední týden se do nové zubní ordinace tady ve Vrbně pod Pradědem zaregistrovalo 700 lidí

Anketa, obyvatelé Vrbna pod Pradědem: „No řekli mi, že mám do Opavy nebo do Olomouce.“

„Zdravotní pojišťovna nás posílá na místa, která jsou více jak 35 minut vzdálená tady od tohoto místa, takže opravdu jako pacienti nemáme šanci.“

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: "Cílem je opravdu aby jsme měli dostatek zubařů a aby zubaři byli dostupní pro obyvatele našeho okresu.“

Další ambulance se ještě do konce letošního roku otevřou v Břidličné a v Krnově. Během příštího roku pak v Bruntále a ve Městě Albrechticích.

---

Krásné Pole má novou multifunkční sportovní halu

Splněný sen mnoha generací sportovců v Krásném Poli. Tak vnímají místní úplně novou multifunkční sportovní halu. Její výstavba stála skoro 55 milionů korun a sloužit bude nejen dětem ze zdejší základní školy, ale také sportovním klubům a veřejnosti.

Úplně nová a moderní hala odpovídající standardu 21. století stojí nad fotbalovým hřištěm v ulici Sklopčická. Slavnostního otevření se místní nemohli dočkat.

Tomáš Výtisk, starosta obvodu Krásné Pole: "Význam pro Krásné Pole je ohromný. Za prvé je to splněný sen mnoha a mnoha generací sportovců z Krásného Pole. Krásné Pole je dá se říct taková sportovní obec, máme tady několik bývalých reprezentantů, olympioniků."

Novou halu tvoří dvě sportovní plochy, tribuna pro 118 sedících a 60 stojících diváků, zázemí a sklad.

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: "Tady považuji za velký přínos to, že samozřejmě pan starosta počítá i se zapojením obyvatel v podstatě z celé Ostravy."

Využití zde najdou děti ze základní školy k výuce, místní TJ Sokol, florbalisté, fotbalová akademie Baníku, družstva stolního tenisu aktivní klub jógy, aerobiku, turistický klub a odpoledne si sem může přijít zasportovat i veřejnost.

Tomáš Výtisk, starosta obvodu Krásné Pole: "Ještě než jsme vlastně otevřeli tadu tu halu, tak zhruba z nějakých 85 procent jsme ji měli vytíženou."

Výstavba stála necelých 55 milionů korun.

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: "Jsem ráda, že jsme v tomto případě byli úspěšní a získali padesátiprocentní dotaci z ministerstva školství, zbytek jsme pokryli jako město Ostrava a obvod v Krásné Pole."

Od pondělí 12. října jsou ale všechna vnitřní sportoviště z rozhodnutí ministerstva zdravotnictví na 14 dní zavřená. Hala si tak bude muset na své sportovce ještě nějakou dobu počkat.

---

Výstava k rekonstrukci Oblouku v Malé Dukle

Porubané se teď mohou podrobněji seznámit s plánovanou rekonstrukcí dominanty Poruby, bytového domu Oblouk. Její průběh ukazuje výstava v Galerii Malá Dukla, kde jsou navíc k vidění i historické snímky Oblouku.

Už brzy začne plánovaná rekonstrukce bytového domu Oblouk, kterou porubská radnice připravuje od doby, kdy se ji podařilo odkoupit podíl této dominanty obvodu od společnosti Heimstaden. Jednalo se o 6 vchodů a 9 nebytových prostor. O podrobnostech k ní se dozvíte v galerii Malá Dukla.

Pavlína Nováčková, odbor kultury a prezentace: “V letošním roce jsme měli zatím 3 výstavy. Bylo to pokračování výstavy z roku 2019 o plánované rekonstrukci Gustava Klimenta, poté jsme tady měli výstavu o nové podobě participativního rozpočtu Zelená Porubě a nyní nám tady visí výstava k plánované rekonstrukci souboru bytových domů Oblouk.”

Co se týká Oblouku, tak radnice už vyhlásila veřejnou zakázku na zhotovitele stavebních prací a pokud vše půjde dobře, rekonstrukce by měla začít už příští rok na jaře.

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “Celá rekonstrukce by měla zabrat zhruba jeden celý rok. Já věřím, že se to podaří, už to dlouho připravujeme, těšíme se na výsledek s tím, že bychom potom také chtěli navázat úpravou předprostoru."

Jak bude vypadat prostranství před Obloukem, ukáže architektonická soutěž, kterou chce radnice vyhlásit v dalších letech.

---

Nový Jičín opravuje dům, který odolal demolici

Nový jičín pokračuje v postupné rekonstrukci historického domu, který osamoceně stojí mezi moderní zástavbou u autobusového nádraží. Je to jediná budova, která v této lokalitě odolala demolicím ze sedmdesátých let.

Ojedinělá historická budova u autobusového nádraží a supermarketu u centra Nového Jičína sice není památkově chráněná, ale protože se nachází v ochranném pásmu městské památkové zóny, přistoupila radnice k citlivě rekonstrukci rozdělené na několik etap. V té první dostal dům nová okna, nyní začala oprava střechy včetně krovů.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Jednotlivé etapy jsou financovány výhradně z vlastních zdrojů města. Ta letošní etapa vyjde město na 2,8 milionu korun včetně DPH. Staveniště bylo předáno začátkem září a v průběhu ledna by měla být rekonstrukce dokončena.”

Vnitřní prostory domu jsou především pronajaty jako kanceláře, z velké zčásti také pro sociální služby. V počátku 2. poloviny 19. století to ovšem bylo sídlo Preisenhammerů, majitelů významné textilní továrny.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Zhruba v roce 1848 si v těchto místech začal Johann Nepomuk Preisenhammer začal stavět velkou továrnu. Vystavěl také své sídlo luxusní sídlo, které bylo přímo před vstupem do této továrny.”

Po válce znárodněný komplex byl v roce 1977 odstřelen a zmizel z povrchu zemského. Místo něj stojí autobusové nádraží. Demoličním snahám odolala jen tato vila.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Je to historický objekt. nachází se v ochranném pásmu městské památkové rezervace, čili postupujeme i v součinnosti s orgánem státní památkové péče.”

Revitalizace domu by měla být dokončena novou fasádou v roce 2022.

---

Vypouštění bažantů do přírody bylo poprvé bez dětí

Ochránci přírody v Havířově každým rokem vypouštějí mladé bažanty do volné přírody. Což je zážitek zejména pro děti z kroužku, které se o zvířata starají. V letošním roce u toho bohužel být nemohly. Ochránci věří, že jim to vynahradí.

Kvůli květnovým dešťům přežilo ve volné přírodě málo mladých bažantů. Ochránci přírody s místním zemědělcem se již dlouhodobě snaží populaci ptáků zvyšovat. V letošním roce se ale rozhodli, že nebudou mladé bažanty vypouštět hromadně na louce, ale postupně, a to v prostředí, kde jim nehrozí nebezpečí od predátorů.

Jan Kotula, místní zemědělec: “Říkali jsme si, že to bude pro jejich aklimatizaci lepší. Je to po hejnu do dvaceti kusů a máme za to, že by se měli pomaličku rozlézt do přírody a tím pádem by nemusel být tak velký predační tlak a mohlo by nám jich více přežít.”

V areálu na statku, kde mají své zázemí ochránci přírody, se děti z kroužku celoročně starají o různá zvířata. Letos poprvé, kvůli opatřením, nemohly být u vypouštění bažantů.

Lubomír Kminiak, předseda havířovských ochránců přírody: “Jsou takové příkazy a musí se respektovat. V září jsme měli jet na Hukvaldy do obory, protože tam vozíme spoustu krmení. Jezdíme tam na pátek, sobotu, neděli a dávají nám vždy k dispozici mysliveckou chatu. Pro ty děti to byla velká odměna, na to se těšily celý rok. No a vidíte, jak to dopadlo.”

V areálu na statku v oploceném půl hektarovém areálu se nachází i jelen sika a jeho dvě partnerky. Zvířata jsou zatím plachá, ale ochránci věří, že se budou časem rozmnožovat a zvyknou si i na lidi.

---

Sezonu na Lodičkách ukončili Vandráci Vagamundos

Sezona v karvinském areálu Lodičky definitivně skončila. Poslední akcí, kterou mohli lidé z Iniciativy Dokořán uspořádat před dalším zpřísněním opatření, bylo divadelní představení s herci Pavlem Liškou a Janem Révaiem o jejich cestách střední Amerikou.

Sezona na Lodičkách letos skončila předčasně kvůli dalšímu zpřísnění opatření vlády. Poslední, na co Karviňáci mohli do velkokapacitního stanu přijít, bylo divadelní představení známých cestovatelů - kameramana Hynka Bernarda a herců Pavla Lišky a Jany Révaie, kteří si říkají Vandráci Vagamundos.

redaktorka: "Co lidi nejvíce zajímá?"

Pavel Liška, herec, cestovatel: "Jak jsme to řešili s benzínem, co na to doma, co bylo nejnebezpečnější, co jaguáři a hadi."

Pavel Liška prý nejradši prý vzpomíná na Guatemalu, protože tam se všichni na čtyři dny rozdělili.

Jan Révai, herec, cestovatel: "Nevěřte mu ani slovo, ani slovo mu nevěřte."

Pavel Liška, herec, cestovatel: "Ty si myslíš, že jsem byl radši s tebou?

Jan Révai zase rád vzpomíná na noclehy mimo divokou přírodu, které byli co pět šest dní.

Jan Révai, herec, cestovatel: "Museli jsme spát vždycky v nějakém penzionu nebo hotelu, abychom dobili techniku a zálohovali materiál a nám se pravidelně stávalo, že každý pokoj měl jen dvě postele. A my jsme byli tři, tak to jsem měl nejradši."

Lukáš Heczko, předseda Iniciativy Dokořán: "Sezona na Lodičkách je ukončena a od začátku listopadu plánujeme nějaké menší komornější akce v Backstage, kde začínáme 6. listopadu a pokud se opatření rozvolní, pojedeme v plném proudu každý víkend tam."

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
12. října 2020, 16:00

Na Bruntálsku se postupně otevírají nové zubní ordinace

Tisíce lidí na Bruntálsku se dočkaly. Po letech se tady otevřely dvě nové zubní ordinace. Jedna v Horním Benešově a druhá ve Vrbně pod Pradědem a brzy přibudou další. Dosud lidé museli dojíždět k zubaři desítky i stovky kilometrů daleko.

Moravskoslezský kraj spolu s obcemi a krnovskou nemocnicí řeší akutní nedostatek zubařů. Zatímco obce mají za úkol připravit vhodné prostory pro zubní ordinace, kraj zajišťuje jejich vybavení a nemocnice pak lékaře. Zatím se podařilo otevřít zubní ordinace v Horním Benešově a Vrbně pod Pradědem.

Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: „To si myslím, že to je cesta jak se to dá udělat. My jsme do toho dali asi 6,8 milionů do vybavení.“

Jaroslav Kania (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: „Tady v Horním Benešově jsme poskytli dotaci ve výši 2 a půl milionů.“

Pavel König (nez.), starosta Horního Benešova: „Horní Benešovsko je bez zubaře dýl jak 4 roky.“

Velkou radost z nové zubní ordinace mají i ve Vrbně pod Pradědem, kde někteří lidé neměli zubaře více než 5 let.

Petr Kopinec (ANO), starosta Vrbna pod Pradědem: „Samozřejmě, že jsme rádi, máme tady dohromady dva lékaře zubní, Jeden je v důchodovém věku, druhý je v produktivním věku.

Jen za poslední týden se do nové zubní ordinace tady ve Vrbně pod Pradědem zaregistrovalo 700 lidí

Anketa, obyvatelé Vrbna pod Pradědem: „No řekli mi, že mám do Opavy nebo do Olomouce.“

„Zdravotní pojišťovna nás posílá na místa, která jsou více jak 35 minut vzdálená tady od tohoto místa, takže opravdu jako pacienti nemáme šanci.“

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: "Cílem je opravdu aby jsme měli dostatek zubařů a aby zubaři byli dostupní pro obyvatele našeho okresu.“

Další ambulance se ještě do konce letošního roku otevřou v Břidličné a v Krnově. Během příštího roku pak v Bruntále a ve Městě Albrechticích.

---

Krásné Pole má novou multifunkční sportovní halu

Splněný sen mnoha generací sportovců v Krásném Poli. Tak vnímají místní úplně novou multifunkční sportovní halu. Její výstavba stála skoro 55 milionů korun a sloužit bude nejen dětem ze zdejší základní školy, ale také sportovním klubům a veřejnosti.

Úplně nová a moderní hala odpovídající standardu 21. století stojí nad fotbalovým hřištěm v ulici Sklopčická. Slavnostního otevření se místní nemohli dočkat.

Tomáš Výtisk, starosta obvodu Krásné Pole: "Význam pro Krásné Pole je ohromný. Za prvé je to splněný sen mnoha a mnoha generací sportovců z Krásného Pole. Krásné Pole je dá se říct taková sportovní obec, máme tady několik bývalých reprezentantů, olympioniků."

Novou halu tvoří dvě sportovní plochy, tribuna pro 118 sedících a 60 stojících diváků, zázemí a sklad.

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: "Tady považuji za velký přínos to, že samozřejmě pan starosta počítá i se zapojením obyvatel v podstatě z celé Ostravy."

Využití zde najdou děti ze základní školy k výuce, místní TJ Sokol, florbalisté, fotbalová akademie Baníku, družstva stolního tenisu aktivní klub jógy, aerobiku, turistický klub a odpoledne si sem může přijít zasportovat i veřejnost.

Tomáš Výtisk, starosta obvodu Krásné Pole: "Ještě než jsme vlastně otevřeli tadu tu halu, tak zhruba z nějakých 85 procent jsme ji měli vytíženou."

Výstavba stála necelých 55 milionů korun.

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: "Jsem ráda, že jsme v tomto případě byli úspěšní a získali padesátiprocentní dotaci z ministerstva školství, zbytek jsme pokryli jako město Ostrava a obvod v Krásné Pole."

Od pondělí 12. října jsou ale všechna vnitřní sportoviště z rozhodnutí ministerstva zdravotnictví na 14 dní zavřená. Hala si tak bude muset na své sportovce ještě nějakou dobu počkat.

---

Výstava k rekonstrukci Oblouku v Malé Dukle

Porubané se teď mohou podrobněji seznámit s plánovanou rekonstrukcí dominanty Poruby, bytového domu Oblouk. Její průběh ukazuje výstava v Galerii Malá Dukla, kde jsou navíc k vidění i historické snímky Oblouku.

Už brzy začne plánovaná rekonstrukce bytového domu Oblouk, kterou porubská radnice připravuje od doby, kdy se ji podařilo odkoupit podíl této dominanty obvodu od společnosti Heimstaden. Jednalo se o 6 vchodů a 9 nebytových prostor. O podrobnostech k ní se dozvíte v galerii Malá Dukla.

Pavlína Nováčková, odbor kultury a prezentace: “V letošním roce jsme měli zatím 3 výstavy. Bylo to pokračování výstavy z roku 2019 o plánované rekonstrukci Gustava Klimenta, poté jsme tady měli výstavu o nové podobě participativního rozpočtu Zelená Porubě a nyní nám tady visí výstava k plánované rekonstrukci souboru bytových domů Oblouk.”

Co se týká Oblouku, tak radnice už vyhlásila veřejnou zakázku na zhotovitele stavebních prací a pokud vše půjde dobře, rekonstrukce by měla začít už příští rok na jaře.

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “Celá rekonstrukce by měla zabrat zhruba jeden celý rok. Já věřím, že se to podaří, už to dlouho připravujeme, těšíme se na výsledek s tím, že bychom potom také chtěli navázat úpravou předprostoru."

Jak bude vypadat prostranství před Obloukem, ukáže architektonická soutěž, kterou chce radnice vyhlásit v dalších letech.

---

Nový Jičín opravuje dům, který odolal demolici

Nový jičín pokračuje v postupné rekonstrukci historického domu, který osamoceně stojí mezi moderní zástavbou u autobusového nádraží. Je to jediná budova, která v této lokalitě odolala demolicím ze sedmdesátých let.

Ojedinělá historická budova u autobusového nádraží a supermarketu u centra Nového Jičína sice není památkově chráněná, ale protože se nachází v ochranném pásmu městské památkové zóny, přistoupila radnice k citlivě rekonstrukci rozdělené na několik etap. V té první dostal dům nová okna, nyní začala oprava střechy včetně krovů.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Jednotlivé etapy jsou financovány výhradně z vlastních zdrojů města. Ta letošní etapa vyjde město na 2,8 milionu korun včetně DPH. Staveniště bylo předáno začátkem září a v průběhu ledna by měla být rekonstrukce dokončena.”

Vnitřní prostory domu jsou především pronajaty jako kanceláře, z velké zčásti také pro sociální služby. V počátku 2. poloviny 19. století to ovšem bylo sídlo Preisenhammerů, majitelů významné textilní továrny.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Zhruba v roce 1848 si v těchto místech začal Johann Nepomuk Preisenhammer začal stavět velkou továrnu. Vystavěl také své sídlo luxusní sídlo, které bylo přímo před vstupem do této továrny.”

Po válce znárodněný komplex byl v roce 1977 odstřelen a zmizel z povrchu zemského. Místo něj stojí autobusové nádraží. Demoličním snahám odolala jen tato vila.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Je to historický objekt. nachází se v ochranném pásmu městské památkové rezervace, čili postupujeme i v součinnosti s orgánem státní památkové péče.”

Revitalizace domu by měla být dokončena novou fasádou v roce 2022.

---

Vypouštění bažantů do přírody bylo poprvé bez dětí

Ochránci přírody v Havířově každým rokem vypouštějí mladé bažanty do volné přírody. Což je zážitek zejména pro děti z kroužku, které se o zvířata starají. V letošním roce u toho bohužel být nemohly. Ochránci věří, že jim to vynahradí.

Kvůli květnovým dešťům přežilo ve volné přírodě málo mladých bažantů. Ochránci přírody s místním zemědělcem se již dlouhodobě snaží populaci ptáků zvyšovat. V letošním roce se ale rozhodli, že nebudou mladé bažanty vypouštět hromadně na louce, ale postupně, a to v prostředí, kde jim nehrozí nebezpečí od predátorů.

Jan Kotula, místní zemědělec: “Říkali jsme si, že to bude pro jejich aklimatizaci lepší. Je to po hejnu do dvaceti kusů a máme za to, že by se měli pomaličku rozlézt do přírody a tím pádem by nemusel být tak velký predační tlak a mohlo by nám jich více přežít.”

V areálu na statku, kde mají své zázemí ochránci přírody, se děti z kroužku celoročně starají o různá zvířata. Letos poprvé, kvůli opatřením, nemohly být u vypouštění bažantů.

Lubomír Kminiak, předseda havířovských ochránců přírody: “Jsou takové příkazy a musí se respektovat. V září jsme měli jet na Hukvaldy do obory, protože tam vozíme spoustu krmení. Jezdíme tam na pátek, sobotu, neděli a dávají nám vždy k dispozici mysliveckou chatu. Pro ty děti to byla velká odměna, na to se těšily celý rok. No a vidíte, jak to dopadlo.”

V areálu na statku v oploceném půl hektarovém areálu se nachází i jelen sika a jeho dvě partnerky. Zvířata jsou zatím plachá, ale ochránci věří, že se budou časem rozmnožovat a zvyknou si i na lidi.

---

Sezonu na Lodičkách ukončili Vandráci Vagamundos

Sezona v karvinském areálu Lodičky definitivně skončila. Poslední akcí, kterou mohli lidé z Iniciativy Dokořán uspořádat před dalším zpřísněním opatření, bylo divadelní představení s herci Pavlem Liškou a Janem Révaiem o jejich cestách střední Amerikou.

Sezona na Lodičkách letos skončila předčasně kvůli dalšímu zpřísnění opatření vlády. Poslední, na co Karviňáci mohli do velkokapacitního stanu přijít, bylo divadelní představení známých cestovatelů - kameramana Hynka Bernarda a herců Pavla Lišky a Jany Révaie, kteří si říkají Vandráci Vagamundos.

redaktorka: "Co lidi nejvíce zajímá?"

Pavel Liška, herec, cestovatel: "Jak jsme to řešili s benzínem, co na to doma, co bylo nejnebezpečnější, co jaguáři a hadi."

Pavel Liška prý nejradši prý vzpomíná na Guatemalu, protože tam se všichni na čtyři dny rozdělili.

Jan Révai, herec, cestovatel: "Nevěřte mu ani slovo, ani slovo mu nevěřte."

Pavel Liška, herec, cestovatel: "Ty si myslíš, že jsem byl radši s tebou?

Jan Révai zase rád vzpomíná na noclehy mimo divokou přírodu, které byli co pět šest dní.

Jan Révai, herec, cestovatel: "Museli jsme spát vždycky v nějakém penzionu nebo hotelu, abychom dobili techniku a zálohovali materiál a nám se pravidelně stávalo, že každý pokoj měl jen dvě postele. A my jsme byli tři, tak to jsem měl nejradši."

Lukáš Heczko, předseda Iniciativy Dokořán: "Sezona na Lodičkách je ukončena a od začátku listopadu plánujeme nějaké menší komornější akce v Backstage, kde začínáme 6. listopadu a pokud se opatření rozvolní, pojedeme v plném proudu každý víkend tam."

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-12-10-2020-16-00