Vláda poslala učitelům respirátory, školy ale zavírá
Do škol v Moravskoslezském kraji zamířilo víc jak 300 000 respirátorů pro učitele, které poslala vláda. To proto, že školy patří k nejrizikovějším místům šíření nemoci Covid – 19. Zatím je ale učitelé potřebovat nebudou. Od zítřka totiž začíná distanční výuka na všech školách.
Respirátory
FFP2
přivezli z pardubického centrálního skladu do Ostravy hasiči.
Odtud putovaly do obcí, které je přerozdělily jednotlivým
školám. Balíček s ochrannými prostředky dostanou zaměstnanci
mateřských, základních i středních škol. Každý zaměstnanec
dostal ochranné prostředky na 10 dnů.
Roman
Otipka, tajemník krizového štábu, Magistrát Opava: „Zatím
nepředpokládáme, že bychom dostali ještě další zásilku.
Uvidíme, jak se vyvine epidemiologická situace, zda vláda ještě
školským zařízením pomůže.“
V
souvislosti se zahájením nového školního roku se už v září
objevil vzrůstající počet případů onemocnění koronavirem
především u žáků, studentů a učitelů. Školy jsou
podle hygieny rizikovým místem šíření nákazy. Proto
od poloviny září museli mít žáci II. stupně i vyučující v
hodinách nasazenou roušku.
Simona
Horáková, ředitelka ZŠ E. Beneše, Opava: „Předpokládám,
že respirátory pomohou učitelům psychicky i fyzicky. Že to bude
větší ochrana, než jsou roušky.
Teď
se ale pedagogové obejdou bez jakýchkoliv ochranných prostředků.
Výuka bude probíhat z domova. Po středních školách, kde se už
od minulého týdne učí na dálku, teď podle vládního nařízení
přecházejí na distanční výuku také základní školy. Provoz v
mateřských školách zůstává prozatím zachovaný .
---
Základní školy přecházejí zcela na distanční výuku
Od středy se zcela uzavřou základní školy. Například v Havířově v posledních dnech zůstávalo stále více tříd doma kvůli karanténě. Učitelé i na prvním stupni počítali s tím, že distanční výuka může nastat a připravili se na to. Na zhoršující situaci musí reagovat i v nemocnici.
Každým dnem je to jiné a každým dnem nám přibývají třídy nebo školy, kde je karanténa. Taková je situace v Havířově.
Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: "Momentálně máme ode dneška zavřenou MŠ Přímou a bude zavírat pan ředitel MŠ u základní školy s polským vyučovacím jazykem. ZŠ Gorkého pokračuje celá v karanténě až do konce tohoto týdne."
Školy tušily, že může dojít i na scénář uzavření celých škol, a proto se na distanční výuku připravovaly už v září.
Jiří Kotaška, ředitel ZŠ K. Světlé: “Na office 365 přešli i žáci a učitelé prvního stupně. Je to celá škola a my s tím nemáme problém. Pomůcka bude i v tom, že stát nám dal finance, abychom pořídili další materiál pro naše učitele.”
Žáci ale přiznávají, že se distančně toho tolik nenaučí.
Martin Kuča, učitel ZŠ K. Světlé: "Pokud vidím, že celé třídě něco nejde, tak to probereme a jinak pokračujeme po kouskách dál. Kde vidím největší problém, jsou deváté ročníky z hlediska přípravy na přijímací zkoušky.”
Na zhoršující se situaci musí reagovat i v havířovské nemocnici, kde počet nemocných stoupá. Infekční oddělení proto otevřelo druhou stanici. Plní se i vyčleněná lůžka na jednotce intenzivní péče. Nemocnice má nicméně připraven scénář na jejich rozšíření.
---
Policisté zadrželi zloděje, nakradl kola za půl milionu Kč. Hrozí mu 8 let vězení
Až osm let vězení hrozí nenapravitelnému recidivistovi z Ostravy, který se zaměřoval na krádeže jízdních kol z koláren a sklepů panelových domů. Pachatel má na svědomí více než padesát ukradených kol a způsobenou škodu přesahující půl milionu korun.
Osmatřicetiletý muž kradl bicykly na území Ostravy od ledna do června tohoto roku. Za tu dobu odcizil 40 jízdních kol. Byl dokonce dopaden a poslán před soud. Předvolání k soudu však nerespektoval a dál pokračoval v trestné činnosti. Kriminalisté mu za toto období prokázali dalších 13 skutků.
Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava:„Ve většině případů se důvodně podezřelý muž zaměřoval na kolárny, kočárkárny, ale i sklepy panelových domů. Po vniknutí a překonání dveří měl odcizit jízdní kola. Kamerový systém zaznamenal pachatelovo jednání, při kterém se během jedné noci na místo činu měl třikrát vrátit a za pár minut odcizit tři kola.“
Zloděj kradl kola také před prodejnami či obchodními domy a nezabránilo mu v tom ani jejich uzamčení lanovými zámky. Odcizená kola ve většině případů prodal a finanční zisk použil pro svou potřebu. Způsobil tak celkovou škodu za více než 500 000,- Kč.
Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava:„Nyní muži za tyto činy hrozí pobyt za mřížemi až na osm let, jelikož se trestných činů dopustil v době nouzového stavu.“
Recidivista byl tentokrát vzat do vazby a čeká ho soud. Šance, že majitelé odcizených kol dostanou svůj majetek zpět však není příliš vysoká. Policisté proto doporučují značení kol syntetickou DNA. Před krádeží to sice neochrání, je ale mnohem větší šance, že se podaří kolo najít.
---
Nový Jičín zjišťoval, zda má pro sport podporu státu
V Novém Jičíně se i díky státním dotacím podařilo opravit několik sportovišť. Radnice teď připravila i nový projekt revitalizace celé sportovní lokality. Vedení města jej nyní představilo vládnímu zmocněnci pro sport Milanu Hniličkovi
Během posledních dvou let přispěl stát v Novém Jičíně na rekonstrukci několika sportovišť v majetku města nebo tělovýchovné jednoty. Opravená je hala ABC na míčové sporty, před pár týdny skončila rekonstrukce střechy zimního stadionu a nyní došlo na dlouho očekávanou revitalizaci fotbalového trávníku včetně atletických sektorů.
Jiří Strýček (ANO), poslanec, zastupitel Nového Jičín: “Já jsem hlavně rád, že se tady na novojičínském stadionu konečně pohnuly ledy, podařilo se na to zajistit peníze formou dotace a rekonstrukce stadionu v současné době probíhá.”
Nyní chtěla radnice zjistit, jaké jsou další možnosti spoluúčasti státu na připravovaném projektu kompletní revitalizaci celé této sportovní lokality. Do Nového Jičína si pozvala vládního zmocněnce pro sport Milana Hniličku.
Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Máme v plánu vystavět novou multifunkční halu, halu na tenis a úpolové sporty. Chceme se domluvit na nějakém postupu a jsme hlavně zvědavi, jaké dotační tituly budou vypsány.”
Milan Hnilička (bez pol. příslušnosti za ANO), poslanec, vládní zmocněnec pro sport: “Mám pocit, že tady je potenciál ke stvoření opravdu krásného sportovního areálu, dá se říct až možná i pro mezinárodní turnaje.”
Hrubý odhad nákladů na revitalizaci sportovní lokality je okolo 400 milionů korun. Z pohledu města je projekt ufinancovatelný s minimálně 70 procentní dotací státu.
---
Karviná byla oceněna v soutěži Elektrooskar
V Moravskoslezském kraji odevzdali lidé do sběrných míst téměř 4 tisíce tun elektra. Města a obce, ve kterých se vytřídilo nejvíc, byly také oceněny. Například Karviná se v soutěži Elektrooskar stala Skokanem roku.
Obce, jejichž občané nejlépe třídí komunální odpad, získávají každoročně prestižní oceněnÍ v pořádaných soutěžích, které jsou součástí krajské informační kampaně zaměřené na podporu sběru separovaného odpadu ve městech a obcích České republiky. Letos si Karviná zasloužila za loňský sběr elektrospotřebičů ocenění v kategorii Skokan roku v soutěži Elektrooskar. Předání proběhlo na radnici.
Michal Jurda, zástupce společnosti ELEKTROWIN: "Město Karviná mělo nárůst 40 procent sběru elektrospotřebičů meziroční."
Lukáš Raszyk, náměstek primátora: "Určitě nás to překvapilo a příjemně. Jsme rádi, že naši občané takto hodně třídí, díky za to, ten nárůst je obrovský."
Nejčastější vytříděnou komoditou jsou lednice, pračky, myčky a mikrovlnky.
Jana Maierová, vedoucí Odboru komunálních služeb MMK: "K tomuto ocenění určitě přispělo to, že jsme pořídili do sběrného dvora wintejnery a máme navýšenou i četnost svozů."
Celkově bylo v roce 2019 odevzdáno v Moravskoslezském kraji 3 974 tun elektra. V rámci obcí do 10 000 obyvatel zvítězilo město Frýdlant nad Ostravicí a nad 10 000 obyvatel získal cenu Nový Jičín.
---