Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Policie znovu otevřela případ týrání seniorů ve Slunečnici
  • Úplatná místostarostka vzdala mandát, ústavu šéfuje dále
  • VŠB vyčlenila 80 lůžek pro pacienty s covidem
  • Společná výuka dětí rodičů IZS je náročná
  • Kulturní a společenský život vedou jen děti ve školkách

Policie znovu otevřela případ týrání seniorů ve Slunečnici

Jak už asi víte, policie znovu otevřela případ týrání klientů v Domově pro seniory Slunečnice. Primátor Ostravy zatím netuší proč, ale připomněl, že předchozí obvinění z loňského roku se neprokázala. Přesto město provedlo v zařízení změny a pravidelně ho kontroluje.

Loni v listopadu zveřejnil Seznam zprávy několik případů, kdy mělo v Domově pro seniory Slunečnice v Ostravě docházet k týrání klientů pečovatelkami. Případem se zabývala policie a ostravský magistrát nechal zařízení zkontrolovat. Nikdo ale nic závažného nezjistil a policisté případ odložili. Nyní ale překvapivě obvinili dvě bývalé pečovatelky z týrání svěřené osoby. 

Soňa Štětínská, mluvčí PČR Ostrava: "Aktuálně vyvstaly nové skutečnosti a kriminalisté městského ředitelství v Ostravě realizují úkony trestního řízení." 

Překvapeno je i vedení města, které už na začátku kauzy provedlo řadu opatření a zesílilo kontrolní činnost ve Slunečnici. Co je ale nyní nového zatím nikdo netuší.

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Mi se k tomu vyjadřuje obtížně. To šetření je na začátku a nemám o něm žádné další zprávy. Očekáváme jaké ty výsledky budou a podle toho vyvodíme závěry. My jsme se po těch loňských událostech ve Slunečnici k té věci postavili velmi poctivě. Nevím jestli v nějakém jiném zařízení bylo od té doby tolik kontrol. Žádná z kontrol ale významné pochybení nenašla."

Obviněné pečovatelky už ve Slunečnici nepracují. O dalším průběhu vyšetřování vás budeme informovat. 

---

Úplatná místostarostka vzdala mandát, ústavu šéfuje dále

Velmi vzrušená atmosféra panovala na zasedání zastupitelů v Komorní Lhotce. Tamní místostarostka rezignovala na svou funkci i post v zastupitelstvu. Lidé však nechápou, proč ji starosta neodvolal z funkce ředitelky sociálního ústavu, kde zmanipulovala stavební zakázku a do vlastní kapsy vzala úplatek. Pod tíhou důkazů to sama přiznala před soudem.

Místostarostka Komorní Lhotky Andrea Sztefková se mandátu zastupitele vzdala ve středu v průběhu zasedání zastupitelstva. Jak však řekla, neučinila tak kvůli svému pravomocnému odsouzení. Jako ředitelka sociálního ústavu totiž zmanipulovala veřejné zakázky a přijala úplatek. Sztefková tvrdí, že zastupitelskou nechce být proto, aby se nemusela při zasedáních potkávat s některými lidmi.

Andrea Sztefková, ředitelka ISÚ Komorní Lhotka: “Odstupuji ne z důvodu, že bych ze zákona odstoupit musela, ale proto, že bych se na zastupitelstvech musela potkávat s člověkem, kterému nejde o žádné blaho občanů nebo transparentnost, nebo o něco podobného, ale jde mu jen o pomstu a likvidaci mé osoby.”

Mandátu se vzdala až na druhý pokus, protože první rezignaci starosta nepřijal.

Ivo Sztefek (Nezávislí Godula), starosta Komorní Lhotky: “Její rezignace nesplňovala všechny náležitosti, které zákon ukládá. Bylo tam napsáno pouze, že rezignuje na funkci starosty (místostarostky, pozn. red). A toto nestačí, protože ona rezignovala na mandát zastupitele.”

V čele obecního sociálního ústavu v Komorní Lhotce tak nyní stojí ředitelka, která je pravomocně odsouzená pro zmanipulování veřejné zakázky a přijetí úplatku. Starosta ji však odvolat nehodlá.

Ivo Sztefek (Nezávislí Godula), starosta Komorní Lhotky: “Musím ji považovat jako člověka netrestaného.”

Vladimír Raszka, občan Komorní Lhotky: “Pro mne osobně je to jedno velké osobní zklamání. Zklamání v tom, že v té obci se známe, nezastírám, že si samozřejmě s vedením obce tykáme a ty vztahy jsou dlouhodobé. Proto vlastně to, že se přišlo na věci, které se v obci staly… To znamená bylo nějaké policejní vyšetřování s nějakými závěry, soud rozhodl a vynesl nějaký rozsudek. Pro mne je to jasný signál k tomu, že člověk, který je odsouzený za korupci, manipulování zakázek a přijímání úplatků, nemá ve funkcích co dělat. Myslím si, že tito lidé po včerejším zastupitelstvu ztratili svůj morální kredit.”

Starosta zaplatil za právní rozbor, který mu mohl zadarmo udělat krajský úřad.

Ivo Sztefek (Nezávislí Godula), starosta Komorní Lhotky: “Nepřemýšlel jsem o tom. Prostě jsem o tom nepřemýšlel. Musím se přiznat, že krajský úřad mě nenapadl.”

Odsouzené ředitelce stát zabavil 80 tisíc ze soukromého účtu a jako pokutu zaplatila 320 tisíc.

---

VŠB vyčlenila 80 lůžek pro pacienty s covidem

Vysoká škola báňská je připravena přijmout pacienty s Covidem, kteří nepotřebují hospitalizaci v nemocnici. Na žádost MS kraje pro ně vyčlenila hned dvě patra hotelového komplexu, který je součástí kolejí. Ubytování tady najdou lidé, kteří nemají možnost jiné izolace.

Kraje musely na rozhodnutí vlády vyčlenit 80 až 160 lůžek pro lidi nakažené koronavirem, kteří potřebují pečovatelskou službu a v zařízeních sociální péče je není možné izolovat. MS kraj je nechal zřídit v bílovecké nemocnice, v Domově Březiny v Petřvaldu na Karvinsku a také na kolejích VŠB.

Tomáš Otipka, ředitel Ubytovacích služeb, VŠB-TUO: “V tuto chvíli je připraveno 80 lůžek ve dvou patrech hotelových. Jsou to takoví pacienti, kteří se o sebe postarají sami a nemají možnost se vrátit třeba domů, nebo můžou to být lidé z domovů pro seniory, kteří tady budou poslaní z důvodů nějaké karantény.”

Pokoje jsou vybaveny vším, co člověk v dnešní době potřebuje, tedy televizí, telefonem a wifi připojením.

Tomáš Otipka, ředitel Ubytovacích služeb, VŠB-TUO: “My jsme připraveni i na to, že v případě potřeby bysme ty lidi mohli zásobovat i jídlem z menzy, takže bysme jim byli schopni připravovat snídaně, obědy a večeře.”

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: “Zatím ty kapacity jsou využívány především v Bílovci, protože je to v nemocnici. Tam je to i jednodušší z pohledu vykazování té činnosti.”

Pro pacienty s covidem VŠB vyhradila i zvláštní vstup a jeden výtah. A počítá se i se zvýšenou dezinfekcí.

---

Společná výuka dětí rodičů IZS je náročná

Pro děti rodičů pracujících v Integrovaném záchranném systému je zajištěna výuka na vybraných školách. Podle zkušeností pedagogů je tento typ výuky náročnější. V kolektivu jsou děti smíšené z různých škol a různých ročníků.

Stejně jako na jaře, během první vlny pandemie koronaviru, i nyní Karviná pomůže těm rodičům, bez jejichž práce by bylo zvládnutí druhé vlny mnohem náročnější. Děti rodičů zaměstnaných v rámci Integrovaného záchranného systému v současné době navštěvuji tři z pěti základních škol k tomu vyhrazených - Základní školu Prameny, U Lesa a Cihelní. Všechny jsou naplněny.

Andrzej Bizoń, náměstek primátora Karviné: “Ta pracovní doba je od 6 do 16 odpoledne, pokud je tam nějaká potřeba zůstat déle, tak vím, že v některých školách to umožňují." 

Děti, ač ve smíšeném kolektivu, jsou za příležitost být ve škole, rády.

anketa, děti rodičů pracujících v IZS: "Tady je to lepší než doma." "Doma je to takové nudné." "Tady si aspoň popovídám s kamarády."

Tady na Základní škole Cihelní se o výuku dětí rodičů záchranářů starají v prostorách družiny. Skupiny jsou smíšené, společně se tady vzdělávají žáci napříč ročníky prvního stupně z různých škol.

Zdeněk Jelínek, ředitel ZŠ a MŠ Cihelní: “Problémové a těžké je to, že ty děti nejsou z jedné školy, z jednoho ročníku, takže těch plánů a věcí, které musí ten pedagogický pracovník zvládnout, je strašně hodně.”

I tak to podle ředitele této školy pedagogové zvládají a snaží se udržet pohodový režim.

---

Kulturní a společenský život vedou jen děti ve školkách

Jediným místem, kde se v době nouzového stavu může odehrávat kulturní a společenský život, jsou mateřské školy. Například v Novém Jičíně si děti užily zážitkový program, kterým si připomněly svatého Martina.

Zábavu na počest patrona všech vojáků a jezdců si si letos mohly dopřát právě jen děti ve školkách, které provoz přerušit nemusely. Původně se v Novém Jičíně v mateřské škole na ulici Karla Čapka sice chystali uctít svatého Martina velkou odpolední akcí s rodiči, ale i náhradní varianta měla úspěch.

děti MŠ Karla Čapka: “Martin byl hodný. Pomáhal. Vzal meč, rozřízl plášť a dal ho žebrákovi. A Martin přivezl sníh.”

Jana Vrbová, ředitelka MŠ Máj Nový Jičín: “Děti mají celé dopoledne věnované svatému Martinovi, kde se dozvídají jeho příběh a celou legendu kolem něj.”

Na zahradě sbíraly děti pro Martina podkovy, stejně jako on ve svém životě zdolávaly překážky, napekly svatomartinské rohlíčky a místo vína připravily lektvar.

Ve školce ve vedlejší ulici Vančurova se těšili z imaginárního bílého koně. Na pracovišti Jubilejní se kluci a holky mohli na čtyřnohém kamarádovi povozit

Jaroslav Perútka, chovatel poníka Zuzanky: “Děti, náš poník, na kterém teď jezdíte, se jmenuje Zuzanka, je jí jednadvacet let.”

Mateřské školy dělají v mezích normy vše proto, aby děti současný stav plný omezení pocítily co nejméně. Hromadné akce mimo školku museli zrušit, ale například na Karla Čapka si příští týden nenechají ujít oblíbený Pyžamový den.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
13. listopadu 2020, 16:00

Policie znovu otevřela případ týrání seniorů ve Slunečnici

Jak už asi víte, policie znovu otevřela případ týrání klientů v Domově pro seniory Slunečnice. Primátor Ostravy zatím netuší proč, ale připomněl, že předchozí obvinění z loňského roku se neprokázala. Přesto město provedlo v zařízení změny a pravidelně ho kontroluje.

Loni v listopadu zveřejnil Seznam zprávy několik případů, kdy mělo v Domově pro seniory Slunečnice v Ostravě docházet k týrání klientů pečovatelkami. Případem se zabývala policie a ostravský magistrát nechal zařízení zkontrolovat. Nikdo ale nic závažného nezjistil a policisté případ odložili. Nyní ale překvapivě obvinili dvě bývalé pečovatelky z týrání svěřené osoby. 

Soňa Štětínská, mluvčí PČR Ostrava: "Aktuálně vyvstaly nové skutečnosti a kriminalisté městského ředitelství v Ostravě realizují úkony trestního řízení." 

Překvapeno je i vedení města, které už na začátku kauzy provedlo řadu opatření a zesílilo kontrolní činnost ve Slunečnici. Co je ale nyní nového zatím nikdo netuší.

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Mi se k tomu vyjadřuje obtížně. To šetření je na začátku a nemám o něm žádné další zprávy. Očekáváme jaké ty výsledky budou a podle toho vyvodíme závěry. My jsme se po těch loňských událostech ve Slunečnici k té věci postavili velmi poctivě. Nevím jestli v nějakém jiném zařízení bylo od té doby tolik kontrol. Žádná z kontrol ale významné pochybení nenašla."

Obviněné pečovatelky už ve Slunečnici nepracují. O dalším průběhu vyšetřování vás budeme informovat. 

---

Úplatná místostarostka vzdala mandát, ústavu šéfuje dále

Velmi vzrušená atmosféra panovala na zasedání zastupitelů v Komorní Lhotce. Tamní místostarostka rezignovala na svou funkci i post v zastupitelstvu. Lidé však nechápou, proč ji starosta neodvolal z funkce ředitelky sociálního ústavu, kde zmanipulovala stavební zakázku a do vlastní kapsy vzala úplatek. Pod tíhou důkazů to sama přiznala před soudem.

Místostarostka Komorní Lhotky Andrea Sztefková se mandátu zastupitele vzdala ve středu v průběhu zasedání zastupitelstva. Jak však řekla, neučinila tak kvůli svému pravomocnému odsouzení. Jako ředitelka sociálního ústavu totiž zmanipulovala veřejné zakázky a přijala úplatek. Sztefková tvrdí, že zastupitelskou nechce být proto, aby se nemusela při zasedáních potkávat s některými lidmi.

Andrea Sztefková, ředitelka ISÚ Komorní Lhotka: “Odstupuji ne z důvodu, že bych ze zákona odstoupit musela, ale proto, že bych se na zastupitelstvech musela potkávat s člověkem, kterému nejde o žádné blaho občanů nebo transparentnost, nebo o něco podobného, ale jde mu jen o pomstu a likvidaci mé osoby.”

Mandátu se vzdala až na druhý pokus, protože první rezignaci starosta nepřijal.

Ivo Sztefek (Nezávislí Godula), starosta Komorní Lhotky: “Její rezignace nesplňovala všechny náležitosti, které zákon ukládá. Bylo tam napsáno pouze, že rezignuje na funkci starosty (místostarostky, pozn. red). A toto nestačí, protože ona rezignovala na mandát zastupitele.”

V čele obecního sociálního ústavu v Komorní Lhotce tak nyní stojí ředitelka, která je pravomocně odsouzená pro zmanipulování veřejné zakázky a přijetí úplatku. Starosta ji však odvolat nehodlá.

Ivo Sztefek (Nezávislí Godula), starosta Komorní Lhotky: “Musím ji považovat jako člověka netrestaného.”

Vladimír Raszka, občan Komorní Lhotky: “Pro mne osobně je to jedno velké osobní zklamání. Zklamání v tom, že v té obci se známe, nezastírám, že si samozřejmě s vedením obce tykáme a ty vztahy jsou dlouhodobé. Proto vlastně to, že se přišlo na věci, které se v obci staly… To znamená bylo nějaké policejní vyšetřování s nějakými závěry, soud rozhodl a vynesl nějaký rozsudek. Pro mne je to jasný signál k tomu, že člověk, který je odsouzený za korupci, manipulování zakázek a přijímání úplatků, nemá ve funkcích co dělat. Myslím si, že tito lidé po včerejším zastupitelstvu ztratili svůj morální kredit.”

Starosta zaplatil za právní rozbor, který mu mohl zadarmo udělat krajský úřad.

Ivo Sztefek (Nezávislí Godula), starosta Komorní Lhotky: “Nepřemýšlel jsem o tom. Prostě jsem o tom nepřemýšlel. Musím se přiznat, že krajský úřad mě nenapadl.”

Odsouzené ředitelce stát zabavil 80 tisíc ze soukromého účtu a jako pokutu zaplatila 320 tisíc.

---

VŠB vyčlenila 80 lůžek pro pacienty s covidem

Vysoká škola báňská je připravena přijmout pacienty s Covidem, kteří nepotřebují hospitalizaci v nemocnici. Na žádost MS kraje pro ně vyčlenila hned dvě patra hotelového komplexu, který je součástí kolejí. Ubytování tady najdou lidé, kteří nemají možnost jiné izolace.

Kraje musely na rozhodnutí vlády vyčlenit 80 až 160 lůžek pro lidi nakažené koronavirem, kteří potřebují pečovatelskou službu a v zařízeních sociální péče je není možné izolovat. MS kraj je nechal zřídit v bílovecké nemocnice, v Domově Březiny v Petřvaldu na Karvinsku a také na kolejích VŠB.

Tomáš Otipka, ředitel Ubytovacích služeb, VŠB-TUO: “V tuto chvíli je připraveno 80 lůžek ve dvou patrech hotelových. Jsou to takoví pacienti, kteří se o sebe postarají sami a nemají možnost se vrátit třeba domů, nebo můžou to být lidé z domovů pro seniory, kteří tady budou poslaní z důvodů nějaké karantény.”

Pokoje jsou vybaveny vším, co člověk v dnešní době potřebuje, tedy televizí, telefonem a wifi připojením.

Tomáš Otipka, ředitel Ubytovacích služeb, VŠB-TUO: “My jsme připraveni i na to, že v případě potřeby bysme ty lidi mohli zásobovat i jídlem z menzy, takže bysme jim byli schopni připravovat snídaně, obědy a večeře.”

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: “Zatím ty kapacity jsou využívány především v Bílovci, protože je to v nemocnici. Tam je to i jednodušší z pohledu vykazování té činnosti.”

Pro pacienty s covidem VŠB vyhradila i zvláštní vstup a jeden výtah. A počítá se i se zvýšenou dezinfekcí.

---

Společná výuka dětí rodičů IZS je náročná

Pro děti rodičů pracujících v Integrovaném záchranném systému je zajištěna výuka na vybraných školách. Podle zkušeností pedagogů je tento typ výuky náročnější. V kolektivu jsou děti smíšené z různých škol a různých ročníků.

Stejně jako na jaře, během první vlny pandemie koronaviru, i nyní Karviná pomůže těm rodičům, bez jejichž práce by bylo zvládnutí druhé vlny mnohem náročnější. Děti rodičů zaměstnaných v rámci Integrovaného záchranného systému v současné době navštěvuji tři z pěti základních škol k tomu vyhrazených - Základní školu Prameny, U Lesa a Cihelní. Všechny jsou naplněny.

Andrzej Bizoń, náměstek primátora Karviné: “Ta pracovní doba je od 6 do 16 odpoledne, pokud je tam nějaká potřeba zůstat déle, tak vím, že v některých školách to umožňují." 

Děti, ač ve smíšeném kolektivu, jsou za příležitost být ve škole, rády.

anketa, děti rodičů pracujících v IZS: "Tady je to lepší než doma." "Doma je to takové nudné." "Tady si aspoň popovídám s kamarády."

Tady na Základní škole Cihelní se o výuku dětí rodičů záchranářů starají v prostorách družiny. Skupiny jsou smíšené, společně se tady vzdělávají žáci napříč ročníky prvního stupně z různých škol.

Zdeněk Jelínek, ředitel ZŠ a MŠ Cihelní: “Problémové a těžké je to, že ty děti nejsou z jedné školy, z jednoho ročníku, takže těch plánů a věcí, které musí ten pedagogický pracovník zvládnout, je strašně hodně.”

I tak to podle ředitele této školy pedagogové zvládají a snaží se udržet pohodový režim.

---

Kulturní a společenský život vedou jen děti ve školkách

Jediným místem, kde se v době nouzového stavu může odehrávat kulturní a společenský život, jsou mateřské školy. Například v Novém Jičíně si děti užily zážitkový program, kterým si připomněly svatého Martina.

Zábavu na počest patrona všech vojáků a jezdců si si letos mohly dopřát právě jen děti ve školkách, které provoz přerušit nemusely. Původně se v Novém Jičíně v mateřské škole na ulici Karla Čapka sice chystali uctít svatého Martina velkou odpolední akcí s rodiči, ale i náhradní varianta měla úspěch.

děti MŠ Karla Čapka: “Martin byl hodný. Pomáhal. Vzal meč, rozřízl plášť a dal ho žebrákovi. A Martin přivezl sníh.”

Jana Vrbová, ředitelka MŠ Máj Nový Jičín: “Děti mají celé dopoledne věnované svatému Martinovi, kde se dozvídají jeho příběh a celou legendu kolem něj.”

Na zahradě sbíraly děti pro Martina podkovy, stejně jako on ve svém životě zdolávaly překážky, napekly svatomartinské rohlíčky a místo vína připravily lektvar.

Ve školce ve vedlejší ulici Vančurova se těšili z imaginárního bílého koně. Na pracovišti Jubilejní se kluci a holky mohli na čtyřnohém kamarádovi povozit

Jaroslav Perútka, chovatel poníka Zuzanky: “Děti, náš poník, na kterém teď jezdíte, se jmenuje Zuzanka, je jí jednadvacet let.”

Mateřské školy dělají v mezích normy vše proto, aby děti současný stav plný omezení pocítily co nejméně. Hromadné akce mimo školku museli zrušit, ale například na Karla Čapka si příští týden nenechají ujít oblíbený Pyžamový den.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-13-11-2020-16-00