Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Prší a prší, hladiny řek stoupají
  • Nová opatření vlády ze dne na den uzavřela školy
  • Ženě s postiženým synem někdo opakovaně ničí auto
  • Podchod pod Místeckou ulicí projde rekonstrukcí
  • Chráněné dílny se sestěhovaly na jedno místo

Prší a prší, hladiny řek stoupají

Několik dní trvající deště opět zvyšují hladiny řek. V moravskoslezském kraji byl třetí povodňový stupeň vyhlášen už na osmi tocích. Podle meteorologů by měl déšť ustávat během čtvrtku.

Voda na některých místech opět vytopila rodinné domy, sklepy a pozemky. Z úterý na středu zasahovali hasiči na území Moravskoslezského kraje u více než 400 událostí. Profesionální i dobrovolné jednotky především čerpaly vodu ze sklepů či z lagun nebo odstraňovaly spadlé stromy.

Jakub Kozák, zastupující mluvčí HZS MSK: Na několika místech v kraji hasiči preventivně staví hráze z pytlů s pískem pro usměrnění přitékající vody. Ve Frýdku-Místku například hasiči uvolnili ucpaný propustek, který zabraňoval odtoku vody z dálnice D56. Mezi nejvíce zasažené okresy patří doposud Opava a Nový Jičín."

Třetí povodňové stupně již byly vyhlášeny na osmi tocích. Nejhorší situace byla především na přítocích Odry a to na Polančici v Polance nad Odrou, na Sezině v Bravanticích nebo na Bílovce ve Velkých Albrechticích.

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: "Situace, která nastala a byly dosaženy na některých místech třetí stupně povodňové aktivity by se měla zklidňovat a očekáváme, že během zítřejšího dne bude kulminovat také Odra v Bohumíně."

Meteorologové očekávají, že déšť bude postupně slábnout, varují ale před sněhem. Na hřebenech hor může napadnout až 15 cm a těžký sníh může lámat stromy.

---

Nová opatření vlády ze dne na den uzavřela školy

Školy a školky opět zejí prázdnotou. Uzavřela je nová opatření, která zavedla vláda v souvislosti s pandemií koronaviru. A to i přesto, že ještě před dvěma týdny ministr zdravotnictví Roman Prymula ujišťoval, že uzavření prvního stupně základních škol nehrozí.

Školní lavice opět osiřely. Všechna vzdělávací zařízení uzavřel prudký nárůst epidemie koronaviru a zrušeny jsou i veškeré volnočasové aktivity. Žáci se tak zase učí z domova, což komplikuje život nejen rodičům a prvňáčkům, ale také ředitelům škol.

Renáta Fialová, ředitelka ZŠ Komenského: ”Situace je momentálně pro všechny ředitele v naší republice těžká. Všichni narychlo organizujeme distanční výuku, organizujeme způsob výdeje obědů, protože žáci mají nárok na dotovanou stravu i když jsou školy zavřené.

Distanční výuky se školy nebojí. Mají k ní vše, co potřebují, horší je to s dětmi.

Renáta Fialová, ředitelka ZŠ Komenského: "Nejsou schopny provozovat tu disciplínu a po loňských zkušenostech víme, že se toho nenaučily zdaleka tolik, kolik měly a mohly.”

Fungovat mohou jen krizová školská zařízení pro děti zaměstnanců integrovaného záchranného systému. Například v Ostravě-Porubě jsou pro tento účel otevřeny jedna mateřská a jedna základní škola.

Martin Tomášek, místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “My jsme je soustředili vedle sebe, aby byly dobře dostupné. Jedná se o MŠ a ZŠ Ukrajinská.. Všechny ostatní školy přecházejí na distanční výuku."

Veškerá školská zařízení zůstanou zavřená minimálně do 2. listopadu. Záležet bude na tom, jak se bude situace s covidem vyvíjet.

---

Ženě s postiženým synem někdo opakovaně ničí auto

Náhoda nebo záměr? Tuhle otázku si klade paní Tamara Kucharczyková z Karviné, která se stará o postiženého syna a manžela. Někdo ji totiž opakovaně ničí auto na místě vyhrazené pro tělesně postižené. Případem se zabývá policie.

Tohle je paní Tamara Kucharczyková z Karviné. Je matkou dnes již dospělého syna Milana, který se narodil s mozkovou obrnou a parézou bez sacího reflexu. Časem se přidala epilepsie, má Parkinsonovu chorobu, je autista. Rodina využívá auto, které stojí na vyhrazeném místě pro invalidy. To se podle ní někomu nelíbí.

Tamara Kucharczyková, matka postiženého Milana, majitelka auta: "Před pěti lety to začalo anonymními dopisy, že auto používám na podnikání, že syn není postižený, ať se stydím. Tak jsem s tím šla na policii. Pachatel neznámý, nezjistilo se nic. Teď byla odluka a teď se objevilo to, co se objevilo."

Občas měla paní Kucharczyková poškrábané auto, v létě už ale bylo poničené natolik, že zavolala policii a řešila poškození s pojišťovnou.

Zlatuše Viačková, mluvčí PČR: "Karvinští policisté jedno oznámení přijali na začátku července. zahájili úkony trestního řízení přečinu poškození cizí věci. Škoda byla vyčíslena na 14 tisíc korun. Policisté prověřili všechny skutečnosti, mimo jiné, že provozovatel vozidla k parkování na určeném místě má oprávnění."

V létě byl skutek odložen s tím, že pokud se objeví nové poznatky, budou policisté ve vyšetřování pokračovat. Teď, na začátku října našla paní Tamara auto před domem opět poškrábané a už i s propíchnutými koly.

Tamara Kucharczyková, matka postiženého Milana, majitelka auta: "Kdyby dostal záchvat, který dostat může kdykoliv, tak já nemůžu odjet. Lidská nenávist, to je strašná věc."

Majitelka auta poškození opět nahlásila na policii. Paní Tamara si do doby, než bude mít opět k dispozici své auto, půjčila jiné od známých, Parkuje ho ale jinde. Bojí se, že by někdo opět poškodil.

---

Podchod pod Místeckou ulicí projde rekonstrukcí

Hrůzostrašný podchod pod rušnou Místeckou ulicí u zastávky Dřevoprodej v Ostravě-Jihu se dočká celkové rekonstrukce. Momentálně běží projektové a inženýrské přípravy, samotná realizace je naplánovaná na příští rok. Jde o investiční akci ostravského magistrátu.

Blíží se rekonstrukce podchodu pod Místeckou ulicí, která si vyžádá zhruba 55 milionů korun, Jde o důležitý přestupní uzel, který dennodenně využívají stovky lidí a který je v havarijním stavu.

Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Toto je akce statutárního města , který ji i financuje, nicméně se domníváme, že naši občané to nesmírně ocení protože podchod byl v zoufalém stavu. Nejsou tam bezbariérové přístupy, ty vstupy jsou velice zanedbané, celé je to prostě staré a rozbité. Dochází k opravě nejen celého tubusu, ale také zastávek MHD a to jak na straně do Ostravy, tak na straně do FM.”

Po rekonstrukci podchodu, do kterého neustále zatéká, je tmavý a celý počmáraný, volali lidé už delší dobu

Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “O opravě Dřevoprodeje se hovoří minimálně celou dobu, co já jsem na radnici, takže v posledních 5 letech se o tom jednalo mnohokrát.”

Anketa: uživatelé podchodu: “Je tady hodně grafitů a není hezký. Bude to dobrý, když bude opravený.”

“Chtělo by to změnu, ty graffiti, ten vzhled, jak to vypadá.”

“Je to tu děsné hlavně večer, jak tady chodím. Jako já strach nemám, ale já vidím kolikrát, že mladé dívky, nebo mladé ženské to obchází přes koleje. A tu, jak je takové počasí několik dnů, tak je to pod vodou. Je to hnus tady.”

Po rekonstrukci se zvýší i bezpečnost. Podchod totiž získá nejen nové osvětlení, ale budou v něm nainstalovány i kamery.

---

Chráněné dílny se sestěhovaly na jedno místo

Opavská Charita přestěhovala svých 7 chráněných dílen do jednoho areálu. Dříve se jednotlivá pracoviště nacházela na několika místech a narážela na nedostatek prostor. Odkup i přestavbu areálu financovalo biskupství ostravsko – opavské, a to z peněz získaných z církevních restitucí. Dílny nyní zaměstnávají na 170 lidí s hedikepem.

Jaktař, Velké Hoštice, Vlaštovičky, Opava. Na těchto místech provozovala opavská Charita svých celkem 7 chráněných dílen. Teď se všechny sestěhovaly do budov bývalé strojní traktorové stanice za Opavou. S výkupem areálu pomohlo ostaravsko - opavské biskupství a poskytlo peníze získané z majetkového narovnání státu s církví. A v podstatě za rok od zahájení stavebních prací byla rekonstrukce dokončená.

Martin David, biskup ostravsko – opavský: „Jednak jsme museli investovat do nákupu areálu samotného, což bylo okolo 19,5 mil. Kč. A pak jsme vložili peníze do oprav budov, což byla částka podobná.“

Na jedno místo se tak sestěhovaly všechny chráněné dílny opavské Charity: technická, která zpracovává elektroodpad, šicí, vyšívací, keramická i kompletační. Pracuje zde 170 lidé se zdravotním postižením. Uplatnění na trhu práce by hledali jen těžko.

Petra Ballová, ředitelka Úřadu práce Opava: „Máme asi 16% z celkových uchazečů, které mají status osoby zdravotně postižené. A jejich umístění na trh práce je velmi problematické.“

Díky novým prostorám získaly jednotlivé dílny více místa, které umožní přijímat větší zakázky. Zaměstnanci teď mají k dispozici odpovídající zázemí – to dříve postrádali.

Tomáš Schaffartzik, zástupce ředitele Charity Opava: „Na to, abychom mohli pracovat nám to stačí. Ale máme další plány Chtěli bychom otevřít druhou směnu. Vše bude záležet na tom, kolik práce budeme mít.“

Rozlohou i počtem zaměstnanců je toto chráněné pracoviště největší v kraji, které Charita provozuje.



---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
14. října 2020, 16:00

Prší a prší, hladiny řek stoupají

Několik dní trvající deště opět zvyšují hladiny řek. V moravskoslezském kraji byl třetí povodňový stupeň vyhlášen už na osmi tocích. Podle meteorologů by měl déšť ustávat během čtvrtku.

Voda na některých místech opět vytopila rodinné domy, sklepy a pozemky. Z úterý na středu zasahovali hasiči na území Moravskoslezského kraje u více než 400 událostí. Profesionální i dobrovolné jednotky především čerpaly vodu ze sklepů či z lagun nebo odstraňovaly spadlé stromy.

Jakub Kozák, zastupující mluvčí HZS MSK: Na několika místech v kraji hasiči preventivně staví hráze z pytlů s pískem pro usměrnění přitékající vody. Ve Frýdku-Místku například hasiči uvolnili ucpaný propustek, který zabraňoval odtoku vody z dálnice D56. Mezi nejvíce zasažené okresy patří doposud Opava a Nový Jičín."

Třetí povodňové stupně již byly vyhlášeny na osmi tocích. Nejhorší situace byla především na přítocích Odry a to na Polančici v Polance nad Odrou, na Sezině v Bravanticích nebo na Bílovce ve Velkých Albrechticích.

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: "Situace, která nastala a byly dosaženy na některých místech třetí stupně povodňové aktivity by se měla zklidňovat a očekáváme, že během zítřejšího dne bude kulminovat také Odra v Bohumíně."

Meteorologové očekávají, že déšť bude postupně slábnout, varují ale před sněhem. Na hřebenech hor může napadnout až 15 cm a těžký sníh může lámat stromy.

---

Nová opatření vlády ze dne na den uzavřela školy

Školy a školky opět zejí prázdnotou. Uzavřela je nová opatření, která zavedla vláda v souvislosti s pandemií koronaviru. A to i přesto, že ještě před dvěma týdny ministr zdravotnictví Roman Prymula ujišťoval, že uzavření prvního stupně základních škol nehrozí.

Školní lavice opět osiřely. Všechna vzdělávací zařízení uzavřel prudký nárůst epidemie koronaviru a zrušeny jsou i veškeré volnočasové aktivity. Žáci se tak zase učí z domova, což komplikuje život nejen rodičům a prvňáčkům, ale také ředitelům škol.

Renáta Fialová, ředitelka ZŠ Komenského: ”Situace je momentálně pro všechny ředitele v naší republice těžká. Všichni narychlo organizujeme distanční výuku, organizujeme způsob výdeje obědů, protože žáci mají nárok na dotovanou stravu i když jsou školy zavřené.

Distanční výuky se školy nebojí. Mají k ní vše, co potřebují, horší je to s dětmi.

Renáta Fialová, ředitelka ZŠ Komenského: "Nejsou schopny provozovat tu disciplínu a po loňských zkušenostech víme, že se toho nenaučily zdaleka tolik, kolik měly a mohly.”

Fungovat mohou jen krizová školská zařízení pro děti zaměstnanců integrovaného záchranného systému. Například v Ostravě-Porubě jsou pro tento účel otevřeny jedna mateřská a jedna základní škola.

Martin Tomášek, místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “My jsme je soustředili vedle sebe, aby byly dobře dostupné. Jedná se o MŠ a ZŠ Ukrajinská.. Všechny ostatní školy přecházejí na distanční výuku."

Veškerá školská zařízení zůstanou zavřená minimálně do 2. listopadu. Záležet bude na tom, jak se bude situace s covidem vyvíjet.

---

Ženě s postiženým synem někdo opakovaně ničí auto

Náhoda nebo záměr? Tuhle otázku si klade paní Tamara Kucharczyková z Karviné, která se stará o postiženého syna a manžela. Někdo ji totiž opakovaně ničí auto na místě vyhrazené pro tělesně postižené. Případem se zabývá policie.

Tohle je paní Tamara Kucharczyková z Karviné. Je matkou dnes již dospělého syna Milana, který se narodil s mozkovou obrnou a parézou bez sacího reflexu. Časem se přidala epilepsie, má Parkinsonovu chorobu, je autista. Rodina využívá auto, které stojí na vyhrazeném místě pro invalidy. To se podle ní někomu nelíbí.

Tamara Kucharczyková, matka postiženého Milana, majitelka auta: "Před pěti lety to začalo anonymními dopisy, že auto používám na podnikání, že syn není postižený, ať se stydím. Tak jsem s tím šla na policii. Pachatel neznámý, nezjistilo se nic. Teď byla odluka a teď se objevilo to, co se objevilo."

Občas měla paní Kucharczyková poškrábané auto, v létě už ale bylo poničené natolik, že zavolala policii a řešila poškození s pojišťovnou.

Zlatuše Viačková, mluvčí PČR: "Karvinští policisté jedno oznámení přijali na začátku července. zahájili úkony trestního řízení přečinu poškození cizí věci. Škoda byla vyčíslena na 14 tisíc korun. Policisté prověřili všechny skutečnosti, mimo jiné, že provozovatel vozidla k parkování na určeném místě má oprávnění."

V létě byl skutek odložen s tím, že pokud se objeví nové poznatky, budou policisté ve vyšetřování pokračovat. Teď, na začátku října našla paní Tamara auto před domem opět poškrábané a už i s propíchnutými koly.

Tamara Kucharczyková, matka postiženého Milana, majitelka auta: "Kdyby dostal záchvat, který dostat může kdykoliv, tak já nemůžu odjet. Lidská nenávist, to je strašná věc."

Majitelka auta poškození opět nahlásila na policii. Paní Tamara si do doby, než bude mít opět k dispozici své auto, půjčila jiné od známých, Parkuje ho ale jinde. Bojí se, že by někdo opět poškodil.

---

Podchod pod Místeckou ulicí projde rekonstrukcí

Hrůzostrašný podchod pod rušnou Místeckou ulicí u zastávky Dřevoprodej v Ostravě-Jihu se dočká celkové rekonstrukce. Momentálně běží projektové a inženýrské přípravy, samotná realizace je naplánovaná na příští rok. Jde o investiční akci ostravského magistrátu.

Blíží se rekonstrukce podchodu pod Místeckou ulicí, která si vyžádá zhruba 55 milionů korun, Jde o důležitý přestupní uzel, který dennodenně využívají stovky lidí a který je v havarijním stavu.

Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Toto je akce statutárního města , který ji i financuje, nicméně se domníváme, že naši občané to nesmírně ocení protože podchod byl v zoufalém stavu. Nejsou tam bezbariérové přístupy, ty vstupy jsou velice zanedbané, celé je to prostě staré a rozbité. Dochází k opravě nejen celého tubusu, ale také zastávek MHD a to jak na straně do Ostravy, tak na straně do FM.”

Po rekonstrukci podchodu, do kterého neustále zatéká, je tmavý a celý počmáraný, volali lidé už delší dobu

Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “O opravě Dřevoprodeje se hovoří minimálně celou dobu, co já jsem na radnici, takže v posledních 5 letech se o tom jednalo mnohokrát.”

Anketa: uživatelé podchodu: “Je tady hodně grafitů a není hezký. Bude to dobrý, když bude opravený.”

“Chtělo by to změnu, ty graffiti, ten vzhled, jak to vypadá.”

“Je to tu děsné hlavně večer, jak tady chodím. Jako já strach nemám, ale já vidím kolikrát, že mladé dívky, nebo mladé ženské to obchází přes koleje. A tu, jak je takové počasí několik dnů, tak je to pod vodou. Je to hnus tady.”

Po rekonstrukci se zvýší i bezpečnost. Podchod totiž získá nejen nové osvětlení, ale budou v něm nainstalovány i kamery.

---

Chráněné dílny se sestěhovaly na jedno místo

Opavská Charita přestěhovala svých 7 chráněných dílen do jednoho areálu. Dříve se jednotlivá pracoviště nacházela na několika místech a narážela na nedostatek prostor. Odkup i přestavbu areálu financovalo biskupství ostravsko – opavské, a to z peněz získaných z církevních restitucí. Dílny nyní zaměstnávají na 170 lidí s hedikepem.

Jaktař, Velké Hoštice, Vlaštovičky, Opava. Na těchto místech provozovala opavská Charita svých celkem 7 chráněných dílen. Teď se všechny sestěhovaly do budov bývalé strojní traktorové stanice za Opavou. S výkupem areálu pomohlo ostaravsko - opavské biskupství a poskytlo peníze získané z majetkového narovnání státu s církví. A v podstatě za rok od zahájení stavebních prací byla rekonstrukce dokončená.

Martin David, biskup ostravsko – opavský: „Jednak jsme museli investovat do nákupu areálu samotného, což bylo okolo 19,5 mil. Kč. A pak jsme vložili peníze do oprav budov, což byla částka podobná.“

Na jedno místo se tak sestěhovaly všechny chráněné dílny opavské Charity: technická, která zpracovává elektroodpad, šicí, vyšívací, keramická i kompletační. Pracuje zde 170 lidé se zdravotním postižením. Uplatnění na trhu práce by hledali jen těžko.

Petra Ballová, ředitelka Úřadu práce Opava: „Máme asi 16% z celkových uchazečů, které mají status osoby zdravotně postižené. A jejich umístění na trh práce je velmi problematické.“

Díky novým prostorám získaly jednotlivé dílny více místa, které umožní přijímat větší zakázky. Zaměstnanci teď mají k dispozici odpovídající zázemí – to dříve postrádali.

Tomáš Schaffartzik, zástupce ředitele Charity Opava: „Na to, abychom mohli pracovat nám to stačí. Ale máme další plány Chtěli bychom otevřít druhou směnu. Vše bude záležet na tom, kolik práce budeme mít.“

Rozlohou i počtem zaměstnanců je toto chráněné pracoviště největší v kraji, které Charita provozuje.



---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-14-10-2020-16-00