Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Nová opatření vlády ze dne na den uzavřela školy
  • Ženě s postiženým synem někdo opakovaně ničí auto
  • Prší a prší, hladiny řek stoupají
  • Kostel má od válečného zrekvírování zase dva zvony
  • Děti so oblíbily nové hřiště ve vnitrobloku Ostravská

Nová opatření vlády ze dne na den uzavřela školy

Školy a školky opět zejí prázdnotou. Uzavřela je nová opatření, která zavedla vláda v souvislosti s pandemií koronaviru. A to i přesto, že ještě před dvěma týdny ministr zdravotnictví Roman Prymula ujišťoval, že uzavření prvního stupně základních škol nehrozí.

Školní lavice opět osiřely. Všechna vzdělávací zařízení uzavřel prudký nárůst epidemie koronaviru a zrušeny jsou i veškeré volnočasové aktivity. Žáci se tak zase učí z domova, což komplikuje život nejen rodičům a prvňáčkům, ale také ředitelům škol.

Renáta Fialová, ředitelka ZŠ Komenského: ”Situace je momentálně pro všechny ředitele v naší republice těžká. Všichni narychlo organizujeme distanční výuku, organizujeme způsob výdeje obědů, protože žáci mají nárok na dotovanou stravu i když jsou školy zavřené.

Distanční výuky se školy nebojí. Mají k ní vše, co potřebují, horší je to s dětmi.

Renáta Fialová, ředitelka ZŠ Komenského: "Nejsou schopny provozovat tu disciplínu a po loňských zkušenostech víme, že se toho nenaučily zdaleka tolik, kolik měly a mohly.”

Fungovat mohou jen krizová školská zařízení pro děti zaměstnanců integrovaného záchranného systému. Například v Ostravě-Porubě jsou pro tento účel otevřeny jedna mateřská a jedna základní škola.

Martin Tomášek, místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “My jsme je soustředili vedle sebe, aby byly dobře dostupné. Jedná se o MŠ a ZŠ Ukrajinská.. Všechny ostatní školy přecházejí na distanční výuku."

Veškerá školská zařízení zůstanou zavřená minimálně do 2. listopadu. Záležet bude na tom, jak se bude situace s covidem vyvíjet.

---

Ženě s postiženým synem někdo opakovaně ničí auto

Náhoda nebo záměr? Tuhle otázku si klade paní Tamara Kucharczyková z Karviné, která se stará o postiženého syna a manžela. Někdo ji totiž opakovaně ničí auto na místě vyhrazené pro tělesně postižené. Případem se zabývá policie.

Tohle je paní Tamara Kucharczyková z Karviné. Je matkou dnes již dospělého syna Milana, který se narodil s mozkovou obrnou a parézou bez sacího reflexu. Časem se přidala epilepsie, má Parkinsonovu chorobu, je autista. Rodina využívá auto, které stojí na vyhrazeném místě pro invalidy. To se podle ní někomu nelíbí.

Tamara Kucharczyková, matka postiženého Milana, majitelka auta: "Před pěti lety to začalo anonymními dopisy, že auto používám na podnikání, že syn není postižený, ať se stydím. Tak jsem s tím šla na policii. Pachatel neznámý, nezjistilo se nic. Teď byla odluka a teď se objevilo to, co se objevilo."

Občas měla paní Kucharczyková poškrábané auto, v létě už ale bylo poničené natolik, že zavolala policii a řešila poškození s pojišťovnou.

Zlatuše Viačková, mluvčí PČR: "Karvinští policisté jedno oznámení přijali na začátku července. zahájili úkony trestního řízení přečinu poškození cizí věci. Škoda byla vyčíslena na 14 tisíc korun. Policisté prověřili všechny skutečnosti, mimo jiné, že provozovatel vozidla k parkování na určeném místě má oprávnění."

V létě byl skutek odložen s tím, že pokud se objeví nové poznatky, budou policisté ve vyšetřování pokračovat. Teď, na začátku října našla paní Tamara auto před domem opět poškrábané a už i s propíchnutými koly.

Tamara Kucharczyková, matka postiženého Milana, majitelka auta: "Kdyby dostal záchvat, který dostat může kdykoliv, tak já nemůžu odjet. Lidská nenávist, to je strašná věc."

Majitelka auta poškození opět nahlásila na policii. Paní Tamara si do doby, než bude mít opět k dispozici své auto, půjčila jiné od známých, Parkuje ho ale jinde. Bojí se, že by někdo opět poškodil.

---

Prší a prší, hladiny řek stoupají

Několik dní trvající deště opět zvyšují hladiny řek. V moravskoslezském kraji byl třetí povodňový stupeň vyhlášen už na osmi tocích. Podle meteorologů by měl déšť ustávat během čtvrtku.

Voda na některých místech opět vytopila rodinné domy, sklepy a pozemky. Z úterý na středu zasahovali hasiči na území Moravskoslezského kraje u více než 400 událostí. Profesionální i dobrovolné jednotky především čerpaly vodu ze sklepů či z lagun nebo odstraňovaly spadlé stromy.

Jakub Kozák, zastupující mluvčí HZS MSK: Na několika místech v kraji hasiči preventivně staví hráze z pytlů s pískem pro usměrnění přitékající vody. Ve Frýdku-Místku například hasiči uvolnili ucpaný propustek, který zabraňoval odtoku vody z dálnice D56. Mezi nejvíce zasažené okresy patří doposud Opava a Nový Jičín."

Třetí povodňové stupně již byly vyhlášeny na osmi tocích. Nejhorší situace byla především na přítocích Odry a to na Polančici v Polance nad Odrou, na Sezině v Bravanticích nebo na Bílovce ve Velkých Albrechticích.

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: "Situace, která nastala a byly dosaženy na některých místech třetí stupně povodňové aktivity by se měla zklidňovat a očekáváme, že během zítřejšího dne bude kulminovat také Odra v Bohumíně."

Meteorologové očekávají, že déšť bude postupně slábnout, varují ale před sněhem. Na hřebenech hor může napadnout až 15 cm a těžký sníh může lámat stromy.

---

Kostel má od válečného zrekvírování zase dva zvony

Nový zvuk kostelních zvonů budou slýchat obyvatelé Sviadnova na Frýdecko-Místecku. V úterý byly do věže kostela svatého Jana Nepomuckého zavěšeny dva nové zvony. Jejich předchůdci byli za války pravděpodobně použiti k výrobě munice.

Celých 79 let musel kostel svatého Jana Nepomuckého čekat na nové plnohodnotné zvony. Ty původní byly zrekvírovány za 2. světové války. V kostele byl poté zavěšen náhradní zvon, který byl nyní převezen do kaple ve frýdecko-místecké osadě Bahno.

Daniel Vícha, děkan z Místku: “Zvony byly posvěceny na svátek svatého Václava, tedy na státní svátek, kdy se zde konala slavnost posvěcení nových zvonů a dnes po dvou týdnech se dočkají svého umístění na věž. Původně zde v tomto kostele byly dva zvony, které byly z pravé zvonoviny, tedy z bronzu. Tyto zvony byly zrekvírovány ve válečných dobách a od té doby tady ty zvony nejsou. Je tam pouze jeden ocelový zvon.”

Bezprostředně poté, co kostelní věž opustil starý ocelový zvon, nahradily ho nové zvony.

Daniel Vícha, děkan z Místku: “Nové zvony, které budou pověšený dnes do této věže, nesou jména původních zvonů, aby byla zachována kontinuita. Tedy větší zvon 260 kg těžký svatý Jan Nepomucký, patron kostela a Sviadnova a menší zvon Svatá Barbora 150 kg.”

Nové zvony dostal kostel u příležitosti 130 let od posvěcení.”

David Novák (BEZPP), starosta Sviadnova: “Vlastně po 79 letech vracíme zvony, samozřejmě ne ty původní, které už byly dávno zničeny, ale nechali jsme odlít nové zvony a vracíme je zpátky v podstatě do místní kaple.”

Sviadnovští si přejí, aby zvony dobře sloužily minimálně několik století.

Obsáhlejší reportáž přinese páteční Beskydský expres

---

Děti so oblíbily nové hřiště ve vnitrobloku Ostravská

Trampolína, to je největší tahák na nově vybudovaném dětském hřišti ve vnitrobloku Ostravská ve Frýdku-Místku. Jde totiž o novinku, která doposud na žádném jiném hřišti ve městě nebyla. Výstavba nového hřiště vyšla městskou kasu na necelých 5 milionů korun a jen co se dokončilo, hned se začaly stavět další. Na Lískovecké ve Frýdku a v Lískovci.

Dětských hřišť není nikdy dost. To je zřejmě heslo, kterým se řídí magistrát ve Frýdku-Místku, který buduje jedno moderní hřiště za druhým. Nově otevřené hřiště ve vnitrobloku Ostravská si děti velmi oblíbily.

Anketa Děti: 1.) "Co už si tady všechno vyzkoušela a co se ti tady líbí?: Mi se líbí ta skluzavka a trampolína." 2.) "Asi trampolína."

Trampolíny zapuštěné do země jsou ve městě novinkou, žádné jiné hřiště je zatím nemá. Mimo to hřiště nabízí i řadu herních prvků pro malé i větší děti.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Na hřišti nechybí pískoviště, kolotoč, houpací ani prolézací sestava s klouzačkou. Pod herními prvky je dopadová plocha z lité pryže, která tlumí náraz a v případě pádu snižuje riziko poranění. Na to jsme mysleli i při výběru trampolín. Zvolili jsme zemní trampolíny, které jsou po skákání bezpečnější, než nadzemní a byl to dobrý tah."

Anketa Dospělí: 1.) "No je super, pro malé je ideální." 2.) "Je parádní no, hlavně ta trampolína se dceři strašně líbí."

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Nejen trampolíny, ale i ostatní herní prvky vylákaly děti od počítačů a televize a přiměly je k pohybu. Navíc spolu s dětmi tráví volný čas i dospělí, což je dobře. Přisuzuji to celkovým úpravám v dané lokalitě, kultivovaný a čistý prostor jednoznačně láká. Chci věřit, že si ho místní budou vážit a sami přispějí k tomu, aby se v něm cítili dobře, třeba tím, že v něm budou udržovat pořádek."

U hřiště bylo vysazeno čtyřicet okrasných keřů a na podzim bude kolem chodníku vysazeno deset nových stromů. Kompletní práce realizovaly městské technické služby za necelých pět milionů korun, což bylo dokonce o jedem milion méně, než předpokládala projektová dokumentace. Do obnovy a výstavby dětských hřišť investuje magistrát dlouhodobě. Dohromady je jich na území města už sedmatřicet.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Na sklonku loňského roku jsme nechali vybudovat nové hřiště v Sadech Bedřicha Smetany u řeky Ostravice, vedle kterého jsou k dispozici také nové pingpongové stoly a koše na discgolf, takže park nabízí využití všem bez rozdílu věku. V těchto dnech jsme dokončili hřiště na Ostravské, s velkým předstihem, skoro měsíčním bylo dokončeno nové hřiště v Lískovci, které vzniklo v blízkosti současného asfaltového hřiště a které je vybaveno herními prvky pro děti od tří do dvanácti let. Pilně se pracuje také na výstavbě dalšího dětského hřiště a to na ulici Lískovecká ve Frýdku."

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "Jedná se o menší hřiště, je to na základě požadavku občanů, bude se jednat o soupravu dětských prvků, které jsou zhruba pro děti ve věku od 3 do 12 let, konkrétně bude tam 5 těch prvků, s tím, že tam bude jedna skluzavka, jedna pružinová houpačka, vahadlová houpačka, bude tam pískoviště, bude tam prolézačka, ta dopadová plocha bude z pryžových dlaždic, bude celé to hřiště oploceno a defacto tam budou instalovány dvě lavičky a odpadkový koš."

Náklady na vybudování tohoto hřiště vyjdou město na 580 tisíc korun a hotovo by mělo být do konce října.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
14. října 2020, 17:00

Nová opatření vlády ze dne na den uzavřela školy

Školy a školky opět zejí prázdnotou. Uzavřela je nová opatření, která zavedla vláda v souvislosti s pandemií koronaviru. A to i přesto, že ještě před dvěma týdny ministr zdravotnictví Roman Prymula ujišťoval, že uzavření prvního stupně základních škol nehrozí.

Školní lavice opět osiřely. Všechna vzdělávací zařízení uzavřel prudký nárůst epidemie koronaviru a zrušeny jsou i veškeré volnočasové aktivity. Žáci se tak zase učí z domova, což komplikuje život nejen rodičům a prvňáčkům, ale také ředitelům škol.

Renáta Fialová, ředitelka ZŠ Komenského: ”Situace je momentálně pro všechny ředitele v naší republice těžká. Všichni narychlo organizujeme distanční výuku, organizujeme způsob výdeje obědů, protože žáci mají nárok na dotovanou stravu i když jsou školy zavřené.

Distanční výuky se školy nebojí. Mají k ní vše, co potřebují, horší je to s dětmi.

Renáta Fialová, ředitelka ZŠ Komenského: "Nejsou schopny provozovat tu disciplínu a po loňských zkušenostech víme, že se toho nenaučily zdaleka tolik, kolik měly a mohly.”

Fungovat mohou jen krizová školská zařízení pro děti zaměstnanců integrovaného záchranného systému. Například v Ostravě-Porubě jsou pro tento účel otevřeny jedna mateřská a jedna základní škola.

Martin Tomášek, místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “My jsme je soustředili vedle sebe, aby byly dobře dostupné. Jedná se o MŠ a ZŠ Ukrajinská.. Všechny ostatní školy přecházejí na distanční výuku."

Veškerá školská zařízení zůstanou zavřená minimálně do 2. listopadu. Záležet bude na tom, jak se bude situace s covidem vyvíjet.

---

Ženě s postiženým synem někdo opakovaně ničí auto

Náhoda nebo záměr? Tuhle otázku si klade paní Tamara Kucharczyková z Karviné, která se stará o postiženého syna a manžela. Někdo ji totiž opakovaně ničí auto na místě vyhrazené pro tělesně postižené. Případem se zabývá policie.

Tohle je paní Tamara Kucharczyková z Karviné. Je matkou dnes již dospělého syna Milana, který se narodil s mozkovou obrnou a parézou bez sacího reflexu. Časem se přidala epilepsie, má Parkinsonovu chorobu, je autista. Rodina využívá auto, které stojí na vyhrazeném místě pro invalidy. To se podle ní někomu nelíbí.

Tamara Kucharczyková, matka postiženého Milana, majitelka auta: "Před pěti lety to začalo anonymními dopisy, že auto používám na podnikání, že syn není postižený, ať se stydím. Tak jsem s tím šla na policii. Pachatel neznámý, nezjistilo se nic. Teď byla odluka a teď se objevilo to, co se objevilo."

Občas měla paní Kucharczyková poškrábané auto, v létě už ale bylo poničené natolik, že zavolala policii a řešila poškození s pojišťovnou.

Zlatuše Viačková, mluvčí PČR: "Karvinští policisté jedno oznámení přijali na začátku července. zahájili úkony trestního řízení přečinu poškození cizí věci. Škoda byla vyčíslena na 14 tisíc korun. Policisté prověřili všechny skutečnosti, mimo jiné, že provozovatel vozidla k parkování na určeném místě má oprávnění."

V létě byl skutek odložen s tím, že pokud se objeví nové poznatky, budou policisté ve vyšetřování pokračovat. Teď, na začátku října našla paní Tamara auto před domem opět poškrábané a už i s propíchnutými koly.

Tamara Kucharczyková, matka postiženého Milana, majitelka auta: "Kdyby dostal záchvat, který dostat může kdykoliv, tak já nemůžu odjet. Lidská nenávist, to je strašná věc."

Majitelka auta poškození opět nahlásila na policii. Paní Tamara si do doby, než bude mít opět k dispozici své auto, půjčila jiné od známých, Parkuje ho ale jinde. Bojí se, že by někdo opět poškodil.

---

Prší a prší, hladiny řek stoupají

Několik dní trvající deště opět zvyšují hladiny řek. V moravskoslezském kraji byl třetí povodňový stupeň vyhlášen už na osmi tocích. Podle meteorologů by měl déšť ustávat během čtvrtku.

Voda na některých místech opět vytopila rodinné domy, sklepy a pozemky. Z úterý na středu zasahovali hasiči na území Moravskoslezského kraje u více než 400 událostí. Profesionální i dobrovolné jednotky především čerpaly vodu ze sklepů či z lagun nebo odstraňovaly spadlé stromy.

Jakub Kozák, zastupující mluvčí HZS MSK: Na několika místech v kraji hasiči preventivně staví hráze z pytlů s pískem pro usměrnění přitékající vody. Ve Frýdku-Místku například hasiči uvolnili ucpaný propustek, který zabraňoval odtoku vody z dálnice D56. Mezi nejvíce zasažené okresy patří doposud Opava a Nový Jičín."

Třetí povodňové stupně již byly vyhlášeny na osmi tocích. Nejhorší situace byla především na přítocích Odry a to na Polančici v Polance nad Odrou, na Sezině v Bravanticích nebo na Bílovce ve Velkých Albrechticích.

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: "Situace, která nastala a byly dosaženy na některých místech třetí stupně povodňové aktivity by se měla zklidňovat a očekáváme, že během zítřejšího dne bude kulminovat také Odra v Bohumíně."

Meteorologové očekávají, že déšť bude postupně slábnout, varují ale před sněhem. Na hřebenech hor může napadnout až 15 cm a těžký sníh může lámat stromy.

---

Kostel má od válečného zrekvírování zase dva zvony

Nový zvuk kostelních zvonů budou slýchat obyvatelé Sviadnova na Frýdecko-Místecku. V úterý byly do věže kostela svatého Jana Nepomuckého zavěšeny dva nové zvony. Jejich předchůdci byli za války pravděpodobně použiti k výrobě munice.

Celých 79 let musel kostel svatého Jana Nepomuckého čekat na nové plnohodnotné zvony. Ty původní byly zrekvírovány za 2. světové války. V kostele byl poté zavěšen náhradní zvon, který byl nyní převezen do kaple ve frýdecko-místecké osadě Bahno.

Daniel Vícha, děkan z Místku: “Zvony byly posvěceny na svátek svatého Václava, tedy na státní svátek, kdy se zde konala slavnost posvěcení nových zvonů a dnes po dvou týdnech se dočkají svého umístění na věž. Původně zde v tomto kostele byly dva zvony, které byly z pravé zvonoviny, tedy z bronzu. Tyto zvony byly zrekvírovány ve válečných dobách a od té doby tady ty zvony nejsou. Je tam pouze jeden ocelový zvon.”

Bezprostředně poté, co kostelní věž opustil starý ocelový zvon, nahradily ho nové zvony.

Daniel Vícha, děkan z Místku: “Nové zvony, které budou pověšený dnes do této věže, nesou jména původních zvonů, aby byla zachována kontinuita. Tedy větší zvon 260 kg těžký svatý Jan Nepomucký, patron kostela a Sviadnova a menší zvon Svatá Barbora 150 kg.”

Nové zvony dostal kostel u příležitosti 130 let od posvěcení.”

David Novák (BEZPP), starosta Sviadnova: “Vlastně po 79 letech vracíme zvony, samozřejmě ne ty původní, které už byly dávno zničeny, ale nechali jsme odlít nové zvony a vracíme je zpátky v podstatě do místní kaple.”

Sviadnovští si přejí, aby zvony dobře sloužily minimálně několik století.

Obsáhlejší reportáž přinese páteční Beskydský expres

---

Děti so oblíbily nové hřiště ve vnitrobloku Ostravská

Trampolína, to je největší tahák na nově vybudovaném dětském hřišti ve vnitrobloku Ostravská ve Frýdku-Místku. Jde totiž o novinku, která doposud na žádném jiném hřišti ve městě nebyla. Výstavba nového hřiště vyšla městskou kasu na necelých 5 milionů korun a jen co se dokončilo, hned se začaly stavět další. Na Lískovecké ve Frýdku a v Lískovci.

Dětských hřišť není nikdy dost. To je zřejmě heslo, kterým se řídí magistrát ve Frýdku-Místku, který buduje jedno moderní hřiště za druhým. Nově otevřené hřiště ve vnitrobloku Ostravská si děti velmi oblíbily.

Anketa Děti: 1.) "Co už si tady všechno vyzkoušela a co se ti tady líbí?: Mi se líbí ta skluzavka a trampolína." 2.) "Asi trampolína."

Trampolíny zapuštěné do země jsou ve městě novinkou, žádné jiné hřiště je zatím nemá. Mimo to hřiště nabízí i řadu herních prvků pro malé i větší děti.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Na hřišti nechybí pískoviště, kolotoč, houpací ani prolézací sestava s klouzačkou. Pod herními prvky je dopadová plocha z lité pryže, která tlumí náraz a v případě pádu snižuje riziko poranění. Na to jsme mysleli i při výběru trampolín. Zvolili jsme zemní trampolíny, které jsou po skákání bezpečnější, než nadzemní a byl to dobrý tah."

Anketa Dospělí: 1.) "No je super, pro malé je ideální." 2.) "Je parádní no, hlavně ta trampolína se dceři strašně líbí."

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Nejen trampolíny, ale i ostatní herní prvky vylákaly děti od počítačů a televize a přiměly je k pohybu. Navíc spolu s dětmi tráví volný čas i dospělí, což je dobře. Přisuzuji to celkovým úpravám v dané lokalitě, kultivovaný a čistý prostor jednoznačně láká. Chci věřit, že si ho místní budou vážit a sami přispějí k tomu, aby se v něm cítili dobře, třeba tím, že v něm budou udržovat pořádek."

U hřiště bylo vysazeno čtyřicet okrasných keřů a na podzim bude kolem chodníku vysazeno deset nových stromů. Kompletní práce realizovaly městské technické služby za necelých pět milionů korun, což bylo dokonce o jedem milion méně, než předpokládala projektová dokumentace. Do obnovy a výstavby dětských hřišť investuje magistrát dlouhodobě. Dohromady je jich na území města už sedmatřicet.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Na sklonku loňského roku jsme nechali vybudovat nové hřiště v Sadech Bedřicha Smetany u řeky Ostravice, vedle kterého jsou k dispozici také nové pingpongové stoly a koše na discgolf, takže park nabízí využití všem bez rozdílu věku. V těchto dnech jsme dokončili hřiště na Ostravské, s velkým předstihem, skoro měsíčním bylo dokončeno nové hřiště v Lískovci, které vzniklo v blízkosti současného asfaltového hřiště a které je vybaveno herními prvky pro děti od tří do dvanácti let. Pilně se pracuje také na výstavbě dalšího dětského hřiště a to na ulici Lískovecká ve Frýdku."

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "Jedná se o menší hřiště, je to na základě požadavku občanů, bude se jednat o soupravu dětských prvků, které jsou zhruba pro děti ve věku od 3 do 12 let, konkrétně bude tam 5 těch prvků, s tím, že tam bude jedna skluzavka, jedna pružinová houpačka, vahadlová houpačka, bude tam pískoviště, bude tam prolézačka, ta dopadová plocha bude z pryžových dlaždic, bude celé to hřiště oploceno a defacto tam budou instalovány dvě lavičky a odpadkový koš."

Náklady na vybudování tohoto hřiště vyjdou město na 580 tisíc korun a hotovo by mělo být do konce října.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-14-10-2020-17-00