Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Opavská porodnice otevřela dveře veřejnosti
  • Nový Jičín převezme od TJ tribunu, aby ji mohl zbourat
  • Školáci navštívili hasičskou stanici i školu
  • Děti s prarodiči sesbírali nářeční výrazy používané v Čeladné
  • Závodníci na motorkách sprintovali na vrchol sjezdovky

Opavská porodnice otevřela dveře veřejnosti

Opavská porodnice uspořádala tradiční Den otevřených dveří. Nejen budoucí maminky tak měly možnost prohlédnout si všechny prostory, popovídat si s lékaři a asistentkami a zjistit, jaké porodní možnosti nemocnice nabízí.

Opavská porodnice se neustále posouvá dopředu, do praxe zavádí nejnovější trendy a nabízí komplexní péči jak o maminky tak novorozence. S novinkami a prostředím se zájemci mohli seznámit na Dni otevřených dveří.

Marek Fabian, primář, gynekologicko-porodnické oddělení SNO: “Akce není určena jen pro těhotné ženy, ale rádi tady přivítáme i studenty škol porodní asistence a chodí tady za námi i starší dámy, v podstatě všichni zájemci.” 

Největší novinkou je porodní gauč, který si opavská porodnice pořídila na konci loňského roku.

Marek Fabian, primář, gynekologicko-porodnické oddělení SNO: “Je obrovsky oblíbený. Jen za těch pár měsíců, co ho máme, tak dá se říct, že drtivě všechny ostatní alternativy vytlačuje.” 

Novinkou jsou také předporodní kurzy spojené s prohlídkou porodnice a možnost poporodních návštěv žen přímo u nich doma.

Pavla Hradilíková, staniční sestra, gynekologicko-porodnické oddělení SNO: ”Je to péče o děťátko, co se týče potom věcí okolo kojení a samozřejmě péče o porodní poranění a s tím spojené.”

anketa: budoucí maminky: “Ano, budu rodit tady, jsem rozhodnutá. Působí to tady na mě příjemně, personál je moc milý, ochotný a dokáže se vším poradit.”

“Prostředí je tady příjemné a přece jen to máme na dojezd i nejblíž, takže jsem se rozhodla, že pro mě bude jasná volba Opava.”

O Den otevřených dveří na opavské porodnici byl velký zájem, Porodnické a novorozenecké oddělení si prohlédlo na 500 lidí.

---

Nový Jičín převezme od TJ tribunu, aby ji mohl zbourat

Město Nový Jičín převezme do vlastnictví od tělovýchovné jednoty tribunu fotbalového stadionu. Následně ji nechá zbourat a na jejím místě postaví multifunkční sportovní halu. Její součástí bude nová tribuna.

Zastupitelé Nového Jičína schválili smlouvu o smlouvě budoucí darovací, na základě které město převezme od tělovýchovné jednoty do majetku zastaralou tribunu fotbalového stadionu.

Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Tím důvodem je, že probíhá zpracování projektových dokumentací, jednak na odstranění této stavby, a jednak na výstavbu nové multifunkční sportovní haly, která by na tomto místě měla vyrůst, a vlastně stávající tribuna by měla být odstraněna. A abychom měli zajištěn právní závazek, že se staneme vlastníky, tak byla uzavřena tato smlouva o smlouvě budoucí.”

Město už se dříve finančně podílelo na rekonstrukci tří sportoviště ve vlastnictví tělovýchovné jednoty, haly ABC, letního stadionu a hřiště s umělým trávníkem. Rádo by i tento majetek převzalo do vlastnictví. To ovšem komplikuje udržitelnost těchto projektů, protože byly financovány i ze státních dotací.

Jaroslav DvořáK (SOCDEM), zastupitel Nového Jičína: “Dneska to tu kolegové přiznali, že od MŠMT dostali zamítavé stanovisko. To znamená, tam je udržitelnost, ten převod prostě nejde.”

Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Deset let od ukončení projektu tělovýchovná jednota nesmí převést vlastnické právo, nesmí omezit provoz a musí zachovat účel toho projektu. Takže jednáme i s těmito dvěma poskytovateli ohledně možnosti podmínek převodu do vlastnictví města.”

Jak místostarosta upřesnil, jedním z poskytovatelů dotace na rekonstrukci sportovišť bylo ministerstvo školství, druhým Národní sportovní agentura.

---

Krátké zprávy 18. 6. 2024 16.00 - 1


MORAVSKOSLEZSKÝM POLICISTŮM CHYBÍ 170 LIDÍ

Moravskoslezským policistům chybí 170 lidí. Nutné pro přijetí do služebního poměru jsou fyzické testy. Doplnit stavy teď policie potřebuje například na Frýdecko-Místecku.

NEHODA V KYLEŠOVICÍCH, PČR HLEDÁ SVĚDKY

Nehoda v Opavě Kylešovicích. Při srážce motocyklu s autem v pátek 7. června byl zraněn motocyklista, který byl předán do péče záchranářů. Policie hledá svědky, kteří by mohli poskytnout informace nebo záznamy z palubních kamer. Volejte na linku 158.

---

Školáci navštívili hasičskou stanici i školu

Jak probíhá výuka mladých hasičů a následně život u profesionální jednotky. To bylo stěžejním bodem akce, kterou společně připravili hasičská střední škola, vyšší odborná škola a krajští hasiči pro žáky frýdecko-místeckých základních škol.

Nejmodernější vyprošťovací zařízení, se kterým se učí pracovat i budoucí hasiči, si právě zkoušejí žáci základních škol v areálu Střední odborné školy a Vyšší odborné školy požární ochrany ve Frýdku-Místku.

Petr Holub, mluvčí SOŠ PO a VOŠ PO Frýdek-Místek: "Na tomto stanovišti je tedy vidět bateriové hydraulické vyprošťovací zařízení, které je používáno nejen pro vyprošťování osob, ale i pro otvírání dveří v bytech. V této chvíli se tady děti snaží pomocí manipulace naučit nebo vyzkoušet si manipulaci velice jemnou mechanikou, která je potřeba při tom vyprošťování dodržovat."

Ondřej Štefek, instruktor zdravotní přípravy, SOŠ PO a VOŠ PO Frýdek-Místek: "Tady jsme na polygonu zdravotní přípravy, kde vyučujeme hasiče první pomoc. A to jak manipulaci s postiženými, nácvik kardiopulmonální resuscitace, úvazovou techniku, práce s páteřovou deskou, imobilizace, všechno."

Anketa: 1.) "Pro mě všechny ty aktivity jsou úplně skvělé, protože je to něco úplně nového. Být někde u hasičů není jen tak. Je to něco úplně nového pro mě."

Anketa: 2.) "Vyzkoušela jsem si tady ty tahače, vyzkoušela jsem si nůžky, které se používají na roztažení a vyzkoušela jsem si nosítka." – A jak se ti to líbí? Co na to říkáš? – "Myslím si, že ta akce je výborná."

Jiří Fojtík, ředitel SOŠ PO a VOŠ PO Frýdek-Místek: "Máme tady stanoviště, kde cvičíme, jmenuje se to klecový polygon, kde cvičíme hasiče, jak se seznámit s tím pohybem, případně v dýchacím přístroji, v rámci nějakých komplikovaných situací, kde musí sundat dýchací přístroj, projít nějakou rourou a tak dále."

Žáci nahlédli také do prostor, které simulují reálné operační středisko.

Jiří Fojtík, ředitel SOŠ PO a VOŠ PO Frýdek-Místek: "Protože my jsme jako jediná vzdělávací instituce, která v České republice školní operační techniky a důstojníky. Takže tam máme nějaké simulační operační středisko, kde se žáci mohli podívat na to, jak to vypadá, když jejich tísňový hovor někdo přijme, jak to vypadá právě z té druhé strany. Takže přijmutí té tísňové linky, vyslání těch jednotek."

Součástí exkurze byla i návštěva stanice profesionálních hasičů ve vedlejším areálu.

Vojtěch Nezval, ředitel ÚO HZS MSK Frýdek-Místek: "Takže se naskýtá vyzkoušet si pro ty studenty, podívat se na to, jak vypadá škola, jak vypadají učebny, jak vypadá výuka mladých a perspektivních hasičů a vzápětí za plotem se podívat, jak pak probíhá reálný život u jednotky. Jak vypadá technika připravená k výjezdu a jakým způsobem ti hasiči se připravují v rámci výkonu své služby."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "My se snažíme, aby děti získávaly informace ze všech oblastí fungování integrovaného záchranného systému. A myslím si, že toto jsou všechno věci, které přispívají k tomu, aby děti získaly přehled, zkušenosti. A třeba si tady někdo najde i budoucí zaměstnání."

Město ve spolupráci s hasiči a hasičskou školou uspořádalo tuto akci podruhé a chce v ní dál každoročně pokračovat.

---

Děti s prarodiči sesbírali nářeční výrazy používané v Čeladné

Základní škola Čeladná žila několik měsíců mezigeneračním projektem s názvem Jaro s babi a dědou. Jeho jedním z úkolů bylo, aby děti se svými prarodiči sestavili slovníky výrazů v místním nářečí. Sešlo se jich několik desítek.


Projekt, jehož cílem byla společná práce dětí a jejich prarodičů, připravili v Základní škole v Čeladné. Dostal název Jaro s babi a dědou. Obě generace v něm společně zdobily perníčky, účastnily se filmového kvízu a za domácí úkol vytvořily slovník výrazů v místním nářečí.

Jana Satinská, ředitelka ZŠ Čeladná: “Cílem bylo to, aby děti poznaly něco z blízké minulosti, aby si rozšířily slovní zásobu a také, aby strávily ještě více času s babičkami a dědečky.”

Tereza Vosičková, žákyně Čeladná: “Babička hodně tyhle výrazy používá a mi se to velmi líbí. Taky můj táta mi pomohl s tím, že tyhle slova někdy používáme doma. Například petruška, to je petržel, nebo například fornefla - naběračka.”

Adéla Myslikovjanová, žákyně Čeladná: “Dělal jsem to hlavně s babičkou a mamkou, a bylo to docela těžké, protože u nás se ty výrazy moc nepoužívají. Ale všimla jsem si, že mamka občas, když je naštvaná, tak občas říká něco v nářečí. Takže jsem si to zapisovala. A zaujala mě třeba slova, které jsem nikdy neslyšela, třeba šifonéra, to je skříňka. Nebo kupačky, to je šmigrust, pomlázka.”

Slovníků nářečí se sešlo několik desítek, některé obohacené i o rodinou historii, kresby a fotografie.

---

Krátké zprávy 18. 6. 2024 16.00 - 2

NEJJIŽNĚJI POLOŽENÝ ÚPLNĚK ROKU

V noci z pátku 21. na sobotu 22. června nás čeká vůbec nejjižněji položený úplněk roku. Úplněk proběhne jen asi 28 hodin po letním slunovratu a v té době se bude navíc Měsíc nacházet prakticky na nejjižnějším bodu své dráhy. Z našeho území tak bude pozorovatelný jeden z nejníže položených úplňků na další téměř dvě desetiletí. Půjde tedy o poměrně vzácnou podívanou.

BEZPLATNÉ OBĚDY VE ŠKOLÁCH

Už 90 školských zařízení se pro příští školní rok v MS kraji přihlásilo do programu bezplatného stravování pro děti. V první vlně schválilo krajské vedení příspěvky ve výši přes 26 milionu korun. Hejtmanství přijímá žádosti až do konce letošního září.

---

Závodníci na motorkách sprintovali na vrchol sjezdovky

Nové využití pro sjezdovku, na které se už delší dobu nelyžuje, vymysleli v Palkovicích. Místní Enduro klub tam uspořádal závody, které se setkaly s kladným hodnocením a zřejmě vznikla nová tradice.

Na nultý ročník přijelo zhruba 50 závodníků, kteří se snažili co nejrychleji vyjet až na vrchol sjezdovky. Překonat museli několik překážek.

Josef Lukeš, předseda Enduro klub Palkovice: “Tyto závody jsme udělali pro lidi, aby viděli, že jsme schopni a ochotni udělat něco pro obec. Samozřejmě za podpory obce, která nám velice pomohla. Aby se tady sešli závodníci, kteří jezdí mistrovství republiky, jezdí tady kolega, který je v klubu a jede i Dakar. Oni jsou ti hlavní mladí, kteří to tady táhnou.”

Martin Volný, sportovní manager Enduro klub Palkovice: “Po startu jsme to vymysleli tak, že jsme tady dali takové elektrikářské špulky, které se zakopaly do země. Potom následují klády od větší po menší, které jezdce vysilují a zpomalují. Tady tu trať jsme se inspirovali na Slovensku a v podstatě nic podobného tady u nás není, tak jsme se rozhodli, že tady něco takového vybudujeme. Nechtěli jsme udělat moc těžké, aby to bylo sjízdné i pro kluky, kteří nejsou úplně zdatní a myslím, že se nám to povedlo, takže další ročník bude možná trošku víc obtížnější. A doufáme, že přijede větší účast." 

Roman Krejčí, tajemník Enduro klub Palkovice: “Úroveň je tady vysoká. Jsou tady závodníci, co jezdí mistrovství republiky i Evropy. Trať připravená, je zajímavá a mě mrzí, že nezávodím kvůli zranění. Je tady přes 50 jezdců v kategoriích hobby, veteránů, profi, junioři a děti.”

Ondřej Volný, závodník: “Já jsem jel kategorii profi a dojel na třetím místě. Pro příště budu muset trochu zlepšit vesnický styl, budu muset trénovat a snad to vyjde. Trať by mohla být trochu těžší.”

Tomáš Vašek, závodník: “Já jsem se umístil na druhém místě. Chtěl bych poděkovat pořadatelům, že se snaží o něco nového. Závod byl trošku o hlavě, kdo měl větší odvahu, ten byl rychlejší. Byl to pěkný den.”

Pro příští ročník závodníci připraví zázemí pro větší počet jezdců i diváků a také různé obtížnosti tratě.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
18. června 2024, 16:00

Opavská porodnice otevřela dveře veřejnosti

Opavská porodnice uspořádala tradiční Den otevřených dveří. Nejen budoucí maminky tak měly možnost prohlédnout si všechny prostory, popovídat si s lékaři a asistentkami a zjistit, jaké porodní možnosti nemocnice nabízí.

Opavská porodnice se neustále posouvá dopředu, do praxe zavádí nejnovější trendy a nabízí komplexní péči jak o maminky tak novorozence. S novinkami a prostředím se zájemci mohli seznámit na Dni otevřených dveří.

Marek Fabian, primář, gynekologicko-porodnické oddělení SNO: “Akce není určena jen pro těhotné ženy, ale rádi tady přivítáme i studenty škol porodní asistence a chodí tady za námi i starší dámy, v podstatě všichni zájemci.” 

Největší novinkou je porodní gauč, který si opavská porodnice pořídila na konci loňského roku.

Marek Fabian, primář, gynekologicko-porodnické oddělení SNO: “Je obrovsky oblíbený. Jen za těch pár měsíců, co ho máme, tak dá se říct, že drtivě všechny ostatní alternativy vytlačuje.” 

Novinkou jsou také předporodní kurzy spojené s prohlídkou porodnice a možnost poporodních návštěv žen přímo u nich doma.

Pavla Hradilíková, staniční sestra, gynekologicko-porodnické oddělení SNO: ”Je to péče o děťátko, co se týče potom věcí okolo kojení a samozřejmě péče o porodní poranění a s tím spojené.”

anketa: budoucí maminky: “Ano, budu rodit tady, jsem rozhodnutá. Působí to tady na mě příjemně, personál je moc milý, ochotný a dokáže se vším poradit.”

“Prostředí je tady příjemné a přece jen to máme na dojezd i nejblíž, takže jsem se rozhodla, že pro mě bude jasná volba Opava.”

O Den otevřených dveří na opavské porodnici byl velký zájem, Porodnické a novorozenecké oddělení si prohlédlo na 500 lidí.

---

Nový Jičín převezme od TJ tribunu, aby ji mohl zbourat

Město Nový Jičín převezme do vlastnictví od tělovýchovné jednoty tribunu fotbalového stadionu. Následně ji nechá zbourat a na jejím místě postaví multifunkční sportovní halu. Její součástí bude nová tribuna.

Zastupitelé Nového Jičína schválili smlouvu o smlouvě budoucí darovací, na základě které město převezme od tělovýchovné jednoty do majetku zastaralou tribunu fotbalového stadionu.

Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Tím důvodem je, že probíhá zpracování projektových dokumentací, jednak na odstranění této stavby, a jednak na výstavbu nové multifunkční sportovní haly, která by na tomto místě měla vyrůst, a vlastně stávající tribuna by měla být odstraněna. A abychom měli zajištěn právní závazek, že se staneme vlastníky, tak byla uzavřena tato smlouva o smlouvě budoucí.”

Město už se dříve finančně podílelo na rekonstrukci tří sportoviště ve vlastnictví tělovýchovné jednoty, haly ABC, letního stadionu a hřiště s umělým trávníkem. Rádo by i tento majetek převzalo do vlastnictví. To ovšem komplikuje udržitelnost těchto projektů, protože byly financovány i ze státních dotací.

Jaroslav DvořáK (SOCDEM), zastupitel Nového Jičína: “Dneska to tu kolegové přiznali, že od MŠMT dostali zamítavé stanovisko. To znamená, tam je udržitelnost, ten převod prostě nejde.”

Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Deset let od ukončení projektu tělovýchovná jednota nesmí převést vlastnické právo, nesmí omezit provoz a musí zachovat účel toho projektu. Takže jednáme i s těmito dvěma poskytovateli ohledně možnosti podmínek převodu do vlastnictví města.”

Jak místostarosta upřesnil, jedním z poskytovatelů dotace na rekonstrukci sportovišť bylo ministerstvo školství, druhým Národní sportovní agentura.

---

Krátké zprávy 18. 6. 2024 16.00 - 1


MORAVSKOSLEZSKÝM POLICISTŮM CHYBÍ 170 LIDÍ

Moravskoslezským policistům chybí 170 lidí. Nutné pro přijetí do služebního poměru jsou fyzické testy. Doplnit stavy teď policie potřebuje například na Frýdecko-Místecku.

NEHODA V KYLEŠOVICÍCH, PČR HLEDÁ SVĚDKY

Nehoda v Opavě Kylešovicích. Při srážce motocyklu s autem v pátek 7. června byl zraněn motocyklista, který byl předán do péče záchranářů. Policie hledá svědky, kteří by mohli poskytnout informace nebo záznamy z palubních kamer. Volejte na linku 158.

---

Školáci navštívili hasičskou stanici i školu

Jak probíhá výuka mladých hasičů a následně život u profesionální jednotky. To bylo stěžejním bodem akce, kterou společně připravili hasičská střední škola, vyšší odborná škola a krajští hasiči pro žáky frýdecko-místeckých základních škol.

Nejmodernější vyprošťovací zařízení, se kterým se učí pracovat i budoucí hasiči, si právě zkoušejí žáci základních škol v areálu Střední odborné školy a Vyšší odborné školy požární ochrany ve Frýdku-Místku.

Petr Holub, mluvčí SOŠ PO a VOŠ PO Frýdek-Místek: "Na tomto stanovišti je tedy vidět bateriové hydraulické vyprošťovací zařízení, které je používáno nejen pro vyprošťování osob, ale i pro otvírání dveří v bytech. V této chvíli se tady děti snaží pomocí manipulace naučit nebo vyzkoušet si manipulaci velice jemnou mechanikou, která je potřeba při tom vyprošťování dodržovat."

Ondřej Štefek, instruktor zdravotní přípravy, SOŠ PO a VOŠ PO Frýdek-Místek: "Tady jsme na polygonu zdravotní přípravy, kde vyučujeme hasiče první pomoc. A to jak manipulaci s postiženými, nácvik kardiopulmonální resuscitace, úvazovou techniku, práce s páteřovou deskou, imobilizace, všechno."

Anketa: 1.) "Pro mě všechny ty aktivity jsou úplně skvělé, protože je to něco úplně nového. Být někde u hasičů není jen tak. Je to něco úplně nového pro mě."

Anketa: 2.) "Vyzkoušela jsem si tady ty tahače, vyzkoušela jsem si nůžky, které se používají na roztažení a vyzkoušela jsem si nosítka." – A jak se ti to líbí? Co na to říkáš? – "Myslím si, že ta akce je výborná."

Jiří Fojtík, ředitel SOŠ PO a VOŠ PO Frýdek-Místek: "Máme tady stanoviště, kde cvičíme, jmenuje se to klecový polygon, kde cvičíme hasiče, jak se seznámit s tím pohybem, případně v dýchacím přístroji, v rámci nějakých komplikovaných situací, kde musí sundat dýchací přístroj, projít nějakou rourou a tak dále."

Žáci nahlédli také do prostor, které simulují reálné operační středisko.

Jiří Fojtík, ředitel SOŠ PO a VOŠ PO Frýdek-Místek: "Protože my jsme jako jediná vzdělávací instituce, která v České republice školní operační techniky a důstojníky. Takže tam máme nějaké simulační operační středisko, kde se žáci mohli podívat na to, jak to vypadá, když jejich tísňový hovor někdo přijme, jak to vypadá právě z té druhé strany. Takže přijmutí té tísňové linky, vyslání těch jednotek."

Součástí exkurze byla i návštěva stanice profesionálních hasičů ve vedlejším areálu.

Vojtěch Nezval, ředitel ÚO HZS MSK Frýdek-Místek: "Takže se naskýtá vyzkoušet si pro ty studenty, podívat se na to, jak vypadá škola, jak vypadají učebny, jak vypadá výuka mladých a perspektivních hasičů a vzápětí za plotem se podívat, jak pak probíhá reálný život u jednotky. Jak vypadá technika připravená k výjezdu a jakým způsobem ti hasiči se připravují v rámci výkonu své služby."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "My se snažíme, aby děti získávaly informace ze všech oblastí fungování integrovaného záchranného systému. A myslím si, že toto jsou všechno věci, které přispívají k tomu, aby děti získaly přehled, zkušenosti. A třeba si tady někdo najde i budoucí zaměstnání."

Město ve spolupráci s hasiči a hasičskou školou uspořádalo tuto akci podruhé a chce v ní dál každoročně pokračovat.

---

Děti s prarodiči sesbírali nářeční výrazy používané v Čeladné

Základní škola Čeladná žila několik měsíců mezigeneračním projektem s názvem Jaro s babi a dědou. Jeho jedním z úkolů bylo, aby děti se svými prarodiči sestavili slovníky výrazů v místním nářečí. Sešlo se jich několik desítek.


Projekt, jehož cílem byla společná práce dětí a jejich prarodičů, připravili v Základní škole v Čeladné. Dostal název Jaro s babi a dědou. Obě generace v něm společně zdobily perníčky, účastnily se filmového kvízu a za domácí úkol vytvořily slovník výrazů v místním nářečí.

Jana Satinská, ředitelka ZŠ Čeladná: “Cílem bylo to, aby děti poznaly něco z blízké minulosti, aby si rozšířily slovní zásobu a také, aby strávily ještě více času s babičkami a dědečky.”

Tereza Vosičková, žákyně Čeladná: “Babička hodně tyhle výrazy používá a mi se to velmi líbí. Taky můj táta mi pomohl s tím, že tyhle slova někdy používáme doma. Například petruška, to je petržel, nebo například fornefla - naběračka.”

Adéla Myslikovjanová, žákyně Čeladná: “Dělal jsem to hlavně s babičkou a mamkou, a bylo to docela těžké, protože u nás se ty výrazy moc nepoužívají. Ale všimla jsem si, že mamka občas, když je naštvaná, tak občas říká něco v nářečí. Takže jsem si to zapisovala. A zaujala mě třeba slova, které jsem nikdy neslyšela, třeba šifonéra, to je skříňka. Nebo kupačky, to je šmigrust, pomlázka.”

Slovníků nářečí se sešlo několik desítek, některé obohacené i o rodinou historii, kresby a fotografie.

---

Krátké zprávy 18. 6. 2024 16.00 - 2

NEJJIŽNĚJI POLOŽENÝ ÚPLNĚK ROKU

V noci z pátku 21. na sobotu 22. června nás čeká vůbec nejjižněji položený úplněk roku. Úplněk proběhne jen asi 28 hodin po letním slunovratu a v té době se bude navíc Měsíc nacházet prakticky na nejjižnějším bodu své dráhy. Z našeho území tak bude pozorovatelný jeden z nejníže položených úplňků na další téměř dvě desetiletí. Půjde tedy o poměrně vzácnou podívanou.

BEZPLATNÉ OBĚDY VE ŠKOLÁCH

Už 90 školských zařízení se pro příští školní rok v MS kraji přihlásilo do programu bezplatného stravování pro děti. V první vlně schválilo krajské vedení příspěvky ve výši přes 26 milionu korun. Hejtmanství přijímá žádosti až do konce letošního září.

---

Závodníci na motorkách sprintovali na vrchol sjezdovky

Nové využití pro sjezdovku, na které se už delší dobu nelyžuje, vymysleli v Palkovicích. Místní Enduro klub tam uspořádal závody, které se setkaly s kladným hodnocením a zřejmě vznikla nová tradice.

Na nultý ročník přijelo zhruba 50 závodníků, kteří se snažili co nejrychleji vyjet až na vrchol sjezdovky. Překonat museli několik překážek.

Josef Lukeš, předseda Enduro klub Palkovice: “Tyto závody jsme udělali pro lidi, aby viděli, že jsme schopni a ochotni udělat něco pro obec. Samozřejmě za podpory obce, která nám velice pomohla. Aby se tady sešli závodníci, kteří jezdí mistrovství republiky, jezdí tady kolega, který je v klubu a jede i Dakar. Oni jsou ti hlavní mladí, kteří to tady táhnou.”

Martin Volný, sportovní manager Enduro klub Palkovice: “Po startu jsme to vymysleli tak, že jsme tady dali takové elektrikářské špulky, které se zakopaly do země. Potom následují klády od větší po menší, které jezdce vysilují a zpomalují. Tady tu trať jsme se inspirovali na Slovensku a v podstatě nic podobného tady u nás není, tak jsme se rozhodli, že tady něco takového vybudujeme. Nechtěli jsme udělat moc těžké, aby to bylo sjízdné i pro kluky, kteří nejsou úplně zdatní a myslím, že se nám to povedlo, takže další ročník bude možná trošku víc obtížnější. A doufáme, že přijede větší účast." 

Roman Krejčí, tajemník Enduro klub Palkovice: “Úroveň je tady vysoká. Jsou tady závodníci, co jezdí mistrovství republiky i Evropy. Trať připravená, je zajímavá a mě mrzí, že nezávodím kvůli zranění. Je tady přes 50 jezdců v kategoriích hobby, veteránů, profi, junioři a děti.”

Ondřej Volný, závodník: “Já jsem jel kategorii profi a dojel na třetím místě. Pro příště budu muset trochu zlepšit vesnický styl, budu muset trénovat a snad to vyjde. Trať by mohla být trochu těžší.”

Tomáš Vašek, závodník: “Já jsem se umístil na druhém místě. Chtěl bych poděkovat pořadatelům, že se snaží o něco nového. Závod byl trošku o hlavě, kdo měl větší odvahu, ten byl rychlejší. Byl to pěkný den.”

Pro příští ročník závodníci připraví zázemí pro větší počet jezdců i diváků a také různé obtížnosti tratě.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-18-06-2024-16-00