Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • V Nové Vsi musely být volby přemístěny do nezatopené části
  • Lidi ze zatopených oblastí volby moc nezajímají
  • Těšínské jatky byly pod vodou
  • Ostravice se z břehů nevylila, škodil příval deště
  • V Horní suché odhalili pamětní desku k důlnímu neštěstí

V Nové Vsi musely být volby přemístěny do nezatopené části

V pátek ve 14 hodin se otevřely volební místnosti po celém kraji, a odstartovaly krajské a senátní volby. V místech, která byla silně zasažena povodněmi, ale čelili velkým výzvám. Například v Ostravě-Nové Vsi, která je stále z části po vodu, bylo nutné volební místnost narychlo přemístit. --

Povodně rozdělily Novou Ves na sever, který voda zaplavila a bohužel i přes využití nejvýkonnějších čerpadel je stále pod vodou a jih, který se podařilo před vodou uchránit. Volby měly být jako vždy v kulturním domě, který je ale v zatopené části a tak musela být volební místnost přesunuta do sportovního areálu v suché části.

Tomáš Lefner (Starostové pro Ostravu), starosta Ostravy-Nové Vsi: "Jsou tam obrovské škody. Parketové podlahy jsou všechny zvednuté, dřevěné obložení a všechno, co dokázalo nasát tu vodu, tak je zničené. Když ty volby udělat musíme, tak je uděláme." 

V tomto městském obvodě je 573 voličů a i přes záplavy musejí všichni dodržet zákon a k volbám přijít s doklady. 

Vojtěch Schneider, předseda volební komise: "Člověk rozhodně musí mít občanský průkaz, na kterém si prověříme jeho platnost a bydliště, jestli je občan Nové Vsi a jestli tady tedy má právo volit. Lístky tady samozřejmě máme." 

Ani povodně místní lidi neodradily od jejich práva volit a přicházeli i ze zatopených částí. 

anketa, voliči: "Mi jde spíš o to, aby byli zvolení lidé, kteří mají zájem o občany." 

"Já volím pokaždé. Jsem taky vytopený, ale čas jsem si udělal." 

Volby v pátek trvají do 22 hodin a  v sobotu je možné ještě volit od 8 - 14 hodin. Pak začne sčítání hlasů. Je pravděpodobné, že povodně ovlivní volební účast, která bývá u krajských i tak mnohem nižší, než třeba u voleb do parlamentu. 

---

Lidi ze zatopených oblastí volby moc nezajímají

Ochotu jít k volbám lidé v zatopených oblastech moc nemají. V Opavě extrémní povodeň nejvíce odnesly městské části Kateřinky, Držkovice, Vávrovice, Palhanec a Karlovec. Držkovice voda dokonce odřízla od okolního světa.

Nánosy bahna, hromady vyplaveného nábytku, elektrospotřebičů a dalších věcí se teď snaží odklidit lidé v Držkovicích, Vávrovicích, Palhanci a Karlovci. Většina z nich nemá na volby vůbec náladu.

anketa: obyvatelé Vávrovic a Palhance: “Asi ne, to mě nezajímá teď v této chvíli vůbec, budeme uklízet.”

“Ne, určitě ne, my máme úplně jiné starosti, nemáme šanci, jako já ani nevím, kde budu dneska spát se synem malým pětiletým.”

“Teď musíme jet na Malou Morávku pro malotraktor ať můžeme bláto tady všechno vytáhnout ven až to trošku uschne. Tady bylo 30 cm bláta.”

“No tak určitě, já to mám naproti.”

“K volbám se chystáme, už dokonce co jsem se bavil se starostou, tak myslím, že už jsou přivezené i volební lístky a urny, takže volby budou, musím jít. Samozřejmě kolik občanů přijde a udělají si čas během práce, toť další věc.”

Volební místnost je připravená v patře radnice ve Vávrovicích. V Opavě museli nahradit po povodni nepoužitelné plánované volební místnosti jinými prostory. Do budovy Mendelova gymnázia byly přesunuty volební místnosti, které původně měly být v základních školách Ilji Hurníka, Edvarda Beneše a Šrámkova. Do budovy Střediska volného času se pak přesunula volební místnost z MŠ Sedmikrásky.

---

Zprávy krátké, 20. 9. 2024, 16 -1

D1 NA POLSKO JE STÁLE UZAVŘENÁ

Dopravní situace se po celém kraji stále zlepšuje a postupně se daří zprůjezdňovat další komunikace. Dálnice D1 je ale bohužel stále uzavřená od Ostravy směrem na Polsko.

Jan Rýdl, mluvčí ŘSD: "Ačkoliv bych velice rád, přesně řekl všem, kdy pustíme D1 kolem km 370, tak to říct nemohu, protože ještě stále proudí voda sem na dálnici. I když čerpáme, proud je pořád citelný."

---

Těšínské jatky byly pod vodou

Záplavy poničily výrobní stroje v provozovně Těšínských jatek. Část výroby se přesunula do náhradního menšího provozu v Jablunkově. Na pultech tak budou některé produkty chybět, plné zásobování se v regionu obnoví až za několik týdnů.

Na těchto záběrech si můžete připomenout, v jaké síle se projevila řeka Olše v Českém Těšíně. Ze břehů se vylila i Na Olšinách, kde se kromě rodinných domů nachází i provozovna Těšínských jatek. Škody tady napáchala poprvé v historii výrobny.

Jaromír Bojko, majitel společnosti Těšínské jatky: "Jsem zažil jeden z nejhorších dní, které mě v životě potkaly, jsme v situaci, kdy máme provoz a hlavně stroje, které se nedají používat.”

Voda zničila nejen stroje, ale i zásoby, které firma měla. Několik desítek tun masa a výrobků nařídila hygiena zlikvidovat.

Josef Lutz, ekonomický ředitel Těšínských jatek: “Museli jsme veškeré naše zásoby, které tu v době povodně byly, jsme je museli odvézt do kafilérie a nemáme v současné době to nějak doplnit. Po velkých povodních jsem v první fázi, kdy tento týden jsme vyklízeli hlavně bahno, voda se odčerpávala, čistilo se tu."

Pracovali všichni, kdo mohl ve dne i v noci. Kromě zaměstnanců v prvních dnech pomáhali i hasiči a strážníci, s pomocí v prvních hodinách přišlo i město i s technikou.

Karel Kula, starosta Českého Těšína: “Nám to nebylo lhostejné, není nám lhostejný nikdo, snažíme se pomoci všem, kteří to potřebují, byl jsem i tady za panem majitelem včera, řekl mi, jaká je situace, jaké škody voda způsobila. Jak bude v možnostech města, tak se budem snažit, pokud nás osloví, jim pomoci, protože zásobují tady celý region masem, uzeninami.”

Momentálně se zjišťuje stav výrobních strojů. Ty jsou pro další výrobu zásadní.

Josef Lutz, ekonomický ředitel Těšínských jatek: "Zjišťujeme, zda jsou provozuschopné nebo nejsou. Bohužel, většina těch strojů byla pod vodou, byly zatopené motory, takže elektrikáři zjišťují, ale první zprávy jsou špatné, protože většina strojů byla zdevastovaná a už je dál nemůžeme používat.”

Prozatím se část výroby přesunula do Jablunkova, kde se vyrábí trvanlivé výrobky. I tak se ale na pultech neobjeví všechno do té doby než firma pořídí nové stroje a vše opět zprovozní. Omezené zásobování regionu bude trvat v řádech několika týdnů.

---

Ostravice se z břehů nevylila, škodil příval deště

Obce podél řeky Ostravice nápor velké vody ustály. Řeka se z břehů nevylila a nezpůsobila katastrofu. Škodila hlavně voda, která se valila z kopců a polí. Obrovský příval zatopil několik sklepů a zahrad.

Extrémní přívalový a neutichající déšť, který v sobotu a neděli zasáhl severovýchodní část země sbírala z Beskyd řeka Ostravice. Tragické záplavy naštěstí nepřinesla. Počasí přesto zasáhlo částečně i obce podél řeky.

Pavlína Stankayová (KDU-ČSL), starostka Ostravice: "U nás převážně to byly zatopené sklepy, ale spadly i nějaké mosty, cesty a některé lokality jsou odříznuté. Takže lidé se nemohou odtamtud dostat auty."

David Novák (Nezávislí za Sviadnov), starosta obce Sviadnov: "Ta voda nás zasáhla nejvíce mezi 7. a 8. hodinou ráno v neděli, kdy teklo Ostravicí 770 cm za vteřinu. Museli jsme zavřít vrchní část cyklostezky po ulici Hálkova do Místku a pak jsme čekali, jestli se voda bude zvyšovat."

Podemleté cesty, popadané stromy i vyvrácené sloupy elektrického vedení. Některá zasažená místa tak byla i dlouhé hodiny bez elektřiny.

Petr Baďura (Pro Paskov a Oprechtice), starosta obce Paskov: "Větší škody možná vznikly tam, kde jsme to nečekali. Stokem vody z polí. Díky tomu, že ta pole jsou rozsáhlá a ta voda se tam začala hromadit, tak tam také se zatopily zahrady a přízemí a sklepy domů."

Obce se ale všeobecně shodují, že od větších katastrof je ochránila dostatečná protipovodňová opatření, která se za řadu let v Beskydech a podél řeky Ostravice vybudovala.

---

Zprávy krátké, 20. 9. 2024, 16.00 - 2

DALŠÍ POMOC OBCÍM V MSK

Moravskoslezský kraj pošle dalším 22 obcím půlmilionovou pomoc, celkem 11 milionů korun. Peníze by obce měly obdržet do pondělka. Zajišťovací fond kraje tak dosud poskytl obcím 20 milionů korun, přičemž na krizové situace měl kraj v tomto fondu vyčleněno 108 milionů.

VYPROŠTĚNÍ LÁVKY V HL. ŽIVOTICÍCH

Hasiči zasahovali během pátku v Hladkých Životicích, kde úspěšně vyprostili lávku z Husího potoku. Na akci se podílely také jednotky ze stanic Bílovec a Nový Jičín. V téže oblasti hasiči s pomocí navijáku vytáhli z koryta mohutný strom, který blokoval volný průtok vody a také průjezd po blízké komunikaci.


---

V Horní suché odhalili pamětní desku k důlnímu neštěstí

U skipové věže v areálu bývalého Dolu František byla nově instalována pamětní deska se jmény horníků, kteří zahynuli při důlní nehodě. Zavzpomínat na své kolegy přišli i bývalí horníci.

Uplynulo 50 let od důlního neštěstí, které se stalo na Dole František v roce 1974. 12. září se utrhlo těžní lano s horníky, kteří fárali do šachty. V tu dobu bylo v kleci 34 pracovníků, bohužel osm lidí nehodu nepřežilo.

Rostislav Grim, předseda Kroužku krojovaných horníků Dolu František: "Je to přesně padesát let a tak jsme přemýšleli o tom, jak bychom to letos důstojně oslavili a po dohodě s obcí Horní Suchá jsme nechali vyrobit pamětní desku, kterou dnes slavnostně odhalíme, abychom mohli důstojně vzpomínat na kamarády, kteří zde při pracovním procesu zahynuli.”

Jan Lipner (STAN), starosta Horní Suché: “Já si myslím, že to nebude vzpomínka jenom na ně, ale na celou havířinu a na lidi, kteří zůstali živí a zdraví a s jakým pocitem museli sjíždět druhý den dolů do práce. A před těmi lidmi se já hluboce skláním.”

V osudný den byl v kleci i pan Jindřich Siuda, který utrpěl mnohačetná těžká zranění.

Jindřich Siuda, bývalý horník: "Jsme ujeli asi 150 metrů a pak se to utrhlo, na chvíli se to ještě udrželo, ale jak na to spadlo to lano, tak se to neudrželo a potom už to letělo svojí silou dolů.”

I pana Siudu těší, že vzniklo pietní místo se všemi jmény jeho zesnulých kamarádů.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
20. září 2024, 16:00

V Nové Vsi musely být volby přemístěny do nezatopené části

V pátek ve 14 hodin se otevřely volební místnosti po celém kraji, a odstartovaly krajské a senátní volby. V místech, která byla silně zasažena povodněmi, ale čelili velkým výzvám. Například v Ostravě-Nové Vsi, která je stále z části po vodu, bylo nutné volební místnost narychlo přemístit. --

Povodně rozdělily Novou Ves na sever, který voda zaplavila a bohužel i přes využití nejvýkonnějších čerpadel je stále pod vodou a jih, který se podařilo před vodou uchránit. Volby měly být jako vždy v kulturním domě, který je ale v zatopené části a tak musela být volební místnost přesunuta do sportovního areálu v suché části.

Tomáš Lefner (Starostové pro Ostravu), starosta Ostravy-Nové Vsi: "Jsou tam obrovské škody. Parketové podlahy jsou všechny zvednuté, dřevěné obložení a všechno, co dokázalo nasát tu vodu, tak je zničené. Když ty volby udělat musíme, tak je uděláme." 

V tomto městském obvodě je 573 voličů a i přes záplavy musejí všichni dodržet zákon a k volbám přijít s doklady. 

Vojtěch Schneider, předseda volební komise: "Člověk rozhodně musí mít občanský průkaz, na kterém si prověříme jeho platnost a bydliště, jestli je občan Nové Vsi a jestli tady tedy má právo volit. Lístky tady samozřejmě máme." 

Ani povodně místní lidi neodradily od jejich práva volit a přicházeli i ze zatopených částí. 

anketa, voliči: "Mi jde spíš o to, aby byli zvolení lidé, kteří mají zájem o občany." 

"Já volím pokaždé. Jsem taky vytopený, ale čas jsem si udělal." 

Volby v pátek trvají do 22 hodin a  v sobotu je možné ještě volit od 8 - 14 hodin. Pak začne sčítání hlasů. Je pravděpodobné, že povodně ovlivní volební účast, která bývá u krajských i tak mnohem nižší, než třeba u voleb do parlamentu. 

---

Lidi ze zatopených oblastí volby moc nezajímají

Ochotu jít k volbám lidé v zatopených oblastech moc nemají. V Opavě extrémní povodeň nejvíce odnesly městské části Kateřinky, Držkovice, Vávrovice, Palhanec a Karlovec. Držkovice voda dokonce odřízla od okolního světa.

Nánosy bahna, hromady vyplaveného nábytku, elektrospotřebičů a dalších věcí se teď snaží odklidit lidé v Držkovicích, Vávrovicích, Palhanci a Karlovci. Většina z nich nemá na volby vůbec náladu.

anketa: obyvatelé Vávrovic a Palhance: “Asi ne, to mě nezajímá teď v této chvíli vůbec, budeme uklízet.”

“Ne, určitě ne, my máme úplně jiné starosti, nemáme šanci, jako já ani nevím, kde budu dneska spát se synem malým pětiletým.”

“Teď musíme jet na Malou Morávku pro malotraktor ať můžeme bláto tady všechno vytáhnout ven až to trošku uschne. Tady bylo 30 cm bláta.”

“No tak určitě, já to mám naproti.”

“K volbám se chystáme, už dokonce co jsem se bavil se starostou, tak myslím, že už jsou přivezené i volební lístky a urny, takže volby budou, musím jít. Samozřejmě kolik občanů přijde a udělají si čas během práce, toť další věc.”

Volební místnost je připravená v patře radnice ve Vávrovicích. V Opavě museli nahradit po povodni nepoužitelné plánované volební místnosti jinými prostory. Do budovy Mendelova gymnázia byly přesunuty volební místnosti, které původně měly být v základních školách Ilji Hurníka, Edvarda Beneše a Šrámkova. Do budovy Střediska volného času se pak přesunula volební místnost z MŠ Sedmikrásky.

---

Zprávy krátké, 20. 9. 2024, 16 -1

D1 NA POLSKO JE STÁLE UZAVŘENÁ

Dopravní situace se po celém kraji stále zlepšuje a postupně se daří zprůjezdňovat další komunikace. Dálnice D1 je ale bohužel stále uzavřená od Ostravy směrem na Polsko.

Jan Rýdl, mluvčí ŘSD: "Ačkoliv bych velice rád, přesně řekl všem, kdy pustíme D1 kolem km 370, tak to říct nemohu, protože ještě stále proudí voda sem na dálnici. I když čerpáme, proud je pořád citelný."

---

Těšínské jatky byly pod vodou

Záplavy poničily výrobní stroje v provozovně Těšínských jatek. Část výroby se přesunula do náhradního menšího provozu v Jablunkově. Na pultech tak budou některé produkty chybět, plné zásobování se v regionu obnoví až za několik týdnů.

Na těchto záběrech si můžete připomenout, v jaké síle se projevila řeka Olše v Českém Těšíně. Ze břehů se vylila i Na Olšinách, kde se kromě rodinných domů nachází i provozovna Těšínských jatek. Škody tady napáchala poprvé v historii výrobny.

Jaromír Bojko, majitel společnosti Těšínské jatky: "Jsem zažil jeden z nejhorších dní, které mě v životě potkaly, jsme v situaci, kdy máme provoz a hlavně stroje, které se nedají používat.”

Voda zničila nejen stroje, ale i zásoby, které firma měla. Několik desítek tun masa a výrobků nařídila hygiena zlikvidovat.

Josef Lutz, ekonomický ředitel Těšínských jatek: “Museli jsme veškeré naše zásoby, které tu v době povodně byly, jsme je museli odvézt do kafilérie a nemáme v současné době to nějak doplnit. Po velkých povodních jsem v první fázi, kdy tento týden jsme vyklízeli hlavně bahno, voda se odčerpávala, čistilo se tu."

Pracovali všichni, kdo mohl ve dne i v noci. Kromě zaměstnanců v prvních dnech pomáhali i hasiči a strážníci, s pomocí v prvních hodinách přišlo i město i s technikou.

Karel Kula, starosta Českého Těšína: “Nám to nebylo lhostejné, není nám lhostejný nikdo, snažíme se pomoci všem, kteří to potřebují, byl jsem i tady za panem majitelem včera, řekl mi, jaká je situace, jaké škody voda způsobila. Jak bude v možnostech města, tak se budem snažit, pokud nás osloví, jim pomoci, protože zásobují tady celý region masem, uzeninami.”

Momentálně se zjišťuje stav výrobních strojů. Ty jsou pro další výrobu zásadní.

Josef Lutz, ekonomický ředitel Těšínských jatek: "Zjišťujeme, zda jsou provozuschopné nebo nejsou. Bohužel, většina těch strojů byla pod vodou, byly zatopené motory, takže elektrikáři zjišťují, ale první zprávy jsou špatné, protože většina strojů byla zdevastovaná a už je dál nemůžeme používat.”

Prozatím se část výroby přesunula do Jablunkova, kde se vyrábí trvanlivé výrobky. I tak se ale na pultech neobjeví všechno do té doby než firma pořídí nové stroje a vše opět zprovozní. Omezené zásobování regionu bude trvat v řádech několika týdnů.

---

Ostravice se z břehů nevylila, škodil příval deště

Obce podél řeky Ostravice nápor velké vody ustály. Řeka se z břehů nevylila a nezpůsobila katastrofu. Škodila hlavně voda, která se valila z kopců a polí. Obrovský příval zatopil několik sklepů a zahrad.

Extrémní přívalový a neutichající déšť, který v sobotu a neděli zasáhl severovýchodní část země sbírala z Beskyd řeka Ostravice. Tragické záplavy naštěstí nepřinesla. Počasí přesto zasáhlo částečně i obce podél řeky.

Pavlína Stankayová (KDU-ČSL), starostka Ostravice: "U nás převážně to byly zatopené sklepy, ale spadly i nějaké mosty, cesty a některé lokality jsou odříznuté. Takže lidé se nemohou odtamtud dostat auty."

David Novák (Nezávislí za Sviadnov), starosta obce Sviadnov: "Ta voda nás zasáhla nejvíce mezi 7. a 8. hodinou ráno v neděli, kdy teklo Ostravicí 770 cm za vteřinu. Museli jsme zavřít vrchní část cyklostezky po ulici Hálkova do Místku a pak jsme čekali, jestli se voda bude zvyšovat."

Podemleté cesty, popadané stromy i vyvrácené sloupy elektrického vedení. Některá zasažená místa tak byla i dlouhé hodiny bez elektřiny.

Petr Baďura (Pro Paskov a Oprechtice), starosta obce Paskov: "Větší škody možná vznikly tam, kde jsme to nečekali. Stokem vody z polí. Díky tomu, že ta pole jsou rozsáhlá a ta voda se tam začala hromadit, tak tam také se zatopily zahrady a přízemí a sklepy domů."

Obce se ale všeobecně shodují, že od větších katastrof je ochránila dostatečná protipovodňová opatření, která se za řadu let v Beskydech a podél řeky Ostravice vybudovala.

---

Zprávy krátké, 20. 9. 2024, 16.00 - 2

DALŠÍ POMOC OBCÍM V MSK

Moravskoslezský kraj pošle dalším 22 obcím půlmilionovou pomoc, celkem 11 milionů korun. Peníze by obce měly obdržet do pondělka. Zajišťovací fond kraje tak dosud poskytl obcím 20 milionů korun, přičemž na krizové situace měl kraj v tomto fondu vyčleněno 108 milionů.

VYPROŠTĚNÍ LÁVKY V HL. ŽIVOTICÍCH

Hasiči zasahovali během pátku v Hladkých Životicích, kde úspěšně vyprostili lávku z Husího potoku. Na akci se podílely také jednotky ze stanic Bílovec a Nový Jičín. V téže oblasti hasiči s pomocí navijáku vytáhli z koryta mohutný strom, který blokoval volný průtok vody a také průjezd po blízké komunikaci.


---

V Horní suché odhalili pamětní desku k důlnímu neštěstí

U skipové věže v areálu bývalého Dolu František byla nově instalována pamětní deska se jmény horníků, kteří zahynuli při důlní nehodě. Zavzpomínat na své kolegy přišli i bývalí horníci.

Uplynulo 50 let od důlního neštěstí, které se stalo na Dole František v roce 1974. 12. září se utrhlo těžní lano s horníky, kteří fárali do šachty. V tu dobu bylo v kleci 34 pracovníků, bohužel osm lidí nehodu nepřežilo.

Rostislav Grim, předseda Kroužku krojovaných horníků Dolu František: "Je to přesně padesát let a tak jsme přemýšleli o tom, jak bychom to letos důstojně oslavili a po dohodě s obcí Horní Suchá jsme nechali vyrobit pamětní desku, kterou dnes slavnostně odhalíme, abychom mohli důstojně vzpomínat na kamarády, kteří zde při pracovním procesu zahynuli.”

Jan Lipner (STAN), starosta Horní Suché: “Já si myslím, že to nebude vzpomínka jenom na ně, ale na celou havířinu a na lidi, kteří zůstali živí a zdraví a s jakým pocitem museli sjíždět druhý den dolů do práce. A před těmi lidmi se já hluboce skláním.”

V osudný den byl v kleci i pan Jindřich Siuda, který utrpěl mnohačetná těžká zranění.

Jindřich Siuda, bývalý horník: "Jsme ujeli asi 150 metrů a pak se to utrhlo, na chvíli se to ještě udrželo, ale jak na to spadlo to lano, tak se to neudrželo a potom už to letělo svojí silou dolů.”

I pana Siudu těší, že vzniklo pietní místo se všemi jmény jeho zesnulých kamarádů.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-20-09-2024-16-00