Sociální služby v Havířově zažívají perné dny
Sociální služby v Havířově zažívají perné chvíle. Nákaza nebo karanténa se nevyhnula ani jejich zaměstnancům. Kromě denního stacionáře se ale snaží v určitém režimu zachovat všechny služby a hlavně domácí péči.
Paní Dorota Tomicová pracuje v sociálních službách v Havířově. Každý den poskytuje péči v domácím prostředí zhruba deseti klientům, kteří jsou na nich závislí. Organizace ale jede, jak se říká, na doraz. Počet zaměstnanců v karanténě přibývá.
Dorota Tomicová, pracovnice Sociálních služeb města Havířova: “Určitě je to psychicky náročné pro nás pro všechny. Určitě podporujeme naše kolegy, aby testy měli negativní a budeme za to rádi. A co se týče našich klientů, docházíme k nim do domácností samozřejmě rádi, protože oni jsou v bezpečí, cítí se doma spokojení. Děláme všechno proto, abychom k nim domů nemoc nedonesli. Používáme ochranné pomůcky, respirátory, ochranné oděvy."
Sociální služby přerušily provoz denního stacionáře, aby měly více pracovníků právě pro pečovatelskou službu.
Kateřina Kubicová, vedoucí sociálních zařízení a domácí zdravotní péče: “Potom máme domácí zdravotní péči, tam je také činnost nepřerušena, respitní oddělení, tam je také činnost v plném provozu a ostatní služby v rámci střediska jsou také v provozu, ale v omezeném režimu na telefonu. Já si myslím, že pro zaměstnance je to velmi náročné, protože nikdy nevíme, jaký bude následující den. Například dnes nám volají zaměstnanci, že jsou nemocní, že jdou na nemocenskou, takže musíme řešit aktuální situaci a řešit ten provoz. Je to velice náročné."
Pokud by se situace zhoršovala, jsou připraveni v terénu pomoci i zaměstnanci z jiných středisek sociálních služeb.
---
Podle analýzy by popelnice mohly být poloprázdné
Nový Jičín zná výsledky analýzy směsného odpadu, která proběhla před měsícem přímo na ploše náměstí. Rozbor ukázal, že v kontejnerech zůstává více než 70 procent odpadků, které by nemusely skončit na skládce.
Koncem září se v Novém Jičíně konal z jara odložený Den Země. Součástí programu byla analýza vzorku směsného odpadu, kterou přímo na náměstí provedli členové neziskové organizace Institut Cirkulární Ekonomiky.
Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Nechali jsme si navézt čtyři kontejnery o celkové hmotnosti zhruba 400 kilogramů. Byly to kontejnery ze sídliště, nikoliv od rodinných domů. Tento odpad se pak přímo na náměstí na připravené plachtě vytřídil.
Z výsledné zprávy vyplynulo, že 413 kilogramů směsného komunálního odpadu, který prošel kontrolou, ze 73 procent tvořily dále využitelné složky.
Marta Kiššová, Odbor životního prostředí, MěÚ Nový Jičín: “Chtěla bych říct, že jsme byli také velmi překvapeni, že toto množství je poměrně dost vysoké, čekali jsme, že ta čísla budou nižší. Ale jak jsme později zjišťovali, je to běžná cifra, které se vyskytuje v rámci celé republiky.”
Největší zastoupení v nevytříděném odpadu ovšem tvořily zejména zahradní zeleň a zbytky potravin z kuchyně.
Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Já jsme se toho rozboru chvíli i sám účastnil, byla to velmi zajímavá zkušenost prohrabávat se v odpadcích, nicméně, co mě zarazilo, je že v tom odpadu bylo poměrně hodně PET lahví. A já jsme si, přiznám se, myslel, že toto už je věc, kterou snad třídí každý.”
Obyvatelé města vyprodukují ročně celkem kolem 9 tisíc tun odpadu, z toho směsný komunální odpad se pohybuje kolem čtyř tisíc tun.
---
Strážníci zachránili seniora, vážně nemocný ležel na zemi ve svém bytě
Strážníky městské policie kontaktoval ošetřovatel nemocného seniora z Ostravy. Nepodařilo se mu totiž s důchodcem opakovaně spojit. Kvůli jeho nákaze koronavirem měl obavu o jeho zdraví. Byt tak museli otevřít hasiči v ochranných oblecích.
Senioři musí být v této době obezřetní dvojnásob. Počty nakažených novým typem koronaviru strmě rostou také v našem kraji. 77 letý muž z Ostravy byl také pozitivně testován. Doma nezvedal telefon a tak jeho ošetřovatel raději zavolal městskou policii. Do místa seniorova bydliště byla operátorem linky 156 neprodleně vyslána hlídka strážníků.
Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: „Po příjezdu strážníků na místo, se z bytu ozval roztřesený a tlumený hlas staršího muže. Ten hlídce sdělil, že v bytě upadnul a leží na podlaze již delší čas. Dále uvedl, že bez cizí pomoci nedokáže vstát.“
K otevření bytu byli přivoláni hasiči ze stanice Ostrava Přívoz. Než hasiči byt otevřeli, museli se kvůli seniorově nákaze obléknout do ochranných obleků.
Petr Kůdela, mluvčí HZS MS kraje: „Pomohli jsme osobě vstát a informovali jsme zdravotnickou záchrannou službu, že tlak a teplota muže jsou v pořádku, ale že je dehydrovaný. Potom jsme ještě celý byt dekontaminovali.“
Vzhledem k současné situaci je pravděpodobné, že podobných případů bude přibývat. Řešením, jak osamoceného seniora nenechat napospas je instalace tísňového tlačítka seniorlinky. Podmínkou pro jeho získání je věk nad šedesát let a nějaké znevýhodnění, senior musí být například nemocný nebo bydlet sám.
---
V Ostravě-Jihu vzniká zbrusu nový park
V Ostravě-Zábřehu vzniká další atraktivní místo k relaxaci i sportování. Začala totiž revitalizace prostoru za kinem Luna. Ten se změní na velký park s posezením, pestrou zelení, novými chodníčky a sportovišti.
Na velké ploše za kinem Luna v Ostravě-Zábřehu vzniká nový atraktivní park. Práce na něm začaly revitalizací zeleně a odstraňováním starých asfaltových chodníků.
Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-Jih: "Celá ta akce bude stát zhruba 15 milionů korun a předpokládáme, že doba trvání výstavby by měla být 22 týdnů. Je to něco podobného jako revitalizace v okolí Savarinu."
Zdeněk Hübner, místostarosta MOb Ostrava-Jih: “V loňském roce jsme realizovali opravu chodníků a nyní si zaslouží naši péči zeleň, kterou tady máme. Kromě nových prvků zelených, to znamená nové keřové skupiny, nové okrasné kvetoucí stromy a travnaté loučky, které tady budeme sadit a dělat, tak přidáme sportoviště.”
Podél celého obvodu této plochy vyroste inline dráha a tady uprostřed bude parkourové hřiště.
Půjde o vůbec první parkourové hřiště na Jihu. Navíc jde o vítězný projekt participativního rozpočtu z roku 2018. Skládat se bude z dopadové plochy a souboru různorodých překážek jako jsou zídky, tyčky a další prvky.
Zdeněk Hübner, místostarosta MOb Ostrava-Jih: “Na stávající chodníky navážeme mlátovými chodníky a doplníme i vodní prvek.”
Nainstalována tady budou hned dvě pítka k osvěžení. Chybět nebude ani nový mobiliář jako lavičky a odpadkové koše.
---
Český Těšín vydává ke 100. výročí knihu
Český Těšín vydává ke svému 100. výročí založení města podrobnou odbornou monografii. Z ní se čtenáři dozví nejen zajímavosti ze stoleté historie, ale najdou tady i informace o vývoji levobřežní části historického města Těšína před jeho rozdělením v roce 1920.
Český Těšín si letos připomíná 100 let své existence. To je ideální příležitost k tomu, aby občané města dostali dárek v podobě obsáhlé publikace. Samotná kniha začala vznikat před dvěma lety, kolektiv 11 autorů zpracovával rukopisy, vybíral ikonografii a hledal písemnosti a doklady k dějinám města nejen v archivu českém, ale i polském.
Radim Jež, náměstek ředitele odborné muzejní činnosti: "Vznikl rukopis, který má souhrnně 1 200 normostran, ten byl vysázen do podoby této knihy, která čítá bezmála 800 stran, je to dílo velké, váží 3,3 kg."
Publikace je koncipována jako odborná monografie, hlavní text je opatřen poznámkovým aparátem.
Gabriela Hřebačková, starostka Českého Těšína: "Takové publikace vznikají jednou za 100 let a jsme moc rádi, že ji můžeme držet ve svých rukou i přes to, že ten rok 2020 je poznamenaný tím, čím je. Je tu světlá naděje, že občané dostanou zajímavý dar."
Křest knihy byl prozatím odložen, nicméně k zakoupení byla měla být publikace ještě letos v městském informačním centru nebo v historické budově muzea Těšínska.
---