Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Na hory jezdí více koronaturistů. Utíkají z měst
  • Havířov nekompromisně likviduje z ulic autovraky
  • Od nového roku se bude ve F-M jezdit na kolech Nextbike
  • Opatření zabrání v zatopení některých částí Žiliny
  • 22. ročník filmového festivalu Kino na hranici

Na hory jezdí více koronaturistů. Utíkají z měst

Pokud je pěkné počasí, jsou Beskydy plné turistů. To sice platilo i dříve, ale od vypuknutí koronavirové pandemie lidí na horách přibylo ještě více. Chataři potvrzují, že přibylo lidí, kteří na hory dříve nechodili.

Především dobře dostupné vrcholy jsou už od jara oblíbené i u lidí, kteří dosud na hory příliš nechodili. V době koronavirových omezení jiných aktivit si však našli cestu do Beskyd. Například na Prašivé je vítají a děkují za podporu v těžkých časech.

Martin Stiller, provozovatel Horské chaty Prašivá: “To seskupení té klientely se určitě nějakým způsobem trošku poměnilo. Přibylo opravdu takových turistů, já jsem je už na jaře nazval koronaturisté, což je naprosto jiná klientela. Ono je poznáte hned podle toho, co objednávají, jak jsou oblečení, někdy trošku, jak se chovají, jakým způsobem platí.”

Anketa: “Chtěly jsme se dneska projít. Vyrazit do přírody a pokecat.”

Martin Stiller, provozovatel Horské chaty Prašivá: “Někdo na to trošičku nadává, že ty lidi nejsou zvyklí chodit na hory. Možná po sobě nechávají nějaký nepořádek, ale zase na druhou stranu, já v tom vidím jako velmi pozitivní to, že ti lidé objeví ty hory a možná do budoucna nebudou přes ty víkendy v těch nákupních centrech, nebudou ty svoje děti tahat jenom k počítačům a do takových míst, ale vytáhnou je na hory a ti lidé získají vztah k té přírodě.

Ať už koronaturisté nebo pravidelní návštěvníci hor, všichni se v této době musí na horách spokojit jen s výdejními okénky.

Anketa: “Aspoň, že jsou ta okýnka. Jinak takhle člověk jde někam, chce si dát něco a takhle, kdyby bylo zavřeno, tak si nedá nic. Vyjde a může jít domů. Takhle si posedí na chviličku, koukne na výhled u čaje a může jít domů.”

Běžný provoz horských chat by se mohl obnovit zřejmě až na jaře.

---

Havířov nekompromisně likviduje z ulic autovraky

Havířov vyhlásil válku autovrakům, vozidlům bez registrační značky i těm s prošlou technickou kontrolou. Pokud provozovatel nereaguje na výzvy, je vůz odtažen, nebo může skončit v dražbě.

Automobilů stále přibývá a parkovacích stání je málo. I Havířov bojuje s tímto problémem. O to víc radnici štve, když místa blokují autovraky, vozidla bez registrační značky, nebo s prošlou technickou známkou. V letošním roce se rozhodla zakročit.

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: “30.4. byla novela zákona č. 13 z roku 1997 o pozemních komunikacích, kde nám městům umožňuje tento problém řešit. A já jsem vděčný odboru komunálních služeb i městské policii, občanům, kteří dávají podněty na autovraky a my je můžeme odstraňovat. Takových podnětů už jsme měli 60 a 40 z nich už je v řešení a ta auta byla stažena z komunikací.”

Město se vždy snaží nejdříve opakovaně kontaktovat provozovatele vozidla. Když nereaguje, je autovrak odtažen a ekologicky zlikvidován.

Iveta Grzonková, vedoucí odboru komunálních služeb: "Obdobný postup máme v případě, že je vozidlo, které má delší dobu než šest měsíců prošlou technickou kontrolu. V tom případě opět vyzýváme provozovatele, opakovaně mu jde výzva, aby závadný stav napravil a v případě, že nereaguje, tak to může končit až veřejnou dražbou.”

Souběžně je nerespektování zákonných povinností řešeno ve správním řízení.

---

Od nového roku se bude ve F-M jezdit na kolech Nextbike

Frýdek-Místek změní barvu sdílených kol. Od nového roku se mohou obyvatelé těšit, místo současných růžových Rekol, na kola modrá od společnosti Nextbike. Ta totiž vyhrála výběrové řízené na nového poskytovatele, a to na dva roky. Nextbike počítá, že hned ze začátku dodá do města ještě více kol, než bylo doposud, a to minimálně 160. Zjednoduší se i způsob výpůjček.

Sdílená kola jezdí po Frýdku-Místku a jeho okolí už od roku 2018. Doposud byli lidé zvyklí na růžová kola společnosti Rekola. Od nového roku převezme štafetu nový provozovatel, společnost Nextbike, která vyhrála výběrové řízení.

Lukáš Luňák, jednatel společnosti Nextbike Czech Republic: "Ty naše aktivity se takto rozšiřují již do pátého města v tomto regionu. Budeme nabízet nějakých 160 kol, uvažujeme i o zařezení elektrokol, ale to ještě necháváme otevřené. Zároveň by mělo dojít k nějakému rozšíření stanic, míst, kde si zákazníci mohou kola půjčit a vrátit."

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Letos se nám do soutěže přihlásili dva uchazeči, jak současný dodavatel této služby Rekola, tak Nextbike, který nabídl cenu nižší. Dokonce nižší, než byla v předchozích letech a bude ji tedy poskytovat další dva roky. Rozhodli jsme se vyhlásit soutěž na dva roky, tak abychom mohli zajistit stabilnější službu pro občany. A tedy aby ten poskytovatel měl i větší možnost rozvoje na našem území."

Lukáš Luňák, jednatel společnosti Nextbike Czech Republic: "Věříme, že budeme postupovat podle našich standardů a péči, kterou tomu systému dáváme, to znamená servis kol, potažmo převážení, vybalancování, tak aby těch kol bylo byl neustále co největší dostatek."

Dvouletý závazek zároveň pomohl ke snížení ceny, kterou bude město za každé vypůjčení společnosti platit.

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku: "V současné době by to mělo být kolem 14 korun za výpůjčku, dříve to bylo kolem 19 korun, takže ta služba bude určitě levnější. Jako novinka je také to, že kola se nebudou muset zapínat do stojanu, mají elektronické zámky, odemykají se v aplikaci."

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Sdílená kola ve Frýdku-Místku se již stala tradicí a jsme velmi rádi, že si občané města tuto službu oblíbili. Kola změní barvu, ale věřím, že ta služba bude pokračovat i nadále a všichni občané budou spokojení."

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Stejně jako v předchozích letech budou mít uživatelé 15 minut zdarma, dalších 45 minut bude za 20 korun."

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Je to určitý doplněk naší MHD zdarma a jelikož jde o dopravu na vlastní pohon, tak je mnohem ekologičtější a také zdravější."

Sezóna bikesharingu bude tradičně fungovat vždy od března do listopadu a kola bude možné opět parkovat v okolních obcích Sviadnov, Staré Město, Baška, Dobrá a Žabeň.

---

Opatření zabrání v zatopení některých částí Žiliny

Téměř každý vydatnější déšť způsobí v místní části Nového Jičína Žilině problémy vždy ve dvou místech. Voda zatopí sklepy a pozemky několika domů a také mateřskou školu. Nicméně město teď provedlo určitá opatření, která by tomu měla zabránit.

Kdykoliv zasáhne Nový Jičín vytrvalý déšť, nejvíce obav z velké vody mají obyvatelé místní části Žilina. Opakovaně tu zaplavuje dva bytové domy a mateřskou školu.

Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), předseda Osadního výboru Žilina: “Jediné řešení vždycky bylo zajít sem a nadzvednout poklop té šachty. Tím pádem se ta voda ztratila do kanalizace.”

Nicméně takový postup nebyl bezpečný. Tento pozemek není majetkem města, ovšem budova školky ano, a ta k se rozhodlo situaci řešit. Na odtoku dešťové vody už je namontováno propustné víko, pročištěn byl také kanál směrem od parkoviště.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “No a to nejzásadnější nás čeká, to je ta příčina všeho, nad těmi bytovými domy se nalézá koryto, kde se ta voda vždy během chvilinky shromáždí a poté přetéká přes louku k těm bytovým domům. Tam jsme zjistili, že je ucpaný propoj do kanalizace, která vede pod cestou.”

Pozemek ale patří Veterinární a farmaceutické univerzitě Brno a radnice se s vlastníkem na řešení problému musí dohodnout. Další, od roku 2009, pravidelně zaplavovanou lokalitou v Žilině jsou domky kolem ulice Na samotě u místní restaurace.

Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), předseda Osadního výboru Žilina: “Ten propustek byl zanesený, tam bylo nahoře asi jen pět centimetrů, kudy mohla protékat voda.”

Tady už je problém vyřešen. Propustek vyčistili dobrovolní hasiči z místní části Straníku.

---

22. ročník filmového festivalu Kino na hranici

22. ročník filmové přehlídky Kino na hranici se organizátorům podařilo po dvou odkladech kvůli opatřením konečně uspořádat, a to formou online. Probíhá právě tento týden.

Velký filmový festival s mezinárodním přesahem Kino na hranici se po dvou neúspěšných termínech uspořádat ho v tradiční formě v květnu a pak v srpnu letos díky vytrvalosti organizátorů přesouvá do online prostoru. Milovníci filmového plátna tak ani letos nepřijdou o kvalitní filmy.

Szymon Brandys, mluvčí Kina na hranici: "Připravili jsme celkem 50 filmů. To je třetina programu, který jsme chystali na květen."

Filmový festival Kino na hranici ale není jen o promítání filmů, ale je znám svou neopakovatelnou atmosférou na obou stranách hranice, kde se koná.

Szymon Brandys, mluvčí Kina na hranici: "My jsme se snažili nějak tu atmosféru zachovat, na internetu také můžete najít filmy krátké s průvodcem, zajímavá místa z obou stran hranice a navíc je tam doprovodný program Literatura na hranici, což velmi doporučuji."

Organizátoři se těší na diváky, kteří se k festivalu připojí prostřednictvím internetu. K podpoře projektu se přidávají i zástupci vedení obou měst.

Gabriela Hřebačková, starostka Českého Těšína: “Musíme se spokojit s tím, že místo těch přeplněných davů, které s úsměvem na tváři vždy jsou, aby se společně na filmy podívali a mohli spolu o nich hovořit, tak letos je to jiné."

Gabriela Staszkiewicz, starostka Cieszyna: "Je to výjimečný projekt, myslím si, že takový projekt, který spojuje dvě města, přehlídku českého, slovenského a polského kina, je vždy pro nás svátkem. "

K festivalu se lze připojit na webových stránkách kinonahranici.cz.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
25. listopadu 2020, 16:00

Na hory jezdí více koronaturistů. Utíkají z měst

Pokud je pěkné počasí, jsou Beskydy plné turistů. To sice platilo i dříve, ale od vypuknutí koronavirové pandemie lidí na horách přibylo ještě více. Chataři potvrzují, že přibylo lidí, kteří na hory dříve nechodili.

Především dobře dostupné vrcholy jsou už od jara oblíbené i u lidí, kteří dosud na hory příliš nechodili. V době koronavirových omezení jiných aktivit si však našli cestu do Beskyd. Například na Prašivé je vítají a děkují za podporu v těžkých časech.

Martin Stiller, provozovatel Horské chaty Prašivá: “To seskupení té klientely se určitě nějakým způsobem trošku poměnilo. Přibylo opravdu takových turistů, já jsem je už na jaře nazval koronaturisté, což je naprosto jiná klientela. Ono je poznáte hned podle toho, co objednávají, jak jsou oblečení, někdy trošku, jak se chovají, jakým způsobem platí.”

Anketa: “Chtěly jsme se dneska projít. Vyrazit do přírody a pokecat.”

Martin Stiller, provozovatel Horské chaty Prašivá: “Někdo na to trošičku nadává, že ty lidi nejsou zvyklí chodit na hory. Možná po sobě nechávají nějaký nepořádek, ale zase na druhou stranu, já v tom vidím jako velmi pozitivní to, že ti lidé objeví ty hory a možná do budoucna nebudou přes ty víkendy v těch nákupních centrech, nebudou ty svoje děti tahat jenom k počítačům a do takových míst, ale vytáhnou je na hory a ti lidé získají vztah k té přírodě.

Ať už koronaturisté nebo pravidelní návštěvníci hor, všichni se v této době musí na horách spokojit jen s výdejními okénky.

Anketa: “Aspoň, že jsou ta okýnka. Jinak takhle člověk jde někam, chce si dát něco a takhle, kdyby bylo zavřeno, tak si nedá nic. Vyjde a může jít domů. Takhle si posedí na chviličku, koukne na výhled u čaje a může jít domů.”

Běžný provoz horských chat by se mohl obnovit zřejmě až na jaře.

---

Havířov nekompromisně likviduje z ulic autovraky

Havířov vyhlásil válku autovrakům, vozidlům bez registrační značky i těm s prošlou technickou kontrolou. Pokud provozovatel nereaguje na výzvy, je vůz odtažen, nebo může skončit v dražbě.

Automobilů stále přibývá a parkovacích stání je málo. I Havířov bojuje s tímto problémem. O to víc radnici štve, když místa blokují autovraky, vozidla bez registrační značky, nebo s prošlou technickou známkou. V letošním roce se rozhodla zakročit.

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: “30.4. byla novela zákona č. 13 z roku 1997 o pozemních komunikacích, kde nám městům umožňuje tento problém řešit. A já jsem vděčný odboru komunálních služeb i městské policii, občanům, kteří dávají podněty na autovraky a my je můžeme odstraňovat. Takových podnětů už jsme měli 60 a 40 z nich už je v řešení a ta auta byla stažena z komunikací.”

Město se vždy snaží nejdříve opakovaně kontaktovat provozovatele vozidla. Když nereaguje, je autovrak odtažen a ekologicky zlikvidován.

Iveta Grzonková, vedoucí odboru komunálních služeb: "Obdobný postup máme v případě, že je vozidlo, které má delší dobu než šest měsíců prošlou technickou kontrolu. V tom případě opět vyzýváme provozovatele, opakovaně mu jde výzva, aby závadný stav napravil a v případě, že nereaguje, tak to může končit až veřejnou dražbou.”

Souběžně je nerespektování zákonných povinností řešeno ve správním řízení.

---

Od nového roku se bude ve F-M jezdit na kolech Nextbike

Frýdek-Místek změní barvu sdílených kol. Od nového roku se mohou obyvatelé těšit, místo současných růžových Rekol, na kola modrá od společnosti Nextbike. Ta totiž vyhrála výběrové řízené na nového poskytovatele, a to na dva roky. Nextbike počítá, že hned ze začátku dodá do města ještě více kol, než bylo doposud, a to minimálně 160. Zjednoduší se i způsob výpůjček.

Sdílená kola jezdí po Frýdku-Místku a jeho okolí už od roku 2018. Doposud byli lidé zvyklí na růžová kola společnosti Rekola. Od nového roku převezme štafetu nový provozovatel, společnost Nextbike, která vyhrála výběrové řízení.

Lukáš Luňák, jednatel společnosti Nextbike Czech Republic: "Ty naše aktivity se takto rozšiřují již do pátého města v tomto regionu. Budeme nabízet nějakých 160 kol, uvažujeme i o zařezení elektrokol, ale to ještě necháváme otevřené. Zároveň by mělo dojít k nějakému rozšíření stanic, míst, kde si zákazníci mohou kola půjčit a vrátit."

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Letos se nám do soutěže přihlásili dva uchazeči, jak současný dodavatel této služby Rekola, tak Nextbike, který nabídl cenu nižší. Dokonce nižší, než byla v předchozích letech a bude ji tedy poskytovat další dva roky. Rozhodli jsme se vyhlásit soutěž na dva roky, tak abychom mohli zajistit stabilnější službu pro občany. A tedy aby ten poskytovatel měl i větší možnost rozvoje na našem území."

Lukáš Luňák, jednatel společnosti Nextbike Czech Republic: "Věříme, že budeme postupovat podle našich standardů a péči, kterou tomu systému dáváme, to znamená servis kol, potažmo převážení, vybalancování, tak aby těch kol bylo byl neustále co největší dostatek."

Dvouletý závazek zároveň pomohl ke snížení ceny, kterou bude město za každé vypůjčení společnosti platit.

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku: "V současné době by to mělo být kolem 14 korun za výpůjčku, dříve to bylo kolem 19 korun, takže ta služba bude určitě levnější. Jako novinka je také to, že kola se nebudou muset zapínat do stojanu, mají elektronické zámky, odemykají se v aplikaci."

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Sdílená kola ve Frýdku-Místku se již stala tradicí a jsme velmi rádi, že si občané města tuto službu oblíbili. Kola změní barvu, ale věřím, že ta služba bude pokračovat i nadále a všichni občané budou spokojení."

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Stejně jako v předchozích letech budou mít uživatelé 15 minut zdarma, dalších 45 minut bude za 20 korun."

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Je to určitý doplněk naší MHD zdarma a jelikož jde o dopravu na vlastní pohon, tak je mnohem ekologičtější a také zdravější."

Sezóna bikesharingu bude tradičně fungovat vždy od března do listopadu a kola bude možné opět parkovat v okolních obcích Sviadnov, Staré Město, Baška, Dobrá a Žabeň.

---

Opatření zabrání v zatopení některých částí Žiliny

Téměř každý vydatnější déšť způsobí v místní části Nového Jičína Žilině problémy vždy ve dvou místech. Voda zatopí sklepy a pozemky několika domů a také mateřskou školu. Nicméně město teď provedlo určitá opatření, která by tomu měla zabránit.

Kdykoliv zasáhne Nový Jičín vytrvalý déšť, nejvíce obav z velké vody mají obyvatelé místní části Žilina. Opakovaně tu zaplavuje dva bytové domy a mateřskou školu.

Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), předseda Osadního výboru Žilina: “Jediné řešení vždycky bylo zajít sem a nadzvednout poklop té šachty. Tím pádem se ta voda ztratila do kanalizace.”

Nicméně takový postup nebyl bezpečný. Tento pozemek není majetkem města, ovšem budova školky ano, a ta k se rozhodlo situaci řešit. Na odtoku dešťové vody už je namontováno propustné víko, pročištěn byl také kanál směrem od parkoviště.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “No a to nejzásadnější nás čeká, to je ta příčina všeho, nad těmi bytovými domy se nalézá koryto, kde se ta voda vždy během chvilinky shromáždí a poté přetéká přes louku k těm bytovým domům. Tam jsme zjistili, že je ucpaný propoj do kanalizace, která vede pod cestou.”

Pozemek ale patří Veterinární a farmaceutické univerzitě Brno a radnice se s vlastníkem na řešení problému musí dohodnout. Další, od roku 2009, pravidelně zaplavovanou lokalitou v Žilině jsou domky kolem ulice Na samotě u místní restaurace.

Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), předseda Osadního výboru Žilina: “Ten propustek byl zanesený, tam bylo nahoře asi jen pět centimetrů, kudy mohla protékat voda.”

Tady už je problém vyřešen. Propustek vyčistili dobrovolní hasiči z místní části Straníku.

---

22. ročník filmového festivalu Kino na hranici

22. ročník filmové přehlídky Kino na hranici se organizátorům podařilo po dvou odkladech kvůli opatřením konečně uspořádat, a to formou online. Probíhá právě tento týden.

Velký filmový festival s mezinárodním přesahem Kino na hranici se po dvou neúspěšných termínech uspořádat ho v tradiční formě v květnu a pak v srpnu letos díky vytrvalosti organizátorů přesouvá do online prostoru. Milovníci filmového plátna tak ani letos nepřijdou o kvalitní filmy.

Szymon Brandys, mluvčí Kina na hranici: "Připravili jsme celkem 50 filmů. To je třetina programu, který jsme chystali na květen."

Filmový festival Kino na hranici ale není jen o promítání filmů, ale je znám svou neopakovatelnou atmosférou na obou stranách hranice, kde se koná.

Szymon Brandys, mluvčí Kina na hranici: "My jsme se snažili nějak tu atmosféru zachovat, na internetu také můžete najít filmy krátké s průvodcem, zajímavá místa z obou stran hranice a navíc je tam doprovodný program Literatura na hranici, což velmi doporučuji."

Organizátoři se těší na diváky, kteří se k festivalu připojí prostřednictvím internetu. K podpoře projektu se přidávají i zástupci vedení obou měst.

Gabriela Hřebačková, starostka Českého Těšína: “Musíme se spokojit s tím, že místo těch přeplněných davů, které s úsměvem na tváři vždy jsou, aby se společně na filmy podívali a mohli spolu o nich hovořit, tak letos je to jiné."

Gabriela Staszkiewicz, starostka Cieszyna: "Je to výjimečný projekt, myslím si, že takový projekt, který spojuje dvě města, přehlídku českého, slovenského a polského kina, je vždy pro nás svátkem. "

K festivalu se lze připojit na webových stránkách kinonahranici.cz.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-25-11-2020-16-00