Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • ZZS prokázala při povodních vysokou profesionalitu
  • Některé mosty v Opavě jsou stále mimo provoz
  • Děti se vydaly pěšky do školy v rámci celostátní akce
  • Úřední budova v Novém Jičíně uzavře oficiální vchod
  • Retro tábor pro seniory byl plný sportovních disciplín

ZZS prokázala při povodních vysokou profesionalitu

Zdravotnická záchranná služba byla při zvládání povodní v minulých dnech jednou z klíčových složek Integrovaného záchranného systému MS kraje. Pozemní posádky prováděly evakuaci i akutní zásahy a vrtulník létal do zcela odříznutých oblastí. Aktivován byl i traumatologický plán.

Zdravotnická záchranná služba se na podobné situace, jako jsou povodně připravuje dlouhodobě. A to nejen v odborné rovině, ale i materiálové a technické. Byla například zakoupena velkokapacitní sanitka, velitelské vozidlo ale také třeba elektrocentrály, záchranné vesty, obleky do vody apod. Záchranáři nejprve pomáhali s evakuací nemocnic, pak se ale situace natolik zhoršila, že bylo nutné aktivovat traumaplán. Výjezdové jednotky byly posíleny o 10 skupin. 

David Holeš, náměstek ředitele ZZS MS kraje: " V oblasti Bruntálska a Krnovská jsme umístili i posádku do Karlovic, protože jsme věděli, že obec bude zanedlouho zcela odříznuta od pomoci pozemní cestou. Také v oblasti Krnova jsme posilovali prostředky, protože jsme jednotky rozdělili na pravou a levou stranu řeky."

Letečtí záchranáři se účastnili zásahů u akutně a kriticky nemocných pacientů, ke kterým se sanitky nemohly po zemi dostat. Ze zatopených domů evakuovali celkem čtyři ohrožené pacienty s využitím palubního jeřábu.

David Koudelka, vedoucí lékař Letecké záchranné služby ZZS MS kraje: "Letecká záchranka byla prakticky od rána ve vzduchu. Mezi transporty se podílela na zásazích u těch nemocných, kam se pozemní posádka nedostala. Byly to lokality na Bruntálsku, Valašsku. Na Krnovsku jsme zasahovali pomocí palubního jeřábu, kterým může posádka dostat lékaře přímo na místo zásahu, ale také transportovat, evakuovat pacienta z nepřístupného terénu."

Jen během neděle, kdy byla situace nejhorší, zasahoval vrtulník u osmi misí v zatopených oblastech. Nárůst vzletů proti běžným dům byl sto procent. Pracovníci tísňové linky 155 řešili přes 2 tisíce hovorů za den. Po celém kraji pomáhali také krizoví interventi, kteří poskytovali psychickou pomoc. 

---

Některé mosty v Opavě jsou stále mimo provoz

Ničivá povodeň zasáhla zhruba třetinu celého Opavska. Tedy asi 4 a půl km čtverečních plochy a vytopila na 6 600 domů. Proud řeky Opavy byl tak silný, že poškodil i několik mostů.

Extrémní povodeň v Opavě poničila několik mostů přes řeku Opavu, které tak jsou stále mimo provoz.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “My jsme zkontrolovali ty mosty a lávky, takže dva mosty ještě na Palhanci jsou také v havarijním stavu, nesmí se po nich ani chodit ani jezdit.”

Už teď je jasné, že hrozí zřícením most na Ratibořské ulici a bude se stavět nový.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Proběhlo jednání s ŘSD ohledně nového mostu na Ratibořské ulici. Příští týden by mohlo začít výběrové řízení tak, aby se začalo co nejdříve. Bude postaven náhradní provizorní most, který bude nástavbový nad současným mostem a vedle metrová lávka pro chůzi. Bude to pro osobní automobily, MHD a vozidla IZS. Nebudou na to moct samozřejmě kamiony.”

Provizorní most by měl být hotový do konce října. Nový most pak v příštím roce.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Jakmile bude vysoutěžena stavba nového mostu, tak tento provizorní most se musí také odstranit.”

Ve velmi špatném stavu je i most u vojenského splavu, na který je v současné době povolen vstup pouze chodcům.

Roman Konečný, mluvčí Opavy: “Musí se ještě podívat odborníci, kteří navrhnou, co s tím mostem bude dál. Jestli bude muset být demolice, nebo jestli se bude dát opravit. Po tu dobu, protože toto je vlastně jediná možnost jak se dostat do zahrádkářské kolonie Zátiší, jsme vytvořili takovou provizorní cestu, která vede kolem Stříbrného jezera po cyklostezce, aby auta se zde mohla dostat.”

Pro těžkou techniku pak město buduje provizorní panelovou cestu, která do chatové oblasti Zátiší povede od severního obchvatu.

---

Děti se vydaly pěšky do školy v rámci celostátní akce

Děti z mateřských a základních škol po celé Ostravě se vydaly do školy pěšky, na koloběžce či na kole. Již po osmé se totiž konala celonárodní podzimní výzva, jejímž cílem je zvýšit počet žáků, které přijdou do školy po svých, a tím i snížení počtu aut v blízkosti škol. Nechyběly ani školy z obvodu.

Pěšky do školy. Takto se nazývá celonárodní projekt základních a mateřských škol v Česku. Účast škol v Ostravě bývá každoročně početně rekordní. Například ZŠ Dvorského se akce účastnila již počtvrté.

Michaela Machalová, učitelka, ZŠ Dvorského: „Je to akce, která se zaměřuje na prevenci různých jevů, ať už to je uvolnění dopravy u škol, bezpečnost, samozřejmě motivace ke zdraví a nějaké stmelení kolektivu.“

Rodiče s menšími dětmi by měli trasu nejprve projít a upozornit je na dopravní úskalí a nebezpečí, například přechody přes silnici. Letos se v Hrabůvce za deště vycházelo od Pizzerie Anna a od workoutového hřiště.

Michaela Machalová, učitelka, ZŠ Dvorského: „Dneska je účast trochu slabší kvůli podmínkám, které musíme dneska vydržet, ale máme tady skvělé držáky, studenty, kteří přišli i za těchto podmínek a doufáme, že na ostatních stanovištích uvidíme více dětí.“

anketa, účastníci akce: „Jako škola se toho zúčastňujeme pravidelně, děláme různé fotky na weby a já chodím hodně často pěšky do školy.“ – „A máte to daleko?“ – „Ani ne, mám to kousek.“

anketa, účastníci akce: „Já chodím pěšky normálně tady od toho hřiště každý den.“ – „A jak dlouho to zabere?“ – „Když jdu rychle, tak kolem dvou až pěti minut.“

anketa, účastníci akce: „Já tady taky bydlím, tak já taky chodím do školy takhle rychle, ale ještě chodím za kamarádkou, která bydlí tam vzadu, takže chodím i za ní a dohromady nám to trvá tak 10 minut.“

Cestu s žáky letos absolvoval i starosta obvodu.

Martin Bednář (ANO), starosta MOb Ostrava-Jih: „Jsem zastánce toho, aby děti chodily do školy pěšky. Je to možná dáno tím, že já jsem do všech svých základních škol chodil pěšky, vždycky jsem zažil nějaké dobrodružství, s někým jsem se potkal a bylo to takové zdravější, v tuto chvíli i ekologičtější, takže jsem podpůrce této akce.“

Děti, které dnešní deštivou cestu zvládli přivítal školní maskot.

Miloš Kosík, ředitel, ZŠ Dvorského: „Domníváme se, že pěšky do školy je krásná událost. V podstatě v dnešním provozu je umění do školy přijít právě pěšky. Snažíme se motivovat děti i rodiče, aby alespoň jednou do roka přišli takto.“

V loňském roce se do výzvy přihlásilo na 439 škol z 270 obcí a zúčastněných každoročně přibývá. V rámci Ostravy to bylo 111 tříd z 22 škol.

---

Úřední budova v Novém Jičíně uzavře oficiální vchod

Pět měsíců budou lidé vstupovat do budovy novojičínského městského úřadu na Divadelní ulici náhradním vchodem. Odemčeny budou dveře z ulice Tyršova. Důvodem je rekonstrukce v oblasti oficiální vstupní části.

Stavební úpravy v přízemí budovy městského úřadu v Novém Jičíně na Divadelní ulici začaly v srpnu, dosud probíhaly v prostoru bývalého bufetu, ze kterého vzniká zasedací místnost.

Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Prostory, které jsou teď, předmětem rekonstrukce, kde má tedy vzniknout nová zasedací multifunkční místnost, byly dlouhodobě neobsazené. A tím, že pociťuje nedostatek prostor pro zasedání výborů, komisí, pro přípravu, například voleb, konání různých školení a seminářů, tak toto bude vhodné místo, které bude efektivně využito.”

Největším přínosem prací bude ovšem vytvoření bezbariérového vstupu.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Protože dneska je ten příjezd i třeba pro rodiče s kočárkem složitý, jsou tam sice takové koleje na těch schodech, ale ty jsou prudké vozíčkář nemá šanci tady najet a musí tu budovu celou objíždět.”

Chod úřadu práce nenaruší, nicméně dočasně bude změněn vstup do budovy.

Zdeněk Petroš, vedoucí Odboru organizačního, MěÚ Nový Jičín: “Od prvního října bude uzavřen hlavní vchod do budovy Divadelní 1 a bude uzavřen zhruba do konce února. Po tuto dobu bude fungovat na novém místě podatelna, kterou budeme muset přemístit, a zároveň bude hlavní vchod tady z ulice Tyršova.”

Celkové náklady rekonstrukce vstupu dosáhnou 8,5 milionů korun bez DPH, práce potrvají do srpna příštího roku.

---

Retro tábor pro seniory byl plný sportovních disciplín

Karvinské seniorky i letos zažily krásné chvíle na retro táboře, který pro ně v Beskydech zorganizoval Odbor sociální. Letos pro ně připravil program plný olympijských disciplín.

Třicet seniorek z Karviné zažilo nevšední pobyt v krásném prostředí Beskyd. Společně s pracovnicemi odboru sociálního magistrátu města Karviné odjely na retro tábor, aby si odpočinuly, pobavily se a tak trochu se i vrátily v čase. Retro tábor totiž obsahoval vše, co seniorky zažívaly jako mladá děvčata. Po návratu se všichni potkali ve Spolkovém domě.

Martina Smužová, vedoucí Odboru sociálního MMK: "Jedná se o jednu z aktivit, které pro seniory organizujeme, Byl to retro tábor ve znamení olympijského dvanáctiboje, máme ohlédnutí za tímto táborem. Jde o to, abychom si zavzpomínali jaké aktivity tam byly, jaká byla legrace, jak se všichni bavili."

anketa: účastnice retro tábora: "Úžasné všechno, co se týká sportu, zvládli jsme to všechno, úžasné." "Já jsem tam už byla potřetí a jezdím tam strašně ráda, protože to je zábava mého ročníku, je to tam výborné."

Retro tábor se konal v rámci projektu Cesta na Olymp po našem.




---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
26. září 2024, 17:00

ZZS prokázala při povodních vysokou profesionalitu

Zdravotnická záchranná služba byla při zvládání povodní v minulých dnech jednou z klíčových složek Integrovaného záchranného systému MS kraje. Pozemní posádky prováděly evakuaci i akutní zásahy a vrtulník létal do zcela odříznutých oblastí. Aktivován byl i traumatologický plán.

Zdravotnická záchranná služba se na podobné situace, jako jsou povodně připravuje dlouhodobě. A to nejen v odborné rovině, ale i materiálové a technické. Byla například zakoupena velkokapacitní sanitka, velitelské vozidlo ale také třeba elektrocentrály, záchranné vesty, obleky do vody apod. Záchranáři nejprve pomáhali s evakuací nemocnic, pak se ale situace natolik zhoršila, že bylo nutné aktivovat traumaplán. Výjezdové jednotky byly posíleny o 10 skupin. 

David Holeš, náměstek ředitele ZZS MS kraje: " V oblasti Bruntálska a Krnovská jsme umístili i posádku do Karlovic, protože jsme věděli, že obec bude zanedlouho zcela odříznuta od pomoci pozemní cestou. Také v oblasti Krnova jsme posilovali prostředky, protože jsme jednotky rozdělili na pravou a levou stranu řeky."

Letečtí záchranáři se účastnili zásahů u akutně a kriticky nemocných pacientů, ke kterým se sanitky nemohly po zemi dostat. Ze zatopených domů evakuovali celkem čtyři ohrožené pacienty s využitím palubního jeřábu.

David Koudelka, vedoucí lékař Letecké záchranné služby ZZS MS kraje: "Letecká záchranka byla prakticky od rána ve vzduchu. Mezi transporty se podílela na zásazích u těch nemocných, kam se pozemní posádka nedostala. Byly to lokality na Bruntálsku, Valašsku. Na Krnovsku jsme zasahovali pomocí palubního jeřábu, kterým může posádka dostat lékaře přímo na místo zásahu, ale také transportovat, evakuovat pacienta z nepřístupného terénu."

Jen během neděle, kdy byla situace nejhorší, zasahoval vrtulník u osmi misí v zatopených oblastech. Nárůst vzletů proti běžným dům byl sto procent. Pracovníci tísňové linky 155 řešili přes 2 tisíce hovorů za den. Po celém kraji pomáhali také krizoví interventi, kteří poskytovali psychickou pomoc. 

---

Některé mosty v Opavě jsou stále mimo provoz

Ničivá povodeň zasáhla zhruba třetinu celého Opavska. Tedy asi 4 a půl km čtverečních plochy a vytopila na 6 600 domů. Proud řeky Opavy byl tak silný, že poškodil i několik mostů.

Extrémní povodeň v Opavě poničila několik mostů přes řeku Opavu, které tak jsou stále mimo provoz.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “My jsme zkontrolovali ty mosty a lávky, takže dva mosty ještě na Palhanci jsou také v havarijním stavu, nesmí se po nich ani chodit ani jezdit.”

Už teď je jasné, že hrozí zřícením most na Ratibořské ulici a bude se stavět nový.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Proběhlo jednání s ŘSD ohledně nového mostu na Ratibořské ulici. Příští týden by mohlo začít výběrové řízení tak, aby se začalo co nejdříve. Bude postaven náhradní provizorní most, který bude nástavbový nad současným mostem a vedle metrová lávka pro chůzi. Bude to pro osobní automobily, MHD a vozidla IZS. Nebudou na to moct samozřejmě kamiony.”

Provizorní most by měl být hotový do konce října. Nový most pak v příštím roce.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Jakmile bude vysoutěžena stavba nového mostu, tak tento provizorní most se musí také odstranit.”

Ve velmi špatném stavu je i most u vojenského splavu, na který je v současné době povolen vstup pouze chodcům.

Roman Konečný, mluvčí Opavy: “Musí se ještě podívat odborníci, kteří navrhnou, co s tím mostem bude dál. Jestli bude muset být demolice, nebo jestli se bude dát opravit. Po tu dobu, protože toto je vlastně jediná možnost jak se dostat do zahrádkářské kolonie Zátiší, jsme vytvořili takovou provizorní cestu, která vede kolem Stříbrného jezera po cyklostezce, aby auta se zde mohla dostat.”

Pro těžkou techniku pak město buduje provizorní panelovou cestu, která do chatové oblasti Zátiší povede od severního obchvatu.

---

Děti se vydaly pěšky do školy v rámci celostátní akce

Děti z mateřských a základních škol po celé Ostravě se vydaly do školy pěšky, na koloběžce či na kole. Již po osmé se totiž konala celonárodní podzimní výzva, jejímž cílem je zvýšit počet žáků, které přijdou do školy po svých, a tím i snížení počtu aut v blízkosti škol. Nechyběly ani školy z obvodu.

Pěšky do školy. Takto se nazývá celonárodní projekt základních a mateřských škol v Česku. Účast škol v Ostravě bývá každoročně početně rekordní. Například ZŠ Dvorského se akce účastnila již počtvrté.

Michaela Machalová, učitelka, ZŠ Dvorského: „Je to akce, která se zaměřuje na prevenci různých jevů, ať už to je uvolnění dopravy u škol, bezpečnost, samozřejmě motivace ke zdraví a nějaké stmelení kolektivu.“

Rodiče s menšími dětmi by měli trasu nejprve projít a upozornit je na dopravní úskalí a nebezpečí, například přechody přes silnici. Letos se v Hrabůvce za deště vycházelo od Pizzerie Anna a od workoutového hřiště.

Michaela Machalová, učitelka, ZŠ Dvorského: „Dneska je účast trochu slabší kvůli podmínkám, které musíme dneska vydržet, ale máme tady skvělé držáky, studenty, kteří přišli i za těchto podmínek a doufáme, že na ostatních stanovištích uvidíme více dětí.“

anketa, účastníci akce: „Jako škola se toho zúčastňujeme pravidelně, děláme různé fotky na weby a já chodím hodně často pěšky do školy.“ – „A máte to daleko?“ – „Ani ne, mám to kousek.“

anketa, účastníci akce: „Já chodím pěšky normálně tady od toho hřiště každý den.“ – „A jak dlouho to zabere?“ – „Když jdu rychle, tak kolem dvou až pěti minut.“

anketa, účastníci akce: „Já tady taky bydlím, tak já taky chodím do školy takhle rychle, ale ještě chodím za kamarádkou, která bydlí tam vzadu, takže chodím i za ní a dohromady nám to trvá tak 10 minut.“

Cestu s žáky letos absolvoval i starosta obvodu.

Martin Bednář (ANO), starosta MOb Ostrava-Jih: „Jsem zastánce toho, aby děti chodily do školy pěšky. Je to možná dáno tím, že já jsem do všech svých základních škol chodil pěšky, vždycky jsem zažil nějaké dobrodružství, s někým jsem se potkal a bylo to takové zdravější, v tuto chvíli i ekologičtější, takže jsem podpůrce této akce.“

Děti, které dnešní deštivou cestu zvládli přivítal školní maskot.

Miloš Kosík, ředitel, ZŠ Dvorského: „Domníváme se, že pěšky do školy je krásná událost. V podstatě v dnešním provozu je umění do školy přijít právě pěšky. Snažíme se motivovat děti i rodiče, aby alespoň jednou do roka přišli takto.“

V loňském roce se do výzvy přihlásilo na 439 škol z 270 obcí a zúčastněných každoročně přibývá. V rámci Ostravy to bylo 111 tříd z 22 škol.

---

Úřední budova v Novém Jičíně uzavře oficiální vchod

Pět měsíců budou lidé vstupovat do budovy novojičínského městského úřadu na Divadelní ulici náhradním vchodem. Odemčeny budou dveře z ulice Tyršova. Důvodem je rekonstrukce v oblasti oficiální vstupní části.

Stavební úpravy v přízemí budovy městského úřadu v Novém Jičíně na Divadelní ulici začaly v srpnu, dosud probíhaly v prostoru bývalého bufetu, ze kterého vzniká zasedací místnost.

Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Prostory, které jsou teď, předmětem rekonstrukce, kde má tedy vzniknout nová zasedací multifunkční místnost, byly dlouhodobě neobsazené. A tím, že pociťuje nedostatek prostor pro zasedání výborů, komisí, pro přípravu, například voleb, konání různých školení a seminářů, tak toto bude vhodné místo, které bude efektivně využito.”

Největším přínosem prací bude ovšem vytvoření bezbariérového vstupu.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Protože dneska je ten příjezd i třeba pro rodiče s kočárkem složitý, jsou tam sice takové koleje na těch schodech, ale ty jsou prudké vozíčkář nemá šanci tady najet a musí tu budovu celou objíždět.”

Chod úřadu práce nenaruší, nicméně dočasně bude změněn vstup do budovy.

Zdeněk Petroš, vedoucí Odboru organizačního, MěÚ Nový Jičín: “Od prvního října bude uzavřen hlavní vchod do budovy Divadelní 1 a bude uzavřen zhruba do konce února. Po tuto dobu bude fungovat na novém místě podatelna, kterou budeme muset přemístit, a zároveň bude hlavní vchod tady z ulice Tyršova.”

Celkové náklady rekonstrukce vstupu dosáhnou 8,5 milionů korun bez DPH, práce potrvají do srpna příštího roku.

---

Retro tábor pro seniory byl plný sportovních disciplín

Karvinské seniorky i letos zažily krásné chvíle na retro táboře, který pro ně v Beskydech zorganizoval Odbor sociální. Letos pro ně připravil program plný olympijských disciplín.

Třicet seniorek z Karviné zažilo nevšední pobyt v krásném prostředí Beskyd. Společně s pracovnicemi odboru sociálního magistrátu města Karviné odjely na retro tábor, aby si odpočinuly, pobavily se a tak trochu se i vrátily v čase. Retro tábor totiž obsahoval vše, co seniorky zažívaly jako mladá děvčata. Po návratu se všichni potkali ve Spolkovém domě.

Martina Smužová, vedoucí Odboru sociálního MMK: "Jedná se o jednu z aktivit, které pro seniory organizujeme, Byl to retro tábor ve znamení olympijského dvanáctiboje, máme ohlédnutí za tímto táborem. Jde o to, abychom si zavzpomínali jaké aktivity tam byly, jaká byla legrace, jak se všichni bavili."

anketa: účastnice retro tábora: "Úžasné všechno, co se týká sportu, zvládli jsme to všechno, úžasné." "Já jsem tam už byla potřetí a jezdím tam strašně ráda, protože to je zábava mého ročníku, je to tam výborné."

Retro tábor se konal v rámci projektu Cesta na Olymp po našem.




---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-26-09-2024-17-00