Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Leteckou linku do Prahy využili hokejisté Vítkovic
  • Na sídlišti Fifejdy přibyla další parkovací místa
  • V Dolní Suché v Havířově mají místní po letech nové hřiště
  • Medové perníčky peče a rozdává pro radost druhých
  • Plynaři pokáceli stromy, Nový Jičín za ně sadí květiny

Leteckou linku do Prahy využili hokejisté Vítkovic

Jak už asi víte, nedávno začalo fungovat letecké spojení mezi Ostravou a Prahou. Novinka se zatím dostává do povědomí lidí a tak se rozhodli spojit příjemné s užitečným hokejisté Vítkovic. Využili letadlo k přepravě na dva zápasy na opačném konci země, takže cestování bylo pohodlnější a navíc pomohli s propagací linky.

12. listopadu začala opět po dvou letech létat letadla mezi Ostravou a Prahou. Ve čtvrtek ji hned využili hokejisté Vítkovic, kteří mají před sebou dva zápasy ve dvou dnech, takže je pro ně důležité, aby se dostali na druhý konec republiky co nejdříve. 

Petr Handl, výkonný ředitel HC Vítkovice Ridera: "Hráči docestují do Prahy, kde nasednou na autobus, který je zaveze do cílové destinace Karlovy Vary. V pátek tam sehrají utkání, po kterém se přesunou do Plzně."

Let do Prahy trvá necelou hodinu, což je pro často urostlé hokejisty velká výhoda ve srovnání se čtyřmi hodinami sezení v autobuse. 

Roman Polák, kapitán HC Vítkovice: "Určitě to pomůže. Každá hodina, která není odsezená v autobuse je dobrá." 

Letecká linka do Prahy je provozována společností LOT a i když funguje krátce, je vzhledem k pandemické situaci zatím dopravce spokojen. 

Jaromír Radkovský, ředitel Letiště Leoše Janáčka Ostrava: "LOT byl velmi spokojený s prodejem lístků, kdy se za prvních 24 hodin prodalo 150 lístků. Dnes létá do Prahy kolem 20 cestujících, což je velmi dobré rostoucí číslo."

Jednosměrná letenka stojí necelých 800 korun a dopravce také zdůrazňuje, že létání je z epidemiologického hlediska velmi bezpečné, protože uhlíkové filtry zachytí téměř vše.

---

Na sídlišti Fifejdy přibyla další parkovací místa

Městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz pokračuje s revitalizací sídliště Fifejdy. Aktuálně skončila rekonstrukce prostoru mezi Základní školou Gen. Píky a poštou na ulici Ahepjukova, kde byl zejména problém s parkováním.

Sídliště Fifejdy prošlo další etapou rekonstrukce. V prostoru nedaleko pošty Ahepjukova se zvýšil počet parkovacích míst o 5 desítek na 118. Nové jsou i chodníky a zpevněné plochy a propojení se dočkala i cyklostezka.

David Witosz, místostarosta MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “Podotknu, že se nacházíme do budoucna na velice zajímavém místě, protože se tady nachází dva objekty. Jeden je tady tato hala, kde do budoucna by měla být hala pro míčové sporty města Ostravy. To je akce magistrátu A na druhé straně máme hřiště od ZŠ Generála Píky, kde obvod již teď projektuje rekonstrukci venkovních hřišť.”

Do budoucna se tak lidé mohou těšit na pestré sportovní vyžití. Už do konce listopadu se v rámci této etapy dočká revitalizace i zeleň.

Rostislav Řeha, místostarosta MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “Bude tady vysazeno nových 18 stromů a celkem 4 stromy jsme přesadili, aby jsme je nějakým způsobem zachránili.“

Anketa: obyvatelé sídliště: “Akorát je mi líto těch stromů. Hodně stromů skáceli, ale jinak je to moc hezké.”

“Super, perfektní, ale už by to mohli odstranit ty zábrany. Jinak to je krásné.”

S revitalizaci zeleně obvod Moravská Ostrava a Přívoz začal už v roce 2013 a rozdělena byla do 22 etap, které se postupně a podle potřeby realizují.

---

V Dolní Suché v Havířově mají místní po letech nové hřiště

Obyvatelé Dolní Suché v Havířově roky volali po vybudování multifunkčního hřiště. Před dvěma roky se konečně podařilo městu koupit vhodný pozemek a projekt realizovat. Nové hřiště vzniklo přímo před mateřskou školou.

Více než deset let padala na každé občanské komisi v Dolní Suché v Havířově otázka: Kdy konečně bude i v naší části hřiště? Místní se dočkali. Stavba za šest milionů korun začala v létě a nyní už je hřiště v provozu.

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: "Problém byl v tom, že nebyl vhodný pozemek pro umístění hřiště. To hřiště nemůže být někde na okraji, mělo by být v centru místní části, nebo v návaznosti třeba na školku. To má tu logiku. Kdybychom ho vybudovali někde, kde lišky dávají dobrou noc, tak to nemá tu logiku a lidé tam nebudou chodit.”

Vhodný pozemek město koupilo před dvěma roky.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: "Hřiště bude dostupné široké veřejnosti. Jsou tady prvky jak pro malé děti, tak se tady některé prvky najdou třeba pro seniory. Já si myslím, že jde vidět na těch hřištích, která stavíme, že myslíme na všechny generace a je to dobře.”

anketa: "Máme rády přírodu a tady je to velmi pěkné i na procházky a jsme sportovci, takže nás i ty cvičící stroje zaujaly. A v přírodě je to krásná vsuvka toto hřiště.”

anketa: “Naše děti už se těšily až se to hřiště otevře. Chodili jsme tady kolem. Už byly natěšené. 

Radnice v nedávné době investovala také do rekonstrukce budovy přilehlé mateřské školy.

---

Medové perníčky peče a rozdává pro radost druhých

K tradičním Vánocům patří neodmyslitelně i vůně cukroví a nazdobené medové perníky. Osvědčené recepty se dědí z generace na generaci, stejně jako v rodině paní Renáty Pláškové z Karviné. Napečenými perníčky pak dělá radost ostatním.

Tohle je paní Renáta Plášková z Karviné. Letos slaví 85. narozeniny a i přes svůj vyšší věk každý rok před Vánoci peče a zdobí medové perníčky. A to nejen pro sebe a svou rodinu, ale i lidi, které v životě potkává a které chce potěšit.

Renáta Plášková, seniorka z Karviné: "U nás už pekla perníčky už naše babička a mám dokonce od ní i ten recept. Tím jsem začala už jako v mládí."


Petr Plášek, syn: "Babička bude mít letos 85 let, chtěl jsem aby ta práci dostala mezi ostatní lidi."


Před dvanácti lety se k pečení perníků opět vrátila a její kuchyň se každoročně medovými perníčky rozvoní. Peče nejen pro sebe, ale i pro ostatní.

Renáta Plášková, seniorka z Karviné: "Já si vždycky udělám takový malý seznam, do kterého si napíšu, komu bych ty perníčky mohla dát nebo koho bych s tím mohla potěšit." 

Paní Renáta zkoušela i jiné recepty na medové perníky, s žádným ale nebyla tak spokojena jako s receptem od své babičky.

Renáta Plášková, seniorka z Karviné: "Nestalo se mi, že bych něco přidávala nebo ubírala. Můžete v jeden den udělat a na příští den péct."

Paní Renáta perníčky peče dvakrát ročně, další přijdou na řadu o Velikonocích. Recept paní Pláškové najdete zde:

Recept na medové perníky paní Renáty Pláškové:

65 dkg hladké mouky
25 dkg moučkový cukr
10 dkg medu
5 dkg másla
4 ks vejce
2 kávové lžičky sody
2 kávové lžičky perníkové koření skořice, anýz, fenykl, hřebíček ( koření smíchat a umlít ) nebo originál perníkové koření od Dr.Oetker

Veškeré ingredience zadělat v těsto - nechat odležet v igelitovém sáčku v lednici ( stačí i 2 hod ), klidně i přes noc. Pak těsto rozválíme a vykrajujeme různé tvary. Před vložením do trouby potřít perníky rozšlehaným celým vejcem. Pečeme v mírně vyhřáté troubě (170 st.) cca 8-10 min. Pozor , rychle je upečené. Poleva: asi 1/2 bílku přes jemné sítko smícháme s osívaným moučkovým cukrem( 5 kávových lžiček ) a pořádně rozšleháme. Hustotu upravujeme přidáním cukru nebo citronu.

---

Plynaři pokáceli stromy, Nový Jičín za ně sadí květiny

Plynárenská společnost skácela v posledních letech na území Nového Jičína několik desítek stromů. Zasahovaly do ochranného pásma sítí. Na jejich místo nelze vysadit nové dřeviny. Město je v obytné zóně nahradilo alespoň květinami.

Na podzim roku 2017 plynárenská společnost oznámila novojičínské radnici, že ve městě odstraní 84 stromů, které rostou v ochranném pásmu sítí. Město se s masivním zákrokem nechtělo smířit a vyvolala jednání. Dohodnout byl určitý kompromis, který dopad kácení zmírnil.

Ondřej Syrovátka (SZ), místostarosta Nového Jičína: “Oni na to podle energetického zákona mají nárok, nicméně, protože to bylo poměrně hodně stromů, tak se nám s nimi podařilo domluvit čtyři etapy kácení. Stromy, které byly nejvíce nebezpeční pro plynové vedení, tak byly pokáceny ihned. Ty další potom postupně v etapách s tím, že ta poslední skupina stromů byly ty, které se vám podařilo zachránit.”

Skácení tak unikly břízy na ulici U Jičínky. Zejména v sídlištní zástavbě, která je sítěmi v podzemí doslova protkána, ovšem nelze vysadit náhradní stromy ani keře. To je například situace ulic Dvořákova a Nádražní. Odbor životního prostředí tu přišel alespoň s estetickým řešením.

Olga Kubálková, Odbor životního prostředí MěÚ Nový Jičín: “Byla provedena mechanizovaný výsadba cibulovin. Měla by to být směs krokusů, narcisů a tulipánů. Momentálně tu sice není vidět žádná změna, ovšem na jaře by tu obyvatele mělo čekat příjemné překvapení.”

V posledních týdnech se ale ve městě objevily i desítky nových stromů. V podzimní etapě jich bylo vysazeno 132.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
27. listopadu 2020, 16:00

Leteckou linku do Prahy využili hokejisté Vítkovic

Jak už asi víte, nedávno začalo fungovat letecké spojení mezi Ostravou a Prahou. Novinka se zatím dostává do povědomí lidí a tak se rozhodli spojit příjemné s užitečným hokejisté Vítkovic. Využili letadlo k přepravě na dva zápasy na opačném konci země, takže cestování bylo pohodlnější a navíc pomohli s propagací linky.

12. listopadu začala opět po dvou letech létat letadla mezi Ostravou a Prahou. Ve čtvrtek ji hned využili hokejisté Vítkovic, kteří mají před sebou dva zápasy ve dvou dnech, takže je pro ně důležité, aby se dostali na druhý konec republiky co nejdříve. 

Petr Handl, výkonný ředitel HC Vítkovice Ridera: "Hráči docestují do Prahy, kde nasednou na autobus, který je zaveze do cílové destinace Karlovy Vary. V pátek tam sehrají utkání, po kterém se přesunou do Plzně."

Let do Prahy trvá necelou hodinu, což je pro často urostlé hokejisty velká výhoda ve srovnání se čtyřmi hodinami sezení v autobuse. 

Roman Polák, kapitán HC Vítkovice: "Určitě to pomůže. Každá hodina, která není odsezená v autobuse je dobrá." 

Letecká linka do Prahy je provozována společností LOT a i když funguje krátce, je vzhledem k pandemické situaci zatím dopravce spokojen. 

Jaromír Radkovský, ředitel Letiště Leoše Janáčka Ostrava: "LOT byl velmi spokojený s prodejem lístků, kdy se za prvních 24 hodin prodalo 150 lístků. Dnes létá do Prahy kolem 20 cestujících, což je velmi dobré rostoucí číslo."

Jednosměrná letenka stojí necelých 800 korun a dopravce také zdůrazňuje, že létání je z epidemiologického hlediska velmi bezpečné, protože uhlíkové filtry zachytí téměř vše.

---

Na sídlišti Fifejdy přibyla další parkovací místa

Městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz pokračuje s revitalizací sídliště Fifejdy. Aktuálně skončila rekonstrukce prostoru mezi Základní školou Gen. Píky a poštou na ulici Ahepjukova, kde byl zejména problém s parkováním.

Sídliště Fifejdy prošlo další etapou rekonstrukce. V prostoru nedaleko pošty Ahepjukova se zvýšil počet parkovacích míst o 5 desítek na 118. Nové jsou i chodníky a zpevněné plochy a propojení se dočkala i cyklostezka.

David Witosz, místostarosta MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “Podotknu, že se nacházíme do budoucna na velice zajímavém místě, protože se tady nachází dva objekty. Jeden je tady tato hala, kde do budoucna by měla být hala pro míčové sporty města Ostravy. To je akce magistrátu A na druhé straně máme hřiště od ZŠ Generála Píky, kde obvod již teď projektuje rekonstrukci venkovních hřišť.”

Do budoucna se tak lidé mohou těšit na pestré sportovní vyžití. Už do konce listopadu se v rámci této etapy dočká revitalizace i zeleň.

Rostislav Řeha, místostarosta MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “Bude tady vysazeno nových 18 stromů a celkem 4 stromy jsme přesadili, aby jsme je nějakým způsobem zachránili.“

Anketa: obyvatelé sídliště: “Akorát je mi líto těch stromů. Hodně stromů skáceli, ale jinak je to moc hezké.”

“Super, perfektní, ale už by to mohli odstranit ty zábrany. Jinak to je krásné.”

S revitalizaci zeleně obvod Moravská Ostrava a Přívoz začal už v roce 2013 a rozdělena byla do 22 etap, které se postupně a podle potřeby realizují.

---

V Dolní Suché v Havířově mají místní po letech nové hřiště

Obyvatelé Dolní Suché v Havířově roky volali po vybudování multifunkčního hřiště. Před dvěma roky se konečně podařilo městu koupit vhodný pozemek a projekt realizovat. Nové hřiště vzniklo přímo před mateřskou školou.

Více než deset let padala na každé občanské komisi v Dolní Suché v Havířově otázka: Kdy konečně bude i v naší části hřiště? Místní se dočkali. Stavba za šest milionů korun začala v létě a nyní už je hřiště v provozu.

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: "Problém byl v tom, že nebyl vhodný pozemek pro umístění hřiště. To hřiště nemůže být někde na okraji, mělo by být v centru místní části, nebo v návaznosti třeba na školku. To má tu logiku. Kdybychom ho vybudovali někde, kde lišky dávají dobrou noc, tak to nemá tu logiku a lidé tam nebudou chodit.”

Vhodný pozemek město koupilo před dvěma roky.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: "Hřiště bude dostupné široké veřejnosti. Jsou tady prvky jak pro malé děti, tak se tady některé prvky najdou třeba pro seniory. Já si myslím, že jde vidět na těch hřištích, která stavíme, že myslíme na všechny generace a je to dobře.”

anketa: "Máme rády přírodu a tady je to velmi pěkné i na procházky a jsme sportovci, takže nás i ty cvičící stroje zaujaly. A v přírodě je to krásná vsuvka toto hřiště.”

anketa: “Naše děti už se těšily až se to hřiště otevře. Chodili jsme tady kolem. Už byly natěšené. 

Radnice v nedávné době investovala také do rekonstrukce budovy přilehlé mateřské školy.

---

Medové perníčky peče a rozdává pro radost druhých

K tradičním Vánocům patří neodmyslitelně i vůně cukroví a nazdobené medové perníky. Osvědčené recepty se dědí z generace na generaci, stejně jako v rodině paní Renáty Pláškové z Karviné. Napečenými perníčky pak dělá radost ostatním.

Tohle je paní Renáta Plášková z Karviné. Letos slaví 85. narozeniny a i přes svůj vyšší věk každý rok před Vánoci peče a zdobí medové perníčky. A to nejen pro sebe a svou rodinu, ale i lidi, které v životě potkává a které chce potěšit.

Renáta Plášková, seniorka z Karviné: "U nás už pekla perníčky už naše babička a mám dokonce od ní i ten recept. Tím jsem začala už jako v mládí."


Petr Plášek, syn: "Babička bude mít letos 85 let, chtěl jsem aby ta práci dostala mezi ostatní lidi."


Před dvanácti lety se k pečení perníků opět vrátila a její kuchyň se každoročně medovými perníčky rozvoní. Peče nejen pro sebe, ale i pro ostatní.

Renáta Plášková, seniorka z Karviné: "Já si vždycky udělám takový malý seznam, do kterého si napíšu, komu bych ty perníčky mohla dát nebo koho bych s tím mohla potěšit." 

Paní Renáta zkoušela i jiné recepty na medové perníky, s žádným ale nebyla tak spokojena jako s receptem od své babičky.

Renáta Plášková, seniorka z Karviné: "Nestalo se mi, že bych něco přidávala nebo ubírala. Můžete v jeden den udělat a na příští den péct."

Paní Renáta perníčky peče dvakrát ročně, další přijdou na řadu o Velikonocích. Recept paní Pláškové najdete zde:

Recept na medové perníky paní Renáty Pláškové:

65 dkg hladké mouky
25 dkg moučkový cukr
10 dkg medu
5 dkg másla
4 ks vejce
2 kávové lžičky sody
2 kávové lžičky perníkové koření skořice, anýz, fenykl, hřebíček ( koření smíchat a umlít ) nebo originál perníkové koření od Dr.Oetker

Veškeré ingredience zadělat v těsto - nechat odležet v igelitovém sáčku v lednici ( stačí i 2 hod ), klidně i přes noc. Pak těsto rozválíme a vykrajujeme různé tvary. Před vložením do trouby potřít perníky rozšlehaným celým vejcem. Pečeme v mírně vyhřáté troubě (170 st.) cca 8-10 min. Pozor , rychle je upečené. Poleva: asi 1/2 bílku přes jemné sítko smícháme s osívaným moučkovým cukrem( 5 kávových lžiček ) a pořádně rozšleháme. Hustotu upravujeme přidáním cukru nebo citronu.

---

Plynaři pokáceli stromy, Nový Jičín za ně sadí květiny

Plynárenská společnost skácela v posledních letech na území Nového Jičína několik desítek stromů. Zasahovaly do ochranného pásma sítí. Na jejich místo nelze vysadit nové dřeviny. Město je v obytné zóně nahradilo alespoň květinami.

Na podzim roku 2017 plynárenská společnost oznámila novojičínské radnici, že ve městě odstraní 84 stromů, které rostou v ochranném pásmu sítí. Město se s masivním zákrokem nechtělo smířit a vyvolala jednání. Dohodnout byl určitý kompromis, který dopad kácení zmírnil.

Ondřej Syrovátka (SZ), místostarosta Nového Jičína: “Oni na to podle energetického zákona mají nárok, nicméně, protože to bylo poměrně hodně stromů, tak se nám s nimi podařilo domluvit čtyři etapy kácení. Stromy, které byly nejvíce nebezpeční pro plynové vedení, tak byly pokáceny ihned. Ty další potom postupně v etapách s tím, že ta poslední skupina stromů byly ty, které se vám podařilo zachránit.”

Skácení tak unikly břízy na ulici U Jičínky. Zejména v sídlištní zástavbě, která je sítěmi v podzemí doslova protkána, ovšem nelze vysadit náhradní stromy ani keře. To je například situace ulic Dvořákova a Nádražní. Odbor životního prostředí tu přišel alespoň s estetickým řešením.

Olga Kubálková, Odbor životního prostředí MěÚ Nový Jičín: “Byla provedena mechanizovaný výsadba cibulovin. Měla by to být směs krokusů, narcisů a tulipánů. Momentálně tu sice není vidět žádná změna, ovšem na jaře by tu obyvatele mělo čekat příjemné překvapení.”

V posledních týdnech se ale ve městě objevily i desítky nových stromů. V podzimní etapě jich bylo vysazeno 132.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-27-11-2020-16-00