Při používání pyrotechniky na Silvestra buďte opatrní
Blíží se konec roku a s tím má mnoho lidí spojeny hlasité oslavy s použitím zábavné pyrotechniky. I přes varování dochází každý rok k několika zbytečným úrazům při neopatrné manipulaci a proto si pořádně přečtěte návod. Důležitý je i správný výběr místa, kde budete rachejtle odpalovat.
V letošním roce mnohá města zrušila kvůli koronaviru každoroční silvestrovské oslavy s ohňostrojem a tak se dá očekávat, že o to více budou v kurzu nejrůznější petardy, rachejtle a dělobuchy. Ty se dají běžně koupit, ale pozor! nakupujte zásadně v kamenném obchodě.
Michal Křižák, manažer obchodu s pyrotechnikou Tarra: "Výrobky, které máme u nás v nabídce jsou samozřejmě certifikované, jsou na nich veškeré důležité informace např. o používání ve větru, nenaklánění se nad výrobek, aby nedošlo ke zranění, také platí zákaz odpalování pyrotechniky pod vlivem alkoholu a mělo by se postupovat ohleduplně vůči zvířatům."
Na pyrotechnice musí být český návod, který si pořádně prostudujte. Některé výrobky stačí postavit na zem, jiné musejí být v odpalovací trubce. To platí i pro římské svíce, které se nesmějí držet v ruce. Opatrní buďte i při výběru místa.
Petr Kůdela, mluvčí HZS MS kraje: "Měli bychom si vždy vybrat takové místo, abychom neohrozili zaparkovaná auta, túje, balkóny, nemělo by to být v blízkosti nemocnic nebo domovů pro seniory."
při odpalování rachejtlí buďte ale nejen opatrní, měli byste být také ohleduplní k ostatním. Pozor také na pyrotechniku, která selhala. Nesnažte se ji znovu odpálit, nebo jakkoliv opravit. V návodu jsou instrukce k její likvidaci.
---
Lidé se mohou vyjádřit k plánu cyklostezky na Rivieře
Frýdek-Místek uvažuje o vybudování cyklostezky přes sídliště Riviera. Zatím se připravuje studie, ke které se mohou díky online dotazníku vyjádřit i občané. Samotná realizace plánu bude ale záležet na tom, zda na něj magistrát najde v rozpočtu peníze.
Frýdek-Místek spravuje zhruba 20 kilometrů cyklostezek. Ty vedou kolem břehů řeky Ostravice, přehrady Olešná, ale také přes nejlidnatější sídliště Slezská ve Frýdku. V budoucnu by se možná mohla tato síť rozšířit o další cyklostezku přes nejzelenější sídliště Riviera v Místku.
Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "My se snažíme postupně přidávat a tu síť cyklostezek zlepšovat a vyšlo nám, že právě přes sídliště Riviera je to místo, odkud to napojení pro cyklisty není moc dobré a je v podstatě možné jenom po silnicích a my bychom rádi vybudovali cyklostezku kolem chodníku nebo v některých místech by se i křížil a hlavně by nám to umožnilo obyvatelům Riviery a přilehlých oblastí projet na kole směrem na cyklostezku kolem Ostravice a tím se napojit potom třeba do Beskyd."
Cyklostezka by měla odvézt cyklisty z frekventované komunikace Frýdlantská, nabídnout jim bezpečnou jízdu a spojení se sídlištěm.
Ondřej Zdvomka, hlavní architekt města: "Cílem nakonec je mít tu síť cyklostezek hustou, aby byly možnosti různé, když chci jet třeba do centra z té Riviery, když chci jet k vodě, aby byly tři, čtyři cyklostezky, kudy já se vydám a neohrozím chodce a zároveň se dostanu tam kam potřebuju, aniž by mě třeba ohrožovaly auta, jo, takže proto jsme vybrali jako první to napojení toho sídliště, protože tam je na to prostor a jde to realizovat za poměrně rozumné náklady."
Lidé se mohou vyjádřit v dotazníku
Trasa je naplánována od křížového podchodu U Vykopnutého kolem základní školy a bývalého střediska Jadran až k nábřeží Ostravice. Nyní se připravuje studie, do které se může se svými názory zapojit i veřejnost.
Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "My jsme vlastně zveřejnili dotazník a v dotazníku se mohou vyjádřit, na kolik je to pro ně zajímavé a popřípadě tam mohou napsat nějaké svoje další doporučení.
Ondřej Zdvomka, hlavní architekt města: "My totiž jsme to připravovali ještě s kolegou vlastně z útvaru, kde jsme se shodli, že by bylo fajn do toho ty lidi zapojit, aby měli možnost ladit s námi ty detaily, protože my víme proč to tam chceme vést, myslíme si, že to je dobře vybráno, ale potřebujeme doladit prostě ty přechody, jestli tam má být bariéra, jestli tam má být jenom něco vyznačené nebo třeba barvu té cyklostezky, na které straně to má vést toho chodníku, pokud to vede u nějaké budovy, třeba, aby to neohrožovalo děti."
Dotazník najdete na webu města, na základě přímého odkazu se dá jednoduše sdílet, takže ho můžete přeposlat i svým známým.
Ondřej Zdvomka, hlavní architekt města: "Takže jsme sestavili zhruba 10 otázek, lidi můžou nám poslat a my je zároveň hned vyhodnotíme, budeme mít prostě koláčové grafy, kde uvidíme, kdo co chce a pošleme jim to zpátky, takže i lidé uvidí, co vlastně je převládající názor."
Kdy by se přesně mohla cyklostezka vybudovat, zatím není zcela jasné, záležet bude totiž na dostatku financí.
---
Letní stadion je po rekonstrukci na sport připraven
Několik dní před závěrem roku skončila v Novém Jičíně rekonstrukce letního stadionu. Fotbalisté budou mít k dispozici kvalitní trávník, atletika tartanové sektory. Stavbu financovalo ministerstvo školství a město.
Po půl roce trvající přestavbě má Nový Jičín kvalitní zázemí pro venkovní sporty, fotbal a atletiku. Letní stadion je majetkem tělovýchovné jednoty, postaven byl před čtyřiceti lety a současný stavební zásah byl první výraznou renovací tohoto sportoviště.
Jiří Hrachovec, předseda TJ Nový Jičín: “V rámci rekonstrukce s de facto změnila konstrukce všech povrchů, je tady umělá závlaha, nový travnatý povrch a jak vidíte, atletické sektory jsou udělány z polyuretanu.”
Prostor doplňují dvě nové malé zastřešené tribuny, částečně vyspravena byla také hlavní tribuna, na které jsou vyměněny sedačky.
Jiří Hrachovec, předseda TJ Nový Jičín: ”Dá se říci, že tento areál, ten stadion, je de facto postaven jakoby zcela nově.”
Oprava sportoviště přišla na zhruba 36 milionu korun, zaplatilo ji ministerstvo školství, 12 milionů šlo z rozpočtu města. To má v plánu další rozvoj celé této sportovní lokality.
Marcel Brož (KDU-ČSL), místostarosta Nového Jičína: “Věříme v to, že to není poslední krok tohoto areálu, a že budeme pokračovat v návaznosti na koncepci, kterou máme zpracovanou. Asi snad nejbližší je, že plánujeme, že by měl vzniknout skatepark na dnešním spodním házenkářském hřišti.”
V roce 2021 by měla také začít příprava projektové dokumentace na stavbu multifunkční haly. Navazovat bude na hlavní tribunu stadionu.
---
Rekonstrukce DK Poklad pokračuje podle plánu
V Ostravě-Porubě pokračuje rekonstrukce kulturního domu Poklad. Práce probíhají podle plánu a momentálně se dokončují poslední stavební úpravy. Vše tak nasvědčuje tomu, že budou dokončeny včas.
Rekonstrukce Domu kultury Poklad začala loni v červnu. Aktuálně jsou stavební práce téměř hotovy a od ledna se začne instalovat interiér. Proměnu čeká také nejbližší okolí kulturního zařízení, včetně přístupových chodníků a vysazovat se bude i nová zeleň.
Michal Kubíček, vedoucí oddělení obchodu a programu: “Nacházíme se ve společenském sále, který bude určen primárně pro plesy, případně nějaké malé koncerty nebo větší přednášky a můžou také větší svatby."
Kapacita společenského sálu, jehož součástí je i balón, bude zhruba 300 míst. V zadní části sálu pak bude i bar. Kulturní dům po rekonstrukci nabídne i 3 multifunkční učebny, 2 salonky, restauraci s terasou a klubovým prostorem a nově také minikino pro bezmála 70 lidí.
Petr Vrága, montážní firma z Vlčnova: “V tom malém sále budou takové pohodlné černé ergonometricky tvarované sedadla v počtu 69 kusů."
Nejzajímavějším prostorem kulturního domu je divadelní sál s kapacitou 400 míst. Momentálně se pracuje na podlaze pódia.
Michal Kubíček, vedoucí oddělení obchodu a programu: "Obložení už je tady nové. Do budoucna, vlastně teď tady přijde ještě stěrka a nové sedačky."
Dům kultury Poklad je památkově chráněný, slavnostně se otevíral v roce 1961. Pokud budou práce pokračovat takovým tempem jako teď, návštěvníky přivítá už v červnu příštího roku.
---
V Havířově mohou děti dovádět na moderním hřišti
Obyvatelé městské části Podlesí v Havířově si přáli modernizaci hřiště v parku pod soudem. A to se jim nyní splnilo. Nová sestava za téměř deset milionů korun potěší ratolesti různého věku.
Velké prostranství pod budovou Okresního soudu v Havířově láká k různým volnočasovým aktivitám. Nyní se mohou děti radovat z nového hřiště s lanovou stezkou i s odpočinkovou zónou.
Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: “Byl tady jakýsi mobiliář, ale ten už neodpovídal ani dnešní době a ani potřebám dnešních dětí. My jsme se rozhodli, že v rámci města uděláme strukturu dětských hřišť, aby byly dostupné ve všech městských částech."
Jan Szturc, předseda občanské komise: “Tohle tady chybělo rok a půl to tady bylo bez hřiště. Byl tady demontovaný koráb a vlastně prostor tohoto formátu si zaslouží velkolepější hřiště třeba jako toto."
anketa: “Je to super a chodím tady každý den od začátku, co to tady je. Nejvíce se mi líbí tyto průlezky.”
anketa: “Já si myslím, že je to super, protože v Havířově žádnou takovou prolézačku nemáme.”
anketa: “Můžu se tam proběhnout, chodím tady s kamarádkou a nejvíce se mi líbí ta dlouhá klouzačka.”
Dětské hřiště bude spadat pod Správu sportovních a rekreačních zařízení. Výstavba celého komplexu vyšla na téměř 9,5 milionu korun a byla hrazena z rozpočtu města.
---
Permoník dostal darem klavír
Základní umělecká škola Bedřicha Smetany v Karviné se raduje z dalšího velkého úspěchu. Manželé Komárkovi se rozhodli prostřednictvím nadace Karel Komárek Family Foundation věnovat jeden z 11 klavírů právě této škole.
Ve zkušebně Permoníku na Základní umělecké škole stojí tento nový krasavec. Jde o jeden z 11 klavírů, které Čína odmítla a které pak byly darovány vybraným Základním uměleckým školám.
Kamil Novák, ředitel ZUŠ B.Smetany: "Nadace Karla Komárka s názvem Karel Komárek Family Foundation se toho ujala a tyto klavíry odkoupila."
O tento hodnotný dar projevilo zájem 152 základních uměleckých škol. Školy musely splnit dané podmínky, z nich pak komise vybrala 11. Karvinská byla jednou z nich.
Kamil Novák, ředitel ZUŠ B. Smetany: "Jsme za to velmi rádi, protože nový klavír, to je jako nové dítě, máme z toho velkou radost."
Klavír se ještě v ten stejný den, co dorazil do Základní umělecké školy rozezněl. Doprovázel dua a tria členů Permoníku při komorním krátkém koncertu pro média i pro vedení Permoníku. Usedli za něj klavírista Jakub Šotkovský a Jan Edward Strumpf.
Jakub Šotkovský, klavírista: “Jsme zjistili, že mechanicky je skvělý, bude potřeba rozehrát ten klavír, aby nabral na zvuku, přijdou i lazení."
Jan Edward Strumpf: "Zní o moc líp než to křídlo, které bylo předtím, tón je jemný, jak na křídle tak na pianině, je to dobré, líbí se mi to."
---