Hasiči varují: pozor při zapalování adventních věnců
V neděli jsme na adventním věnci zapalovali první svíčku a v této souvislosti pro vás máme varování hasičů. Buďte při tom opatrní. V adventní době totiž každoročně přibývá požárů. Hlavní zásadou je nenechávat svíčky delší dobu bez dozoru.
Ukázkový případ požáru od adventního věnce se odehrál před lety v Opavě. Seniorka nechtěla z pověrčivosti svíčku na adventním věnci zhasnout a tak ji nechala dohořet. Napadlo jí, že nejbezpečnější bude, když věnec položí do vany. Bohužel byla vana z plastu.
majitel vyhořelého bytu: "Stála u té svíčky jak svatá panna a pak to dala do té vany. Jak to dohořívalo, chytl věnec a pak ten plast od vany, protože netušila, že vana je plastová. Pak to blaflo všechno."
Podobných případů bývá každoročně po celé zemi mnoho a proto hasiči varují a nabádají občany k opatrnosti.
Petr Kůdela, mluvčí HZS MS kraje: "Do adventního věnce a dalších vánočních výzdob jsou ideální hořící svíčky, které jsou odděleny od zbytku věnce ve skleněné nádobce. Při odchodu z domova byste je měli automaticky sfoukávat. Zapálené svíčky by neměly zůstávat bez dozoru dospělých osob, nejlépe ani při vašem přesunu do jiného pokoje, hlavně ne mezi rozdováděnými dětmi či volně se pohybujícími domácími mazlíčky."
Když už začne hořet a není oheň příliš velký, pokuste se ho uhasit vlastními silami. Rozhodně ale neriskujte.
Petr Kůdela, mluvčí HZS MS kraje: "Je nutné reagovat rychle, zamezit přístupu vzduchu a menší požár v zárodku uhasit improvizovanými prostředky, např. udusit botou, vlhkými utěrkami, pokrývkami nebo jinými silnějšími textiliemi bez umělých vláken nebo vodou. Pozor však na elektrické přístroje či věci napojené do elektřiny."
Podobné zásady jako pro svíčky, by měly platit i pro betlémské světlo. To je nejlepší uchovávat v lucerně, která je pro otevřený oheň určená. Další možností je speciální váza a nebo v krajním případě větší zavařovací sklenice.
---
ADRA spustila tradiční vánoční akci "Dárek pro druhé"
Darujte třeba jen drobný dárek těm, kteří to nejvíce potřebují. Sladkost, kosmetiku nebo například jen namalovaný obrázek. Dobrovolnické centrum ADRA Frýdek-Místek spustilo tradiční vánoční projekt „Dárek pro druhé“. Po sesbírání a rozdělení dobrovolníci předají dárky především osamělým seniorům, ale i matkám samoživitelkám.
V dobrovolnickém centru ADRA Frýdek-Místek už se postupně připravují drobné dárkové tašky plné drobností, které rozhodně potěší každého obdarovaného.
Gabriela Slívová, koordinátorka ADRA Frýdek-Místek: "V rámci akce Dárek pro druhé jsme chtěli udělat radost prostřednictvím vánočního dárku právě osamělým vytipovaným osamělým seniorům, ať už to v domácnostech nebo seniorům, kteří jsou v domově pro seniory, ale za nimi žádná rodina nechodí, takže by žádný vánoční dáreček nedostali. Rovněž budeme dárečky dávat i vytipovaným pacientům v nemocnici, v hospici nebo třeba klientům v penzionu pro seniory a v domově Přístav a dárečky máme taky nachystané pro matky samoživitelky."
Stanislav Staněk, vedoucí centra ADRA Frýdek-Místek: "Tato akce probíhá už čtvrtým rokem, máme nesmírně dobrou zkušenost vlastně s tím, že lidí slyší na tu výzvu, že nám pomáhají, že na to reagují a že máme dostatek dárků k tomu, abychom mohli vlastně uspokojit ten zájem těch potřebných."
Gabriela Slívová, koordinátorka ADRA Frýdek-Místek: "Naším takovým asi přáním je, aby zapomněli alespoň na chvíli na takové ty starosti každodenního života a aby alespoň zažili Vánoce, tak jak by to mělo být, takže aby dostali alespoň jeden vánoční dáreček."
V minulém roce takto dobrovolníci z ADRY přinesli dárky přibližně dvěma stovkám osamělých lidí, kteří byli, byť jen za drobnosti, nesmírně vděční.
Gabriela Slívová, koordinátorka ADRA Frýdek-Místek: "Nyní čekáme zhruba podobný počet. Proto bychom chtěli vyzvat veřejnost, aby se do této akce zapojila a donesla nám nějaké dárečky. Ať už to vyrobené, což znamená nějaká přáníčka nebo nakreslený obrázek nebo dárečky zakoupené. Velmi vítané jsou sladkosti nebo třeba kosmetika, svíčky, prostě takové jenom drobnosti, my potom dárečky vlastně shromáždíme a rozdělíme podle zájmu."
Stanislav Staněk, vedoucí centra ADRA Frýdek-Místek: "Chtěl bych poděkovat i touto cestou všem občanům, kteří se zapojili do tohoto našeho projektu Dárek pro druhé, protože vlastně tím, že pomáhají druhým, pomáhají i sami sobě a já jsem za to rád, že to pochopili a že nás tímto způsobem podporují."
Dárky mohou lidé nosit do dobrovolnického centra ve Frýdku-Místku každý den od 9. do 16. hodiny, a to až do pátku 18. prosince. Je potřeba, aby byly nezabalené, pracovníci ADRY je totiž musejí roztřídit, aby každý z obdarovaných dostal dárky, pokud možno rovným dílem.
---
Po návratu do lavic se NJ školáci dočkali nových šaten
Po opětovném návratu do lavic se žáci Základní školy Tyršova v Novém Jičíně dočkali dárku v podobě nových šaten. Desítky let staré klece nahradily skříňky. Kromě toho stavební zásah v suterénu zbavil budovu školy vlhkosti.
Postupná rekonstrukce více než 130 let staré školní budovy na Tyršově ulici v Novém Jičíně probíhá několik let. Nová je fasáda a třeba také šatny na prvním stupni. Teď se mimo jiné splnilo přání žáků z vyšších ročníků - místo klecí mají šatní skříňky.
Magda Trávníčková, ředitelka ZŠ Tyršova Nový Jičín: “Letos jsme se po mnoha letech dočkali těchto nových krásných prostor pro žáky druhého stupně. Je zde 300 skříněk, na druhém stupni máme 294 žáků, takže každý má svou skříňku.”
žáci ZŠ Tyršova: “Je to hezké, příjemné, dost místa.” “Určitě je to lepší, že si tam můžeme schovat učebnice.”
Součástí stavebních úprav v suterénu školy bylo ale především také odvlhčení budovy.
Oldřiška Navrátilová, vedoucí Odboru školství, kultury a sportu, MěÚ Nový Jičín: “Celkový rozsah prací byl 8 milionů 440 tisíc korun, kde bylo nejen zkvalitnění šaten, které byly ve velmi špatném stavu, ale byly to i rozsáhlé sanační práce, které se dotkly venkovních i vnitřních zdí.”
Ondřej Syrovátka (SZ), místostarosta Nového Jičína: “Toto je stavební úprava, ke které jsme byli tak trošičku donuceni, protože po té, co byla v roce 2017 zrekonstruovaná fasáda historické budovy, tak se ukázalo, že od země vzlíná voda.”
Město dalo na letošní údržbu a modernizaci svých škol a školek více než 24 milionů korun. Před dokončením je ještě atrium Základní školy Komenského 66.
---
Skončila rekonstrukce konkatedrály v Opavě
Oprava opavské Konkatedrály Nanebevzetí Panny Marie , druhého sídelního kostela biskupa, je hotová. Rozsáhlá rekonstrukce za 77 mil. korun trvala rok a půl. Zatím ale přístupná kvůli vládním opatřením nebude. Opavský děkan chce slavnostní otevření nechat na příhodnější dobu.
Rekonstrukce Konkatedrály Nanebevzetí Panny Marie v Opavě se chýlí ke konci. Prokoukla vyčištěná fasáda, vyměněna byla rozbitá okna i nefunkční elektrické rozvody. Vlhkosti zbavila budovu izolace. Opravy odkryly spoustu zajímavostí, které teď budou moci návštěvníci spatřit.
Dalibor Halátek, památkář, Národní památkový ústav v Ostravě: Jsme v podvěží severní věže. Při odhalování omítek se objevily původní gotické oblouky, předcházející r. 1300.
Ty zůstanou pro návštěvníky kostela viditelné, stejně jako části původních gotických sloupů, které jsou ukryty pod novými. Na stropě jedné z bočních kaplí je restaurovaná část výmalby z 19. století. Návštěvníci si tak budou moci udělat obrázek o tom, jak se uplynulých 700 let podepsalo na podobě tohoto svatostánku.
Dalibor Halátek, památkář, Národní památkový ústav v Ostravě: „Bohužel barokní přestavba spoustu zajímavých věcí překryla. Při rekonstrukci se podařilo odhalit některé detaily.
Přestože už je vše hotové, věřící se do chrámu budou moci vrátit až poté, co vláda uvolní protikoronavirová opatření.
Jan Czudek, opavský děkan: „Určitě se na bohoslužbu těšíme, i když nevíme, kdy bude. Zatím se soustředíme na dokončovací práce.
Pravděpodobně ani vánoční půlnoční mši, kterou si věřící připomínají narození Ježíše Krista, tady opavský děkan ještě sloužit nebude. Pokud to podmínky dovolí, sejdou se tady věřící na první slavnostní mši nejspíš až v příštím roce.
---
V MS kraji letos přibylo 12 pacientů s infekcí HIV
1. prosince si připomínáme Světový den boje proti AIDS. Česká republika stále patří mezi země s nízkým počtem případů, a to jak nových, tak celkově. Moravskoslezský kraj je pak s celkem 245 případy zhruba uprostřed ve srovnání s ostatními regiony. Koronavirus mohl zavinit zhoršení stavu některých pacientů.
I když letos nemoc Covid19 zcela upozadila infekci AIDS, je důležité na ni nezapomínat. Čísla za letošní rok sice nejsou nijak dramatická, bohužel ale kvůli koronaviru někteří nakažení HIV nechodili k lékaři tak často, jak by měli. To může vést ke zhoršení jejich stavu. Celkem v celé zemi přibylo asi 200 HIV pozitivních osob.
Alena Zjevíková, HIV centrum Kliniky infekčního lékařství FNO: "Naší pacienti jsou chroničtí pacienti a ti musejí chodit pravidelně. Nyní se bojí chodit, aby se nevystavili dalším infektům. Vidíme také to, že k nám chodí méně pacientů na anti-HIV protilátky."
V Moravskoslezském kraji do konce září přibylo 12 případů, takže je jich celkem 245. Loni přibylo 16 případů, předloni 13 a o rok dříve 11. V roce 2016 přibylo 22 HIV pozitivních lidí. V našem kraji se na infekci podílí i cizinci.
Alena Zjevíková, HIV centrum Kliniky infekčního lékařství FNO: "My tady máme cizince, kteří v Česku pracují. Jsou to hlavně Poláci a Slováci."
Na infekci HIV stále neexistuje lék ani očkování. Nejúčinnější prevencí proti nákaze je tedy opatrnost v sexuálním životě. Druhým nejčastějším způsobem přenosu jsou infikované jehly u narkomanů. K nákaze prostřednictvím krevní transfúze dochází jen výjimečně.
---
Španělskou kapli zakryje nová střecha
Barokní Španělská kaple v Novém Jičíně bude mít novou střechu. Rekonstrukce začala letos na podzim. Probíhající práce neohrozí tradiční vystavení unikátního pohyblivého betléma. Otázkou zůstává, zda si jej letos o Vánocích bude moci prohlédnout veřejnost.
Střecha Španělské kaple, která se v Novém Jičíně nachází v blízkosti nemocnice, byla v havarijním stavu. Na její opravu uvolnilo město Nový Jičín 1 milion korun, 800 tisíc poskytl Moravskoslezský kraj.
Alois Peroutka, děkan a farář Římskokatolické církve Nový Jičín: “Podaří se vyměnit krovy, latění a celá střecha se potom zakryje fólií a pokračovat se bude příští rok. Protože celá střecha má stát 3 miliony 300 tisíc plus pochopitelně vícenáklady.”
Původ kaple spadá do roku 1621. V roce 1724 byla přestavěna do zděné podoby. Část dřevěných krovů tak mohla být stará i téměř 300 let. Trámy byly napadeny různými škůdci a stavební firma jich musí odstranit daleko více, než byl původní předpoklad.
Karel Bednář, správce budov, farnost Římskokatolické církve Nový Jičín: “Střecha se postupně opravovala v průběhu věků. V minulém století v osmdesátých letech svépomocí farníci vyměnili krytinu za plech, ale tehdy se s krovy nedělalo nic.”
Stavební práce ovšem nenaruší instalaci unikátního pohyblivého betléma, který kapli poprvé ozdobil v roce 1968. Otázkou je, zda jej letos o Vánocích bude moci vidět i veřejnost.
Alois Peroutka, děkan a farář Římskokatolické církve Nový Jičín: “Co bude, to nikdo nevíme. Víme, že tady v naší společnosti se všechno mění pomalu co do hodiny, takže nevím, opravdu nic.”
Pokud budou podmínky příznivé, Španělská kaple se lidem otevře na Štědrý den ve tři hodiny odpoledne.
---