Děti z mateřských školek skotačily na karnevalech
Díky záběrům, které nám dodaly místní mateřské školy, teď budete mít možnost nahlédnout nejen do kouzelnického světa během karnevalu dětí z hořanské mateřské školy, ale ukážeme Vám i karneval dětí z dolanské mateřinky, které jej spojily s oslavou Dne babiček a dědečků.
Děti z hořanské mateřské školy prožily dopoledne plné magie a veselí na svém karnevale inspirovanému světem Harryho Pottera. Téma přivedlo do školního prostředí kouzelnici Radanu, která se postarala o kouzelnickou atmosféru. Děti se nechaly unést mudlovskými tanci, tancovaly s bublinkami a balónky, přesazovaly kořeny Mandragory a závodily v letech na koštěti. Atmosféra byla naplněná radostí a smíchem, a děti si užily kouzelnické dobrodružství naplno.
Nezapomenutelný karneval prožily ovšem také děti z Dolan. Vedení obou tříd dolanské mateřinky společně s Radou rodičů se podařilo vytvořit nezapomenutelný zážitek pro malé i velké návštěvníky, dětský karneval byl spojen s oslavou Den babiček a dědečků.
Téma karnevalu bylo tentokrát vytvořeno podle oblíbených postaviček - Mimoňů. Proč právě Mimoni? Jsou jako děti - malí, veselí, hraví a připraveni si užít každý okamžik zábavy. Děti, a dokonce i dospělí, se tak oblékli do žlutomodrých a fialovočerných kostýmů a vstoupili do světa těchto roztomilých postaviček.
V rámci společného vystoupení předvedly děti tanec Mimoňů, rozproudily atmosféru barevnými tóny a přednesly písničku připravenou speciálně pro babičky a dědečky. O program se postarali Klauni na volné noze, kteří přinesli do karnevalu další dávku smíchu a radosti.
Děti se bavily nejen tancem a soutěžemi, ale také se mohly těšit na bublinkovou show na závěr. Organizátoři připravili bohatou tombolu pro děti, dárečky pro babičky a dědečky a občerstvení pro všechny účastníky. Fotokoutek s ledním medvědem poskytl příležitost k vytvoření nezapomenutelných fotografií.
Finanční podpora karnevalu byla zajištěna ze strany Spolku Rodiče a škola částkou 10.000,- Kč. Rovněž rodiče předškoláků přispěli finančními sponzorskými dary, které pokryly nákup do baru, zákusků a dárečků do tomboly pro děti. Celý karneval tak přinesl nejenom radost, ale i pocit komunity a spolupráce mezi rodiči a mateřskou školou.
---
Krojovaní horníci si na valné hromadě zvolili nové vedení
V neděli 10. března se uskutečnila Valná hromada Spolku krojovaných horníků při obci Stonava. Na programu byla řada klíčových bodů, včetně hospodaření, hodnocení minulého roku a plánu práce na letošní rok.
Jedním z významných bodů bylo schválení čestného členství Františku Hejdovi za jeho dlouholetou práci pro spolek. Nejdůležitější částí valné hromady ovšem byly volby. Členové zvolili nový třináctičlenný výbor, který následně zvolil vedení spolku. Novým předsedou se stal Milan Malich, přičemž Tomáš Hejda převezme roli jeho zástupce. Stonavské krojované horníky letos čeká oslava 110 let svého působení, naplánována je na sobotu 25. května.
---
Stonavští hasiči oslavili MDŽ
Nejen ve Stonavě se začátek březen nese ve znamení oslav mezinárodního dne žen. Tuto tradici v hornické obci udržují i místní dobrovolní hasiči. Pro své členky připravují každoročně příjemné odpoledne. Bylo tomu tak i v sobotu 9. března.
Stonavští doborovolní hasiči uspořádali na Novém světě malou oslavu. U příležitosti Mezinárodního dne žen pozvali své členky do hasičské zbrojnice a zpříjemnili jim sobotní odpoledne. Jak zdůraznil starosta sboru, ženy plní ve spolku velmi důležitou roli, jsou neodmyslitelnou součástí místního hasičského sboru.Vždy jsou připraveny podílet se na organizaci všech akcí nejen pro členy, ale i širokou veřejnost. Za to jim patří poděkování.
Antonín Kodenko, starosta SDH Stonava: „K dnešnímu dni máme 22 členek s tím, že dvě jsou dokonce ve výjezdu. Děláme to každoročně, je to dlouholetá tradice. Máme pro ně láhev víno, to si samy kdysi určily, ale tím, že nám obec na to přispívá, tak je i kytička, zákusek i dobré jídlo. Prostě se o ně dneska postaráme.“
Aby si stonavské hasičky svůj den užily, každoročně u příležitosti MDŽ přebírají muži veškeré otěže příprav a to včetně kuchyně.
Bude kuřecí masíčko s rýží, holky si to přály.
anketa, členky SDH Stonava: „Je to skvělé od našich chlapců, že se o nás tak krásně starají nejen v tento den, ale starají se celoročně. Děkujeme jim za to.“ „Je to tady pravidlem. Od té doby, co jsem se stala členkou sboru, jsem ráda, že pánové ctí tady tu tradici v dnešní době. Myslím si, že každá z žen je ráda, když jeden den může vypnout a věnovat se příjemné konverzaci s příjemnými lidmi, pít dobré pití a jíst dobré jídlo. Co je víc?“
Historie Mezinárodního dne žen sahá do začátku 20. století, kdy se skupina žen v boji za lepší pracovní podmínky, volební práva a rovnost pohlaví rozhodla jednat. Dne 8. března 1908 vyšly tisíce žen do ulic v New Yorku, požadujíce zlepšení pracovních podmínek a právo na volební účast. Od té doby se Mezinárodní den žen stal symbolem odhodlání žen bojovat za svá práva.
---
Eliminacje do 18. FPD w Hawierzowie
W Czeskim Cieszynie odbyły się eliminacje do Festiwalu Piosenki Dziecięcej. Zorganizowało je Towarzystwo Artystyczne Ars Musica przy współudziale organizatorki koncertu finałowego - polskiej szkoły w Hawierzowie-Błędowicach. W tym roku zainteresowanie było jeszcze większe niż dwa lata temu.
Leszek Kalina, prezes Towarzystwa Artystycznego Ars Musica: „Jest około stu pięćdziesięciu śpiewających w dziewięćdziesięciu kilku punktach programu.”
O wejście do finału mali wokaliści powalczyli w trzech kategoriach wiekowych solistów oraz w duetach i małych zespołach wokalnych. Pięcioosobowe jury miało naprawdę twardy orzech do zgryzienia.
Lidia Kosiec, współorganizatorka eliminacji do FPD: „Poziom wysoki, aranżacje ciekawe, dzieciaki stremowane ale głosów dużo fajnych, w zasadzie większość.”
Leszek Kalina prezes TA Ars Musica: „Ja się bardzo cieszę, że jestem organizatorem a nie jurorem.”
W eliminacjach wzięły udziały również dwie uczennice stonawskiej podstawówki.
Wanda Grudzińska, nauczycielka PSP Stonawa: „Tremę mam chyba największą ja, nie spałam całą noc i mam nadzieję, że się wszystko uda.”
Anetka przyznała się, że inspiracją było jej The Voice Kids i spodobała jej się właśnie ta Maluzyna.”
Anetka Piskorz, kl. III PSP Stonawa: „Miałam trochę tremę, ale śpiewało mi się tu bardzo dobrze.”
Natomiast Noemi wybrała sobie chwytliwą piosenkę z repertuaru Viki Gabor.
Noemi Kucharczyk, kl. V PSP Stonawa: „Ja wybrałam tę piosenkę, bo ją już długo słucham i bardzo mi się podoba, to chciałam ją tu zaśpiewać.”
Miejsc w finale było, niestety, o wiele mniej aniżeli utalentowanych wykonawców. Jednak i dla tych, którzy nie zaśpiewają w finale, podobnie jak nasze dwie małe wokalistki, śpiew jest ważny dla ich dalszego rozwoju.
Dr hab. Aleksandra Zeman, prof. Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, jury: „Dźwięk bardzo dynamizuje korę mózgową. Jest to udowodnione naukowo. Sprawia, iż lepiej się uczymy, łatwiej wykonujemy pewne czynności, także ja jestem pełna podziwu dla organizatorów.“
Lidia Kosiec, współorganizatorka eliminacji do FPD: „Ja myślę, że organizatorzy traktują to od lat jako dobrą zabawę, jako promocję może takiego miejsca ze względu na finał trochę na kresach zaolziańskich, czyli Błędowic. I jako integrację środowiska muzycznego na pewno, bo nauczycielki się znają od lat, dochodzą nowe twarze, fankluby rodzinne jeżdzą. Chyba nikt nie traktuje tego jako startu do kariery, chociaż i tak się może zdarzyć, bo wielu z nich fachowo się zajmuje muzyką, profesjonalnie, o Ewie Farnej chyba nie trzeba mówić.”
Dwadzieścia lat temu na festiwalu rozpoczęła się kariera Ewy Farnej. Co czeka nas w tym roku, przekonamy się 13 kwietnia podczas 18. edycji Festiwalu Piosenki Dziecięcej w Hawierzowie.
---