Těšínské divadlo muselo zrušit své představení ve Stonavě
V neděli 21.4. měla polská scéna Těšínského divadla už po druhé ve své novodobé historii zavítat do Stonavy. Na konci září roku 2019 přijela s představením divadelní hry Ondrášek, Pán Lysé Hory, kterou divákům zahráli pod širým nebem v parku U Domu PZKO. Tentokrát byla na programu hra podle předlohy knihy Karin Lednické Šikmý kostel. Sál Domu PZKO byl ale v 17.00 hod., kdy mělo představení začít prázdný. Představení muselo být na poslední chvíli zrušeno.
Bohdan Kokotek, šéf Polské scény Těšínského divadla: „Se bohužel musím vřele divákům omluvit, ale i to se stává, došlo k onemocnění, náhlému onemocnění herečky jedné z hlavních postav křivého kostela, takže museli jsme toto dnešní představení zrušit a doufáme, že budeme moci přijet a zahrát ho v nejbližší době.“
Těšínské divadlo je zájezdovým divadlem, herci proto pravidelně vystupují i mimo svou mateřskou budovu v Českém Těšíně.
Bohdan Kokotek, šéf Polské scény Těšínského divadla: „Máme své stálé místa, v nejbližších městech Havířov, Třinec, Karviná, Orlová. Česká scéna, jich má ještě víc, třeba Frýdek-Místek nebo Frenštát pod Radhoštěm. “
V případě, že herec či herečka nemůže kvůli nemoci vystoupit, divadlo vždy hledá náhradu tak, aby představení nemuselo rušit. V případě stonavského představení to ale nešlo.
Bohdan Kokotek, šéf Polské scény Těšínského divadla: „Pokud to víme s předstihem těch pár dnů třeba, tak se snažíme vždycky udělat nějaký záskok, co taky je možné, že se herečka nějak připraví, přečte si, naučí se trošičku ten text a bude moci to zahrát možná i ve zkrácené formě. Prostě děláme všechno, abychom nebyli nuceni odvolávat představení. Je to horší, kdy se to stane znenadání těsně před výjezdem, kdy ta rola je natolik důležitá, větší, kde už jsme jakoby nuceni se divákům omluvit a odehrát jim to představení v jiném termínu.“
O náhradním termínu budou diváci informování prostřednictvím informačních kanálů obce Stonava a plakátů.
---
Stonavští krojovaní horníci oslaví 110 let
Stonavští krojovaní horníci letos slaví své 110. výročí svého působení. U té příležitosti se připravuje velkolepá oslava.
22. března roku 1914 započala historie Spolku krojovaných horníků při obci Stonava. Letos tak spolek slaví 110 let svého působení. U této příležitosti se chystají oslavy podobné těm, které proběhly před deseti lety, kdy spolek slavil stovku.
Tomáš Hejda, místopředseda Spolku krojovaných horníků při obci Stonava: „Právě letos oslavíme krásné 110. výročí od založení Hornického spolku ve Stonavě. Oslavy se budou konat 25. května s tradičním hornickým průvodem. Potom bude stužkování, nesmí chybět Hornická hymna, předání ocenění a poté bude následovat bohatý kulturní program tady v parku PZKO ve Stonavě.“
Milan Malich, předseda Spolku krojovaných horníků při obci Stonava: „V programu máme Petra Šišku s kapelou Legendy se vrací, imitátora, máme tam DJ, skákací hrad pro děti, takže si na své přijdou jak mladí, tak i ti dříve narození.“
Takže nezapomeňte, sobota 25.května 2024, oslavy 110. výročí založení Spolku krojovaných horníků při obci Stonava.
---
Ve Stonavě se odehrál 1. ročník nohejbalového turnaje
Ve Stonavě se uskutečnil první ročník nohejbalového turnaje trojic. Ten do sportovní haly přilákal místní amatérské nadšence, kteří vytvořili pět týmů.
Na regulernosti celého turnaje dohlíželi profesionální rozhodčí. Hrálo se podle standardních pravidel Českého nohejbalového svazu. Atmosféra byla napjatá a plná soutěživosti, avšak zároveň přátelská v duchu fair play.
Martin Buchtík, rozhodčí: „Myslím si, že tady to bylo hodně amatérské, spíš takové vesnické, ale takové, jak se to říká, takový správný gulášový turnaj, výborné. Tady ty máme nejradši, tady se pobaví i rozhodčí vždycky.“
Turnaj by nebyl možný bez finanční podpory obce a Stonavy pro venkov.
Tomáš Wawrzyk (ANO), starosta Stonavy: „Ten podnět vzešel ze zaměstnanců haly. Samozřejmě jsme to přes komisi a přes úřad zprocesovali a podpořili a jsme rádi, že se to takhle podařilo zorganizovat.“
Martin Buchta, spoluorganizátor turnaje: „Jsme chtěli využít tady tu halu, protože už tady není takový provoz, jak v těch zimních měsících a navíc jsme chtěli rovněž motivovat nějak tady kluky, stonavské chlapy, aby neseděli doma a přišli tady podpořit nějaký sport. Myslím si, že si to užívají.“
anketa, účastníci turnaje: „Já si myslím, že je to skvělý nápad tady ve Stonavě něco takového organizovat. Určitě to tady chybělo a myslím si, že to tak jako stmelí trošičku tu naši stonavskou komunitu.“ „Za mě úplně perfektní, jsem strašně rád, že se to zorganizovalo. Kdysi, jak jsme byli malí, tak jsme to hrávali všude možně po Stonavě.“ „Nesehrávali jsme se vůbec, přišli jsme si zahrát. Hlavně se vidět s lidmi ze Stonavy opět, které jsme dlouho neviděli.“ „Turnaj byl parádně nachystaný, jídlo luxusní.“ „Super, nějaké místo jsme obhájili, jsme rádi a doufám, že to bude pokračovat i příští rok.“
První ročník nohejbalového turnaje je za námi. Organizátoři v něm chtějí pokračovat podobně jako je tomu v turnaji ve Stolním tenise, který je již několik let neodmyslitelnou součástí dění v obci Stonava.
---
Mariusz Wałach ponownie prezesem Kongresu Polaków w RC
Sobotnim obradom Zgromadzenia Ogólnego Kongresu Polaków przysłuchiwali się również oficjalni gości - przedstawicielka czeskiego ministerstwa kultury, delegacja światowej Polonii, ustawodawcy polskiego i czeskigo parlamentu czy ambasador Rzeczypospolitej Polski w Pradze, który między innymi podkreślił znaczenie Funduszu Rozwoju Zaolzia.
Mariusz Gniazdowski, ambasador RP w Pradze: „Imponujący jest wkład finansowy ze środków prywatnych na działalność funduszu, który zmienił podejście do wspierania finasowego projektów polskich na Zaolziu i może być inspiracją dla środowisk polskich w świecie.”
Głównymi donatorami funduszu są Bracia Wałachowie. Na projekty polskiej mniejszości fundusz wydał już prawie dwadzieścia dwa i pół miliona koron.
Na najblizsze cztery lata prezesem Kongresu Polaków ponownie wybrany został Mariusz Wałach. Wcześniej udzielił wywiadu na temat misji Kongresu. A oto co rozumieją pod tym pojęciem stonawscy uczestnicy sobotniego zgromadzenia.
Bogdan Kokotek, delegat Stonawy: „Ja rozumiem to, że naszą misją jest utrzymywanie polskości na Zaolziu,ponieważ uważam, bycie Polakiem, obywatelem Republiki Czeskiej, jest korzystne.”
Wojciech Feber: delegat Stonawy: „Misją, zadaniem Kongresu Polaków jest właśnie przemawiać jednym głosem tutaj w środowisku czeskim tak, żeby ta polskość i ta dwujęzyczność na tym terenie ciągle pozostawała.”
Po wprowadzeniu w Czechach europejskich standartów znacząco poprawiła się sytuacji Polaków na Zaolziu. W tym również ma zasługę Kongres Polaków oraz wspierający go politycy.
Andrzej Feber, senator Parlamentu RC: „Pamiętam ponad 20 lat temu, żeśmy walczyli rownież w Senacie i upominaliśmy się o swe interesy, mianowicie w dziedzinie szkolnictwa, w dziedzinie samorządności, dwujęzyczności. To wszystko już dzisiaj mamy.”
Działające od czterech lat Centrum Polskie Kongresu Polaków zajmuje się promocją polskiej kultury i dorobku Zaolzia oraz wspieraniem projektów. Kongres ściśle współpracuje z polskim konsulatem w Ostrawie.
Izabella Wołejko-Chwastowicz, konsul generalna RP w Ostrawie: „Tutaj te cztery lata to są takie podwaliny do wybudowania naprawdę silnej organizacji, która przeżyje transformacje zarządzania kulturą w następnych latach.”
Sprawą, którą wciąż nie udaje się doprowadzić do szczęśliwego końca, jest powrót do historycznej nazwy rzeki Olzy, zmienionej na Olsze. Delegatów poinformowano, że rozmowy w tej sprawie zostały wznowione.
---