Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Rezervační systém pro antigenní testování je v Havířově až do Vánoc plný

  • Havířov,

Zájem o antigenní testování je v celém kraji enormní. Například havířovská nemocnice má volné termíny až od 1. ledna. Lidé, kteří jsou objednaní, musí přesto počítat, že si počkají. Zdravotníci prosí o trpělivost a vzkazují, že dělají maximum.

Takto to vypadalo ve středu v areálu havířovské nemocnice v první den, kdy začalo antigenní testování pro veřejnost. Současně dobíhá testování pedagogů. Zájem byl enormní. Zdravotníci rovněž fungovali jako telefonní ústředna. Lidem se snažili vysvětlit, že se musí nejdříve objednat přes aplikaci Reservatic, a to na stránkách nemocnice nebo ministerstva zdravotnictví.”

Norbert Schellong, ředitel NsP Havířov: “Hlavně bych chtěl vyzvat všechny Havířováky a lidi z okolí, aby byli trpěliví, ohleduplní. My jsme museli postavit další tým na to antigenní testování, protože stále probíhá testování klasickou metodou PCR a i ta je pod enormním tlakem, protože standardně jsme dělali kolem 150 odběrů a včerejší čísla ukazují, že jsme na 290 stěrech tou metodou PCR a k tomu musíme zabezpečit čtyři hodiny třikrát týdně odběrové místo pro dobrovolníky plošného testování na ty antigenní testy. Otevřeno máme každé pondělí, středu, pátek od 12 do 16 hodin a za hodinu zvládneme zhruba 20 pacientů.”

Nemocnice bude provádět antigenní testy v příštím týdnu ještě od pondělí do středy. Veškeré termíny jsou už ale obsazené. Nejbližší volný termín je až na 1. ledna. Při stěru se musí lidé prokázat občanským průkazem a ještě dalším dokladem pasem, či řidičským průkazem.

anketa: “Objednal jsem se přes rezervační systém na 14. hodinu. Předpokládám, že za tři čtvrtě hodiny bych se mohl dostat na řadu.”
anketa: “Objednávali jsme se v rámci školy, pan ředitel nás objednal. A proč jsem se objednala? Protože, jednak už jsem starší osoba a z preventivních důvodů. Mám strach.”
anketa: “Byli jsme objednaní na jednu hodinu. Mezi jednou a druhou hodinou a už tady čekáme 45 minut.
anketa: “Já jsem z MŠ Horymírova a objednávala jsem se sama, jsem tady se svou paní učitelkou.”

Zdravotníci dělají maximum, aby stihli objednané lidi otestovat co nejrychleji a žádají o trpělivost. Během prvního dne antigenní testy ukázaly pozitivitu u pěti lidí.

Překvapil vás takový zájem ze strany veřejnosti?

Norbert Schellong, ředitel NsP Havířov: “Já se musím přiznat, že mě trochu překvapil, pozitivně, protože my stále vnímáme jako jednu spojenou nádobu míru hospitalizací v naší nemocnici a procento nakažených lidí. A čím více lidí k těm testům přijde, čím více zachytíme pozitivních pacientů a tím méně potom, když je budeme izolovat, nakazíme rizikové skupiny, tak pro nás je to už opravdu s vypětím všech sil, kdy hospitalizace neklesají. Máme jich tady standardně mezi 50-60, máme i těžké případy. Takže už kvůli personálu, ostatním druhům péče, které potřebujeme začít dělat, je to pro mě opravdu spojená nádoba a jsem za to i vděčen. Děkuji všem lidem, kteří do toho jdou, a kteří jsou ochotni tam čekat. Rezervační systém vám vyhodí nějaký čas, ale praxe je taková, včera jsme si to vyzkoušeli, že tam někteří stojí v té frontě i hodinu. A samozřejmě velký dík našim zdravotníkům. My jsme už do toho museli zapojit laboranty, prostě všichni do toho šli. Je jim jasné, že to musíme udělat a chtěl bych jim všem popřát krásné Vánoce a vše nej do Nového roku a dík za celý ten rok, který jsme spolu prožili.”
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy