Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na Nový rok se v Havířově narodily hned tři děti. První holčička přišla na svět 34 minut po půlnoci

  • Havířov,

Na Nový rok se v havířovské nemocnici narodily hned tři děti. Jako první přišla na svět holčička Karinka 34 minut po půlnoci. Počet porodů v loňském roce značně stoupl a nemocnice má v plánu rozšíření oddělení.

Malá Karin z Karviné přišla na svět během hodiny. Rodiče neplánovali porod v Havířově. Kvůli nákaze zdravotníků je ale porodní oddělení v Karviné uzavřené. Maminka prvního narozeného dítěte, které přišlo na svět 34 minut po půlnoci, je ale ráda, že to tak dopadlo.

Petra Wala, maminka: "Ještě na Silvestra v devět hodin jsem chystala pohoštění a hned za dvě hodiny mi začala unikat plodová voda. Naštěstí jsme to tady stihli a jsem hrozně ráda, že jsme tady, protože je tady vynikající personál, super atmosféra, takže neměnila bych."

Počet porodů v Havířově stoupá. Loni se narodilo 887 dětí, což je o zhruba 220 více než v roce 2019. Oddělení nabízí nastávajícím rodičům zejména přirozenost při porodu a následně intenzivní kontakt s dítětem.

Hynek Canibal, primář dětského a novorozeneckého NsP Havířov: "Ono to není moderní ten směr, ale je to spíše návrat ke kořenům. My se spíše snažíme do toho moc nezasahovat, nebereme maminkám děti, necháváme je celou dobu od narození, kdy jsou od porodu trvale spolu následně ne jen ty dvě hodiny, jak to mnohdy je, ale u nás celou dobu jsou ta miminka s těmi maminkami. Leží spolu v posteli.”

Velký zájem je také o porodní vanu.

Hynek Canibal, primář dětského a novorozeneckého oddělení NsP Havířov: "Myslím, že jsme unikátní v tom, že máme zhruba deset procent porodů ze všech porodů do vany. Což je unikát. A výsledky, které máme prozatím, jsou lepší, než pro děti, které jsou rozené mimo vanu.”

Nemocnice plánuje rozšíření oddělení.

Norbert Schellong, ředitel NsP Havířov: "Budeme potřebovat zvětšit samozřejmě počet lůžek pro narozené děti a jejich maminky. Chtěli bychom vybudovat rodinné apartmá, alespoň dva po vzoru Nemocnice Na Bulovce. Máme velké plány s porodnicí a je to dneska výstavní oddělení spolu s dětským.”


Plány nemocnice dlouhodobě podporuje i radnice, která například zakoupila i porodní vanu.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: “Já jim přeji do života jen to nejlepší, hodně zdraví a štěstí, ať se jim podaří vyrůstat ve spokojených, šťastných rodinách. Ono je to takové dojemné a já říkám, že existují i příjemné chvilky v životě primátora a jednou z nich je vítání nových občanů města a myslím, že ten nový rok začíná velmi dobře. Tři porody hned prvního, děti budou mít výhodu, že se budou vždy slavit jejich narozeniny. A samozřejmě pokrok, který nemocnice udělala i ten zájem rodiček o porody v Havířově je opravdu velký a já jsem rád, že radnice k tomu přispívá. Spolupráce mezi nemocnicí a magistrátem je myslím na velmi dobré úrovni.”
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy