Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Jak bude probíhat očkování proti covidu v havířovské nemocnici objasnil ředitel Norbert Schellong

  • Havířov,

Havířovská nemocnice patří do sítě očkovacích center. A i zde se budou vakcíny aplikovat podle strategie ministerstva zdravotnictví. Nejdůležitější dotazy, které určitě zajímají širokou veřejnost, vysvětlil v rozhovoru ředitel Norbert Schellong.

Na koho a kdy se dostane možnost nechat se očkovat proti covidu? Nemocnice dostaly od ministerstva zdravotnictví strategii. Ta počítá nejdříve se zdravotníky a současně se začnou očkovat i lidé z rizikových skupin.

Norbert Schellong, ředitel NsP Havířov: “Tím, že my nejsme nemocnicí, která má vakcíny skladovat, máme vždy pět dní od jejího rozmrazení, kdy si vyzvedneme ve fakultní nemocnici ty očkovací látky, tak máme pět dní na proočkování. To znamená, že i v tuto chvíli, jakmile proočkujeme ty zájemce ze strany zaměstnanců, již začne probíhat očkování rizikových skupin obyvatelstva. Což samozřejmě na prvním místě jsou senioři 65+, můžeme ještě i tam třídit a vybírat lidi nejstarší 80+ a dále. Následně dojde i z naší strany k obvolávání chronicky nemocných pacientů, kteří jsou v té prioritě pořád číslo jedna. Což mohou být onkologičtí pacienti, diabetičtí pacienti, další skupiny, které je třeba hned na prvním místě zařadit.”

Zájemci o očkování by rozhodně neměli volat a zkoušet se objednat v nemocnici sami.

Norbert Schellong, ředitel NsP Havířov: “Podle mých informací by měla být k patnáctému lednu spuštěna ministerská aplikace, se kterou budou všechna očkovací centra pracovat, do které bych se měl evidovat. Měl bych do ní vypsat základní anamnézu, odpovědět na základní otázky, jestli tam není kontraindikace k očkování, například tím, že jsem covid prodělal v posledních 90 dnech a podobně. A na základě toho a prioritizace ta aplikace vytvoří harmonogram toho očkování a začneme do nemocnice přijímat již všechny spoluobčany z Havířova. Takže v první fázi naše nemocnice bude kontaktovat všechny rizikové skupiny, mezi nimi i seniory, v druhé fázi na ty, na které nebudeme mít v našich registrech kontakt, tak doporučuji na aplikaci ministerstva zdravotnictví a přihlásit se k očkování touto formou.”

Kolik lidí bude nemocnice schopná denně proočkovat, se ukáže až na základě prvních zkušeností s vakcinací zdravotníků. Nejedná se jen o samotnou aplikaci látky, ale také potřebnou administraci. Souběžně poběží také PCR a antigenní testování. Zdravotníky tak čeká ještě hodně náročné období.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy