Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Domovy seniorů se připravují na očkování. V Havířově má zájem o vakcínu 75% lidí

  • Havířov,

Moravskoslezský kraj chce tento týden začít s plošnou vakcinací v sociálních zařízeních a to látkou od firmy Moderna. Celkem bude proočkováno zhruba 8 240 zaměstnanců i klientů.

Zavolávm všem dětem i vnukům a řeknu jim, ať se nechají naočkovat. Takto se staví 86 letý pan Piško, který žije v Domově seniorů v Havířově, k vakcinaci proti covidu.

Jozef Piško, klient Domova seniorů Havířov: “Jak k tomu dojde, tak určitě jo. Já nejsem sám, je nás více na patře, kteří by se dali očkovat. Čekáme, čekáme a vždycky se to nějak odkládá.”

Domov již zjišťoval u všech klientů i zaměstnanců, zda mají o očkování zájem. Zhruba 75% je pro.

Gabriela Veselá, pracovnice Domova seniorů Havířov: “Já už jsem si covid prodělala v listopadu, takže z tohoto důvodu jsem se rozhodla nechat se naočkovat. Už bych to nechtěla znovu zažít. Je to velice nepříjemné a alespoň to zmírní. Nebo, když bych to dostala, tak to bude lehký průběh.”
Milan Dlábek, ředitel Domova seniorů Havířov: “Možná by jich bylo o něco více, ale přece jenom těch informací ohledně vakcinace je trochu málo ve vztahu k našim klientům. Prakticky není jasné, když bude klient naočkován, zda k němu bude moci návštěva, která naočkována není. Pouze po těch testech a jestli bude muset mít testy, nebo nebude muset mít platný test. V dnešní době platí, že ty testy bude muset mít, minimálně antigenní ta návštěva a tudíž větší benefit pro naše uživatelé není. Jenom v tom smyslu, že pokud by prodělali očkování a následně onemocněli covidem, tak snad by nebyl tak těžký průběh a mělo to jen lehký průběh.”

Do Česka dorazily první dávky od firmy Moderna. Podle vyjádření premiéra by vakcína měla putovat právě do Moravskoslezského kraje. Domovy jsou na očkování připraveny.

Milan Dlábek, ředitel Domova seniorů Havířov: “Tohle je ten nejmenší problém při celém očkování. Samozřejmě máme smluvní lékaře, kteří jsou informováni, odsouhlasili ten způsob, máme připraven zdravotnický personál, jsou našimi zaměstnanci, materiálově jsme připraveni. Jsme schopní očkovat v řádu hodin maximálně jednotek dnů.”

Celkově žije v pobytových zařízeních v MSK zhruba 8,5 tisíce uživatelů. Naočkováno bude téměř 5 tisíc. Z 8,8 tisíce pracovníků dostane vakcínu téměř 3 250 lidí.

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK: “Celkem tedy 8 239 lidí v pobytových službách v MSK je připraveno se nechá očkovat a v současné době očekáváme potvrzení dodávky Moderny do MSK a v ten moment by jsme spustili očkování.”

O očkování je ale ze strany zaměstnanců i klientů větší zájem. Vakcína ale nebude prozatím aplikována lidem, kteří v posledních 90 dnech prodělali onemocnění.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy