Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Koronavirová krize má dopad i na útulky, lidé mají enormní zájem o adopci zvířat

  • Havířov,

Malí psi do deseti kilo jdou v útulcích doslova na dračku. I takový dopad má koronavirová krize. Lidé jsou více doma, děti nechodí do školy a pejsek může být dobrým kamarádem. Takovou zkušenost má i havířovský Útulek Max.

Jiří Kaleta, zaměstnanec Útulku Max Havířov: “Je tak enormní zájem, že nám lidé volají a posílají emaily z oblastí republiky jako je Karlovarsko, Šumava, Hradec Králové, včera si tady byly pro pejska z Pardubic. Dokonce přijeli vlakem, protože se jim ráno pokazilo auto, ale i tak přijeli a toho psa si odvezli.”

Každý si musí uvědomit, že zvíře ale není hračka.

anketa: “Lidi chtějí mít někoho k sobě, k dětem, ale pak začnou chodit do práce, děti do školy. Některý pejsek vydrží celý den, ale to je jeden z mála. A oni se pak trápí, když jsou doma a pak se třeba můžou vrátit zpět, a to je neštěstí.

Smyslem útulku je najít zvířatům nový domov. Zaměstnanci vždy zájemce o psy poučí.

Jiří Kaleta, zaměstnanec Útulku Max Havířov: “Takže se snažíme potom těm lidem vysvětlit povahu toho psa. Bohužel teď se nevenčí, takže ten sociální kontakt s cizími lidmi není, takže ti psi se fixují na nás zaměstnance útulku, ale musím říct, že máme štěstí na to, že ti psi si zvyknou a zatím se nám z té adopce nevrací.”
Radim Goryl, zaměstnanec Útulku Max Havířov: “My každý den všechny ty psy vezmeme ven a venčíme si je sami. Někdy i v našem volnu si je bereme na hory s kolegou. Je to různé, ale všichni ti psi se dostanou každý den ven. Tak oni tady mají hlavně nastavený režim, takže to vnímají a mají z toho radost. Přesně ví, kdy se budou venčit, kdy budou jíst. Fungujeme si myslím velmi dobře.”

Letošní vánoční svátky byly pro útulek klidnější, přesto některé nechtěné dárky se k nim dostaly.

Jiří Kaleta, zaměstnanec Útulku Max Havířov: “Nebyli to jen pejsci, bohužel v kontejnerech se našla morčata, v krabici u popelnice ležel zakrslý králík i s klecí, takže obyvatelé, kteří šli ráno s odpadky volali, že to tam prostě leží, tak jsme pro ně zajeli. Pak jsou v karanténě, ale lidé volají, takže se to jen otočilo a našli jsme jim nový domov všem. Teď tu nemáme z drobných zvířat vůbec nic. Jednu dobu po vánocích jsme tu neměli ani kočky. Teď tu máme dvě kočky, což je také minimum. Měli jsme jich v létě 36.”

V současné době mají v útulku jen 29 psů, což je nejnižší stav od roku 2009.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy