Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nemocnice vyprodukuje mnoho tun odpadu, nyní chce pořídit dekontaminační jednotku

  • Havířov,

Málo kdo si dokáže představit, kolik tun biologicky kontaminovaného odpadu vyprodukují nemocnice. Ten se musí zlikvidovat. Dvě krajská zařízení nyní chtějí pořídit dekontaminační jednotku. Mikrovlny zbaví odpad nebezpečných vlastností.

Havířovská nemocnice denně vyprodukuje až půl tuny infekčního materiálu, který se musí zlikvidovat. Což představuje finanční zátěž i ekologickou.

Renata Tydlačková, náměstkyně pro ošetřovatelskou péči NsP Havířov: "V těch velkých pytlích končí všechen materiál, který přijde do kontaktu s pacientem. V době covidové je toho materiálu ještě více, v průměru to vychází kilogram materiálu, odpadu na pacienta. Patří tam všechno. Patří tam krytí, když převazujeme ránu, patří tam infuzní láhev, patří tam stříkačky, samozřejmě tam nepatří jehly, ty patří do ostrého odpadu. Patří tam rukavice, právě v covidové době, když jdeme k pacientům, tak těch rukavic má personál na sobě troje a ta spotřeba rukavic je mnohonásobně vyšší.”

V současné době pro infekční odpad jezdí třikrát týdně specializovaná firma, která jej vozí do spalovny nebezpečného odpadu. Nyní se nemocnice chystá pořídit dekontaminační jednotku. Díky mikrovlnám se z infekčního odpadu stane bezpečný odpad.

Petr Baránek, provozně-technický náměstek NsP Havířov: "Legislativa přikazuje, že u nás může zůstat takový odpad jen po určitou dobu. Při pořízení nové technologie, by se náš přístup mohl změnit, protože po projití dekontaminačním procesem tento odpad ztrácí své nebezpečné vlastnosti a může být u nás skladován po takovou dobu, až se naplní kapacita celého kontejneru a tím pádem může odjet plné auto a zároveň tím můžeme deklarovat pozitivní vliv na životní prostředí. Do této dekontaminační jednotky se naloží celé pytle s odpadem, který nemocnice běžně produkuje. Tento odpad je nadrcen na frakci zhruba do dvou centimetrů a po té projde mikrovlnným procesem, kde se zbaví všech nebezpečných vlastností a jediný efekt, který z toho můžete fyzikálně vidět, je vodní pára, která odchází přes malý komín a filtr. Odpad, který projde tímto procesem ztratí až 80% svého objemu a zhruba 25% své hmotnosti právě tím, že se z jen odpaří voda.”

Dekontaminační jednotka vyjde na zhruba 8,5 milionu korun. Větší část by měla pokrýt státní dotace a o dofinancování se pak postará kraj. Stejný přístroj se chystá pořídit i nemocnice ve Frýdku-Místku.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy