Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Kriminalita se v Havířově opět snížila

  • Havířov,

Koronavirová krize neprospívá ekonomice ani zdravotní situaci. Pozitivní dopad má zřejmě jen na kriminalitu. Ta se celorepublikově snížila a stejné poznatky má i policie v Havířově.

V oblasti násilné trestné činnosti řešili policisté 116 případů, zde byl zaznamenán pokles o 29. Naopak u mravnostní trestné činnosti se nápad mírně zvýšil, a to z 20 na 27 skutků. V této oblasti kriminalisté objasnili 85 % případů.

Majetková trestná činnost dlouhodobě představuje největší část v celkovém objemu evidované kriminality. V roce 2020 policisté v Havířově řešili 736 případů, což je o 84 skutků méně než v předešlém roce. Jednalo se například o krádeže v obchodech, vloupání do sklepů, garáží nebo do automobilů. Nezanedbatelnou část nápadu majetkové trestné činnosti tvořily i krádeže recidivního charakteru.

Policisté řešili i několik zvlášť závažných trestných činů. Pracovali na dvou vraždách, které byly ve spolupráci s krajským ředitelstvím následně objasněny.

Zlatuše Viačková, mluvčí Policie ČR Karviná: “Dále za rok 2020 bylo prověřováno celkem 28 skutků, u kterých byly zahájeny úkony trestního řízení pro zvlášť závažný zločin loupeže. V 18 případech bylo již prověřování ukončeno, v 10 případech prověřování zatím není ukončeno. V 6 případech bylo vyloučeno spáchání trestného činu loupež a skutek se tedy nestal, jeden skutek byl přestupkem. Z celkového počtu pak bylo dále v 7 případech sděleno obvinění konkrétní osobě, ve 4 případech byli pachateli děti.”

Policisté se zabývali i počítačovou kriminalitou, která se týkala výrobou a šířením dětské pornografie. Celkem řešili tři případy, kdy byl vždy zjištěn pachatel.

Zlatuše Viačková, mluvčí Policie ČR Karviná: “Co se týče mravnostní trestné činnosti, bylo v roce 2020 bylo prověřováno celkem 6 případů pohlavního zneužívání. Ve 2 případech byl zjištěn pachatel a je podán návrh na podání obžaloby, kdy se jednalo o mladistvé pachatele. Další 4 věci jsou v prověřování. Trestný čin znásilnění byl v roce 2020 prověřován celkem v 9 případech, kdy všech 9 je objasněno.”

V roce 2020 bylo prověřováno 54 incidentů se znaky domácího násilí, v 7 případech došlo k vykázání násilné osoby. Dále bylo na teritoriu obou obvodních oddělení v Havířově zjištěno 5464 přestupků, z nichž jich bylo 2199 vyřízeno příkazem a 2408 přestupků bylo oznámeno příslušným správním orgánům. Co se týče dopravních nehod, těch se stalo o 29 více než v roce 2019. Celkově se jedná o 426 nehod. Životem za ni zaplatili dva lidé.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy