Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Havířov brzy spustí velkokapacitní očkovací centrum, lidé po prodělání nemoci mohou s vakcínou počkat

  • Havířov,

Stoupá počet lidí s očkováním proti Covid-19. Stále častější jsou otázky, jestli se objevují nežádoucí účinky, zda před očkováním zjišťovat protilátky, nebo kdy je vakcína vhodná po prodělání nemoci. Odpovědi jsme zjišťovali v havířovské nemocnici. Už brzy se také otevře velkokapacitní očkovací centrum.

Očkování je zřejmě jedinou účinnou zbraní proti covidu. I v Havířově je o vakcíny mezi veřejnosti zájem. Zdravotníci proočkovali zhruba pět tisíc lidí bez vedlejších negativních účinků.

Martin Sedláček, náměstek pro léčebnou péči NsP Havířov: “S žádnými vážnými i méně vážnými reakcemi jsme se zatím nesetkali.”

Ptají se lidé čím jsou očkování, mají třeba výhrady k určitým vakcínám?

Martin Sedláček, náměstek pro léčebnou péči NsP Havířov: “Musím říct, že většinou se lidé neptají, spíš bych řekl, že nám výrazně důvěřují. Typicky dotazy tohoto charakteru nezaznamenáváme. Ale obecně každý je seznámen s vakcínou, která je mu podána.”

Mnoho lidí už covid prodělalo a někdy neví, kdy mohou jít po nemoci na očkování.

Martin Sedláček, náměstek pro lékařskou péči NsP Havířov: “Ideální doba, pokud někdo prodělal covid, tak nechat se naočkovat do třech měsíců od ukončení karantény. Samozřejmě je možné očkovat i 14 dní po ukončení onemocnění, tam není žádná kontraindikace, ale vzhledem k tomu, že se předpokládá, že člověk má vytvořené protilátky, to znamená po určitou dobu je chráněn, tak to není nezbytně nutné. Zrovna v této situaci, kdy těch látek není dostatek, tak bych doporučil, prosil, aby lidé, kteří prodělali toto onemocnění, tak aby opravdu nespěchali s registrací a registrovali se do třech měsíců tak, aby ostatní ostatní populace mohla být proočkována.”

Lidé se často lékařů ptají i na význam měření protilátek před očkováním.

Ivo Mifek, primář infekčního oddělení NsP Havířov: “Smysl to nemá, protože protilátky po prodělání nemoci nevydrží v těle dlouho a navíc nejedná se jen o protilátky, ale i buněčnou imunitu, kterou si pacient vyšetřit nemůže. Ideální je nechat se naočkovat po prodělání onemocnění zhruba za tři měsíce, ale eventuelně může i dřív. Je to stále nová nemoc. Neví se stále, jak dlouho protilátky v těle zůstávají a výška těch protilátek nehraje roli.”
anketa: “Dobré to bylo, ani jsem nic necítila a jsem ráda, protože teď už budu moci někam i chodit.”

Stejně jako v jiných městech se i Havířově připravuje spuštění velkého očkovacího centra, to se nyní chystá ve víceúčelové hale Slavia.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: “Tak my s vedením nemocnice řešíme to očkovací centrum nějakou dobu. Těch alternativ bylo od začátku samozřejmě více a v podstatě jako určujícím faktorem byl počet těch týmů, které budou očkovat a jaké bude mít to očkovací centrum kapacitu. Dnes je ten stav takový, že to očkovací centrum by mělo být schopno očkovat 700 až 1200 lidí denně. Což je kapacita dostačující. Předpokládám, že jakmile centrum nastartuje svou činnost, což by mělo být 22. března, bude potom očkovat ty lidi podle toho, jak jsou zaregistrovaní a město na tom intenzivně spolupracuje s nemocnicí. Ta spolupráce je dlouhodobá a já věřím, že je ve prospěch našich havířovských spoluobčanů. A je to vidět. My poskytujeme prostory, zázemí, poskytneme organizační zajištění toho centra. Nemocnice poskytne lékařský a nelékařský personál. Musíme trochu zorganizovat dopravu v tom místě, potřebujeme zorganizovat ten pohyb lidí tak, aby tam nedocházelo ke shlukům.”

Očkovacímu centru se budeme detailně věnovat v Havířovském expresu 20. března tak, aby všichni lidé přesně věděli, jak bude vše v praxi probíhat.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy