Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zemědělci doufají, že letošní zima bude mít vliv na přemnožené hraboše

  • Havířov,

V loňském roce si zemědělci stěžovali na přemnožené hraboše. Hlodavci jim ve velkém decimovali úrodu a v celé zemi se řešilo, jak škůdce zlikvidovat. Například v Bludovicích na hraboše nasadili dravé ptáky, na které budou spoléhat i letos.

Od uplynulé zimy zemědělci očekávali snížení počtu přemnožených hlodavců, kteří jim loni ve velkém likvidovali úrodu. V zimě sice mrzlo, ale sněhová pokrývka působila jako izolace a hlodavci proto mrazem netrpěli tak, aby to snížilo jejich populaci. Místo mrazů však na hraboše zapůsobila voda z tajícího sněhu.

Slavomír Bača, agronom: “Sněhová pokrývka způsobuje spíše zamokření půdy, než promrznutí. I to zamokření pro ty hraboše bude mít nepříjemné dopady. Takže jsme rádi, že je sníh.”
Jan Kotula, zemědělec: “Hraboši jsou býložravci, takže oni ožírají kořínky, ožírají i nadzemní části rostlin, oslabují je. Oni ji nemusí sežrat celou, sežerou část té rostliny a tím pádem ona může vymrznou, případně je náchylnější na vnikání chorob a škůdců. Proto se snažíme o nějakou prevenci a nasazujeme berle, aby nám pomohlo i místní ptactvo.”

Jaký problém jste měli vy tady s hraboši?

Slavomír Bača, agronom: “Tady na severní Moravě s hraboši odjakživa není problémů až tak moc, ale když se posuneme na střední Moravu nebo jižní Moravu, tak tam už ty škody od hrabošů byly poměrně fatální. Ale neříkám, že tady to nebylo. Tím, že půda tady je dost těžší, tak ti hraboši na severní Moravě ne až tak úplně škodí.”

Hraboše je sice možné za určitých podmínek likvidovat chemicky, v Bludovicích na ně však nasadili dravé ptáky. Těm na polích postavili takzvané berle, ze kterých ptáci svou kořist vyhlížejí.

Jan Kotula, zemědělec: “Nasadili jsme berle. Ty necháváme spíše preventivně na poli, tedy na některých. Tím, že ta sněhová pokrývka byla a nebyla zas až tak velká, tak si myslíme, že nám to pomohlo.”

Ne všude ale draví ptáci pomohou a zemědělci proto budou muset opět použít chemii.

Slavomír Bača, agronom: “Hubení hrabošů je v současné době povoleno pouze na výjimku a chemický přípravek, který obsahuje účinnou látku na hraboše, není už tak účinný. Každopádně se musíme domlouvat s příslušnými orgány, abychom ty hraboše mohli hubit.”

Jak zemědělci přiznávají, podmáčená pole nesvědčí nejen hrabošům, ale ani jejich technice.

Jan Kotula, zemědělec: “Už jsme částečně vjeli do polí. Máme zaseto, máme rozvezený kompost. Ten se musel rozvážet převážně v noci, potažmo brzy ráno, protože jsme museli jezdit po zmrzlém, abychom nevynášeli nepořádek a abychom se tam vůbec udrželi.”

Jaká bude letošní úroda, to zemědělci ještě netuší. Doufají však, že škod od hrabošů bude méně než loni.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy