Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Krematoria si prý běžně vypomáhají. Podle Sdružení pohřebnictví je jediným problémem komunikace

Jak už jsme vás informovali, v ostravském krematoriu se hromadí zesnulí, které zařízení nestíhá zpopelnit. Podle zástupců Sdružení pohřebnictví to ale lze snadno vyřešit. Je prý běžné, že si krematoria navzájem vypomáhají. Kamion s těly bude převezen do Hustopečí, ale volné kapacity mají i další zařízení.

Ústřední krizový štáb České republiky se na svém zasedání zabýval problémem našeho kraje s nárůstem počtu zesnulých, které krematorium Ostrava nestačí zpopelnit. Krematorium si dokonce muselo pronajmout mrazící návěsy, aby mělo nebožtíky kde skladovat. Podle šéfa Sdružení pohřebnictví jde ale pouze o logistický problém, který má snadné řešení a vůbec nemusel nastat, kdyby se řešil včas. 

Ladislav Kopal, předseda Sdružení pohřebnictví ČR: "Dělá se to běžně. Když to krematorium nestačí, nebo jde například do odstávky, tak si samo vyjednává výpomoc u jiného krematoria. Krematorií je v republice jen 27, takže se všichni znají a jsou schopni si takhle pomáhat."

Ústřední krizový štáb nechal vypracovat strategii, aby k podobným situacím nedocházelo. Mrtvých bude totiž dále přibývat a podle odborníků dojde ke kulminaci asi za 20 dní. 

Daniel Miklós, náměstek generálního ředitele HZS ČR: "Dělám analýzu, jak na tom krematoria jsou, abychom věděli kde jsou limity. Jsme připraveni přes vládu iniciovat zvýšení těch limitů, které třeba omezují místní vyhlášky pro emise nebo dovoz nebožtíků ze zahraničí apod."

Problém je také v tom, že pohřební služby vozí nebožtíky z nemocnic rovnou do krematorií, protože se neprovádí obřady. Před pandemií si je několik dní nechávali ve svých lednicích, které musejí mít ze zákona. I tato kapacita chybí. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy