Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

MS kraj chce mít dokumentaci, která umožní postavit trať pro rychlovlaky. Bohumínu to ulehčí život

Moravskoslezský kraj chce dokumentaci k zásadám územního rozvoje, která umožní postavit trať pro rychlovlaky. Je to dobrá zpráva pro Bohumín, který nyní musí blokovat pozemky pro železniční koridor, protože zatím nebylo určeno, kudy přesně rychlovlaky budou jezdit.

Jak už z našeho zpravodajství víte, v roce 2025 by se mělo začít s budování vysokorychlostní železnice, která propojí Ostravu s Prahou za hodinu a 45 minut. Vlak bude pokračovat přes Bohumín do Polska. Správa železnic nyní požádala MS kraj, aby nechal vypracovat aktualizaci zásad územního rozvoje, včetně vyhodnocení vlivů stavby na rozvoj území.

Jakub Unucka, náměstek hejtmana MS kraje: "Schválení má výrazný pozitivní dopad na Bohumín, protože se mu rozšiřuje možnost, kde může stavět. Ten koridor, kudy by mohla ta železnice do Polska vést, byl totiž velmi široký. Tímto způsobem výrazně usnadňujeme život v Bohumíně a přibližujeme výstavbu trati." 

Aktualizace zásad územního rozvoje může mít významný vliv na chráněná území podél hranice, proto je nutné posoudit i vliv stavby na životní prostředí.  

Marek Pinkava, Správa železnic: "Je snahou, aby ta trasa co nejméně fragmentovala krajinu, takže je navržena podél stávajícího železničního koridoru nebo podél dálnice."
Radek Podstawka, náměstek hejtmana MS kraje: "Přinese to nejen zkrácení jízdní doby do Prahy nebo Olomouce, ale hlavně se uvolní konvenční tratě pro nákladní dopravu, protože ty jsou už dnes přetížené." 

Na zpracovatele dokumentů bude vyhlášena veřejná soutěž, tak aby byly hotovy do roku od ukončení výběru projektanta. Náklady na aktualizaci zásad územního rozvoje by měly být asi 3 miliony a 300 tisíc korun. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy