Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

K zápisům do škol se přihlásilo překvapivě málo Ukrajinců. Kolik jich je v kraji nikdo netuší

Uprchlická vlna v našem kraji stále slábne. Nikdo sice netuší, kolik zde žije Ukrajinců, ale do škol a školek se přihlásilo výrazně méně dětí, než se čekalo. Je možné, že se některé rodiny vrátily zpět a nebo odcestovaly jinam.

V Moravskoslezském kraji se od dosud zaevidovalo zhruba 22.000 uprchlíků z Ukrajiny, kteří požádali o vízum strpění. Přibližně 19.500 z nich bylo registrováno prostřednictvím asistenčního centra na výstavišti Černá louka v Ostravě. Zatímco po vypuknutí války byly dny, kdy se registrovalo téměř tisíc uprchlíků, nyní jich není ani 50.

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "Pořád platí to, že KACPU má lidi, kteří přicházejí a žádají o pomoc, je to v průměru asi 47 lidí za den, z toho asi 11 z nich si ještě řekne o ubytování. Z pohledu ubytování zatím nemáme nějaké zásadní problémy a jsme schopni všechny ty, kteří si požádají, ubytovat.

Kraj zřídil dvě vlastní ubytovací zařízení v Ostravě, kde nyní dohromady žije 183 Ukrajinců. Ubytování ale nabídlo i mnoho obcí a soukromých ubytoven. Překvapivě málo dětí se přihlásilo k zápisu.

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "Někteří z nich už odešli, takže víme, že stav na základních školách je nyní 2043, ale to číslo se stále mění. Do příštího školního roku se zapsalo 248 dětí do mateřských škol, 489 žáků do základních škol."

Městská nemocnice Ostrava provádí očkování dětí, které je pro školní docházku povinné.

Andrea Vojkovská, mluvčí MNO

Kolik dětí skutečně na podzim nastoupí do škol a školek je ale otázkou. Podle hejtmana nemá kraj možnost nijak ověřit, kolik uprchlíků zde zůstává. Ministerstvo vnitra prý tyto údaje nedodává. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy