Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Včelaři věří teplému létu a kvetoucím lípám, medu by mohl být dostatek

Včelaři mají za sebou první medobraní. Kvůli chladnému jaru je medu méně. Nicméně teplé léto a kvetoucí lípy naznačují, že druhá snůšky může být i nadprůměrná.

Léto s rozkvetlými lípami je pro včely bohatým zdrojem pylu. Ovšem chladné a propršené jaro šanci na úspěšné medobraní novojičínským včelařům moc nedávalo.

Miroslav Škvarek, předseda ZO Nový Jičín, Český svaz včelařů: “Tento rok je bohužel trošku takový opožděný, počasí bylo poměrně dlouho studené, deštivé, objevovaly se i časté mrazy. Včely nemohly tak brzo nastoupit i ten rozkvět zeleně nebyl takový, jaký by si včelaři a včely představovali. Ale jsou i nějaká místa, kde ta snůška byla poměrně dobrá, na druhou stranu jsou místa, kde ta snůška byla téměř nulová.”

Letošní první květový med vytočïli včelaři většinou až ve druhé polovině června.

Miroslav Škvarek, předseda ZO Nový Jičín, Český svaz včelařů: “Já jsem měl díky tomu, že jsem měl 42 včelstev, tak jsem vytočil 230 kilo medu, což je poměrně slabé. Ale vím, že jsou včelaři, kteří vytočili i nějakých třicet kilo na včelstvo, ale těch je minimum.”
Miroslav Škvarek, předseda ZO Nový Jičín, Český svaz včelařů: “Teď je čas, kdy včelky snášejí lipový med. Otázka pozice, kde ty včely jsou, jak se na tom dál podepíše agrochemie a hlavně to, jaké mají včelaři podmínky. Pokud mají v blízkosti kvetoucí lípy a podobně, tak ta snůška by mohla dopadnout, já si troufám říct, i něco nad průměrem.”

V základní organizaci Nový Jičín je registrováno 54 včelařů, kteří se starají o zhruba 360 včelstev. Průběžně přibývají noví, ale v podstatě jen do počtu nahrazují ty, kterým už vysoký věk nedovolí se náročné zálibě věnovat.

Miroslav Škvarek, předseda ZO Nový Jičín, Český svaz včelařů: “První krok, najít si svého včelaře, a od toho se dá potom odvíjet, co dál. Jestli se do toho pustit nebo ne. Najít si svého včelaře znamená, najít si včelaře, který se tomu věnuje trošku více, nejen že chová včely a vytáčí med. Ale který se zabývá také léčením včel, rozmnožováním a tak dále. Protože tam člověk uvidí, co to všechno obnáší. Je to o tom, že se o včelky staráte celý rok a ten výsledek není vždycky zaručený.”

Stejně jako jinde v České republice a de facto i v Evropě i zdejší včelaři se mají na pozoru před varoázou, infekčním onemocněním, před kterým svá včelstva hlídají a chrání.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy