Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Opozice v případě Sberbank kritizuje postup města, kroky prověří kontrolní výbor

Město Nový Jičín má ve Sberbank zablokováno více než 100 milionů korun, o čemž jsme již v expresu informovali. Opozice uložení peněz v ruské bance kritizuje, zejména to, že polovinu částky tam město vložilo v únoru letošního roku.

Účet má Nový Jičín ve Sberbank od dubna roku 2020. Uloženo je na něm, a v tuto chvíli zmrazeno, 100 milionů 800 tisíc korun.

Jaroslav DvořáK (ČSSD), zastupitel Nového Jičína: “Mandát k převodu financí do Sberbank nedalo zastupitelstvo, už to je dost alarmující, protože v minulosti se všechny finanční kroky projednávaly v zastupitelstvu. A tím si na sebe rada ušila bič, protože všechno projednává sama.”
Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Zákon o obcích nestanoví vyloženě, který orgán města nebo obce by měl rozhodovat o zřízení bankovních účtů města a uzavření příslušných smluv. V minulosti k tomu docházelo na úřední úrovni, to znamená, že o tom de facto rozhodoval starosta města, který podepsal smlouvu. A samotné převádění finančních prostředků mezi jednotlivými účty města je, řekl bych, administrativní a provozní úkon, který realizují oprávnění úředníci finančního odboru.”

Při uzavření smlouvy se Sberbank před dvěma lety město do této banky vložilo 50 milionů korun. Dalších 50 milionů odeslalo na tento účet letos v únoru.

Jaroslav DvořáK (ČSSD), zastupitel Nového Jičína: “V dubnu 2020 tedy místostarosta Dobrozemský uzavřel smlouvu se Sberbank a dal tam těch 50 milionů. Bylo tam více měst, takže toto až tak nekritizujeme. Ale průšvih je v tom, že dalších padesát milionů místostarosta převedl v únoru tohoto roku, což už je alarmující, protože už ty signály byly a do ruské banky dávat padesát milionů… Ale ještě horší je, že bez pověření kohokoliv, to znamená ani zastupitelstva, ani rady. My jsme reagovali tak, že jsme navrhli usnesení, které prošlo, aby všechny tyto kroky prověřil kontrolní výbor.”
Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Od roku 2019 začátkem každého kalendářního roku vyhodnocujeme uložení volných finančních prostředků na účtech města. S ohledem na hektickou dobu posledních měsíců, kdy Česká národní banka několikrát opakovaně zvedla repo sazbu, která má vliv i na úroky v rámci uložených finančních prostředků, tak s ohledem na skutečnost, že na účtech města bylo ke konci roku 2021 více finančních prostředků, než bylo předpokládáno v rámci schváleného rozpočtu, tak došlo začátkem února k přesunu dalších 50 milionů na účet Sberbank. Sberbank byla jednou z největších bank v České republice, my jako město jsme neměli žádné signály, že by nějaká situace v souvislosti s vojenským konfliktem na Ukrajině mohla nastat, nikdo tady toto nemohl předvídat. A je nutno říci, že licence uděluje a odebírá Česká národní banka, jiná města a obce, která měla ve Sberbank uložené finanční prostředky, neměla signály, že by taková situace měla nastat.”

K 21. březnu letošního roku má město na svých účtech zhruba 87 milionů korun. V této částce není započítán investiční úvěr, který je čerpání na rekonstrukci bytového domu K Archivu. Během dvou týdnů bude mít radnice hotovu aktualizaci střednědobého výhledu rozpočtu a analýzu finančních zdroj. Následovat bude doporučení, jak na situaci reagovat a nutnost úpravy rozpočtu.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy