Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Restaurátoři si po roce posvítili na Veithovy obrazy ve vilách

Restaurátoři v Hückelových vilách zkoumali stav stropních maleb, které jsou důsledkem dlouhodobému působení vlhkosti v kritickém stavu. Pokud by měly být zachovány pro budoucí generace, je nutné je opravit co nejdříve.

Tři nástropní malby novojičínského rodáka a významného evropského umělce Eduarda Veitha jsou v jídelně ve vile Augusta Hückela, jedna je v salonu v sousední Johannově vile. Restaurátoři je viděli zhruba před rokem a teď znovu přijeli přezkoumat jejich stav.

Peter Stirber, akademický malíř, restaurátor: “Od té doby naštěstí se ten stav nezhoršil, zdá se, ještě to budu muset porovnat s fotkami, které jsem tehdy dělal.”

Nicméně dlouhodobá vlhkost obrazy malované na sádrovém podkladu značně poškodila. I když byly vily na podzim roku 2020 vysušovány a byly z nich vyvezeny dřevěné obklady napadené dřevomorkou, obrazy trpí dál

Peter Stirber, restaurátor: “Ta malba je teď v kritickém stavu, ale dá se to zachránit, ale bude to dost nároční, hlavně prostřední motiv. Ty další dvě malby jsou naštěstí v lepším stavu, nicméně také potřebují co nejrychlejší ošetření a restaurování. Protože ono se to nezdá, ale mikročástice pořád padají, ta malba je nyní strašně křehká, nemá žádnou pružnost. Jakýkoliv průvan nebo cokoliv je dále poškozuje.”
Radek Polách, koordinátor záchrany Hückelových vil: Restaurátorské záměry se nyní dopracovávají, včetně rozpočtu. Tyto záležitosti budou dále postoupeny do dotačních titulů, na které by si mohlo město Nový Jičín sáhnout a mohlo by tyto prostředky využít na restaurování těchto unikátních maleb, které zde máme.”

Podle odborníků by obrazy na restaurování neměly čekat déle než rok. Následně budou také řešit, jak je konzervovat, pokud by ve vilách začala stavební činnost.

Adam Jakubek, restaurátor: “Tady je to běh na dlouhou trať, ale zásadou je, že se musí začít od shora. Nejprve opravit střešní krovy a krytinu a poté odstranit vlhkost, aby tu neprosakovala zespodu. Obnažili jsme ty dřevěné prvky, aby to mohlo dýchat, protože pod nimi byly plísně. Bude to velice náročné, i finančně i na mnoho let, dát to krásně zpátky dohromady.”

V letošním roce město opět plánuje také několik akcí, během kterých chce vily popularizovat a otevřít je veřejnosti, ať už v rámci Technotrasy nebo Kouzelného dne.

Nahlásit chybu


K tématu