Výstavu otevřeli krátce po dopoledním průvodu představitelé obou zpřátelených měst. Lidé si mohli na velkoplošných fotografiích prohlédnout centrum města na řece Moselle nebo se podívat na trojrozměrné obrázky. Největší atrakcí ale byla ukázka původního tisku v místní tiskárně.
Jean-Paul Marchal je poslední žijící mistr rytec do dřeva. Přivezl například sérii vyrobenou pouze pro letošní slavnost.
Jean-Paul Marchal, rytec do dřeva: "Tento obrázek jsem vyrobil speciálně pouze pro dnešní den. Vidíte, že je na něm i datum. Vytiskl jsem dvacet exemplářů, z toho jeden má starosta v Epinalu a druhý starosta v Novém Jičíně. Zbývající pak mají další představitelé měst. Chtěl jsem, aby znaky obou měst byly červené. Líbí se mi ta kombinace s šedou více než s jinými barvami."
Hned vedle se prezentovala současnost. Tiskárna v Epinalu ale stále respektuje původní tradice. I její novodobé obrázky se totiž musí připravit ručně.
Fabienn Houillon, mluvčí Tiskárny Epinal: "Naše poslední technika není až tak stará, zavedli jsme ji před dvěma či třemi lety. Obrázky se ale stále musí nakreslit ručně a až poté se průmyslově tisknou. Spolupracujeme proto se spoustou umělců včetně nejstaršího mistra rytce Jeana-Paula Marchala. Znovu vydáváme i staré tisky, například místní pohádkové postavy Chat Botté, tedy kocour v botách."
U třetí živé ukázky si zase přišli na své milovníci jídla a pití. Drobní výrobci z regionu Vosges dávali ochutnat francouzské kulinářské speciality.
Christophe Couval, spolumajitel pivovaru: "Představujeme tady místní sýry z regionu Vosges, ve kterém se nachází Epinal, potom salám a také pivo. Pivo se u nás vyrábí ručně, je to velmi stará produkce a celý Epinal a okolní region je krajem pivním a stále u nás vznikají nové malé pivovary."
Historie francouzského města Epinal v regionu Vosges se začala psát už v 10. století. Město vzniklo okolo kláštera a hradu. Epinal leží jen 80 kilometrů od hranic s Německem. Ve městě žije asi 36 tisíc obyvatel.