Noc vědců dnes v superpočítačovém centru, planetáriu, VŠB i OU

  • 5. října 2018,
  • 9:26

Třináctý ročník Noci vědců v České republice otevře již tento pátek 5. 10. brány univerzit, science center, hvězdáren i knihoven pro veřejnost zdarma. Nabitý program probíhá od 17. hodiny odpolední na více než 30 místech v republice. Pro lepší přehled o kompletním programu je připravena mobilní aplikace. Letošním tématem akce je 100 let české vědy.

Reklama

Program Noci vědců v Ostravě zde http://ostravskanocvedcu.cz/cs...


Program, který je letos věnován nejvýznamnějším objevům za posledních 100 let české vědy, se odehraje na více než 30 místech České republiky. Bude probíhat mezi 17. a 22. hodinou a pro veřejnost bude zdarma. „V Praze se například zapojí České vysoké učení technické, Přírodovědecká a filozofická fakulta Univerzity Karlovy, v Brně to pak bude třeba  VIDA! Science centrum, v Českých Budějovicích Biologické centrum Akademie věd ČR a v neposlední řadě v Ostravě obě univerzity či Science centrum Svět techniky,“ říká ostravská, a zároveň také národní koordinátorka Noci vědců Jitřenka Navrátilová. Vzhledem k počtu zapojených míst i třináctileté tradici se mají návštěvníci skutečně na co těšit. „Připravený program je neuvěřitelně pestrý. Návštěvníkům dá nahlédnout nejen do historie české vědy, ale představí také nejmodernější vědecké trendy a ukáže, že čeští vědci právem patří mezi světovou špičku,“doplňuje Navrátilová.  

Velkou novinkou letošního ročníku Noci vědců je přehledná aplikace pro mobilní telefony se systémem Android. V ní návštěvníci naleznou kompletní program všech zapojených institucí. V rámci aplikace si pak mohou jednoduše sestavit svůj vlastní program a využít mapku zobrazující jednotlivá místa konání. Aplikaci vytvořili vývojáři z Univerzity Palackého v Olomouci. Kompletní program akce a veškeré podrobnosti lze nalézt také na webu www.nocvedcu.cz.

Noc vědců vznikla z podnětu Evropské komise v roce 2005 a jejím posláním je popularizace vědy a osobností vědců. Jeden den v roce jsou na stovkách míst v Evropě ve večerních a nočních hodinách zpřístupněny univerzity, vědecká a výzkumná pracoviště, science centra, a další pracoviště, ve kterých se zdarma konají komentované prohlídky, populárně vzdělávací přednáškyworkshopyexperimenty, vědecké showhudební vystoupení apod. Cílem Noci vědců je bořit mýty o vědcích a vědkyních jako lidech zavřených v laboratořích a ukázat nejširší veřejnosti, že vědci jsou „obyčejní lidé“, kteří vykonávají práci přínosnou pro každého z nás, dokážou ji poutavě představit, ale také se dovedou bavit. Vědci přednášejí široké veřejnosti, předvádějí zábavné pokusy, organizují soutěže, a to vše při aktivním zapojení návštěvníků.

Letošní ročník celorepublikové Noci vědců nově zastřešuje jako národní koordinátor seskupení 3 ostravských vzdělávacích institucí (Ostravská univerzita, VŠB - Technická univerzita Ostrava a Svět techniky v Dolních Vítkovicích). Do Noci vědců 2018 jsou dále v rámci České republiky zapojena pracoviště z Prahy, Brna, Ostravy, Olomouce, Plzně, Pardubic, Liberce a Hradce Králové. Zastoupena jsou také menší města jako Slaný nebo Klatovy.Horkýže Slíže v Garáži - 1. koncert

20.03. 20:00 - 13.12. 3:57
Ostrava, RnR GARAGE Martinov

SOUZNĚNÍ - Festival adventních zvyků, koled a řemesel

Dnes 18:00 - 16.12. 20:00
Celý MS kraj, Frýdek-Místek, Ostrava, Kunčice p.O., Kozlovice

Mňága a Žďorp v Garáži

18.12. 20:00 - 13.12. 3:57
Ostrava, RnR GARAGE Martinov

Družstvo Raškovice
Frýdek-Místek
od 20 000 Kč

Detail

RICKA montáže s.r.o.
Opava
od 22 000 Kč do 28 000 Kč

Detail

Strojně dopravní služby Opava spol. s r.o.
Opava
od 14 900 Kč do 25 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu